Dzisiaj jest 08.12.2024
- Rasa - pochodzenie, rodowód
- OPIS RAS PSÓW od A do Z
- Kupno psa
- Adoptujemy psa ze schroniska
- Ekwipunek dla psa
- Wychowanie psa
- Problemy wychowawcze
- Szkolenie psa
- Pies w służbie człowieka
- Pies i prawo - obowiązki właściciela
- Charakter - tajniki psiej psychiki
- Agresja
- Jak zrozumieć psa ?
- Relacje psa z ludźmi i zwierzętami
- Żywienie według potrzeb
- Jak dobrze karmić ?
- Co warto wiedzieć o żywieniu
- Dodatki do psiej miski
- Ciekawostki na temat żywienia
- Jak dbać o oczy, uszy, zęby i ...
- Jak pielęgnować sierść
- PIELĘGNACJA SIERŚCI wg ras A-Z
- Problemy z psią sierścią
- Akcesoria do pielęgnacji sierści
- Dobór kosmetyków do rodzaju sierści
- Pies u fryzjera
- Wystawy psów rasowych
- Przygotowanie psa do wystaw
- Strategia wystawowa
- Wystawy - jak poprawić urodę ?
- Jedziemy po sukces
- Wsadzamy kij w mrowisko
- Spacer i rekreacja z psem
- Psie sporty
- Pies w podróży
- Wakacje z psem
- Wyjeżdżamy - a co z psem ?
- Pies w różnych miejscach i czasie
- Hodowla - rozród
- Sterylizacja - kastracja
- Profilaktyka zdrowotna
- Walka z pasożytami
- Pasożyty zewnętrzne
- Pasożyty wewnętrzne
- Jak pies zaraża się pasożytami ?
- Leczenie i profilaktyka
- Glista psia - Toxocara canis
- Tęgoryjec - Ancylostoma caninum
- Włosogłówka - Trichuris vulpis
- Robaczyca serca - Dirofilariosa
- Tasiemiec psi - Dipylidium caninum
- Tasiemiec bąblowcowy - Echinococcus granulosus
- Kokcydioza - Coccidiosis canum
- Lamblioza - Giardia intestinalis
- Choroby psów
- Pomoc w nagłych wypadkach
- Opieka nad chorym psem
- Problemy starszego wieku
- Słownik pojęć kynologicznych
- Książki, które warto przeczytać
- Ciekawostki na temat psów
- Opinie na temat karm MILLS FARM
Żywienie według potrzeb » Karmienie psów dorosłych
Karmienie psów dorosłych o zwiększonej aktywności
Psy pracujące, prowadzące bardzo aktywny tryb życia mają zwiększone zapotrzebowanie na energię. Często jednak jesteśmy skłonni je przeceniać. W rzeczywistości potrzeby żywieniowe psa, który ma naprawdę dużo ruchu zwiększają się zaledwie o około 10-20 %, a taki wysiłek jeszcze nie wymaga korekty żywienia. Dopiero psy ciężko pracujące: polujące, tropiące, wyścigowe oraz pociągowe mają bardzo znacznie, bo aż dwu a czasem nawet czterokrotnie zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Takich potrzeb nie da się zaspokoić zwiększając dzienną dawkę podstawowej karmy.
Pies pracujący musi dostawać specjalną, wysokoenergetyczną, bardzo skondensowaną karmę typu "energy", bogatą w białka i biokatalizatory. Chodzi o to, by pies nie wyczerpał energetycznych rezerw swego organizmu i mimo zwiększonego obciążenia pozostał w idealnej kondycji. Ta karma charakteryzuje się tym, że zwiększa energię nie powodując przyrostu wagi. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dobranej recepturze: w karmach wysokoenergetycznych zmieniają się proporcja mięsa do surowców pochodzenia roślinnego, ze zdecydowaną przewagą tych pierwszych.
Zasada jest taka: jednorazowy, nawet bardzo duży wysiłek, taki jak np. ciągnięcie sanek z dziećmi, nie wymaga zmiany pożywienia. Natomiast psy regularnie wykonujące jakąś pracę powinny cały czas dostawać karmę, która pozwoli mimo dużego wysiłku utrzymać je w idealnej kondycji. Pierwszym objawem, że pies jest niedożywiony i wymaga zmiany karmy jest szybkie zmęczenie i spadek wagi. Właściciel musi psa obserwować, szybko reagować i nie dopuścić do spadku formy. Trzeba jednak pamiętać, żeby w momencie, kiedy pies wraca do normalnej aktywności karmę wysokoenergetyczną zmienić na podstawową karmę bytową.
Karma musi być również dostosowana do pory roku. Jeżeli zwierzę w zimie dużo przebywa dużo na dworze, potrzebuje więcej energiimetabolicznej żeby utrzymać stałą temperaturę ciała. Psy myśliwskie pracujące w czasie mrozów wydatkują znacznie więcej energii niż w lecie, co powoduje, że ich zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o około 50% a czasem nawet 100%. U psów pracujących bardzo istotna jest pora podawania posiłku. Są to często psy duże, u których zawsze trzeba mieć na uwadze ryzyko skrętu żołądka. Dlatego też dzienną porcję karmy należy podzielić na trzy posiłki, dwa mniejsze i jeden większy. Posiłek poprzedzający wysiłek powinien być lekki i podany co najmniej cztery godziny wcześniej, bo pies nie powinien pracować z pełnym żołądkiem. Nie wolno również psa karmić bezpośrednio po zakończeniu pracy. Najlepiej, jeśli dostanie posiłek po małym, przynajmniej godzinnym wypoczynku. Jeśli pies jest zgrzany i zasapany nie można mu pozwolić na łapczywe wypicie dużej ilości zimnej wody, bo nie tylko jedzenie, ale również łapczywie wypita woda może spowodować skręt żołądka. Przy okazji przypominam, że pies nie może ciągnąć sanek w obroży (widziałam!!) a uprzęż powinna być dobrze dopasowana, najlepiej taka jak na zdjęciu, bo chroni psa przed otarciem lub urazem i gwarantuje idealne, bardzo ergonomiczne rozłożenie ciężaru.
Do karmienia psów dorosłych o zwiększonej aktywności polecamy:
doskonałą, niezawierającą chemicznych konserwantów, w 100% naturalną, duńską karmę:
Mills Farm Energy & Sport
do wyprodukowania 12 kg karmy zużyto 13,4 kg świezego mięsa
więcej informacji www.millsfarm.pl
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!