Jak pielęgnować sierść ? » Szczotkowanie i czesanie
Zasady prawidłowego szczotkowania sierści
Szczotkowanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Poza uporządkowaniem sierści ułatwia wentylację skóry, pobudza krążenie, pozwala usunąć martwy włos i przyspiesza wzrost nowego, zdrowego owłosienia. To nie jest tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Pozostawienie w sierści martwego włosa, zwłaszcza u psów, u których występuje bardzo obfity podszerstek, może doprowadzić do powstania sfilcowań, pod którymi niejednokrotnie tworzą się odparzenia i stany zapalne. Zdarza się, że sierść jest tak sfilcowana, że nie można szczotką dotrzeć do samej skóry. Pamiętajmy, że nawet u psów o bardzo gęstej sierści, w każdym miejscu po jej rozchyleniu skóra musi być widoczna. Jeśli tak nie jest, znaczy to, że nie jest odpowiednio pielęgnowana.
Szczotkowanie powinno rozpocząć się bardzo wcześnie, już od 2-3 miesiąca życia, mimo, że wydaje się nam to całkowicie niepotrzebne, bo sierść jest jeszcze bardzo krótka i wcale nie ma tendencji do filcowania. Na tym etapie chodzi przede wszystkim o przyzwyczajenie psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać by postępować bardzo delikatnie i nie zrazić malucha, bo odzyskanie utraconego zaufania może być trudne. Do szczotkowania najlepiej ułożyć go na kocu w wygodnej dla niego pozycji wtedy, kiedy jest wybiegany i senny.
Szczotkujemy delikatnie, głaszcząc jednocześnie psa i przemawiając. Jeśli na zakończenie dostanie mały smakołyk, będzie bardzo zadowolony i w przyszłości z pełnym zaufaniem pozwoli nam zrobić wszystko przy swojej sierści. Jest to szczególnie ważne u psów długowłosych, których owłosienie wymaga wyjątkowej systematyczności. Pielęgnacja sierści psa, który akceptuje wszystko, co się z nią robi jest prawdziwą przyjemnością. O tym, jak oswoić szczenię z grzebieniem i szczotką można poczytać w zakładce Pielęgnacja szczeniąt.
Psy uwielbiają szczotkowanie, tak jak uwielbiają głaskanie i jeśli na widok szczotki pies chowa się za kanapę lub ostrzegawczo warczy, świadczy to o tym, że popełniliśmy jakiś błąd. Przyjmijmy żelazną zasadę: jeśli jesteśmy zmęczeni, zdenerwowani, lepiej odłóżmy to na inny dzień. Czasem jedno mocniejsze szarpnięcie szczotką, krzyknięcie lub co gorsze klaps, może spowodować, że pies się zrazi i szczotkowanie, które powinno być przyjemnością, stanie się i dla niego i dla jego pana prawdziwą udręką. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że temu psu grzebień źle się kojarzy, jego pan po zrobieniu rachunku sumienia powinien wiedzieć dlaczego. Żeby to zmienić będzie się musiał mocno postarać.
Trzy podstawowe zasady prawidłowego szczotkowania
1. Szczotka powinna być dostosowana do grubości i struktury włosa, bardzo dobrej jakości, z gładko zaokrąglonymi końcami, taka, która nie wyrywa sierści i rozczesuje dogłębnie, tzn. ma na tyle długą szczecinę lub druciki, żeby sięgały do samej skóry.
2. Nigdy, zwłaszcza w przypadku psów długowłosych, nie wolno szczotkować "na sucho", bo włos będzie się elektryzował i łamał. Przy każdym szczotkowaniu konieczne jest spryskanie sierści odpowiednią odżywką, która ułatwi szczotkowanie, nada szczotce poślizg, zapobiegnie elektryzowaniu się włosa, jego plątaniu i tworzeniu się supłów. Spryskiwać można bezpośrednio sierść, lub ewentualnie, jeśli pies jeszcze boi się aerozolu, szczotkę. Regularne i staranne szczotkowanie jest podstawą utrzymania sierści w idealnym stanie.
3. Szczotkowanie jest doskonałą okazją do zacieśnienia więzi emocjonalnej między psem i jego panem. Pies przed szczotkowaniem powinien być wybiegany i solidnie zmęczony, będzie się wtedy zachowywał spokojnie. Właściciel niech nie bierze szczotki do ręki, jeśli się spieszy lub jeśli jest w złym humorze i niech przerwie natychmiast, gdy on sam lub pies zaczyna się niecierpliwić. Pielęgnacja musi i naprawdę może być dla psa prawdziwą przyjemnością. Pamiętajmy, że mała łapówka w postaci smacznego kąska i dobre słowo potrafią rozwiązać wiele problemów.
Co jest potrzebne do szczotkowania?
Dobór akcesoriów ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim liczy się ich jakość - używanie byle jakich szczotek i grzebieni powoduje wyrywanie włosa, zadrapania skóry i ucieczkę psa na widok właściciela ze szczotką w ręce. Dobra szczotka jest oczywiście droższa, choć wcale nie tak bardzo jak mogłoby się wydawać. Za to starcza na kilka, a jeśli się o nią zadba i nie da jej psu do gryzienia - na kilkanaście lat. O tym jaką szczotkę powinniśmy kupić decyduje rodzaj sierści.Niestety sprzedawcy w sklepach zoologicznych nie zawsze potrafią doradzić, a źle dobrane akcesoria do jej pielęgnacji mogą uszkodzić sierść. Szczotka metalowa złożona z dużej ilości cieniutkich drucików jest doskonała do wyczesywania podszerstka u owczarka niemieckiego, ale może zniszczyć delikatny, jedwabisty włos maltańczyka lub yorka, dla którego najodpowiedniejsza jest szczotka włosiana lub druciana. W zakładce Akcesoria do pielęgnacji znajduje się opis wszystkich akcesoriów, jakie mogą nam ułatwić utrzymanie w porządku sierści naszego przyjaciela.
Jeszcze raz przypominam o podstawowej zasadzie, że psiej sierści nigdy nie wolno szczotkować na sucho. Przy każdym szczotkowaniu trzeba ją spryskać odpowiednią odżywką, która regeneruje i nabłyszcza sierść, ułatwia rozczesywanie działa antystatycznie i sprawia, że dłużej pozostaje czysta. Dobiera się ją stosownie do rodzaju i aktualnych potrzeb owłosienia. Więcej na temat odżywek do szczotkowania - kliknij tutaj.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!