Słownik pojęć kynologicznych


Kliknij poniżej aby przejść do haseł rozpoczynających się na daną literę:
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z Ż

A

AGRESJA - instynktowne zachowanie, będące reakcją na innego osobnika, występujące w momencie, który pies uzna za konfrontację. Zachowanie to ma na celu zmuszenie przeciwnika do odstąpienia od swoich zamiarów (np. chęci zawładnięcia terytorium lub zdobyczą). Agresja może być aktem fizycznej przemocy wobec przeciwnika lub wyłącznie zasygnalizowaniem możliwości jej dokonania.

AGUTI
- specyficzna barwa włosa, która charakteryzuje się poprzecznie ułożonymi prążkami w kolorze białym i czarnym, co w efekcie daje umaszczenie zwane „pieprz i sól”. Tego rodzaju szata występuje u wszystkich wielkości sznaucerów.

ANONSER
- pies myśliwski ułożony do powiadamiania myśliwego o znalezieniu zwierzyny

ANTROPOMORFIZM - przypisywanie zwierzętom ludzkich cech i motywów postępowania

APLAZJA - niewykształcenie się narządu, mimo że w życiu płodowym został wykształcony jego zawiązek. Ten termin może również oznaczać zanik funkcji określonego narządu spowodowany chorobą, a także wadą wrodzoną lub nabytą.

APORTER - pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny

APORTOWANIE - praca psa polegająca na odnajdywaniu oraz przynoszeniu przewodnikowi określonych przedmiotów

APRICOT
– morelowe umaszczenie sierści

ARLEKIN - typ umaszczenia charakteryzujący się występowaniem czarnych lub szarych łat o nierównych brzegach na białym tle, występujący np. u doga niemieckiego

ASYSTENT - kandydat na sędziego kynologicznego, który po wykazaniu się wiedzą teoretyczną i zdaniu egzaminu asystenckiego poznaje praktyczną stronę sędziowania pod kierunkiem sędziów na wystawach krajowych

ATAWIZM (regresja ewolucyjna) - pojawienie się u danego osobnika nietypowych dla niego oraz dla jego rodziców cech lub zachowań, charakterystycznych dla jego odległych przodków 
 

B
 
BASTARD - zwierzę uzyskane w wyniku krzyżowania międzygatunkowego, np. psa z wilkiem. Samce pochodzące z takiego skojarzenia są bezpłodne, natomiast samice bywają płodne, co pozwala krzyżować je z samcami jednego z wyjściowych gatunków w celu wyprowadzenia nowej rasy. Bastardyzacja oznacza krzyżowanie międzygatunkowe.

BECZKOWATA POSTAWA - wadliwe ustawienie tylnych kończyn przy którym łapy znajdują się we właściwym miejscu natomiast stawy skokowe skierowane są na zewnątrz

BEHAWIORYSTYKA - kierunek w psychologii, który zajmuje się badaniem biologicznych mechanizmów zachowań zwierząt i ich reakcji na różnorodne bodźce otoczenia

BELTON - rodzaj umaszczenia występujący u seterów angielskich. Jego cechą charakterystyczną jest obowiązkowy udział barwy białej: blue belton (biało - czarne), orange belton (biało - pomarańczowe) oraz bardzo rzadko spotykane liver belton (biało - wątrobiane).

BIS (z angielskiego Best In Show) - Najpiękniejszy Pies Wystawy. Na wystawie wszystkich ras wybiera się go spośród zwycięzców dziesięciu grup, zgodnie z podziałem FCI.

BOB (Best Of Breed) - Zwycięzca Rasy

BOS
(Best of Opposite Sex) - Zwycięzca Wystawy, któremu w porównaniu nie przyznano tytułu Zwycięzcy Rasy. Jest to najlepszy przedstawiciel danej rasy, odmiennej płci niż Zwycięzca Rasy, tzn. jeśli BOB wygrała suka, tytuł BOS otrzymuje pies, jeśli BOB wygrał pies, tytuł BOS otrzymuje suka.

BUSZOWANIE – przeszukiwanie terenu przez psa myśliwskiego w poszukiwaniu zwierzyny


C

CACIB (Certificat d’Aptitude au Championnat International de Beaute) - wniosek o przyznanie tytułu Międzynarodowego Championa Piękności. Przyznaje się go wyłącznie na wystawach międzynarodowych. Może go uzyskać tylko jeden pies i jedna suka, pod warunkiem otrzymania oceny doskonałej i uzyskania pierwszej lokaty w porównaniu zwycięzców wszystkich klas w danej rasie: pośredniej, otwartej , użytkowej i championów.

