Rasy psów

Wybierz inną rasę

FLAT COATED RETRIEVER

Pochodzenie


Flat coated retriever jest rasą brytyjską, która powstała w wyniku pojawienia się zapotrzebowania na psa mysliwskiego, który w odróżnieniu od dotychczas pracujących, byłby specjalistą od aportowania. Uznano, że idealny do tego zadania pies powinien trzymać się blisko myśliwego, być mu posłuszny i reagować na każde jego polecenie. Po strzale miał wytrwale poszukiwać postrzałka, nawet gdyby musiał wejść po niego do lodowatej wody. Natomiast do jego zadań nie należało przeczesywanie pola w poszukiwaniu żywej zwierzyny, jego praca miała zaczynać się dopiero po strzale. Do stworzenia tego aportera użyto między innymi nowofundlanda, setera irlandzkiego, spaniela oraz owczarka szkockiego collie. Dzięki tym wszystkim rasom, po wielu różnych krzyżówkach, w 1880 roku pojawił się flat coated retriever.
 

Po raz pierwszy na wystawie kynologicznej pokazano go w Birmingham w 1859 roku. W latach 80-tych XIX wieku rasa stała się bardzo popularna, w dużej mierze dzięki członkowi angielskiego parlamentu, wielkiemu miłośnikowi flat coated retrieverów, S.E.Shirleyowi, który doprowadził do powstania klubu rasy.

Okres ich największej popularności przypadł na pierwszą dekadę XX wieku, kiedy to flat stał się najbardziej popularnym brytyjskim retrieverem. Psy tej rasy dwukrotnie wygrywały Best in Show na wystawie Cruft: w 1980 oraz w 2011 roku. Później stopniowo zainteresowanie flat coated retrieverem malało, prawdopodobnie na skutek pojawienia się labradorów oraz golden retrieverów, które lepiej sprawdzały się w zyskującym w owym czasie wielką popularność sporcie zwanym „field trias”. Dziś bardzo popularne są  w Anglii i Skandynawii, gdzie jest ich nawet więcej niż pozostałych retrieverow. W Polsce mamy obecnie około tysiąca flat coated retrieverów.
 

CH.PL.RU, ML.CH.PL Grace Black & White
 
Wygląd

Flat coated retriever jest efektownym psem o bardzo proporcjonalnej budowie. Od innych retrieverów różni się przede wszystkim wysokością oraz rodzajem i barwą owłosienia. Jest od nich także  lżejszy i bardziej smukły. Ma umiarkowanie szeroką głowę, silną, długą kufę i mocne szczęki. Oczy szeroko rozstawione, ciemnobrązowe lub brązowe, uszy małe, trójkątne, płasko przylegające do głowy. Szyja długa, bez podgardla, łagodnie przechodzi w linię grzbietu. Tułów wydłużony, klatka piersiowa głęboka, z dobrze zaznaczonym przedpiersiem. Lędźwie krótkie i mocne, kończyny proste, muskularne. Ogon krótki, prosty.

Wysokość w kłębie: psy 59 – 61 cm, suki 56 – 59 cm.
Masa ciała: psy 25 -35 kg, suki 25 – 32 kg.
 

CH.PL,DE,AT,LT,SK Compedio ARUBA
INT CH. Mł.CH PLAT.LT.CH.PL.LT,SK STEPLINE Perro Cobrador

  
Charakter, usposobienie

Flat coated retriever to przede wszystkim pies myśliwski, znakomity aporter z lądu i z wody. Jest odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, doskonale sprawdza się w każdym terenie. Jego inteligencja, energia i pojętność sprawiają, że jest doskonałym, pełnym zapału do pracy psem użytkowym. To powoduje, że nie znosi bezczynności i potrzebuje stałego zajęcia. Uwielbia aktywne spędzanie czasu, dalekie, połączone z ćwiczeniami spacery a przede wszystkim wodę. Jeśli tylko dostrzeże jakieś jezioro, z pewnością do niego wskoczy, w ostateczności zadowoli się nawet większą kałużą. Podczas tych wszystkich szaleństw nie spuszcza z oka swojego własciciela, nie oddala się, utrzymuje z nim stały kontakt wzrokowy i co chwilę do niego wraca.
 

