Akita amerykańska

Wybierz inną rasę

Zgodnie ze wzorcem


GCH USA.CH,US Silver CH, PL.CH Westminster Winner 2012
Sondaisa Tough Act To Follow Stardust - wł. hodowla Dan Danilo

Akita amerykańska ma niezbyt długą, gęstą i zwartą, dwuwarstwową sierść, składającą się z bardzo obfitego, miękkiego, wełnistego podszerstka i dość sztywnego, trochę dłuższego, nieco odstającego od tułowia włosa okrywowego. Szata akity powinna być gruba i puszysta, sierść na głowie i dolnej części kończyn wyraźnie krótsza i przylegająca. Długość włosa na kłębie i zadzie winna mieć około 5 cm, a więc nieco więcej, niż na reszcie tułowia. Na ogonie włos znacznie dłuższy, robi wrażenie puszystego, ale nie tworzy pióra.
 
Umaszczenie: dopuszczalne są wszystkie kolory: czerwony, płowy, biały itd. Sierść może być także w łaty lub pręgowana. Kolory powinny być błyszczące i wyraziste, natomiast znaczenia równomierne, kontrastujące, z maską lub strzałką bądź bez nich. Białe psy (jednolitej maści) nie mają maski. Pinto (łaciate) na białym tle mają duże, równomiernie rozmieszczone łaty na głowie i na więcej niż 1/3 powierzchni tułowia. Kolor podszerstka może się różnić od barwy włosa okrywowego.
 

Ch.PL, Mł.Ch.PL.LT DAFNE Volturnus


Pielęgnacja sierści

Dwuwarstwowa sierść akity wymaga nieskomplikowanej, ale dość regularnej pielęgnacji, ponieważ gęsty podszerstek ma czasem tendencję do filcowania. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym przy tego rodzaju owłosieniu jest szczotkowanie, bo pozwala na bieżąco usuwać martwą sierść, która utrudnia wentylację skóry i stwarza sprzyjające warunki do powstania podrażnień i stanów zapalnych.


Szczotkowanie

Sierść akity szczotkuje się zazwyczaj raz w tygodniu, najlepiej twardą włosianą szczotką o szczecinie na tyle długiej, żeby sięgała aż do skóry. Można ją także rozczesywać drucianą szczotką, która bardzo dobrze rozdziela podszerstek. Ta szczotka nie może mieć „kapturków”, które odstają i wyrywają włos, tylko gładko zakończone szpilki. Do usuwania podszerstka potrzebna jest natomiast dobrej jakości szczotka metalowa, tzw. pudlówka, z dużą ilością lekko zagiętych, gładko zakończonych drucików. Pamiętajmy, że nigdy nie powinno się szczotkować sierści na sucho, bo włos się elektryzuje i łamie. Trzeba ją przedtem spryskać odpowiednio dobraną odżywką do szczotkowania w aerozolu.

Jeśli podszerstek zaczyna się filcować, co zdarza się najczęściej u psów o zbyt miękkim owłosieniu, bardzo przydatne jest specjalne zgrzebło z obrotowymi zębami, które go delikatnie, nie wyrywając włosa, rozdzieli. Przeczesywanie nim sierści raz w tygodniu uchroni psa przed filcami. Gdyby już do tego doszło zbity podszerstek trzeba rozdzielić filcakiem a pozostałe kępki sierści dokładnie wyczesać grzebieniem. Konieczność użycia filcaka świadczy o tym, że sierść nie jest właściwie pielęgnowana. 

Pies, który żyje zgodnie z rytmem przyrody i przebywa bardzo dużo na dworze, linieje dwa razy w roku, za to bardzo gwałtownie. Traci wtedy praktycznie całe owłosienie, zrzuca sierść wielkimi kępami, wygląda okropnie, jak powygryzany przez mole. Warto wiedzieć, że akita linieje w bardzo szczególny sposób, który jest charakterystyczną cechą tej rasy: włos nie wypada równomiernie na całej powierzchni, ale fragmentami, tak jak u wilków. Najpierw wypada sierść na portkach i udach, potem na kończynach i tułowiu, następnie na kryzie, a na samym końcu na ogonie. Na dodatek pies to linienie dosłownie odchorowuje, często jest nerwowy lub osowiały, wygląda jakby był chory a na dodatek ma bardziej wrażliwą niż zwykle, dość mocno podrażnioną skórę. Trzeba mieć to na uwadze przy szczotkowaniu.
 