CACIT
(Certificat d’Aptitude au Championnat International de Travail) - wniosek o przyznanie tytułu Międzynarodowego Championa Pracy.

CANICROSS
- oficjalna dyscyplina sportu należąca do psich zaprzęgów, polegająca na bieganiu z psem. Przypięty do maszera za pomocą uprzęży i specjalnej liny z amortyzatorem pies biegnie przodem pomagając w biegu zawodnikowi. Wyścigi odbywają się w warunkach bezśnieżnych. Podczas biegu maszer nie może psa wyprzedzać, ciągnąć go lub zmuszać do poruszania się przodem. W momencie, gdy pies nie chce lub nie może biec, zaprzęg zostaje wykluczony z zawodów.

CAUDECTOMIA
– zabieg kopiowania (skracania) ogona, obecnie przez FCI zakazany.

CĘGI
- potoczne określenie zgryzu cęgowego, w którym siekacze górnej szczęki stykają się wierzchołkami z siekaczami osadzonymi w żuchwie

CHERRY EYE
(wiśniowe oko) – jednostronne lub obustronne wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki. Niektóre rasy psów są szczególnie podatne są na tę dolegliwość, należy do nich m.inn. cocker spaniel, buldog, bokser, beagle i shith tzu.

CHODY
– akcja kończyn podczas przemieszczania się (biegu) psa. Na wystawie kynologicznej jest jednym z elementów oceny, np. określenie „chody przestrzenne” oznacza długi krok.

CHORĄGIEW
- długi włos na spodniej stronie ogona

CIECZKA – okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych

CPC
– wniosek o przyznanie tytułu Krajowego Championa Pracy

CROPPING
– zabieg kopiowania (przycinania) uszu, obecnie przez FCI zakazany.

CWAŁ
– najszybszy galop

CWC/CAC
- wniosek o przyznanie tytułu Krajowego Championa Piękności. Mogą go uzyskać psy/suki (z wyjątkiem psów/suk wpisanych do Księgi Wstępnej), które ukończyły 15 miesięcy życia i uzyskały ocenę doskonałą oraz 1-szą lokatę w klasie pośredniej, otwartej, użytkowej lub championów (owczarki niemieckie również w klasach juniorów i młodzieży po ukończeniu 15 miesięcy ), bez względu na liczbę konkurentów.

CYKL RUJOWY
- okres między pierwszym dniem rui a ostatnim dniem poprzedzajacym następną ruję

CZAPRAK
- obszar czarnej lub ciemno wybarwionej sierści na grzbiecie, kształtem przypominający podkładkę pod siodło. Występuje np u airedale terriera.


D
 
DERESZ – bardzo charakterystyczne umaszczenie będące mieszaniną włosów białych i ciemnych. Sierść psa wygląda tak, jakby była jednolicie nakrapiana, przykładem może być owłosienie australian cattle doga.

DŁUGOŚĆ PSA
- odległość od przedniego końca mostka do kości siedzeniowej miednicy

DOG DANCING
- dyscyplina sportowa polegająca na wykonywaniu ewolucji tanecznych przy akompaniamencie muzyki, przez parę złożoną z psa i jego przewodnika

DOJRZAŁOŚĆ FIZYCZNA
 - wiek, w którym ustaje wzrost i rozwój kości

DOJRZAŁOŚĆ PŁCIOWA
- wiek, w którym organizm psa zaczyna wytwarzać plemniki a organizm suki komórki jajowe

DOJRZAŁOŚĆ ROZRODCZA
– wiek, w którym użycie psa lub suki do reprodukcji nie spowoduje ujemnych skutków dla ich rozwoju lub zdrowia

DOMESTYKACJA
- udomowienie

DROPIATOŚĆ
- rodzaj umaszczenia: wyraźnie widoczne plamki na tle zasadniczej barwy sierści

DUMMY -
zawody organizowane dla grupy psów aportujących (np retriverów). Zadanie polega na aportowaniu specjalnego wałka, wykonanego z takich materiałów, które nie prowokują psa do pogryzania aportowanego przedmiotu, oraz nie toną, kiedy aport jest rzucany na wodę.

