Rottweiler

Wybierz inną rasę

 

Zgodnie ze wzorcem


Rottweiler ma gładką, dwuwarstwową sierść, składającą się ze średniej długości, twardego, przylegającego włosa okrywowego podszytego dość delikatnym, ale dość skutecznie chroniącym psa przed zimnem podszerstkiem, który jest bardziej obfity na szyi i udach niż na reszcie ciała. Podszerstek nie powinien prześwitywać przez włos okrywowy.

Umaszczenie czarne, symetrycznie podpalane na policzkach, kufie, podgardlu, przedpiersiu i na kończynach a także nad oczami i pod nasadą ogona. Pazury czarne a nad nimi małe czarne podłużne znaczenia, doskonale widoczne na brązowym w tym miejscu owłosieniu.  

Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja rottweilera nie jest skomplikowana, krótka sierść wymaga jedynie od czasu do czasu kąpieli oraz systematycznego szczotkowania twardą włosianą szczotką. Dla właścicieli psa największym problemem jest wypadający niemal cały rok krótki, ościsty włos, który wbija się w dywany oraz tapicerkę mebli i trzeba go co kilka dni usuwać. Regularna pielęgnacja może ten problem, jeśli nie zlikwidować, to w znacznym stopniu ograniczyć.

Sierść wypada, kiedy jest zniszczona i przesuszona. Trzeba ją więc bardzo regularnie odżywiać, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu spryskiwać odpowiednią odżywką, a po kąpieli nakładać balsam regenerujący. Przy takiej pielęgnacji włos wyraźnie się wzmocni, stanie się grubszy, bardziej elastyczny i będzie miał mniejszą tendencję do wypadania.


 Int.Ch. Multi Ch. EDDA Od Beridy. Wł.hod. Pure Seduction FCI

Szczotkowanie

Ze względu na wypadający włos psa trzeba jak najczęściej, nie mniej jednak niż dwa razy w tygodniu szczotkować twardą włosianą szczotką o dosyć gęstej, równej szczecinie, która całą powierzchnią przylega do ciała i najlepiej wyczesuje martwą sierść. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa o miękkich, elastycznych końcówkach, dostosowana wielkością do rozmiarów psa. Nadmiar podszerstka najlepiej wyczesać gęstym grzebieniem, wbrew pozorom przy jego pomocy często można usunąć więcej martwej sierści niż przy pomocy niejednej szczotki.

Trzeba pamiętać, że psy gładkowłose szczotkuje się i czesze zawsze z włosem, ponieważ czesząc pod włos niszczy się sierść. Tak jak w przypadku każdego psa, również sierść rottweilera przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać dobrą odżywką regenerującą, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci elastyczność, staje się matowy, łamliwy i skłonny do wypadania. W okresie wymiany włosa trzeba psa szczotkować nawet codziennie, bo martwej sierści nie da się uratować i jedyne co można zrobić, to jak najszybciej ją wyczesać, żeby na jej miejsce mogła wyrosnąć nowa. 


Int.Ch.Multi Ch IPO-I ENYO od Beridy ze swoimi dziećmi
Wł.hod. od Beridy. Zdj.Mariusz Sobecki

Kąpiel

Częstotliwość kąpieli jest dość dowolna, psa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż raz na 2-3 miesiące. Choć często się sądzi, że kąpiel psa gładkowłosego nie jest konieczna, to pamiętać należy, że na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli najlepszy będzie szampon proteinowy lub któryś z szamponów specjalistycznych dostosowany do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia włosa lub problemów skórnych będzie to szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - odpowiedni szampon intensyfikujący barwę. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju specyfik kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie oraz uelastycznienie włosa i nadanie mu sprężystości, bo im będzie silniejszy, tym mniej będzie wypadał.

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając końcówkę prysznica blisko ciała, zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać ją już po umyciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości odbija się od sierści i powoduje, że szampon dłużej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie, odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar bardzo trudno wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy go tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Dwukrotnie umytą i dokładnie wypłukaną sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2-5 minut balsam-odżywkę. Ponownie płuczemy. Po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy, w lecie sierść doschnie w ciągu kilkunastu minut, w chłodne dni można ją dosuszyć niezbyt gorącą suszarką, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele łatwo się po kąpieli przeziębiają.


