Jak pielęgnować sierść » Pielęgnacja według pory roku

Jak chronić sierść psa na spacerze


Trudno wyobrazić sobie wakacje bez wycieczek na łono natury. Ktoś, kto nie ma bogato owłosionego psa nie wie, co nasz milusiński potrafi przynieść w swojej sierści z takiej eskapady. Po powrocie do domu trzeba go koniecznie starannie wyczesać i usunąć wszystkie przyczepione do sierści gałązki i liście, zanim je zdoła sam, z całymi kępami włosów powygryzać.

Bardzo skutecznie chronią psią sierść specjalne, przewiewne kombinezony tzw. siatki leśne. Nakłada się je w momencie wejścia do lasu lub na obfitującą w rzepy łąkę, zdejmuje przy wyjściu i wszystko, co musielibyśmy długo i mozolnie wyczesywać z psiej sierści pozostaje na siatce. Takie ubranko jest obowiązkowe dla psów wystawowych noszących papiloty. Są to pieski obdarzone zazwyczaj dużym temperamentem, istnieje więc niebezpieczeństwo, że mogą w czasie biegania o coś zaczepić i wyrwać papilot wraz z pasmem włosów.

Psy uwielbiają chlapać się w wodzie. Jeśli nie dopilnowaliśmy i pies wskoczył do podejrzanej czystości bajora, trzeba go koniecznie jak najszybciej wykapać. W lecie szybko wyschnie a nie mamy żadnej pewności, czy nie przypłaci tej przygody jakimś uczuleniem lub podrażnieniem skóry.

Kąpieli w morzu lepiej unikać, ponieważ woda morska jest mocno zasolona, bardzo wysusza i niszczy sierść, dobrze więc mieć możliwość spłukania psa po takiej kąpieli. Ponadto nasze plaże są bardzo zanieczyszczone, woda obfituje w różnego rodzaju chemikalia, nie bez powodu okoliczne gabinety weterynaryjne są pełne psów z problemami skórnymi. Jeśli więc po spacerze brzegiem morza pies zaczyna intensywnie lizać łapy trzeba je szybko i bardzo dokładnie wymyć, szczególnie między palcami i opuszkami i posmarować maścią witaminową lub preparatem zawierającym algi Espree Hot Spot Foam. Może nas to uchronić przed sporymi problemami.

W czasie letnich spacerów na psa czyha jeszcze jedno niebezpieczeństwo - kleszcze. Trzeba o tym pamiętać i odpowiednio zabezpieczyć go przed tymi pasożytami, najlepiej przy pomocy bardzo łatwego w użyciu preparatu typu „spot on”, który aplikuje się bezpośrednio na skórę. Na wszelki wypadek, po powrocie ze spaceru warto sprawdzić sierść, a jeśli mimo wszystko znajdzie się w niej jakiegoś kleszcza, koniecznie go usunąć. O tym jak to zrobić w zakładce Nie lekceważ kleszcza.

Dla sierści psów wystawowych największym zagrożeniem w miesiącach letnich są silnie operujące promienie słońca. Wysuszają sierść i powodują utratę pigmentu.


Warto wiec pomyśleć o jej zabezpieczeniu. Kąpiąc psa w lecie można nie do końca spłukać nałożony po wymyciu sierści balsam, stworzy on dodatkową otoczkę ochronną zabezpieczającą sierść przed wysuszeniem i plątaniem. Z powodu odwodnienia włos traci elastyczność, temu również temu można zapobiegać spryskując sierść 2-3 razy dziennie odżywką nawilżającą Espree Aloe Hydrating Mist . Dobrze by było, gdyby stosowane w lecie odżywki do szczotkowania miały filtr UV. W ten sposób odżywka zabezpieczy sierść zarówno przed wypłowieniem jak i przesuszeniem.

Wyjątkowej ochrony wymagają psy bezwłose. W upalny dzień ich wrażliwa skóra przed każdym wyjściem na dwór musi być bardzo dokładnie posmarowana kremem zawierającym najsilniejszy jaki istnieje filtr UV. Niezależnie od tego trzeba unikać spacerów w czasie silnego nasłonecznienia, żeby nie dopuścić do poparzenia skóry.

U wszystkich psów po powrocie z wakacji konieczne jest porządne szczotkowanie, kąpiel, dokładne oględziny sierści, szacowanie strat i jeśli włos tego potrzebuje solidna kuracja regenerująca. Opis takiej kuracji w zakładce Problemy z sierścią - przesuszenie sierści.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.