DWUWARSTWOWA SZATA
- szata składająca się z dwóch rodzajów włosa: okrywowego oraz mniej lub bardziej gęstego, miękkiego podszerstka

DYMORFIZM PŁCIOWY
- widoczne różnice w budowie fizycznej psa i suki które powodują, że osobnik jednej płci, z reguły samiec, jest bardziej okazały, potężniejszy i obficiej owłosiony. Jest to zjawisko bardzo często wśród ssaków spotykane, przykładem może być samiec lwa ze swoją imponującą grzywą lub szczycący się pięknym porożem jeleń, podczas gdy samice tych gatunków są wyraźnie mniej efektowne. U psów różnice nie są aż tak spektakularne, są jednak rasy, np. owczarek kaukaski, u których samiec jest wyraźnie bardziej okazały niż suka.

DZIEDZICZNOŚĆ
- występowanie biologicznego podobieństwa (budowy oraz funkcji organizmu) między rodzicami i ich potomstwem. Dziedziczenie następuje w momencie łączenia się rodzicielskich komórek płciowych i powstawania nowego osobnika, który określone cechy, takie jak np. wzrost, budowę ciała, czy też barwę sierści, dziedziczy na całe życie.
 

E
 
EKSTERIER (pokrój) - zespół zewnętrznych cech budowy ciała psa, zgodny ze wzorcem rasy. Określa on cechy kośćca i umięśnienia oraz proporcje pomiędzy nimi, czyli wygląd, harmonijność i charakterystykę budowy jego ciała.

EKTROPIUM
- wrodzona wada w budowie powiek, prowadząca do zaburzeń w funkcjonowaniu oczu a nawet utraty wzroku. Polega na wywinięciu brzegu powieki na zewnątrz, wskutek czego odstaje ona od oka, co otwiera drogę dla zanieczyszczeń i bakterii oraz utrudnia właściwe nawilżanie oka.

ENTROPIUM
- wrodzona wada w budowie powiek, powodująca stałe podrażnienie oka. Polega na zawinięciu brzegu powieki w stronę gałki ocznej co powoduje, że włosy, które ją porastają dotykają rogówki. Efektem jest jej uszkodzenie oraz powstanie stanu zapalnego, który przenosi się na głębsze struktury oka, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do ślepoty.

ETIOLOGIA
– nauka zajmująca się badaniem przyczyn pojawienia się określonych zjawisk i procesów. W szczególności etiologia to nauka o przyczynach powstawania róznego rodzaju chorób.

EWOLUCJA
- proces ciągłych, powolnych zmian zachodzących w czasie, prowadzących do rozwoju organizmów, lepszego ich przystosowania do środowiska oraz powstania nowych gatunków. 

 
F

FAFLE
- górne wargi psa, ich wielkość oraz kształt zależy od rasy

FCI (Fédération Cynologique Internationale) - Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, mająca siedzibę w Belgii. Jest nadrzędną jednostką dla wszystkich, należących do niej głównych krajowych organizacji kynologicznych w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Australii oraz Nowej Zelandii. Jej przedstawicielem w naszym kraju jest Związek Kynologiczny w Polsce.

FENOTYP - zespół anatomicznych, fizjologicznych i biochemicznych cech organizmu, będących wynikiem współdziałania czynników dziedzicznych oraz warunków środowiska. Fenotyp jest zatem zespołem cech, które wizualnie różnicują poszczególne gatunki oraz ich przedstawicieli.

FIELD TRIAS - wiosenne konkursy polowe dla wyżłów, w których startują wyłącznie psy wyszkolone, podzielone na dwie grupy: wyżły brytyjskie oraz wyżły kontynentalne. Mają one na celu ocenę uzdolnień psów do pracy w polu.

FIZJOLOGIA - nauka o czynnościach i funkcjonowaniu organizmów żywych, ich komórek, tkanek i narządów, oraz o prawach, które rządzą tymi funkcjami

FLYBALL - sport zespołowy, uprawiany w drużynach składających się z czterech psów. Polega na przebiegnięciu psa przez płotki oraz inne przeszkody do maszyny, która po naciśnięciu łapą (lub w przypadku lekkich i małych psów, całym ciałem) wyrzuca piłkę i powrocie do właściciela w jak najkrótszym czasie.

FORMAT - stosunek wysokości psa w kłębie do jego długości, mierzonej do nasady ogona


G

GALOP - 
szybki chód wykonywany w skokach

GAMENESS
- występująca u niektórych ras psów z grupy terierów utrata instynktu samozachowawczego i niepohamowana wola walki. Pies posiadający tę cechę, nawet wtedy, kiedy jest ciężko ranny i przegrywa, nie waha się dalej walczyć.