Ch.PL, Mł.Ch.PL DUX Angaros. Właściciel - Tomasz Babczonek


Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub po prostu nie mamy na nią czasu, a pies zaczyna być brudny, można odświeżyć jego owłosienie bez użycia wody. Przecieramy je frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na nową. Na koniec przecieramy sierść wilgotną szmatką, szczotkujemy i pies jest pachnący i czysty.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, łapy, pazury i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.

Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:



Przygotowanie sierści rottweilera do wystaw polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, powinna być gładka, przylegająca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają wystarczająco dużo sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju owłosieniu może wejść na ring bez przygotowania. A nie jest to prawda.


Int.Ch. Ch.PL NEGORO iz Tverskogo Doma. Wł.hod.Chucho Topline FCI

Głównym atutem rottweilera jest doskonała budowa anatomiczna oraz piękna muskulatura i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Kilka dni przed wystawą psa trzeba koniecznie wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść jest matowa, zszarzała i nie dodaje mu urody. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, warto do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego tę barwę, która wymaga poprawienia. W przypadku czerni trzeba zachować dużą ostrożność, ponieważ niektóre szampony intensyfikujące ten kolor działają trochę jak farba (np. Ring 5 Black aut shampoo) i mogą „zabrudzić” podpalanie.

Przed wystawą trzeba zawsze psa bardzo dokładnie wyszczotkować, bo jeśli w jego sierści pozostaną martwe włosy, to na ringu, zwłaszcza w słońcu, będzie to widoczne. Następnie stawiamy psa na podwyższeniu i wyczesujemy sierść gęstym metalowym grzebieniem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, zaczynając od szyi w dół, w stronę barków, potem wzdłuż grzbietu w stronę ud. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na sierść na szyi i udach, bo tam jest najwięcej podszerstka. Usuwamy również wszystkie odstające włoski, dzięki czemu sierść staje się idealnie gładka. Wszystkie miejsca, w których schodzi się rosnący z różnych kierunków włos, z dużym wyczuciem wyrównujemy nożyczkami degażującymi. Zaczynamy od ucha wzdłuż szyi, wyrównujemy linie na klatce piersiowej, potem na kończynach przednich i tylnych a na końcu na pośladkach i na ogonie.


Int.Ch.Ch.PL,HR.Mł.CH.PL NOVA Angaros.Wł.hod Angaros

Nie wolno zapominać o łapach. Pazury, jeśli pies nie ściera ich sobie w sposób naturalny, powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Jeśli pies ma włos między opuszkami palców, powinien być wycięty, czasem w tym miejscu potrafi się wkleić wyrzucona przez kogoś guma do żucia i spowodować odleżynę. Trzeba to miejsce dokładnie obejrzeć, ostrożnie oczyścić a skórę posmarować maścią leczniczą, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który na opuszce tworzy warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć, bo rottweilery mają niestety tendencję do nadwagi. Zbędne kilogramy czasem udaje się ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u gładkowłosych każdy nadmiar tkanki tłuszczowej widać jak na dłoni. Nadwaga powoduje, że pies traci proporcje, elegancję i prawidłową sylwetkę, a przecież rottweiler to pies obronny, od którego wymaga się sprawności i sportowej kondycji. Łączy się to z koniecznością odpowiedniego treningu, pies na wystawie musi mieć nienaganną sylwetkę, biegać sprężyście i bez wysiłku, z wysoko podniesioną głową, bo tylko wtedy można można liczyć na sukces.


Zw.Świata, Int.Ch. Multi Ch.GANDALF Marstal. Najlepszy reproduktor
wystawy klubowej 2015. Wł.hod.Lewirot


Przed wejściem na ring

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją z odległości 25-30 cm mgiełką odżywki nabłyszczającej i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować barwę owłosienia i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że spośród psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał. Często przy bardzo wyrównanej stawce o zwycięstwie decydują detale, pies gładkowłosy też może przegrać „o włos”.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy, wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach i przecieramy fafle wilgotną szmatką, bo w upalny dzień pies może sie ślinić. Zakładamy delikatną, czarną ringówkę (koniecznie czarną, bo nie skraca optycznie szyi), po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!


Ch.PL.HU. Mł.Ch.PL DYLAN Marstal. Wł.hod.Marstal



Uwaga:

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo starannie przez wystawców strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.