Kupno psa » Gdzie kupić psa ?
Jak znaleźć dobrą hodowlę ?
Znakomita większość hodowli jest godna zaufania, trzeba więc zrobić wszystko, żeby nie trafić do takiej, która na nasze zaufanie nie zasługuje. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji należy obejrzeć kilka hodowli i na własne oczy zobaczyć warunki, w jakich żyją psy. Uczciwy hodowca zachęci nas do wizyty, bo nie ma nic do ukrycia. Nie tylko chętnie udzieli wszystkich informacji przez telefon, ale będzie nas chciał zobaczyć, bo hodowca, któremu los szczeniąt leży na sercu, będzie chciał na własne oczy przekonać się, w jakie pójdą ręce. A jeśli ktoś przyjdzie z dziećmi, zobaczyć czy potrafią obchodzić się z psem i czy go nie skrzywdzą.
szczenię wychowane z dziećmi łatwo zaakceptuje dzieci w nowym domu
Jeśli więc w rozmowie telefonicznej hodowca będzie próbował nas zniechęcić do wizyty oferując, że jeśli się zdecydujemy na zakup może nam przywieźć szczenię do domu - miejmy się na baczności. Mamy najprawdopodobniej do czynienia z hodowlą, której właściciel sam uznaje, że warunki w jakich odchowuje szczenięta są katastrofalne i nie nadają się do pokazania. Zdarza się, że hodowla znajduje się gdzieś na działkach a szczenię przed oddaniem przywożone jest z hodowli, myte i przekazywane nowemu właścicielowi w eleganckim domu hodowcy. Każda taka sytuacja powinna obudzić podejrzenia potencjalnego nabywcy, bo jeśli szczenięta odchowywane są w takich warunkach, zapewne także nie są odpowiednio karmione i w porę odrobaczone i zaszczepione. Rzadko sie zdarza, by takie zaniedbania nie odbiły się na ich zdrowiu.
To, w jakich warunkach szczenięta spędziły pierwsze osiem tygodni swojego życia i czy cały ten czas były pod opieką suki, w dużej mierze zdecyduje o tym, jaką będą miały psychikę. Jeśli widzimy psiaki stłoczone w niewielkiej klatce, a hodowca twierdzi, że zamknął je tam tylko na czas naszej wizyty, można bardzo łatwo rozszyfrować czy mówi prawdę. Wystarczy poprosić go o otwarcie klatki, szczenięta przyzwyczajone do swobody natychmiast ją opuszczą i rozbiegną się po całym pomieszczeniu a przede wszystkim podbiegną do hodowcy. Jeśli pozostaną stłoczone w kąciku, to znaczy, że klatka jest jedynym i stałym miejscem ich pobytu. Wniosek jest prosty, szczenięta nie są przygotowane do normalnego życia w rodzinie, nikt się nimi nie zajmował, nie nauczył zabawy, nie oswoił z ludźmi i innymi zwierzętami, nie mówiąc o uczeniu czystości itd. Już na starcie szczenię ma poważne opóźnienie w socjalizacji i wychowaniu, które będzie trzeba nadrobić.Prawidłowo odchowane szczenię powinno być przebojowe, odważne, wesołe, natychmiast podbiec do ludzi i prowokować ich do zabawy. Szczenięta powinny być ufne, pełne energii, mieć błyszczącą sierść i czyste, pozbawione zacieków oczy. Dobrze, jeśli są oswojone z obecnością dzieci i codziennymi odgłosami: dzwonkiem do drzwi, suszarką, odkurzaczem, telewizorem. Od trzeciego tygodnia życia, w momencie kiedy szczenięta zaczynają widzieć i słyszeć zaczyna się proces socjalizacji, który ma zasadnicze znaczenie dla późniejszego rozwoju i charakteru psa. Kontakt z hodowcą, branie na ręce, zabawy z dziećmi, mają w tym okresie ogromne znaczenie. Powinniśmy wystrzegać się hodowców, którzy trzymają szczenięta w odosobnieniu, bo mogą być nieufne w stosunku do ludzi, lękliwe a zaniedbania wychowawcze tego okresu są niezwykle trudne, jeśli w ogóle możliwe do odrobienia.
Koniecznie trzeba zobaczyć rodziców szczeniąt, a przynajmniej sukę. Wiadomo, że po odchowaniu licznego miotu nie wygląda rewelacyjnie, ale można ocenić jej psychikę, kontakt z hodowcą, czy jest lękliwa lub agresywna. Jeśli hodowca nie chce jej pokazać albo trzyma ją z daleka pod pozorem, że może być niebezpieczna, bo broni szczeniąt, powinien nam się odezwać dzwonek alarmowy. W wieku ośmiu tygodni wygasa już instynkt macierzyński i zrównoważona, przyzwyczajona do kontaktu z ludźmi suka nie powinna bronić do nich dostępu.
Obecność matki jest dla szczeniąt bardzo ważna, to ona je uczy, pokazuje jak mają sobie radzić i jak trzeba boleśnie je skarci, bo na tym polega przygotowanie do samodzielnego życia. Dobry hodowca nigdy nie odda szczenięcia zanim nie skończy 8 tygodni. Przekaże pieska odrobaczonego, zaszczepionego z wypełnioną przez lekarza weterynarii książeczką zdrowia oraz własną "instrukcją obsługi" żeby ułatwić pieskowi start w nowe życie. Będzie czekal na wiadomość, jak piesek dojechał do nowego domu a potem zawsze, kiedy jego właściciel będzie potrzebował rady, to chętnie mu jej udzieli.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!