Rasy psów

Wybierz inną rasę

CHESAPEAKE BAY RETRIEVER

Pochodzenie


Obszar zatoki Chesapeake leżącej na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zawsze słynął z doskonałych terenów do polowania na kaczki, a wiadomo, że takie łowy nie mogą obejść się bez psów aportujących zestrzeloną zwierzynę. Zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie opowieścią, w 1807 roku z zatopionego u wybrzeży Marylandu angielskiego statku uratowano załogę oraz dwa retrievery: czarną sukę o imieniu Canton oraz rudego psa o żółtych oczach i imieniu Sailor. Psy te podarowano rodzinom, które udzieliły schronienia rozbitkom. Zostały przez nowych właścicieli wyszkolone do polowania na kaczki. Nie ulega wątpliwości, że te właśnie psy brały udział w powstaniu rasy, jakkolwiek nigdy ich nie skojarzono. Musiały być zatem jeszcze jakieś inne osobniki, podejrzewa się że mogły to być: curly coated retrievery, watterhoundy oraz irlandzkie spaniele wodne. 
 

Chesapeake bay retriever - grafika z 1915 roku

W udokumentowanych zapiskach znaleźć można opis psa, który każdej jesieni aportował z wody około tysiąca kaczek. Pracował w lodowatej wodzie, przy silnej fali. Takie warunki powodowały, że musiał być psem niezwykle odpornym i sprawnym. Przed zimnem chroniła go bardzo gęsta, natłuszczona sierść a jej ochronny kolor przypominający zeschłą trawę, zlewający się z jesiennym krajobrazem, zapewniał mu doskonały kamuflaż. Wyjątkowe umiejętności tych psów sprawiły, że wkrótce zainteresowali się nimi Brytyjczycy, którzy postanowili je wykorzystać do polowania na bardzo trudnych terenach łowieckich w Szkocji i Irlandii.

W 1918 roku w stanie Minnesota utworzono pierwszy amerykański klub rasy a pies otrzymał nazwę chesapeake bay retriever. Obowiązujący obecnie wzorzec rasy FCI został opublikowany w 1995 roku. Do dziś w Ameryce jest to rasa bardzo popularna, podczas gdy w Europie wciąż jeszcze spotyka się je bardzo rzadko. Mimo, że po II wojnie światowej zaczęły pojawiać się na wystawach kynologicznych, mają one przede wszystkim charakter użytkowy, bo też we współpracy z myśliwym oraz w psich sportach sparawdzają się znakomicie.

W Polsce hodowle chesapeake wciąż jeszcze można policzyć na palcach jednej ręki co powoduje, że choć rasa budzi duże zainteresowanie, w rzeczywistości jest mało znana. 
 
 

Wygląd

Chesapeake bay retriever jest największym retrieverem. Zawsze był psem pracującym, dlatego przede wszystkim liczyły się jego umiejętności i przydatność do pracy a nie uroda. Na początku wzorzec nie precyzował jak pies ma wyglądać, trudno się więc dziwić, że wciąż jeszcze spotyka się chesapeake o bardzo zróżnicowanym eksterierze. Są to zazwyczaj psy niezwykle silne i dobrze umięśnione, ale niezbyt ciężkie, by mogły zachować sprawność w działaniu, zwłaszcza przy pracy w wodzie.

Ma krótki, zwarty i mocny grzbiet, zad na tej samej wysokości co kłąb lub nieco wyżej, szeroką i głęboką klatkę piersiową, co najmniej do wysokości łokcia oraz nieco podciągniętą dolną linię z wyraźnie zaznaczoną słabizną. Kończyny przednie muskularne, oglądane z przodu i boku proste. Łokcie oglądane z przodu nieodstające. Kończyny tylne równie mocno zbudowane jak przednie, powinny być szczególnie silne, aby mogły zapewnić napęd w pływaniu. Oglądane z tyłu proste, widziane z boku - dobrze kątowane. Łapy zajęcze, z błoną pławną między palcami, dzięki czemu pies bardzo łatwo porusza się w wodzie. Wilcze pazury są wadą dyskwalifikującą. Ogon powinien sięgać do guza piętowego, prosty lub też nieznacznie wygięty, nie może się zawijać nad grzbietem ani być skręcony.
 

SCHAU BRAUT BAALIS Graholka i QUINCEY QUENIE Kelecsky poklad
 
Głowa szeroka, okrągła, osadzona na średniej grubości, muskularnej szyi. Kufa w przybliżeniu tej samej długosci co czaszka, zwężajaca się ale nie szpiczasta, stop umiarkowany. Preferowany zgryz nożycowy, ale cęgowy jest dopuszczalny. Charakterystyczne dla rasy oczy są średniej wielkości, szeroko rozstawione, bardzo przejrzyste, o odcieniu żółtawym lub bursztynowym i spokojnym, inteligentnym wyrazie. Uszy małe, dość wysoko osadzone, zwisające.

