Jak dobrze karmić ? » Co to znaczy dobra karma ?

Która z suchych karm jest najlepsza ?Właściciele psów często mają problem z oceną jakości karmy. Rzeczywiście nie jest to proste, po wyglądzie opakowania lub nawet ze spisu składników nie zawsze można dowiedzieć się, z czego poszczególne karmy zostały wyprodukowane. Mięso mięsu nierówne, nawet tak często przyjmowana do oceny karmy zawartość protein nie jest wskazówką w pełni miarodajną, bo mogą być proteiny przyswajalne i takie których obecność w karmie na nic się zdaje, ponieważ przez organizm psa nie są przyswajane. Można je pozyskiwać z czystego mięsa lub ze skór bydlęcych i kopyt, a ich jakość w zależnosci od źródła jest nieporównywalna. Zwiedzałam kiedyś fabrykę suchej karmy we Francji, należacą do jednego z największych światowych producentów, w której pokazywano mi urządzenie będące symulatorem psiego żołądka. Po wprowadzeniu karmy rozpoczynał się identyczny proces, jaki dokonuje się w przewodzie pokarmowym psa. Można było zobaczyć jaki jest stopień przyswajalności protein, bo aparatura eliminowała to, co nie zostało przyswojone. Różnice były zaskakujące zwłaszcza, że badaniu poddane zostały karmy o identycznej, sądząc po informacji uwidocznionej na worku, zawartości protein. To tłumaczy, dlaczego niskiej jakości karma szczyci się czasem niewiarygodnie wysoką zawartością protein.

Nie oznacza to oczywiście, że potencjalny klient nie ma szans zorientowania się jakiej klasy jest karma, którą ma zamiar kupić. Pierwszą, najłatwiejszą do znalezienia na opakowaniu wskazówką, jest podział na karmy klasy:

                     - najniższej - ekonomicznej,
                     - wyższej - premium
                     - najwyższej - super premium.

  • klasa standard lub tzw. ekonomiczna

Karma ekonomiczna

Klasa ekonomiczna obejmuje karmy, które można znaleźć głównie na półkach supermarketów. Są wyprodukowane ze składników niskiej lub nawet najniższej jakości, co oczywiście znajduje odbicie w bardzo przystępnej cenie. Opłacalność karmienia tego rodzaju produktami staje pod znakiem zapytania, jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że pies musi jej zjeść niejednokrotnie dwa razy więcej niż karmy wyższej jakości, bo zawiera mało składników odżywczych, za to więcej wypełniacza. Przy tego rodzaju karmie pieniądze zaoszczędzone w sklepie są często zostawiane u weterynarza.

Ilość rodzajów karmy oferowana w ramach tej gamy jest z reguły bardzo ograniczona i sprowadza się do produktów podstawowych. Jeśli na opakowaniu nie znajdujemy wskazówki jak karmę należy sklasyfikować, należy przypuszczać, że mamy do czynienia z produktem ekonomicznym. Nie spotyka się raczej karmy super premium, której producent zapomniałby się tym na opakowaniu pochwalić.

  • klasa premium
to produkty sprzedawane przeważnie w sklepach zoologicznych. Są produkowane ze składników wyższej jakości, lepiej przyswajalnych i bardziej smakowitych. W ramach gamy premium oferta jest dużo szersza, obejmuje karmy bardziej dostosowane do potrzeb psów w zależności od wielkości i wieku. Opakowania są lepszej jakości i cena odpowiednio wyższa.

  • klasa super premium

to karmy z najwyższej półki, wyprodukowane według nowoczesnych receptur, uwzględniających najnowsze osiągnięcia w dziedzinie karmienia zwierząt. Przy ich produkcji stosuje się składniki najwyższej jakości, wolne od chemicznych środków barwiących i konserwujących. Można je kupić w sklepach zoologicznych. Charakteryzują się wysoką przyswajalnością i smakowitością. W bardzo rozbudowanej gamie można znaleźć karmy opracowane dla psów w różnym wieku, bo na każdym etapie życia potrzeba psa są inne. Są też produkty przeznaczone dla psów należących do ras dużych i olbrzymich, prowadzących miarkowany i aktywny tryb życia, oraz karmy o bardzo oryginalnej, żeby dogodzić psiemu podniebieniu, recepurze. Dla psów z różnego rodzaju nietolerancją - karmy bezglutenowe oraz dla alergików. Doskonała jakość wpływa oczywiście na cenę produktu, którą jednak należy oceniać biorąc pod uwagę dzienny koszt wyżywienia. Wagowo karmy klasy super premium daje się odpowiednio mniej niż karmy ekonomicznej.

W wymienionych wyżej grupach mogą być oczywiście karmy lepsze i gorsze, jedna będzie psu bardziej smakowała, druga mniej, jest to kwestia wyboru producenta. Jedno nie ulega wątpliwości, że dobre żywienie daje psu szanse na lepsze i dłuższe życie.

Osobną grupę stanowią diety lecznicze, przepisywane przez lekarza weterynarii, które we wszystkich krajach sprzedawane są w lecznicach weterynaryjnych a u nas niestety, nierzadko z podejrzanie rozmazaną datą ważności w różnych sklepach internetowych. Ponieważ są to pokarmy wspomagające leczenie, nie powinno się ich, podobnie jak leków, stosować bez wyraźnego zalecenia lekarza.

Jeśli chodzi o puszki, tak wyraźnego podziału już nie ma, choć są oczywiście puszki lepsze i gorsze. Na pierwszy rzut oka trudno je rozróżnić, żeby się zorientować w ich zawartości potrzebna jest z reguły wnikliwa lektura etykiety.

Nawet dziecko wie, że najlepsze jest super premium !
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.