GARBONOS - charakterystyczne, łukowate ukształtowanie górnej linii kufy występujące np. u bulteriera

GATUNEK - podstawowa jednostka systematyki obejmująca grupę zwierząt o wspólnym pochodzeniu, podobnej budowie oraz cechach, które mogą się swobodnie krzyżować i wydawać płodne potomstwo

GEN - podstawowa jednostka dziedziczenia, zlokalizowana w chromosomach, decydująca o przekazywaniu poszczególnych, chrakterystycznych cech potomstwu 

GENETYKA - nauka zajmująca się badaniem dziedziczności i zmienności organizmów. Zajmuje się mechanizmem przekazywania potomstwu cech ich rodziców oraz badaniem przyczyn zmienności.

GENOTYP - zespół wszystkich genów który warunkuje całość właściwości dziedzicznych danego organizmu. Każdy organizm posiada swój indywidualny genotyp określający jego funkcjonowanie i rozwój.

GENY LETALNE
- śmiercionośne geny o zmienionej w wyniku mutacji strukturze budowy. U 90-100% ich nosicieli powodują śmierć, która może nastąpić już w okresie życia płodowego lub w kilka godzin po urodzeniu. Są to geny o charakterze recesywnym. Geny letalne występują najczęściej u psów bezwłosych, a jedynym sposobem zapobiegania utracie szczeniąt jest kojarzenie nagiego psa z owłosionym.

GŁOSZENIE - sposób, w jaki pies współpracujący z myśliwym powiadamia go za pomocą głosu o znalezieniu tropu zwierzyny lub jej osaczenie

GONADY - gruczoły płciowe: u psów - jądra, u suk - jajniki. Występowanie u jednego osobnika gonad jednego rodzaju określane jest jako rozdzielnopłciowość, natomiast występowanie gruczołów rozrodczych zarówno męskich, jak i żeńskich to obojnactwo. 

GRANIE - głos wydawany przez podążające za zwierzyną psy gończe 

GROOMING - czynności pielęgnacyjne mające na celu utrzymanie psiej sierści w czystości i dobrej kondycji oraz przygotowanie jej do wystaw


H

HACKNEY
– jest formą kłusu, w którym przednie kończyny psa wyrzucane są sztywno i wysoko do przodu. Przypomina chód defiladowy, który można obserwować na paradzie koni. U psów jest uznany za nieprawidłowy.

HANDLER - osoba profesjonalnie zajmująca się prezentowaniem psów na wystawach kynologicznych

HERMAFRODYTYZM (obojnactwo) - zjawisko występowania u jednego osobnika równorzędnie funkcjonujących gonad męskich i żeńskich

HODOWLA - całość czynności związanych z rozmnażaniem psów, połączonych z genetycznym doskonaleniem rasy pod względem cech psychicznych oraz eksterieru.

HYBRYD (mieszaniec) - efekt krzyżowania psów różnych ras


I

INBRED 
(z ang. in-breeding) - hodowla wsobna, kojarzenie krewniacze. Inbredowanie oznacza kojarzenie bardzo blisko spokrewnionych osobników.

INDEKS KOSTNY
- stosunek obwodu śródręcza do wysokości w kłębie

INDEKS WYSOKONOŻNOŚCI - stosunek długości kończyny mierzonej od podłoża do łokcia, do wysokości psa w kłębie

INOCHÓD - chód lub bieg polegający na stawianiu obu prawych nóg na przemian z obiema lewymi nogami. Sposób poruszania się, w którym pies przenosi kończyny w schemacie: dwie prawe, dwie lewe, uważa się za niepoprawny.

INSEMINACJA (sztuczne unasienianie) - zabieg polegający na pobraniu nasienia psa i zdeponowaniu go w narządach rodnych suki.

INT.CH. (Champion International de Beaute) - Międzynarodowy Champion Piękności

INT.CH.T. (Champion International de Travail) - Międzynarodowy Champion Pracy


J

JUNIOR BiS – najpiękniejszy pies z klasy młodzieży wybierany ze wszystkich dziesięciu grup FCI prezentowanych na danej wystawie


K

KARPIOWATY GRZBIET
– szczególne uwypuklenie kręgosłupa, powodujące łukowate wysklepienie grzbietu w odcinku piersiowym

KASTRAT
- zwierzę celowo pozbawione narządów płciowych

KĄTOWANIE
– oznacza kąt utworzony przez kości połączone stawem. Określenie odnosi się do budowy aparatu ruchu, na który składają się pas barkowy i kończyny przednie oraz pas miednicowy i kończyny tylne.