Linienie rozpoczyna się od wypadania wełnistego podszerstka, który trzeba usuwać na bieżąco metalową szczotką, dopiero po upływie około dwóch tygodni zaczyna wypadać włos okrywowy. Konsekwentnie, najpierw odrasta podszerstek, a dopiero później włos okrywowy. Jeśli w tym czasie pies jest szczotkowany raz albo nawet dwa razy dziennie, można mieć nadzieję, że ten niewdzięczny okres potrwa nie więcej niż trzy tygodnie. Oczywiście w tym czasie pies nie nadaje się do wystawiania. Odtworzenie sierści wymaga zazwyczaj kilku tygodni. Wychodzącego włosa nie da się uratować jedyne, co można zrobić, to jak najszybciej go wyczesać. Do tego celu używamy gęstego grzebienia i metalowej szczotki zwanej pudlówką. 

Jeśli akita żyje w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem, ten naturalny cykl wymiany włosa może zostać zakłócony, linienie przebiega wówczas mniej gwałtownie, za to pies zrzuca sierść na okrągło, niemal przez cały rok. Oznacza to, że jeśli nie chcemy, żeby kępki włosów fruwały po mieszkaniu, trzeba go często, co kilka dni dokładnie szczotkować i na bieżąco usuwać martwe owłosienie. 

Mł.Ch.PL Ruthdales ANTI GRAVITY
 

Kąpiel

Przed kąpielą sierść powinna być zawsze bardzo dokładnie rozczesana i wyszczotkowana. Akitę kąpie się raczej rzadko, w zależności od trybu życia, przeważnie 3-4 razy w roku. Pies ma bardzo gęstą, nieprzemakalną sierść, dlatego trzeba zwrócić uwagę przy myciu, żeby woda dotarła głęboko, aż do skóry. Ugniatanie jej ręką w miejscu gdzie kierujemy strumień wody, bardzo ułatwia równomierne zmoczenie. Ta sama zasada obowiązuje również przy płukaniu. Woda lepiej przenika aż do skóry, jeśli końcówkę prysznica trzymamy bardzo blisko ciała, wylewana z dużej odległości ma tendencję do odbijania się od sierści.

Psa myjemy zawsze dwukrotnie i po każdym myciu bardzo dokładnie spłukujemy, szczególnie pod brzuchem, gdzie spływa cała, powstała podczas kapieli piana. Szampon zawsze trzeba rozcieńczyć, zbyt mocno skondensowany wcale nie myje lepiej, natomiast trudno go równomiernie rozprowadzić i jeszcze trudniej wypłukać, zwłaszcza przy tak grubym i gęstym jak u akity owłosieniu. Rozcieńczyamy go tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, ponieważ połączonego z wodą nie można zbyt długo przechowywać, bo po pewnym czasie traci właściwości myjące.

Jeśli pies w czasie kąpieli ma ochotę wytrzepać sierść zapryskując nam całą łazienkę, możemy go od tego zamiaru skutecznie odwieść, wystarczy położyć mu rękę płasko na karku i lekko nacisnąć, żeby z tego zamiaru zrezygnował. Do kąpieli akity stosujemy zazwyczaj szampon, który nie zawiera zbyt dużo olejków i nie zmiękcza włosa, a jeśli chcemy poprawić barwę, odpowiedni szampon intensyfikujący kolor. Po wypłukaniu sierści odciskamy nadmiar wody i nakładamy odżywkę, pozostawiamy ją na 2-5 minut a następnie dokładnie spłukujemy.

Bardzo ważne jest dokładne wysuszenie sierści. Warto się trochę potrudzić, żeby możliwie jak najwięcej wody odcisnąć przy pomocy ręczników, bo o tyle krócej będzie trwało suszenie suszarką. Gruby podszerstek schnie bardzo długo a niedosuszenie może spowodować odparzenie skóry. Podczas suszenia spryskujemy sierść odżywką do szczotkowania i podczesujemy ją pod włos włosianą lub drucianą szczotką, starając się kierować strumień ciepła pod włos, jak najbliżej skóry. Małe przerwy w suszeniu pozwolą złapać oddech i psu i jego właścicielowi, a sierść w tym czasie będzie mogła odparować. W letni dzień można wyjść na mały spacer, trzymając oczywiście psa na smyczy, bo to, że spróbuje się wytarzać w trawie jest niemal pewne. Po powrocie kończymy suszenie a na sam koniec zmniejszamy temperaturę suszarki, żeby wychłodzić sierść i zamknąć łuski włosów. Jeśli pies ma być wystawiany, nie powinien się kłaść bezpośrednio po suszeniu, bo ciepła sierść może się spłaszczyć i pozagniatać.
 

