Hodowla - rozród » Przygotowanie suki do krycia

Zadbać o zdrowie


Zarówno suka, którą zamierzamy kryć jak i reproduktor powinni być w doskonałej kondycji fizycznej. Bardzo ważne jest odpowiednie karmienie suki w okresie poprzedzającym ciążę, wszak będzie musiała przez dwa miesiące nosić, a przez następne dwa żywić sporą niejednokrotnie gromadkę szczeniąt. Chodzi o to, żeby suka była dobrze odżywiana, ale nie przekarmiana, bo to wcale jej zdrowiu nie służy.


Pierwszym etapem przygotowania suki do porodu jest jej odrobaczenie, nie daje ono jednak 100% pewności, że szczenięta będą wolne od pasożytów. U suk ich larwy mogą przedostać się do tkanek narządów wewnętrznych lub mięśni i tam otorbione przetrwać bardzo długi czas. Hormony ciążowe uaktywniają takie drzemiące larwy, które bądź przez łożysko bądź później wraz z mlekiem matki mogą przedostać się do organizmu szczeniąt. Dzieje się tak w ostatniej fazie ciąży, dlatego dodatkowe odrobaczenie suki dwa tygodnie przed porodem i dwa tygodnie po porodzie niewątpliwie zmniejsza, ale mimo wszystko nie wyklucza takiego ryzyka. Rodzaj preparatu odrobaczającego należy koniecznie skonsultować z lekarzem weterynarii, żeby nie podać środka, który mógłby okazać się szkodliwy dla szczeniąt.

Równie istotną sprawą jest przeprowadzenie kuracji przeciw pasożytom zewnętrznym. Należy zacząć od sprawdzenia czy suka nie ma pcheł. Najlepiej zabezpieczyć ją przed tymi nimi spryskując jej sierść odpowiednim preparatem przeciwpchelnym o przedłużonym działaniu. Zwalczenie pcheł jest niezwykle ważne, bo mogą być źródłem zakażenia tasiemcem.

Przed planowaną ciążą trzeba koniecznie powtórzyć suce wszystkie szczepienia. Najlepiej zrobić to miesiąc przed cieczką, ale nie później niż 2-3 tygodnie przed kryciem. Poziom przeciwciał jest wówczas bardzo wysoki i w ten sposób szczenięta, przez siarę matki będą uodpornione na najgroźniejsze choroby wieku szczenięcego. Zazwyczaj szczepimy psy co dwanaście miesięcy, w tym przypadku można ten czas nieco skrócić gdyby okazało się, że termin przypomnienia szczepień przypadłby na okres ciąży lub odchowu szczeniąt. 

Jeśli przy poprzednim porodzie wystąpiły komplikacje, lub suka w późniejszym okresie uległa poważnemu wypadkowi skutkującemu urazem miednicy, warto skonsultować się z lekarzem, bo może się okazać, że ze względu na zbyt wąską miednicę, lub na jej deformację nie ma szans na poród siłami natury i konieczne będzie cesarskie cięcie. W tej sytuacji czekanie na rozpoczęcie normalnej akcji porodowej może doprowadzić do utraty szczeniąt.


W czasie ciąży należy zapewnić suce jak najwięcej ruchu, zwracając uwagę na to, żeby jej nie przeforsować. Sygnałem do powrotu do domu powinny być pierwsze oznaki zmęczenia. Trzeba bardzo uważać na to, żeby jej nie zatuczyć, co troskliwym właścicielom niarzadko się zdarza. W zakładce "Żywienie" jest sporo informacji na temat prawidłowego karmienia suki podczas ciąży i po urodzeniu szczeniąt.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.