Inter CH, MultiCH ALMANZA Alltid Pa Topp ze swoim młodym panem

Bardzo łagodne usposobienie sprawia, że doskonale sprawdza się w roli psa do towarzystwa. Nie ma tendencji do dominacji, chętnie podporządkowuje się swojemu panu. Jest miły, przyjacielski, wesoły i zawsze skory do zabawy. Jest łatwy do prowadzenia, posłuszny i bardzo chętnie się uczy. Nadaje się do wszystkich rodzajów szkolenia z wyjątkiem obronnego. Jedynym problemem może być jego nieustanna chęć do zabawy co powoduje, że dość łatwo się dekoncentruje. Trzeba więc "poważne" szkolenie przeplatać chwilami zabawy, żeby mógł wyładować nadmiar energii.

Potrzebuje stałego kontaktu z właścicielem, zrównoważony i opiekuńczy, jest doskonałym towarzyszem zabaw dla dzieci, o tym, że może całymi godzinami aportować rzucane przez nie piłeczki lub patyki nikogo nie trzeba przekonywać. Woli jednak zajęcia bardziej urozmaicone, wymagające nie tylko zaangażowania fizycznego ale także umysłowego, np fresbee lub agility. Nie lubi samotności, jest psem niezwykle przyjaznym i towarzyskim. Jest również przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt.
 

IntCH, MultiCH Almanza HET PA GROTEN

Niewiele osób wie, że flat coated retrievery doskonale sprawdzają się również w dogoterapii. Ich charakter powoduje, że są wspaniałymi, pełnymi delikatności i cierpliwości terapeutami m.in. dla osób z problemami osobowościowymi a także dla dzieci niepełnosprawnych i autystycznych. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy angażują się w tę niezwykle potrzebną działalność. Jeśli chodzi o flaty, jedną z osób najbardziej w nią zaangażowanych jest p. Barbara Niedzielska, właścicielka hodowli "Polka" której kilka psów pracuje w fundacji "Ama Canem". Zarówno za granicą jak i w Polsce flat coated retrievery pracują jako psy ratownicze, lokalizujące ludzi zasypanych przez gruz, pomagają przy poszukiwaniu zaginionych osób a także wykorzystywane są na przejściach celnych przy poszukiwaniu narkotyków.

Jak widać flat nie musi polować,  ale koniecznie musi pracować. Doskonałym dla niego zajęciem są psie sporty i chodzenie po śladzie, bo jest nie tylko doskonałym aporterem ale również znakomitym tropowcem. Wiele flatów ma dyplomy ze szkolenia i różnego rodzaju prób pracy, potwierdzających ich doskonałą użytkowość. 
 

Rodzina psów z hodowli Polka Poland FCI zatrudniona na pełen etat w Fundacji "Ama Canem"
Champ Ballada Bronks (DUKA)- 11 letnia babcia, Champ Polka Czarna Mafia- 9 letnia córka
I Polka Poland FCI FUNNY FABIOLA - 3 letnia wnuczka


Szata

Flat coated retriever ma gęstą, błyszczącą i miękką szatę o strukturze od delikatnej do średniej, która tak płasko, jak to możliwe przylega do ciała. Sierść jest średniej długości, może być lekko pofalowana. Na szyi włos jest dłuższy i tworzy charakterystyczną kryzę, sięgającą aż po kłąb i łopatki. Na nogach i ogonie ma  efektowne pióro.

Umaszczenie:
jednolicie czarne lub wątrobiane.

Owłosienie flata, który pełni rolę przyjaciela rodziny, wymaga mało skomplikowanej, ale mimo wszystko systematycznej pielęgnacji, przede wszystkim szczotkowania, bo w tych miejscach, gdzie włos jest dłuższy, ma niestety tendencję do filcowania. Dużo wiecej pracy wymaga staranne przygotownie jego sierści do wystawy, bo jeśli ma zdobić powinna być lśniąca oraz  idealnie wypielęgnowana.

Więcej na temat pielęgnacji sierści flat coated retrievera i przygotowania jej do wystaw -
kliknij tutaj
 

Polka Poland FCI FUNNY FABIOLA & Polka Poland FCI CZARNA MAFIA &
Branchalwood BERVIE WATER

Zdrowie

Flat coated retriever należy do psów odpornych i zdrowych. Zdarzają się jednak od czasu do czasu przypadki dysplazji biodrowej, rzadziej łokciowej, zwichnięcie rzepki, dziedziczne choroby oczu a także różnego rodzaju nowotwory. Flaty są bardzo odporne na ból, dlatego trzeba je uważnie obserwować, żeby nie przeoczyć wczesnych symptomów choroby.