Ch.PL Jazgar MALAGA z córkami Ch.PL.LATOYA Volturnus i ChPL.LT LAMIA Volturnus



Czystość bez kąpieli

Trudności z kąpaniem a zwłaszcza suszeniem powodują, że możliwość wyczyszczenia sierści na sucho jest często prawdziwym wybawieniem. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnych pudrów czyszczących. Najwygodniejszy jest puder w aerozolu, bo można go bardzo łatwo i równomiernie rozprowadzić, szybko przywraca czystość a do tego zwiększa objętość szaty. Jest to podstawowy kosmetyk do pielęgnacji tego rodzaju owłosienia, również przed wystawą.

Rozdzielamy sierść ręką lub grzebieniem warstwa po warstwie i spryskujemy pudrem z odległości około 20 cm w taki sposób, żeby dostał się aż do skóry. Następnie lekko masujemy sierść, żeby go lepiej rozprowadzić i pozostawiamy na kilka minut. Na zakończenie bardzo dokładnie szczotkujemy psa z włosem i pod włos. Sierść jest czysta, pachnąca i puszysta. Przed użyciem pojemnik z pudrem trzeba zawsze odwrócić do góry dnem i energicznie wstrząsnąć, żeby dobrze wymieszać jego zawartość. Puder jest zazwyczaj w zawiesinie i dłużej nieużywany osiada na dnie pojemnika.
 

Int.Ch.ZAIRA FINIGAN Inferno de la Noche i Int.Ch. REIKAN Sasquehanna
 


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły około odbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.


Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

Akcesoria do pielęgnacji sierści kliknij tutaj
Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści kliknij tutaj


  

Int.Ch. Ch.PL.RUS.RKF, Mł.Ch.PL OBI WAN KENOBI Buckshot FCI
  
Przed wystawą trzeba koniecznie psa wykąpać. Tym razem można wyjątkowo zastosować szampon zwiększający objętość sierści, która zgodnie ze wzorcem powinna być obfita i puszysta. Jeśli jej barwa nie jest dostatecznie intensywna warto do kilku poprzedzajacych wystawę kąpieli zastosować specjalny szampon, który zintensyfikuje ten kolor, który wymaga poprawienia.

Po kąpieli mamy dwie możliwości: albo wyjątkowo nie nakładamy balsamu, albo nakładamy specjalny balsam zwiększający objętość szaty. Po umyciu, dokładnym wypłukaniu sierści i odciśnięciu ręcznikiem możemy przystąpić do suszenia szczotkując sierść przez cały czas pod włos, aż do całkowitego wyschnięcia. Chodzi o to, żeby maksymalnie zwiększyć jej objętość.

INDEVOR YUKON GOLD


Na wystawę zgłasza się psa z dużym wyprzedzeniem, może się więc zdarzyć, że nie zdołamy przewidzieć początku linienia i pies na kilka dni przed pokazem zaczyna zrzucać sierść. W takiej sytuacji wyjątkowo rezygnujemy z przedwystawowej kąpieli, ponieważ pod wpływem wody straci bardzo dużo włosa, a zwłaszcza podszerstka. Czyścimy go na sucho pudrem, nie szczotkujemy zbyt głęboko, raczej po wierzchu, żeby jak najmniej zubożyć sierść, natomiast bardzo starannie usuwamy palcami widoczne na wierzchu szaty luźne, puchate kępki podszerstka. Żeby w czasie pokazu sierść nie fruwała, można ją bardzo delikatnie, z odległosci około 25 cm spryskać specjalnym, niewidocznym, wystawowym lakierem. 