KĄTOWANIE KOŃCZYN PRZEDNICH - oznacza kąt, pod jakim kość ramieniowa łączy się z łopatką (kątowanie stawu barkowego)

KĄTOWANIE KOŃCZYN TYLNYCH
- oznacza kąt między kością udową a kośćmi podudzia (kątowanie stawu kolanowego), na który znaczny wpływ ma ustawienie miednicy względem kręgosłupa a także długość kości, zwłaszcza udowej (kątowanie stawu biodrowego). Im kąty są mniejsze, tym kątowanie jest głębsze, im kąty są większe, bardziej rozwarte, tym kątowanie jest bardziej strome. Głębokie kątowanie występuje np. u owczarka niemieckiego, natomiast strome kątowanie u akity lub u chow-chowa.

KENEL
- miejsce hodowli psów i sama hodowla, ale także kojec lub zagroda z zadaszonymi pomieszczeniami dla psów. 

KENELOZA (syndrom kenelowy) - zaburzenie behawioralne, spowodowane zbyt małą ilością lub całkowitym brakiem bodźców w środowisku, w jakim szczenię rozwija się w okresie pierwszych dwunastu tygodni życia. Choroba występuje przede wszystkim u psów pochodzących z dużych hodowli, w których szczenięta wychowują się w kojcach, odizolowane od reszty świata. Wyróżniamy trzy stadia kenelozy: fobia ontogeniczna, lęk kenelowy oraz depresja.

KIFOZA - łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową, grzbiet łękowaty

KLASA WYSTAWOWA
– na wystawach kynologicznych psy w obrębie tej samej rasy dzielone są na klasy, w oparciu o kryterium jakim jest wiek oraz dotychczasowe osiągnięcia wystawowe. Psy i suki oceniane są w osobnych klasach.

KŁĄB - najwyższy punkt u nasady szyi, na szczycie łopatek, w którym kark psa łączy się z początkiem linii grzbietu

KŁUS
- chód szybszy od stępu, ale wolniejszy od galopu

KOCIA STOPA
 - stopa okrągła, zwarta, o ściśle przylegających, niezbyt długich palcach

KONDYCJA
- stan fizjologiczny psa w danej chwili. Kondycja może być dobra, średnia lub zła. W zależności od roli, jaką pies pełni, można rozróżnić kondycję roboczą, hodowlaną lub wystawową.

KOPIOWANIE
- zabieg chirurgiczny polegający na skróceniu ogona lub modelowaniu uszu. Aktualnie niedozwolony.

KOPROFAGIA
- zjadanie przez psa kału własnego lub pozostawionego przez inne zwierzęta

KOZIOŁEK
– wykonany zazwyczaj z drewna, odpowiednio wyprofilowany rekwizyt przeznaczony do nauki aportowania

KROWIA POSTAWA
- wadliwa budowa tylnych kończyn, które są zbliżone do siebie w stawach skokowych

KRYCIE
- akt kopulacji u ssaków

KRYPTORCHID
- osobnik rodzaju męskiego nie posiadający jąder w worku mosznowym, które w wyniku zaburzeń rozwojowych zatrzymały się w jamie brzusznej lub w pachwinach

KRYZA
– wyraźnie dłuższa sierść wokół szyi, tworząca rodzaj kołnierza

KUFA
- część czaszki na odcinku od trufli nosowej do przełomu czołowo-nosowego

KYNOFOBIA
– nieuzasadniony, trudny do opanowania lęk przed psami, będący najczęściej skutkiem pogryzienia lub traumatycznych przeżyć związanych z psem. Człowiek cierpiący na kynofobię zdaje sobie sprawę z bezpodstawności swojego lęku, ale nie jest w stanie go opanować.

KYNOLOGIA - nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: kyon - w dopełniaczu kynós, oraz logos - nauka,  w tym przypadku nauka o psach. Kynologia zajmuje się całokształtem zagadnień związanych z psem rasowym. Obejmuje wszystkie zagadnienia innych nauk, które odnoszą się do psa, bada związki pomiędzy nimi bazując na psie jako podmiocie i przedmiocie tych badań, włączając w to również zagadnienia jego związku z człowiekiem. To przesądza o uznaniu kynologii jako odrębnej dziedziny wiedzy, nie zaś sztucznie wyodrębnionych zagadnień innych nauk.


L

LAKTACJA - okres wydzielania mleka przez sukę

LEGAWIEC
– pies myśliwski, który ma za zadanie wytropić zwierzynę i podejść do niej w taki sposób, by jej nie spłoszyć. Następnie pies przylega do ziemi (stąd nazwa) i czeka na nadejście myśliwego.

