Dobór kosmetyków do rodzaju sierści

Odżywki do szczotkowania



Szczotkowanie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. U długowłosych (yorki, maltańczyki) szczotkowanie jest konieczne, żeby rozczesać sierść i zapobiec jej plątaniu i filcowaniu. U krótkowłosych (owczarki, psy zaprzegowe) martwy włos oraz podszerstek musi być na bieżąco usuwany, ponieważ utrudnia wentylowanie skóry i opóźnia wzrost nowego zdrowego włosa a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do powstania stanów zapalnych skóry. Gładkowłose (boksery, beagle, dobermany) trzeba szczotkować, żeby usunąć martwy ościsty włos, który wbija się w tapicerkę mebli i dywany. W zależności od rodzaju owłosienia, szczotkowanie ma inny cel, ale nie ma psa, którego nie trzeba by było szczotkować, jeśli już nie ze względu na jego sierść, to choćby na nasze mieszkanie.

Trzeba pamiętać, że nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się elektryzuje, plącze i łamie. Zawsze przed szczotkowaniem trzeba spryskać sierść odpowiednią odżywką, dobraną do rodzaju sierści i jej aktualnych potrzeb. Dotyczy to psów o wszystkich rodzajach owłosienia. U psów długowłosych szczotkowanie jest to szczególnie ważne, ponieważ dochodzi problem elektryzowania i plątania się włosa.

  • Odżywki dostosowane do szamponów
Większość producentów proponuje odżywki po kąpieli będące uzupełnieniem szamponu, zarówno pod względem ich działania na sierść, jak i utrzymania tej samej nuty zapachowej. Przy omawianiu szamponów pokazaliśmy takie właśnie zestawy, co nie oznacza, że nie można tych kosmetyków zestawiać inaczej, stosownie do aktualnej kondycji owłosienia.
Te odżywki są uzupełnieniem szamponów o tym samym działaniu. Ułatwiają szczotkowanie i zapobiegają elektryzowaniu i filcowaniu się włosa. Odżywki pokazane poniżej kompletują trzy zestawy preparatów pielęgnacyjnych (szampon, odżywka po kąpieli oraz odżywka do szczotkowania) do zintensyfikowania koloru.

 
Odżywka przeznaczona dla psów o białej sierści ma mniej olejków, dzięki czemu nadaje się również dla wszystkich psów szorstkowłosych, nie tylko białych, bo nie zmiękcza sierści.
 
  • Odżywki dla psów długowłosych
W tej grupie psów szczotkowanie pozwala na bieżąco rozdzielić długą sierść i nie dopuścić do jej plątania i filcowania, dzięki czemu u regularnie i prawidłowo szczotkowanego psa nigdy nie powinny pojawić się supły i filce. U tych psów użycie odżywki do szczotkowania jest niezbędne, bez niej włos będzie się elektryzował i plątał.

                            1                  2                  3                   4                     5 

Dobre odżywki dla psów długowłosych zawierają wysokiej jakości olejki roślinne, kompleks witamin oraz składniki, które odżywiają i nawilżają włos. Niektóre z nich, dzięki zwiększonej zawartości olejków, mają również działanie rozplątujące. Przykładem mogą być odżywki (1) i (2) z których pierwsza służy szczotkowania a druga ma dodatkowo właściwości rozplątujące. Odżywki (3) i (4) przeznaczone są dla psów z problemami skórnymi oraz skłonnych do alergii. Odżywka (5) ma działanie nabłyszczające.

  • Odżywki dla wystawowych psów długowłosych
Ten zestaw przeznaczony jest do pielęgnacji psów wystawowych. dzięki zawartości aloesu, olejków roślinnych i protein jedwabiu odżywia i regeneruje zarówno sierść jak i skórę.

                                             1                    2                    3

1. Aloe Silk regeneruje skórę sierść
Zawiera aloes, olejki roślinne i proteiny jedwabiu. Nadaje się szczególnie dla sierści zmatowiałej, przesuszonej, sterczącej i trudnej do ułożenia. Nawilża włos, uelastycznia go i przywraca mu życie. Jest jednocześnie produktem stylizacyjnym, ponieważ umożliwia opanowanie niesfornej sierści, nadaje jej zdrowy wygląd, objętość i jedwabisty połysk. Nanosimy go na wilgotną lub suchą sierść, szczególnie w te miejsca, które są bardzo zniszczone i przesuszone. Wmasowujemy go i pozostawiamy do wyschnięcia. Czynność powtarzamy aż do uzyskania widocznej poprawy.

2. Quick Finish Styling Spray - ułatwia szczotkowanie i rozczesywanie
U długowłosych psów wystawowych każdy włos jest na wagę złota. Im cieńszy, tym bardziej jest podatny na plątanie i filcowanie i tym więcej go tracimy przy rozczesywaniu. Szczególnie trudne jest rozczesanie mokrej sierść a dzięki tej odżywce możemy bez strat rozplątać i rozczesać sierść po kąpieli. Dokładnie wypłukaną i odciśniętą ręcznikiem wilgotną sierść spryskujemy z odległości około 20 cm i zaczynając od końców rozczesujemy ją metalowym grzebieniem. Następnie suszymy suszarką jednocześnie szczotkując i modelując włosianą szczotką.

