Ekwipunek dla psa » Ekwipunek dla psa dorosłego

Do jedzenia


Ze względów higienicznych pies powinien mieć do jedzenia swoje własne naczynia. Jedną miskę na karmę, drugą na wodę, do której każdy, zwłaszcza karmiony suchą karmą pies powinien mieć stały dostęp. Może się wydawać, że każdy wie jak powinna wyglądać miska dla psa, więc szkoda czasu na jej opisywanie. Tymczasem ci, którzy mają psa wiedzą, że są miski funkcjonalne i takie, z którymi ciagle jest jakiś problem: a to pies ją przewróci i cała zawartość ląduje na podłodze, a to daje się przesuwać i pies kończy opróżniać ją kilka metrów od miejsca, w którym rozpoczął jedzenie. Miska powinna być praktyczna, również dla jego opiekuna, bo dla psa liczy się przede wszystkim zawartość.


misek umieszczonych na stojaku pies nie może przesunąć lub przewrócić 

Musi być łatwa do mycia, dość ciężka, najlepiej na gumowej podkładce lub na stojaku, żeby pies nie mógł jej przewrócić, ani przesuwać po podłodze. Najbardziej trwałe są miski fajansowe i metalowe. Jest również bardzo duży wybór misek plastikowych, niektóre z nich bardzo tanie ale i mniej trwałe od pozostałych, bo dość szybko przestają być gładkie i trudno je utrzymać w czystości. Lepiej spełniają swoje zadanie te, które są wykonane z trwałego, solidnego plastiku, ale ich cena jest wtedy odpowiednio wyższa.

Bardzo ważny jest wybór miejsca, w którym pies będzie otrzymywał posiłki, miski nie powinny stać tam, gdzie latwo je kopnąć i rozlać wodę, którą pies musi mieć stale do dyspozycji. Pies powinien otrzymywać posiłki zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze, wtedy łatwiej o takie ustawienie systemu trawienia, że jego organizm przyzwyczai się również do wypróżniania sie o tej samej porze i i bez problemu dotrzyma do wyjścia na spacer.Trzeba również zadbać o to, żeby nigdy w czasie jedzenia nie był niepokojony. Dzieci trzeba nauczyć, że zabawy z zabieraniem psu miski w trakcie jedzenia mogą spowodować, że łakomy pies poczuje się zagrożony i zacznie jej pilnować, najpierw ostrzegawczo warknie a potem może nawet ugryźć.


Można zdecydować się na dwie miski stojace obok siebie na podłodze, powinny być koniecznie na gumie, z szeroką podstawą tak, jak na zdjęciu. Lepiej jest jednak, jeśli umieszczone są na stojaku, bo to zapewniaim wiekszą stabilność i zapobiega przesuwaniu. Bardzo trwałe i praktyczne są miski ustawione na dopasowanej tacy, która ma odpowiednio wyprofilowaną podstawę zapobiegającą ich przesuwaniu i rozrzucaniu jedzenia na podłogę. 




miski, które rosną wraz z psem

Dla dużego psa warto kupić miski na specjalnym stojaku o regulowanej wysokości, żeby wraz ze wzrostem psa można je było podnosić. Są doskonałe zwłaszcza dla dużych psów, które ze względu na skłonność do skrętu żołądka nie powinny jeść z nisko pochyloną głową. Produkowane są w kilku rozmiarach misek, żeby je było można dopasować do ilości jednorazowo podawanej karmy.


spanielówka

Bardzo dużo psów ma długie, piekne uszy, które, jeśli miska jest szeroka i płaska, łatwo do niej wpadają. Istnieje nawet ryzyko że łapczywie pochłaniający jedzenie pies może je sobie przygryzać. Dla nich wymyślono bardzo wysoką, szeroką u podstawy i wąską u góry miskę, która gwarantuje, że uszy pozostaną na zewnątrz i nie dostaną się do jedzenia. Chociaż ta miska zwana jest spanielówką, jej walory docenią z pewnością właściciele wszystkich kłapouchów.


Dla wyjątkowych łakomczuchów, które dosłownie pochłaniają jedzenie dławiąc i krztusząc, wymyślono specjalne miski, które zmuszają do wolniejszego jedzenia, dzięki czemu pies nie łyka nadmiernej ilości powietrza, co u ras skłonnych do skrętu żołądka jest bardzo niebezpieczne. Są naprawdę bardzo skuteczne. Więcej o tym co robić, jeśli pies je łapczywie, można poczytać  tutaj.

na suchą karmę                              na wodę
 
To zdjęcie zostało dodane, ponieważ  otrzymaliśmy takie pytanie: "W artykule pokazano miski spowalniające jedzenie, a co z piciem? Mój pies pije tak łapczywie i nieumiejętnie, że za każdym razem się krztusi. Doszło do tego, że boi się pić. Podczas jedzenia nie ma takich problemów. Co na to poradzić? jak ułatwić mu picie wody?"
 
Problem z łapczywym piciem zdarza się rzadko, najczęściej podczas upałów lub wtedy, kiedy pies z jakichś powodów nie miał przez dłuższy czas dostępu do wody i jest bardzo spragniony. Jeśli jednak podczas picia często się  zachłystuje, warto wypróbować widoczną na zdjęciu powyżej miskę, jej konstrukcja powinna skłonić psa do wolniejszego picia. Z dostępnej na rynku oferty radzę wybrać tę, w której zbiornik na wodę sięga na tyle nisko, żeby powstająca w misce na zasadzie naczyń połączonych warstwa wody była tak płytka, żeby pies musiał pić powoli,bardziej ją zlizywać niż pić wielkimi haustami.

Ponieważ w tego rodzaju misce a woda jest na bieżąco uzupełniana, można wybrać na tyle małą, żeby u psów o długiej brodzie lub całej mocno owłosionej głowie, sierść podczas picia pozostała na zewnątrz miski. Właściciele sznaucerów doskonale znają ten problem, ich psom zawsze udaje się zamoczyć całą brodę, z której po każdym piciu woda ścieka obfitą strugą i zostaje rozniesiona pa całej podłodze. Jeszcze jedną zaletą dystrybutora jest to, że nie trzeba wielokrotnie w ciągu dnia uzupełniać wody.


W podróży lub w podczas letnich spacerów, psu, podobnie jak nam, bardzo chce się pić. Można mu kupić specjalną miskę podróżną, do której dokręcona jest butelka z wodą. Całość się składa na płasko, nie zajmuje dużo miejsca i zmieści się w każdej podręcznej torbie. Można ją również zaczepić za paskiem lub na ramie roweru. Warto mieć zawsze w samochodzie drugą butelkę w zapasie, a ponieważ gwint butelki turystycznej jest identyczny jak w typowych butelkach z wodą mineralną, można ją kupić w pierwszym lepszym sklepie. Podczas podróży samochodem nie ma potrzeby karmienia psa, ale koniecznie powinno się zrobić co jakiś czas małą przerwę, podczas której koniecznie trzeba psa napoi
 
oo0oo

Najważniejsze jest oczywiście to, co wkładamy do psiej miski. Są psy duże i małe, takie, które cały dzień są w ruchu i takie, które większość dnia spędzają na kanapie. Jedne mają tendencję do tycia, inne do alergii. Wszyskie potrzebują dobrej karmy, ale każdy z nich innej, dostosowanej do potrzeb swojego organizmu. O tym jak zaspokoić te wyjątkowe potrzeby i jak dobrze karmić swojego czworożnego przyjaciela piszemy w dziale "Żywienie". O dziesięciu podstawowych zasadach prawidłowego żywienia można poczytać tutaj.




Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.