LĘDŹWIE
- obszar grzbietu na odcinku od ostatniego żebra do miednicy

LINIA GENEALOGICZNA
- zestawienie wyłącznie męskich potomków, występujących w kolejnych pokoleniach, począwszy od psa założyciela

LINIA HODOWLANA
- grupa psów spokrewniona przez wspólnego przodka (psa założyciela)

LINIENIE
- wymiana okrywy włosowej

LORDOZA - łukowate wygięcie grzbietu w stronę brzuszną


Ł

ŁAŁOK -  - zwisająca , luźna skóra na podgardlu , np. jak u bloodhounda

ŁĘKOWATY GRZBIET - zapadnięcie linii grzbietu


M

MASKA - ciemniejsza od umaszczenia podstawowego, zwykle czarna sierść na głowie, głównie w okolicy kufy, np. u boksera

MASZER
– słowo pochodzące z języka francuskiego. Oznacza osobę będącą przewodnikiem psiego zaprzęgu, bez względu na to, co ciągnie pies lub psy. Najczęściej są to sanie, wózki, skutery a także zawodnicy na nartach.

MAŚĆ
- uwarunkowany genetycznie kolor okrywy włosowej psa

MEMŁACZ
- pies obracający w pysku i nadmiernie ściskający aportowanego zwierzaka

MERLE
(umaszczenie marmurkowe) - ciemniejsze łatki na jaśniejszym tle tej samej barwy .

MIĘKKIE ŁAPY
– występują, gdy śródręcze i śródstopie psa nie utrzymują się w prawidłowej pozycji zbliżonej do pionu, ale obniżają się do poziomu co powoduje, że łapy sprawią wrażenie miękkich i mało stabilnych

MIĘKKI PYSK
- cecha psów myśliwskich: umiejętność aportowania zwierzyny bez jej uszkodzenia

MIOT
- grupa szczeniąt urodzonych z tej samej ciąży 

MONORCHID
- osobnik męski (pies), który w worku mosznowym posiada tylko jedno jądro, natomiast drugie, w wyniku zaburzeń rozwojowych zatrzymało się w jamie brzusznej lub pachwinie

MOTYLKOWY NOS
- występowanie różowych plamek na trufli nosowej psa, uważane za wadę u psów starszych niż jeden rok. Niedopigmentowane miejsca narażone są na poparzenia słoneczne i w efekcie nowotwory skóry.


N

NIEDŹWIEDZIA ŁAPA - klasyczny objaw zaawansowanej krzywicy. Jest to tak znaczne rozluźnienie ścięgien, wiązadeł i ich przyczepów na zbyt słabo uwapnionych kościach, że pies stawia na ziemi już nie tylko palce, ale całe śródręcze i śródstopie. Najczęściej jest to uszkodzenie trwałe, uniemożliwiające odzyskanie prawidłowej postawy.


O

ODRUCH PAWŁOWA – odruch warunkowy, nabyta reakcja organizmu

OSTROGI (wilcze pazury) - dodatkowe palce lub same pazury w tylnej łapie. U niektórych ras ostrogi są naturalne i zgodne z wzorcem, np. owczarek francuski krótkowłosy beauceron oraz owczarek francuski długowłosy briard muszą mieć podwójne ostrogi, czyli dodatkowe dwa palce zakończone pazurem, znajdujące się możliwie blisko tylnej łapy.

OSTROŚĆ - posiadanie przez psa predyspozycji obronnych, wykazywanie czujności oraz gotowość do obrony przewodnika, a w sytuacji zagrożenia, nawet ataku.

OŚCISTE WŁOSY - dłuższe i twardsze włosy, stanowiące zewnętrzną warstwę szaty, np u szpiców

OWULACJA (jajeczkowanie) - moment pęknięcia pęcherzyka Graafa, w wyniku którego dojrzała w nim komórka jajowa zostaje wrzucona do lejka jajowodu


P

PENCILLING - oznacza czarną kreseczkę na każdym palcu i czarne plamki na przedniej stronie kończyn, nad palcami, dobrze widoczne na kasztanowym w tym miejscu umaszczeniu, np. u manchester teriera

PĘCINY
- dolne części nóg , między nadgarstkiem a stopą

PIES MYŚLIWSKI – pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomoc i współpraca z myśliwym przez wykonywanie okreslonych czynności

PIĘTY - wyrostki stawów skokowych skierowane ku dołowi

PIGMENTACJA - ubarwienie skóry

PIÓRA - długie frędzle sierści na uszach , tułowiu , nogach i ogonie

PKR - Polska Księga Rodowodowa

PŁOCHACZ - pies, który nie wystawia zwierzyny, lecz po jej zwietrzeniu wypłasza ją

