Strategia wystawowa » A jeśli wystawiać ?

Wybór klasy wystawowej

W zależności od wieku i osiągnięć,
psa/sukę można zgłosić do jednej z następujących klas:


Klasa baby - dla psów/suk w wieku od 3 do 6 miesięcy,

Klasa szczeniąt - dla psów/suk w wieku od 6 do 9 miesięcy,

Klasa młodzieży - dla psów/suk w wieku od 9 do 18 miesięcy,

Klasa pośrednia - dla psów/suk w wieku od 15 do 24 miesięcy,

Potrzeba wyodrębnienia klasy pośredniej wzięła się stąd, że wiele psów, zwłaszcza dużych ras dojrzewa późno i długo ma „młodzieżowy” wygląd. Takim psom trudno rywalizować z dorosłymi, najczęściej kilkuletnimi psami prezentowanymi w klasie otwartej. Możliwość wystawiania w klasie pośredniej daje im do 24-go miesiąca życia czas na osiągnięcie dojrzałości i wyglądu dorosłego, w pełni ukonstytuowanego anatomicznie psa. Decyzja w jakiej klasie wystawić psa, zależy wyłącznie od właściciela. Jedyne, czego musi przestrzegać, to żeby wiek psa mieścił się w określonym przedziale wiekowym.

Klasa otwarta - dla psów w wieku powyżej 15 miesięcy,

Klasa użytkowa
- dla psów/suk w wieku powyżej 15 miesięcy, z certyfikatem użytkowości.

Klasa ta organizowana jest dla ras, dla których wymagane są odpowiednie próby użytkowości (wg wykazu FCI). Oznacza to że pies, dla którego regulamin nie przewiduje prób pracy nie może być wystawiany w klasie użytkowej, choćby takie próby zaliczył. Certyfikat użytkowości wydaje się: dla psów ras obronnych, posiadających dyplom szkolenia obrończego co najmniej I stopnia a dla psów ras myśliwskich dyplom III° z konkursów.

Klasa championów - dla psów/suk posiadających tytuł championa międzynarodowego lub krajowego polskiej lub zagranicznej organizacji kynologicznej uznanej przez FCI. Oznacza to, że w klasie championów mogą być wystawiane psy posiadające tytuł championa każdego kraju, który należy do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.

Nie wystarczy, że pies spełnił wszystkie warunki niezbędne do uzyskania tytułu. Musi to zostać oficjalnie potwierdzone odpowiednim dyplomem. Dlatego też w momencie, kiedy otrzymamy ostatni, niezbędny do uzyskania tytułu wniosek CWC lub CACIB, trzeba niezwłocznie wystąpić do Zarządu Głównego ZKwP z prośbą o wystawienie dyplomu, bo dopóki go nie otrzymamy, pies nadal, mimo, że de facto jest championem lub nawet interchampionem, będzie musiał startować w klasie otwartej lub użytkowej.

Klasa weteranów - dla psów/suk, które ukończyły 8 lat.

W rzeczywistości jest to klasa honorowa, bo psy nie uczestniczą w konkurencji o tytuły championa lub interchampiona. Szkoda, że tak niewiele psów wystawia się w tej klasie, choć organizatorzy najczęściej zwalniają je z opłat. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla psów bardzo utytułowanych, które w wystawowych zmaganiach ustąpiły miejsca młodszym, ale nadal są w znakomitej, wystawowej kondycji. Są psy - legendy, które znaczyły bardzo dużo dla rozwoju rasy. Właściciele ich potomstwa z pewnością z przyjemnością zobaczą słynnego przodka swojego przyjaciela. Poza tym, wystawienie kilkunastoletniego czasem psa pokazuje, że jeśli się o niego dba, nie zatuczy go i nie ograniczy jego aktywności do człapania wokół domu, może do późnych lat cieszyć się zdrowiem, doskonałą sylwetką i prawdziwie sportową kondycją. Dla tych psów, a zwłaszcza dla ich właścicieli wielkie, wielkie brawa! Tylko dlaczego tę klasę nazywa się wciąż klasą weteranów, jakby psy brały udział w jakichś bitwach, a nie honorową ?

 

Dla klasy otwartej, użytkowej i championów nie określa się górnej granicy wieku. Po ukończeniu 8 lat pies może być wystawiany w klasie weteranów, ale nie musi, równie dobrze nawet kilkunastoletniego psa można zgłosić do klasy otwartej, użytkowej lub championów, gdzie będzie uczestniczył w normalnej konkurencji i walczył o tytuły wystawowe. Wybór należy do właściciela.

Uwaga: datą decydującą o przynależności do określonej klasy jest dzień w którym odbywa się wystawa, np. pies urodzony 15 maja może być wystawiony w klasie szczeniąt w dniu, w którym ukończy 6 miesięcy, czyli najwcześniej 16 listopada.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.