Psy tej rasy są odporne na zimno, gorzej znoszą bardzo wysokie temperatury, dlatego podobnie jak w przypadku innych psów, w upalne dni ćwiczenia i dalekie spacery lepiej odłożyć na późne popołudnie. Nie wolno go również ani na chwilę zostawić w zamkniętym samochodzie, bo może się to skończyć groźnym dla życia udarem.

Własciciel flat coated retrievera powinien zadbać o prawidłowe żywienie. Flaty są niepoprawnymi łakomczuchami a do tego mają tendencję do tycia. Nie jest tajemnicą, że nadwaga rujnuje zdrowie, dlatego pies powinien dostawać wysokiej jakości karmę w kontrolowanych ilościach, nie wolno mu dawać różnych łakoci i resztek z obiadu. Jeśli właściciel uważa, że pies będzie "biedny" jeśli się go tego pozbawi, to powinien sobie uświadomić, że będzie biedniejszy, jeśli będzie musiał przejść na dietę odchudzającą.


Do kogo pasuje ten pies ?

Flat coated retriever został wprawdzie stworzony do polowania, znalazło się jednak kilka ras, które w tej materii sprawdziły się lepiej od niego. Choć psem do towarzystwa został znacznie później, to w tej roli odnalazł się znakomicie. Jest to bardzo miły, pełen radości i energii pies, nadający się dla każdego, lubiącego aktywny tryb życia właściciela.
 

CH.PL,Mł.CH.PL.LT ULTRAVIOLET Perro Cobrador
  
Będzie się równie dobrze czuł w domu z ogrodem jak i w śródmiejskim mieszkaniu, pod warunkiem, że zapewni mu się odpowiednią ilość ruchu. Ma niespożyte zapasy energii, dla dobrego samopoczucia potrzebuje około dwóch godzin intensywnego spaceru lub ćwiczeń dziennie, bez tego zamęczy domowników swoją aktywnością i temperamentem.

Jest całkowicie pozbawiony agresji, nigdy nie zdarza mu się wchodzić w utarczki z innymi psami, ale sprowokowany potrafi się bronić. Bardzo przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, jest niekłopotliwy i łatwy do wychowania. Nawet osoba, która jeszcze nie miała psa w domu z łatwością sobie z nim poradzi. Nie sprawi kłopotu, nie będzie się wdawał w awantury z innymi psami i zaczepiał przechodniów. Spuszczony ze smyczy będzie się zawsze trzymał blisko swojego właściciela i z radością przybiegnie za każde jego zawołanie. U psów mysliwskich nieczęsto się to zdarza, widok otwartej przestrzeni zazwyczaj sprawia, że łapią jakiś ciekawy trop i nie ogladając się na nic ruszają przed siebie.

Flat uwielbia wycieczki za miasto, wodę i aportowanie. Idealny pies dla osób, którzy każdy weekend spędzają nad wodą i lubią długie, piesze lub rowerowe wycieczki. Będzie sfrustrowany i nieszczęśliwy u boku osoby, dla której szczytem aktywności jest wyjście do kiosku po gazetę i która uważa, że psu również powinno to wystarczyć. Zamęczy wówczas dopominaniem się o uwagę i zabawy, bo temu psu obce jest leniuchowanie i nie nadaje się do całodziennego drzemania na kanapie.

Jest bardzo wrażliwy, nie znosi ostrego traktowania i krzyku, za to spokojem i cierpliwością można bez problemu nauczyć go wszystkiego. Idealny pies dla rodziny wielopokoleniowej, w której zawsze jest ktoś w domu, ponieważ flat coated retreiever bardzo nie lubi zostawać sam w pustym mieszkaniu. Znudzony, może podczas nieobecności właściciela poczynić szkody i to nie dlatego, że jest złośliwy, bo w przeciwieństwie do ludzi pies nie zna takiego uczucia, ale po prostu dlatego, że nie radzi sobie z samotnością i bezczynnością.
 

