Psie sporty » Wybieramy dyscyplinę psich sportów
Dog dancing
Chociaż dog dancing uważa się za dyscyplinę bardzo młodą i dlatego niezbyt jeszcze popularną, to namalowany w 1640 roku przez holenderskiego malarza Francois Verwitt obraz świadczy o tym, że taneczne pokazy z udziałem psów odbywały się najprawdopodobniej już w XVII wieku.
Oficjalnie dog dancing jako dyscyplina sportowa powstał w Kanadzie w 1980 roku, na bazie obedience. Para składająca się z psa oraz jego przewodnika wykonywała w takt muzyki szereg różnych figur, przy czym szczególne znaczenie miała idealna współpraca a także zgranie jej uczestników. Dyscyplina nazywała się wówczas freestyle, a połączenie figur tanecznych z muzyką spowodowało, że konkurencja stała się bardziej widowiskowa.
Duze znaczenie dla rozwoju tańca z psem miał fakt, że zainteresowała się nim Amerykanka Daws Jecs. Razem z zaprzyjaźnioną choreografką opracowała cały szereg elementów tanecznych i zaprezentowała je w 1989 roku na pokazie dla publiczności. Stały się one podstawą dzisiejszego dog dancing. W roku 1990 taniec z psem trafił do Anglii, gdzie po raz pierwszy został pokazany przez Mery Ray na wystawie Cruft`s Dog Show. Miejsce nie mogło być lepiej dobrane: najbardziej prestiżowa wystawa kynologiczna na świecie, tysiące zwiedzających a potem liczne reportaże we wszystkich środkach przekazu.
Fot. Liz Chamberlain
Z lewej: "Scarlet", amstaffka, w 2010 oraz w 2011 roku została mistrzynią Południowej Afryki
Z prawej: "Star", border collie, odnosi sukcesy we wszystkich psich sportach, również w tańcu
Z prawej: "Star", border collie, odnosi sukcesy we wszystkich psich sportach, również w tańcu
Dyscypliną tą zainteresowała się także Angela Schmidt, która w 1997 roku przygotowała pierwszy pokaz tańca z psem w Luksemburgu. Zachęcona sukcesem, w styczniu 1998 roku zorganizowała podobny pokaz w Szwajcarii, po raz pierwszy pod nazwa dog dancing i to właśnie to wydarzenie zostało uznane za początek nowej dyscypliny sportowej. Jest to wbrew pozorom dyscyplina bardzo trudna, ponieważ konieczne jest idealne zgranie zawodnika z psem, którzy w rytm muzyki muszą perfekcyjnie wykonać układ figur tanecznych.
Ze względu na rodzaj choreografii, można wyróżnić dwa rodzaje tańca z psem:
- Heelwork to music - w którym pies cały czas znajduje się przy nodze właściciela i w rytm muzyki wykonuje różne ewolucje taneczne.
- Freestyle - w którym pies ma dużo większą możliwość zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych, może wykonywać dowolne figury i pracować na odległość, co bardziej przypomina nasz taniec towarzyski.
Zawody odbywają się w następujacych kategoriach:
- indywidualna - jeden pies, jeden przewodnik
- duet - dwa psy, dwóch przewodników
- zespołowa - trzech lub więcej przewodników z psami
- podwójna - jeden przewodnik z dwoma psami
Tańczący pudelek wygrał brytyjską edycję programu „Mam Talent”!
Ashleigh dostała Pudseya w prezencie na swoje jedenaste urodziny, w momencie występu w programie tańczyli razem od pięciu lat.Piesek okazał się wyjątkowo zdolny, jego urok i fantastyczne popisy taneczne przyniosły im nagrodę w wysokości 500 tysięcy funtów. Dodatkowo na jego właścicielkę posypały się oferty uczestniczenia z nim w reklamach karmy dla psów, zabawek, a także udziału w różnego rodzaju programach telewizyjnych. Pudsey jest pierwszym na świecie psem, który wygrał talent show a także pierwszym, który "napisał" swoją biografię. Dla swojej pani zarobił już ponad 5 milionów funtów.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!