Jak pielęgnować sierść » Szczotkowanie i czesanie

Szczotkowanie psów gładkowłosych


np. boksery, dogi, dobermany, gładkowłose charty, jamniki i wyżły 


Psy gładkowłose mają krótką, gładką, przylegającą do ciała sierść. We wszystkich miejscach włos jest zazwyczaj podobnej długości, zarówno na tułowiu jak i na nogach. U poszczególnych ras występują natomiast wyraźne różnice w grubości włosa. Może być bardzo cienki, tak jak np. u toy teriera, u którego w niektórych okolicach zdarza się nawet prześwitująca skóra, może być średniej grubości jak u whippeta, lub wyraźnie grubszy, jak u pointera lub wyżła gładkowłosego. Najsilniejszy i najdłuższy włos w tej grupie mają gładkowłose foxteriery. 


  
Wielu właścicielom psów wydaje się, że psów gładkowłosych nie trzeba szczotkować, bo przecież ich włos się nie plącze i nie filcuje. To prawda, ale za to ich sierść wypada praktycznie przez cały rok i tylko regularnie ją szczotkując możemy pozbyć się martwego włosa, zanim zdąży powbijać się w nasze meble i dywany. Wystarczy, że pies otrze sie o nogi właściciela, żeby na jego ubraniu pozostało mnóstwo włosów. Żeby tego uniknąć wystarczy psa bardzo regularnie szczotkować i na bieżąco usuwać martwy włos. Zabiera to nieporównanie mniej czasu niż mozolne usuwanie poprzyczepianej wszędzie sierści.

Psy gładkowłose szczotkujemy zawsze z włosem, nigdy pod włos. Najlepiej nadaje się do tego dość gęsta, włosiana szczotka o ustawionej prostopadle do oprawy szczecinie, która całą powierzchnia przylega do ciała i doskonale wyczesuje martwy włos. W okresie linienia sprawdza się szczotka gumowa, dostosowana do wielkości psa i grubości sierści. Dla cienkiej sierści najlepsza jest szczotka o delikatnych elastycznych wypustkach. Gumowe rękawice nie dla wszystkich psów się nadają, bo są dość ciężkie, mało elastyczne i z trudem dopasowują się do kształtu psiego ciała. Zdają egzamin tylko u dużych psów o silnej, gładkiej sierści. 

Podobnie jak wszystkich innych psów, również psów gładkowłosych nie wolno szczotkować na sucho. Przed każdym szczotkowaniem trzeba spryskać sierść odżywką w aerozolu zawierającą olejki roślinne, która odżywi i uelastyczni włos, wzmocni go i sprawi, że stanie się bardziej elastyczny i mniej skłonny do wypadania. Znakomite efekty daje stosowanie tej odżywki nawet 2-3 razy w tygodniu, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci sprężystość, staje się matowy i łamliwy. Jak wybrać odpowiednią odżywkę do szczotkowania - kliknij tutaj.

Nie wszystkie psy gładkowłose mają podszerstek, na przykład bokser go nie ma. Jeśli jednak pies ma gruby włos okrywowy i dużo podszerstka, do usunięcia jego nadmiaru przyda się metalowa szczotka, ale bardzo delikatna, z zaokrąglonymi na końcach drucikami, żeby nie wyrywać włosa. Nadmiar podszerstka doskonale, a może nawet lepiej, wyczesuje się również gęstym, metalowym grzebieniem.


Przed wystawą pies musi być bardzo dokładnie wyszczotkowany, bo wystające martwe włosy powodują, że sierść będzie zszarzała i matowa. Jeśli ma się ładnie prezentować, musi być czysta, najlepiej więc kilka dni przed wystawą psa wykapać. Bardzo dobry efekt daje spryskanie sierści odżywką nabłyszczającą i wytarcie jej irchą lub miękką flanelową szmatką dla nadania połysku. 

Więcej na temat akcesoriów niezbędnych do pielęgnacji gładkiej sierści w zakładce Akcesoria do pielęgnacji - szczotki.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.