Zaletą umaszczenia akity amerykańskiej są dobrze pigmentowane i wyraźnie zarysowane łaty. Jesli nie są wystarczająco wyraziste, mozna do kilku poprzedzajacych wystawę kapieli stosować szampon intensyfikujący ten kolor, który wymaga poprawienia. W przypadku, gdy tuż przed wystawą nie ma już na to czasu, dla podkreślenia kontrastu można rozjaśnić białe elementy szaty przy pomocy pudru w aerozolu, tego samego, którego używamy do czyszczenia sierści na sucho. Przy wyrazistej bieli kolorowe elementy szaty będą wydawały się bardziej intensywne. Natomiast, jeśli to kolor łat jest mało kontrastowy, można go poprawić przy pomocy specjalnej kolorowej kredy. O tym jak to zrobić piszemy w zakładce Poprawianie koloru.

Jeśli chcemy optycznie pogrubić kończyny, nakładamy na nie specjalny żel lub piankę stylizującą, podczesujemy pod włos i suszymy. Nastepnie rozczesujemy, spryskujemy pudrem w aerozolu, podczesujemy w górę i utrwalamy delikatnie lakierem.

Łapy zgodnie ze wzorcem powinny być grube, okrągłe, wysklepione i zwarte. To oznacza, że jeśli pies nie sciera ich w sposób naturalny, koniecznie trzeba mu obciąć pazury, bo nie powinny dotykać ziemi. Należy również wyciąć sierść między opuszkami, zdarza się, że w te miejsca coś się wklei lub tworzy się filc, który może psa uwierać co spowoduje, że nie da się go odpowiednio zaprezentować w ruchu. Sierść na wierzchu łapy powinna być skrócona na okrągło tak, żeby łapa wyglądała na małą i zwartą.

Akity się w zasadzie nie trymuje, można jednak bardzo dyskretnie usunąć pojedyncze niesforne włoski, które tu i ówdzie, najczęściej na głowie, odstają i zaburzają linię szaty. Fałd skóry przytrzymuje się tak, żeby sierść utworzyła coś na kształt wachlarza i wyskubuje się ręcznie, po jednym włosku, tylko to, co wystaje i szpeci. Nie można ich skracać nożyczkami, bo przy odrobinie nieuwagi można uszkodzić sierść, poza tym przycięcie nożyczkami może zmienic strukturę włosa.

Linię grzbietu można wyrównać usuwając w niektórych miejscach odrobinę podszerstka co spowoduje, że sierść lekko opadnie. Trzeba to robić z dużym wyczuciem, żeby nie uszkodzić przy tym włosa okrywowego, bo będzie to bardzo widoczne. Jesli ktoś nie ma wprawy, lepiej nie ryzykować, zwłaszcza tuż przed wystawą. Na zakończenie wystającą sierść na tylnej stronie łap można bardzo delikatnie  wyrównać degażówkami.


Przed wejściem na ring

 
W odróżnieniu od wielu psów, które można upozować na ringu wystawowym i które potrafią taką pozycję utrzymać przez dłuższy czas, akita niechętnie pozwala się ustawić. Trzeba metodą prób i błędów znaleźć taki sposób zainteresowania psa, by sam ustawił się jak najładniej. Może to być smakołyk lub ulubiona zabawka trzymana w lekko uniesionej ręce osoby wystawiającej, może to być bardzo dyskretna obecność kogoś z rodziny poza ringiem. Chodzi o to, by pies był sprężony i pełen zainteresowania, bo wtedy prezentuje się najlepiej. Powinien raczej domyślać się, że jest gdzieś obok ringu, niż ją widzieć, bo wówczas będzie usiłował się do niej wyrywać, zamiast zastygnąć w pełnym zaciekawiania oczekiwaniu.

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Potem szczotkujemy go z włosem i pod włos a na zakończenie z odległości 20-25 cm spryskujemy delikatnie odżywką nabłyszczającą. Ogon u akity amerykańskiej nie tworzy pióra, ale powinien być obficie owłosiony. Wyciągamy go więc poziomo, wyczesujemy pod włos i bardzo delikatnie spryskujemy specjalnym niewidocznym lakierem. Od tego momentu, aż do wejścia na ring pies nie może się położyć, żeby nie zabrudzić sierści. Jeśli z nim trochę w tym czasie pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę i energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!
 

Finigan SHA-KOD TUNDER FERO
 

Akity źle znoszą upał, dlatego przed wejściem na ring pies powinien jak najdłużej pozostać w cieniu. Warto mieć przy sobie lekko wilgotną szmatkę, bo w czasie dużych upałów pies może się ślinić, a to nie wygląda estetycznie.

Uwaga:

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.