3. High Sheen Finishing Spray - nabłyszcza i ułatwia ułożenie sierści
Ostatni szlif przed wejściem na ring. U długowłosych intensyfikuje kolor, u gładkowłosych uwydatnia rzeźbę mięśni. Zapobiega elektryzowaniu się włosa i nadaje piękny połysk. Wstrząsamy energicznie pojemnik z odżywką i spryskujemy sierść z odległości 20-30 cm delikatną mgiełką, tak by równomiernie osiadł na całej sierści.
- psy długowłose szczotkujemy włosianą szczotką aż do wysuszenia.
- psy krótkowłose - wycieramy sierść irchową szmatką
 
  • Odżywki dla psów krótko i gładkowłosych

                               1                             2                          3                      4 
 
Przy zdrowej sierści można używać odżywkę dla psów krótkowłosych (2) lub taką, która uzupełnia działanie szamponu (3). Jeśli mamy do czynienia z sierścią przesuszoną, zniszczoną oraz podrazniona skórą, lepsza będzie odżywka regenerująca (4). Jednak najlepiej, choć może się to wydawać dziwne, przy bardzo zniszczonej krótkiej lub gładkiej sierści stosować odżywki dla psów długowłosych, bo mają bardzo dużo cennych olejków, które odżywią i uelastycznią sierść.

Każdą odżywkę dla długiej sierści można stosować także do sierści krótkiej a zwłaszcza gładkiej, która jest bardzo podatna na przesuszenie, bo ją doskonale uelastyczni i odżywi. Wyjątek stanowią psy szorstkowłose, u których trzeba je stosować ostrożnie, ponieważ u nich tego rodzaju odżywka może zmiękczyć sierść. Ale, jak zawsze jest coś za coś, tak więc jeśli sierść jest w bardzo złym stanie, lepiej ją dobrze zregenerować (czyli olejki!) bo najważniejsza jest zdrowa skóra i sierść, a jeśli chodzi o szorstkość, pierwsze trymowanie ją przywróci.

Odżywka (1) jest nieoleista, można ją  stosować również dla psów szorstkowłosych, oraz szczególnie tych wszystkich, u których chcemy zwiekszyc objętość sierści. ać tak często jak tylko jest to konieczne. Bardzo przydatna na wystawach:
* przy dłuższym włosie doskonały rezultat osiąga się wówczas gdy preparat zostanie rozpylony delikatną mgiełką i równomiernie osiada na sierści. Wówczas należy wyszczotkować jądługimi, zamaszystymi ruchami aż do wysuszenia.
* przy gładkim włosie preparat aplijuje się tak, jak przy krótkim włosie, ale na koniec należy przetrzeć sierść irchową lub frotową ściereczką dla nadania połysku.
 
  • Odżywki regenerujace

                                   1                     2                     3                  4

Potrzeba stosowania odżywek regenerujacych spowodowana jest pogorszeniem stanu skóry i sierści. Włos staje sie suchy i matowy, a na skórze często pojawia sie łupież. Jest to sygnał, że zarówno skóra jak i sierść są niedożywione i wymagają szybkiego działania. Zawsze zaczynamy od kąpieli szamponem regenerujacym dla skóry wrażliwej, potem nakładamy również regenerującą odżywkę po kapieli, a następnie co najmniej 3 razy w tygodniu spryskujemy sierść odżywką do szczotkowania w aerozolu. Odżywka (1) ma działanie naprawcze i antyalergiczne, odżywka (2) nawilżające, a odżywki (3) i (4) regenerujące. W przypadku bardzo zniszczonej sierści trzeba zastosować specjalne preparaty regenerujące skórę i sierść.
 
  • Odżywki rozplątujące
                                    1                         2                   3                      4
 
Stosowanie odżywki do szczotkowania jest dla psów długowłosych niezwykle ważne, ponieważ zapobiega elektryzowaniu i filcowaniu się włosa. Pies, który będzie odpowiednio często kąpany, zawsze z balsamem po kąpieli i szczotkowany, zawsze z odżywką w aerozolu, nigdy nie będzie miał splątanej i sfilcowanej sierści. Każdy pies ma tzw okres krytyczny, po którym sierść zaczyna się filcować. Okres miedzy jednym szczotkowaniem a drugim musi byc krótszy, wtedy nie bedzie poblemu filców.
Jeśli jednak pojawi się supeł należy go niezwłoscznie rozczesać, bo z każdym dniem jego rozplątanie będzie trudniejsze, aż wreszcie nie da się rozczesać i pozostanie wyciąć go nożyczkami.

Sfilcowane włosy należy odizolować od reszty sierści za pomocą grzebienia, potem nasaczyć supeł jednym z preparatów do rozplątywania (1), (3) lub (4) i bardzo dokładnie wmasować go palcami. Pozostawić na kilkanaście minut a nastepnie rozliźnić supeł palcami i porozdzielać większe kępki włosów na mniejsze, które będzie można rozczesać ustawionym na sztorc grzebieniem. Rozdzielanie supłów należy rozpocząć od końców włosów i przesuwać w kierunku skóry aż do całkowitego usunięcia sfilcowań.

Uwaga: preparat Demelant (2), jest odżywką do szczotkowania a nie rozplątywania. Tu pokazujemy go, żeby zwrócić uwagę na to, że jego opakowanie jest bardzo podobne do odżywki rozplątujacej Ultra Demelant (3) i łatwo je pomylić.

Zdjęcia produktów publikowane w tym artykule pochodzą ze sklepu internetowego importera www.superzoo.pl



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.