PODPALANIE
- wyraźnie odgraniczone znakowanie koloru mahoniowego na brwiach, kufie, piersi, nogach praz pod nasadą ogona, widoczne np. u dobermana

PODSZERSTEK - przylegająca do skóry warstwa okrywy włosowej, zbudowana z włosów puchowych

PORTKI - określenie stosowane w kynologii na oznaczenie dłuższej sierści na tylnych stronach ud psa. Dłuższy włos pokrywa przeważnie tylne łapy począwszy od ogona do stawów skokowych.

POSUW – odległość, na jaką pies w ruchu wysuwa kończyny tylne ku przodowi, co ma bezpośredni wpływ na długość i sprężystość kroku

POŚLADKI
- tylna część ud

POWDER PUFF
- dosłownie "puszek do pudru" , typ szaty występujący u owłosionych chińskich grzywaczy

PÓŁRODZEŃSTWO
- grupa psów spokrewnionych przez wspólnego rodzica (ojca lub matkę)

PRĘGOWANA MAŚĆ
- kombinacja włosów jasnych i ciemnych, tworząca ciemne pasma na sierści, np. u amstaffów

PRZEŁOM CZOŁOWY
– tzw. stop, czyli zagłębienie w miejscu połączenia kości nosowej z mózgoczaszką

PRZEDPIERSIE
- część klatki piersiowej między przednimi nogami, obejmująca mostek

PRZEBUDOWANY ZAD – takie ustawienie kości kończyn i miednicy, w którym zad psa jest wyraźnie wyższy niż jego grzbiet lub nawet kłąb. U większości ras jest to traktowane jako wada.

PRZODOZGRYZ
- rodzaj zgryzu, w którym wysunięte do przodu siekacze górnej szczęki nie stykają się z siekaczami żuchwy. U niektórych ras zgodny ze wzorcem, np u buldogów angielskich lub shih tzu, u innych uznawany za wadę


R

RAMA - stosunek wysokości psa do jego długości, w zależności od rasy może być kwadratowa lub prostokątna; za mała, za duża, za długa lub odpowiednia

RASA - grupa psów mająca wspólną historię, znane pochodzenie oraz wzorzec

RES.CACIB
- rezerwowy wniosek na Międzynarodowego Championa Piękności

RINGÓWKA
- specjalna smycz przeznaczona do prowadzenia psa na ringu wystawowym, zakończona pętlą, którą zakłada się psu na szyję zamiast obroży

RODOWÓD 
(pedigree) – usystematyzowane wyszczególnienie przodków psa, zwierające dane o co najmniej trzech pokoleniach

RÓŻANIEC KRZYWICZY
– spowodowana krzywicą deformacja chrząstek żebrowych, widoczna na żebrach z boku klatki piersiowej

RUJA / CIECZKA - okres aktywności rozrodczej u suk, w czasie którego następuje owulacja i suka może zostać pokryta


S

SEKRETARZ RINGU
– osoba wypisująca karty ocen psów zgodnie z poleceniem sędziego

SFORA - grupa psów używanych do polowania licząca co najmniej dwa psy tej samej rasy

SIODŁO - zapadnięcie, wygięcie ku dołowi grzbietu w odcinku piersiowo – lędźwiowym

SŁABIZNA
- odstęp między ostatnim łukiem żebrowym a biodrem, decydująca o zwartości psa.

SNOW NOSE (śnieżny nos) – rozjaśnienie czubka czarnego lub czekoladowego wybarwionego nosa do barwy jaśniejszej. U niektórych ras (północne psy zaprzęgowe) jest to dopuszczalne, u innych, traktowane jako wada

STĘP - najwolniejszy chód

STOP – (przełom czołowo-nosowy) – wyraźnie zaznaczone miejsce połączenia kości trzewioczaszki z mózgoczaszką

STÓJKA - charakterystyczna, nieruchoma pozycja psa myśliwskiego, z podniesioną przednią kończyną, która sygnalizuje zlokalizowanie kryjówki zwierzyny

STRZAŁKA - charakterystyczne białe znaczenie, biegnące od kufy wzdłuż czoła .