MŁ.CH.PL, LT, EE i CH.PL Grosslab Sunny Black Cossack
 

Zalety i wady

+ przyjacielski i łagodny
+ przywiązany do właściciela
+ doskonały towarzysz dla dzieci
+ przyjazny wobec innych zwierząt
+ łatwy w pielęgnacji
+ inteligentny, łatwy do szkolenia
+ nadaje się do psich sportów
  - potrzebuje dużo ruchu
- znudzony potrafi być dokuczliwy
- nie nadaje się na stróża
- bardzo źle znosi upały
 
Ciekawostki
 
Problem żółtego koloru

 
Wzorzec dopuszcza tylko dwa kolory: czarny i wątrobiany (czekoladowy). W miotach pojawiają się jednak od czasu do czasu szczenięta żółte. Być może z czasem ten kolor zostanie uznany, obecnie psy o takim umaszczeniu dostają wprawdzie metryczki, są psami rasowymi, ale nie są dopuszczone do hodowli. Gen żółty jest genem recesywnym, co oznacza, że aby urodziło się żółte szczenię obydwoje rodziców, zarówno ojciec jak i matka, muszą być jego nosicielami. A to czy są łatwo sprawdzić, ponieważ istnieje możliwość zrobienia badań genetycznych które określą genotyp psa. Można więc wykluczyć możliwość pojawienia się takiego koloru w miocie dbając o to, by przynajmniej jedno z rodziców szczeniąt nie było jego nosicielem Wówczas w zależności od umaszczenia rodziców wszystkie szczenięta będą czarne lub wątrobiane (co nie wyklucza, że mogą być nosicielami nieuznanego koloru).
 
 
Ponieważ na całym świecie rośnie liczba zwolenników żółtego flata, nie jest wykluczone, że jest tylko kwestią czasu by wzorem wielu innych ras ta dodatkowa barwa została przez FCI uznana. W naszym przekonaniu nie powinno się dyskredytować osobników o wybitnym eksterierze tylko dlatego, że niosą gen żółtego koloru. Ich użycie w hodowli, jeśli się starannie i w sposób przemyślany dobiera pary hodowlane, może wnieść wiele dobrego, poprawić niektóre cechy anatomiczne bez ryzyka, że w miocie pojawi się potomstwo o nieuznanej przez wzorzec barwie. Póki co nieuznanej, jeszcze pamiętam wielki szum, jaki towarzyszył przyjściu na świat pierwszych białych sznaucerów miniaturowych oraz wieloletnie przekonywanie, że długowłosy owczarek niemiecki jest niestandardowy i nigdy nie powinien mieć praw hodowlanych. Dziś jedne i drugie są dawno przez FCI uznane, dają dużo radości swoim wlaścicielom i zdobywają wielką popularność.

A co będzie z żółtymi flatami ? - zachowajmy spokój i dystans, pożyjemy, zobaczymy. Może nawet szybciej niż można się tego spodziewać ten wyklęty żółty flat stanie się złoty.
 
Historii żółtych flatów ciąg dalszy ...
 
Okazuje się, że choć nieoficjalnie, żółte flaty już uczestniczą w wystawach. W 2014 roku, niedaleko Brna, odbyła się po raz pierwszy wystawa "Tricolor show", zorganizowana przez hodowców i miłośników flat coated retrieverów. Była to impreza o charakterze towarzyskim, w której uczestniczyli znani hodowcy z różnych krajów. Nie tylko Czesi, którzy byli gospodarzami spotkania, ale także hodowcy ze Słowacji, Polski, Austrii, a nawet Holandii.

Celem było zamanifestowanie sympatii do wszystkich flatów, bez względu na kolor i pokazanie właścicielom „żółtków” że ich psy są tak samo piękne i mądre jak ich brązowi i czarni bracia. Oceniono 31 psów, wszystkie kolory łącznie, według tych samych kryteriów co na „normalnych” wystawach. BOB wygrała suka o żółtym umaszczeniu. Impreza była tak udana, że uczestnicy zdecydowali się powtórzyć ją w lipcu 2015 roku, na zamku w okolicy Brna, a sędziować będzie hodowczyni ze Szwajcarii. 
Flat coated retriever czarny, czekoladowy i złoty 

Jak znaleźć dobrą hodowlę ?
  • Jeśli chcesz kupić psa tej rasy, unikaj niesprawdzonego źródła, poszukaj dobrej, legalnej hodowli w naszym Katalogu Hodowców 
  • Wszystkich należących do ZKwP/FCI Hodowców psów rasowych zapraszamy do wpisania się do prowadzonego na naszym portalu Katalogu Hodowców, żeby ci, którzy chcą kupić dobrze odchowane szczenię, mogli do nich trafić. Wpis do katalogu jest bezpłatny.


Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 121/28.10.2009 /GB
FLAT COATED RETRIEVER
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009
Użytkowanie: Pies myśliwski.
Klasyfikacja FCI:
Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne.
Sekcja 1 - Aportery.
Podlega próbom pracy.


WYGLĄD OGÓLNY:

Bystry, aktywny pies średniej wielkości o inteligentnym wyrazie, przejawiający siłę, bez oznak ociężałości lub lekkości 

ZACHOWANIE - TEMPERAMENT:
Pies wybitnie obdarzony naturalnym instynktem łowieckim; wesołość i przyjazne usposobienie okazuje entuzjastycznym machaniem ogona. Pewny siebie, łagodny.

GŁOWA:
Długa i dobrze rzeźbiona.
Mózgoczaszka:
Czaszka: Płaska i umiarkowanie szeroka.
Stop: Nieznaczny, w żadnym wypadku zaznaczony.
Trzewioczaszka:
Nos: Dobrej wielkości z otwartymi nozdrzami.
Szczęki/uzębienie: Szczęki długie i mocne, zdolne do noszenia zająca czy bażanta, z idealnym, regularnym zgryzem nożycowym tzn. siekacze górne przykrywają siekacze dolne, stykają się ściśle oraz są osadzone prostopadle do szczęk. Zęby zdrowe i mocne.
Oczy: Średniej wielkości, ciemnobrązowe lub orzechowe, o bardzo inteligentnym wyrazie (wielce niepożądane są wyłupiaste, okrągłe oczy). Nie powinny być skośnie osadzone.
Uszy: Małe, dobrze osadzone, przylegające do głowy.

SZYJA:
Głowa dobrze osadzona na szyi; szyja proporcjonalnie długa, bez podgardla, symetrycznie osadzona pomiędzy łopatkami, przechodząca łagodnie w linię grzbietu, aby umożliwić łatwą pracę.

TUŁÓW:
Lędźwie: Krótkie i płaskie. Słabo związne lędźwie są niepożądane.
Klatka piersiowa: Głęboka i dość szeroka, z dobrze zaznaczonym przedpiersiem. Przednie żebra dość płaskie. W tylnej części klatki piersiowej są one lepiej wysklepione, a wysklepienie ich zmienia się stopniowo; są silnie wysklepione w środku, a nieco mniej w tylnej części klatki piersiowej.

OGON:
Krótki, prosty i dobrze osadzony, noszony wesoło, lecz nigdy znacznie powyżej linii grzbietu.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie:
Proste, o mocnym kośćcu.
Łokcie: Poruszają się czysto i równo wzdłuż klatki piersiowej.
Kończyny tylne:
Muskularne. Widziane z każdej strony powinny być pionowe.
Stawy kolanowe: Umiarkowanie kątowane.
Stawy skokowe: Umiarkowanie kątowane, nisko osadzone. Niepożądana jest krowia postawa tylnych kończyn.
Łapy: Okrągłe i silne, palce zwarte i dobrze wysklepione. Poduszki mocne i grube.

CHÓD:
Swobodny i płynny. Patrząc na psa zarówno z przodu jak i z tyłu kończyny poruszają się prosto i równolegle do osi ciała.

OKRYWA WŁOSOWA:
Włos: Gęsty, o strukturze od delikatnej do średniej, dobrej jakości, przylegający tak płasko jak to jest możliwe. Łapy i ogon dobrze owłosione. Dobry gatunek szaty w wieku dorosłym są dopełnieniem elegancji psa.
Umaszczenie: Jedynie kolor czarny lub wątrobiany.

WZROST:
Preferowana wysokość: psy: 59 - 61,5 cm (23 - 24 cale), suki: 56,5 - 59 cm (22 - 23 cale).
Preferowana waga u psów w dobrej kondycji: psy: 27 - 36 kg (60 - 80 funtów) suki: 25 - 32 kg (55 - 70 funtów)

WADY:
Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady, oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na zdrowie, sprawność i dobre samopoczucie psa i zdolności do wykonywania pracy, do której był przeznaczony. 

N.B.:
Samce muszą mieć dwa normalnie rozwiniete jadra w pełni wyczuwalne w mosznie. 

Źródło: www.zkwp.pl/zg/wzorce/121.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.