Choroby psów » Choroby kości i stawów

Jak pomóc psu choremu na artrozę ?


Artroza jest schorzeniem bardzo bolesnym i niestety nie da się jej wyleczyć. Można jednak otoczyć psa odpowiednią opieką, żeby poprawić mu komfort życia

• Pod żadnym pozorem nie zaniedbujmy wizyt u lekarza weterynarii. Pies potrzebuje stałego, bardzo specjalistycznego leczenia, różnych  niesterydowych środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które podaje się zawsze pod nadzorem lekarza. Istnieje też możliwość leczenia przy pomocy fizykoterapii, ale żeby uzyskać widoczne efekty, zabiegi muszą być odpowiednio dobrane i regularnie stosowane.

• Nie przekarmiajmy psa, każdy kilogram nadwagi obciąża jego stawy i skraca mu życie. Pies z dolegliwościami stawowymi ma z reguły mało aktywności fizycznej, nie należy więc liczyć, że nadwagę zrzuci w czasie biegania, powinien więc dostawać pokarm najwyższej jakości, lekkostrawny i wysoko przyswajalny.

• Mimo choroby należy psu zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Koniecznie musi chodzić na spacery, ale po miękkim podłożu, np. trawie, a nie po betonie. Należy unikać wchodzenia i szczególnie schodzenia ze schodów. Natomiast pływanie jest jak najbardziej wskazane, bo wyrabia mięśnie bez obciążania stawów. Bardzo ważna jest regularność tych ćwiczeń, bo dobrze wyrobione mięśnie odciążają stawy.

• Pies powinien przebywać w pomieszczeniu ciepłym i suchym, zimno i wilgoć są dla niego zabójcze. Właściciel powinien mu urządzić legowisko łatwo dostępne, bez konieczności wchodzenia po schodach, dobrze izolowane od podłogi, wyłożone miękką kołdrą. Przykrycie kocem przyjmie z zadowoleniem, bo ciepło łagodzi ból.

• Dzieciom trzeba wytłumaczyć, że ich zabawy mogą sprawiać psu ból i nauczyć je ostrożności i delikatności. Choroby stawów dotykają z reguły psy duże, kupmy mu więc miskę do jedzenia i picia na stojaku, żeby nie musiał się schylać.

Doskonałe efekty dają masaże, bo pobudzają układ krwionośny i limfatyczny, można znaleźć rehabilitanta lub wykonywać je nawet we własnym zakresie.

• Podawajmy psu preparaty zawierające chondroïtynę i glucosaminę, działają przeciwzapalnie i wspomagają regenerację chrząstki stawowej.

• Istnieje możliwość chirurgicznego leczenia artrozy, decyzję należy jednak podejmować bardzo ostrożnie, po przeprowadzeniu i przeanalizowaniu niezbędnych badań diagnostycznych oraz rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw”. Nie byłoby dobrze, gdybyśmy zamiast psu pomóc przysporzyli mu bólu.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.