SZATA SZNUROWA
- długi włos skręcony i spilśniony, tworzący długie sznury, np. u puli lub komondora


T

TICKING - umaszczenie białe z nakrapianiem na sierści

TOY - grupa najmniejszych ras psów ozdobnych i do towarzystwa

TROP - odciski nóg zwierzęcia na ziemi lub śniegu

TROPOWIEC - pies wyszkolony do rozpracowania trudnych śladów (tropów) po zaliczeniu odpowiednich prób pracy oraz zdaniu egzaminów 

TRUCHT
- chód szybszy od stępa a wolniejszy od kłusu

TRUFLA NOSOWA
- bezwłosa, najczęściej wilgotna końcówka nosa psa. Odcień i kolor trufli może być całkiem czarny, brązowy, wątrobiany lub jasnoróżowy. Wielkość trufli w stosunku do kufy jest różna u różnych ras.

TRYMOWANIE
- usuwanie martwych włosów z psiej sierści przy pomocy palców lub odpowiednich narzędzi 

TYŁOZGRYZ
– rodzaj zgryzu, w którym wysunięte do przodu siekacze górnej szczęki nie stykają się z siekaczami żuchwy, co jest związane z niedorozwojem kości żuchwy. Zawsze uznawany za wadę


U

UMASZCZENIE OCHRONNE
- czyli czarnobrązowe, także morelowe (apricot).

UMASZCZENIE SOBOLOWE
- włosy o barwie śniadej, brązowoczarnej lub brązowoszarej

URAJIRO – charakterystyczna dla niektórych japońskich szpiców obecność białawych znaczeń na sierści po bokach kufy, na policzkach, na spodzie żuchwy, na szyi, klatce piersiowej, brzuchu, wewnętrznej stronie kończyn oraz na spodzie ogona

UŻYTEK 
– potoczne określenie psa występującego na wystawie w klasie użytkowej lub z racji zaliczenia odpowiednich prób i egzaminów mającego uprawnienia do występowania w tej klasie. Dotyczy to przede wszystkim psów należących do ras obrończych i mysliwskich.


W

WATER WORK
- zawody sportowe polegające na wykonywaniu przez psy ćwiczeń w wodzie. Wymaga się umiejętności zbliżonych do umiejętności psa ratownika.

WIATR – zapach pozostawiony przez zwierzynę

WIATR DOLNY
– właściwość niektórych psów, dająca możliwość szukania zwierzyny po jej tropie, z nosem przy ziemi

WIATR GÓRNY
– właściwość wyżła, umożliwiająca mu węszenie z wysoko podniesioną głową

WILCZE PAZURY (ostrogi) - dodatkowe palce lub same pazury w tylnej łapie. U niektórych ras ostrogi są naturalne i zgodne z wzorcem, np. owczarek francuski krótkowłosy beauceron oraz owczarek francuski długowłosy briard muszą mieć podwójne ostrogi, czyli dodatkowe dwa palce zakończone pazurem, znajdujące się możliwie blisko tylnej łapy.

WNĘTER
- pies, którego jądra nie zeszły do worka mosznowego i pozostają w jamie brzusznej - taki pies jest bezpłodny. Wnęter jednostronny jest płodny, ale nie powinno się go używać do hodowli, gdyż wnętrostwo jest wadą dziedziczną, która może być przekazana potomstwu.

WYKROK
– maksymalna odległość, na jaką pies wyrzuca do przodu przednie kończyny, określająca długość, a wiec efektywność chodu psa

WYSTAWA PSÓW
- zorganizowany pokaz psów i suk; zwierzęta pokazywane są w odpowiednich grupach i klasach, osobno psy i suki; celem wystaw jest przedstawienie dorobku hodowców, porównanie najlepszych zwierząt, pełni też funkcje dydaktyczne

WZORZEC RASY
- charakterystyka rasy. Wzorzec sporządzany jest przez związek kynologiczny kraju pochodzenia rasy. Jest on zatwierdzany przez FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) i wiążący przy ocenie psów tej rasy we wszystkich krajach na świecie należących do FCI

 
Z

ZAJĘCZE STOPY -
stopa z wydłużonymi palcami czyniącymi ją wyraźnie dłuższą niż szerszą, przeciwieństwo stopy okrągłej (kociej)

ZGRYZ
- wzajemne ustawienie zębów siecznych szczęki i żuchwy oceniane przy zamkniętym pysku.

ZKwP
- Związek Kynologiczny w Polsce

ZŁAJA
- trzy lub więcej psów tej samej lub różnych ras, bez względu na płeć

ZNACZENIA - wszystkie regularne i nieregularne plamy oraz rozmycie barw na sierści


Ż

ŻABOT - długa sierść na dolnej części szyi i z przodu klatki piersiowej
 

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.