Dzisiaj jest 10.12.2024
- Rasa - pochodzenie, rodowód
- OPIS RAS PSÓW od A do Z
- Kupno psa
- Adoptujemy psa ze schroniska
- Ekwipunek dla psa
- Wychowanie psa
- Problemy wychowawcze
- Szkolenie psa
- Pies w służbie człowieka
- Pies i prawo - obowiązki właściciela
- Charakter - tajniki psiej psychiki
- Agresja
- Jak zrozumieć psa ?
- Relacje psa z ludźmi i zwierzętami
- Żywienie według potrzeb
- Jak dobrze karmić ?
- Co warto wiedzieć o żywieniu
- Dodatki do psiej miski
- Ciekawostki na temat żywienia
- Jak dbać o oczy, uszy, zęby i ...
- Jak pielęgnować sierść
- PIELĘGNACJA SIERŚCI wg ras A-Z
- Problemy z psią sierścią
- Akcesoria do pielęgnacji sierści
- Dobór kosmetyków do rodzaju sierści
- Pies u fryzjera
- Wystawy psów rasowych
- Przygotowanie psa do wystaw
- Strategia wystawowa
- Wystawy - jak poprawić urodę ?
- Jedziemy po sukces
- Wsadzamy kij w mrowisko
- Spacer i rekreacja z psem
- Psie sporty
- Pies w podróży
- Wakacje z psem
- Wyjeżdżamy - a co z psem ?
- Pies w różnych miejscach i czasie
- Hodowla - rozród
- Sterylizacja - kastracja
- Profilaktyka zdrowotna
- Walka z pasożytami
- Pasożyty zewnętrzne
- Pasożyty wewnętrzne
- Jak pies zaraża się pasożytami ?
- Leczenie i profilaktyka
- Glista psia - Toxocara canis
- Tęgoryjec - Ancylostoma caninum
- Włosogłówka - Trichuris vulpis
- Robaczyca serca - Dirofilariosa
- Tasiemiec psi - Dipylidium caninum
- Tasiemiec bąblowcowy - Echinococcus granulosus
- Kokcydioza - Coccidiosis canum
- Lamblioza - Giardia intestinalis
- Choroby psów
- Pomoc w nagłych wypadkach
- Opieka nad chorym psem
- Problemy starszego wieku
- Słownik pojęć kynologicznych
- Książki, które warto przeczytać
- Ciekawostki na temat psów
- Opinie na temat karm MILLS FARM
Hodowla - rozród » Przygotowanie suki do krycia
Zadbać o zdrowie
Zarówno suka, którą zamierzamy kryć jak i reproduktor powinni być w doskonałej kondycji fizycznej. Bardzo ważne jest odpowiednie karmienie suki w okresie poprzedzającym ciążę, wszak będzie musiała przez dwa miesiące nosić, a przez następne dwa żywić sporą niejednokrotnie gromadkę szczeniąt. Chodzi o to, żeby suka była dobrze odżywiana, ale nie przekarmiana, bo to wcale jej zdrowiu nie służy.
Pierwszym etapem przygotowania suki do porodu jest jej odrobaczenie, nie daje ono jednak 100% pewności, że szczenięta będą wolne od pasożytów. U suk ich larwy mogą przedostać się do tkanek narządów wewnętrznych lub mięśni i tam otorbione przetrwać bardzo długi czas. Hormony ciążowe uaktywniają takie drzemiące larwy, które bądź przez łożysko bądź później wraz z mlekiem matki mogą przedostać się do organizmu szczeniąt. Dzieje się tak w ostatniej fazie ciąży, dlatego dodatkowe odrobaczenie suki dwa tygodnie przed porodem i dwa tygodnie po porodzie niewątpliwie zmniejsza, ale mimo wszystko nie wyklucza takiego ryzyka. Rodzaj preparatu odrobaczającego należy koniecznie skonsultować z lekarzem weterynarii, żeby nie podać środka, który mógłby okazać się szkodliwy dla szczeniąt.
Równie istotną sprawą jest przeprowadzenie kuracji przeciw pasożytom zewnętrznym. Należy zacząć od sprawdzenia czy suka nie ma pcheł. Najlepiej zabezpieczyć ją przed tymi nimi spryskując jej sierść odpowiednim preparatem przeciwpchelnym o przedłużonym działaniu. Zwalczenie pcheł jest niezwykle ważne, bo mogą być źródłem zakażenia tasiemcem.
Przed planowaną ciążą trzeba koniecznie powtórzyć suce wszystkie szczepienia. Najlepiej zrobić to miesiąc przed cieczką, ale nie później niż 2-3 tygodnie przed kryciem. Poziom przeciwciał jest wówczas bardzo wysoki i w ten sposób szczenięta, przez siarę matki będą uodpornione na najgroźniejsze choroby wieku szczenięcego. Zazwyczaj szczepimy psy co dwanaście miesięcy, w tym przypadku można ten czas nieco skrócić gdyby okazało się, że termin przypomnienia szczepień przypadłby na okres ciąży lub odchowu szczeniąt.
Jeśli przy poprzednim porodzie wystąpiły komplikacje, lub suka w późniejszym okresie uległa poważnemu wypadkowi skutkującemu urazem miednicy, warto skonsultować się z lekarzem, bo może się okazać, że ze względu na zbyt wąską miednicę, lub na jej deformację nie ma szans na poród siłami natury i konieczne będzie cesarskie cięcie. W tej sytuacji czekanie na rozpoczęcie normalnej akcji porodowej może doprowadzić do utraty szczeniąt.
W czasie ciąży należy zapewnić suce jak najwięcej ruchu, zwracając uwagę na to, żeby jej nie przeforsować. Sygnałem do powrotu do domu powinny być pierwsze oznaki zmęczenia. Trzeba bardzo uważać na to, żeby jej nie zatuczyć, co troskliwym właścicielom niarzadko się zdarza. W zakładce "Żywienie" jest sporo informacji na temat prawidłowego karmienia suki podczas ciąży i po urodzeniu szczeniąt.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!