Wysokość w kłębie: psy 58 - 66 cm, suki 53 - 61 cm.
Masa ciała: psy 29,5 - 36,5 kg, suki 25 - 32 kg.
 

Charakter, usposobienie

Chesapeake wyhodowane zostały jako psy myśliwskie, niezastąpione w aportowaniu zestrzelonych kaczek z lodowatej wody. W praktyce wykorzystywane są również do płoszenia ptactwa, z powodzeniem tropią postrzałki. Sprawdzają się nawet w najcięższych warunkach atmosferycznych, są silne, odważne, wytrzymałe i bardzo pracowite. Mają opinię psów dość niezależnych, czasem upartych, które jednak wobec swojego przewodnika potrafią być posłuszne i zdyscyplinowane. Są bardzo inteligentne i zawsze chętne do pracy. Amerykanie mówią, że w czasie potrzebnym do wyszkolenia jednego chesapeake wyszkoliliby trzy labradory, ale jeden dobrze wyszkolony chesapeake pracuje za trzy labradory. Widok pracującego psa, jego wytrwałość, szybkość i zacięcie do pracy z nawiązką rekompensują wysiłek włożony w szkolenie. Ci, którzy szkolili chesapeaka twierdzą, że dobrze wyszkolony pies nigdy swojego przewodnika nie zawiedzie, jego lojalność i oddanie idą tak daleko, że jeśli jego pan na polowaniu spudłuje, pies uratuje jego reputację i przyniesie mu kaczki zestrzelone przez jego kolegów. 
 
.
PL Champion Aguamanda’s SUPERMARIO

Jest to pies potrzebujący bardzo dużo aktywności, nie tylko fizycznej, ale i umysłowej. To nie musi być myślistwo, doskonale sprawdzi się również we wszystkich niemal psich sportach, z radością będzie towarzyszył swojemu panu w porannym joggingu, a weekendowa wycieczka nad jezioro wprawi go w absolutny zachwyt. Każda forma aktywności jest równie dobra, bo to co dla niego jest najważniejsze, to bliskość człowieka. Psie sporty mają dla niego sens tylko wtedy, kiedy może je uprawiać ze swoim panem. Bardzo chętnie pracuje, czasem z początku niechętnie się podporządkowuje, bo z pełnym zaangażowaniem zaczyna współpracować dopiero wtedy, gdy w osobie szkolącej znajdzie partnera i przewodnika. Natomiast w momencie, gdy nabierze zaufania i zaakceptuje go jako trenera, bardzo chętnie i szybko się uczy.
 

Młody chesapeake z hodowli Optimus Team

Dlatego też najlepiej współpracuje, kiedy szkoli go sam właściciel, z którym ma bliski kontakt emocjonalny, bo dla niego zrobi wszystko. Doskonałą bazą do zbudowania wzajemnego zaufania jest bardzo wczesna i staranna socjalizacja, dzięki której pies u boku swojego opiekuna poznaje otaczający go świat, nabiera odwagi i wiary we własne możliwości. Czerpie odwagę z obecności swojego pana, przywiązuje się do niego i ufa mu bezgranicznie. Potem powoli role się odwracają i to on czuje się odpowiedzialny za swoją rodzinę. Choć jest to pies, który wykazuje dużą samodzielność w działaniu i pomysłowość w rozwiązywaniu problemów, to od momentu, w którym „zaloguje” się na swojego przewodnika, bez dyskusji i ociągania się wykona każde jego polecenie. Kluczem do sukcesu jest zbudowanie bliskiej relacji, spokój, cierpliwość i konsekwencja w szkoleniu. Chesapeake trzeba szkolić „miękką ręką”, lubi być chwalony, trzeba to robić ekspresyjnie, wyraźnie pokazać mu swoją radość, bo to go motywuje do pracy.
 

Ch.PL QUINCEY QUENIE Kelecsky poklad

Warto wiedzieć, że chesapeake to nie tylko doskonały pies pracujący, ale jednocześnie bardzo oddany pies rodzinny i towarzyszący, pod warunkiem jednak, że stworzy się mu odpowiednie warunki, to znaczy zapewni ciekawe zajęcie i dużo aktywności fizycznej. Jest bystry, inteligentny, ma wesołe usposobienie oraz czuły i opiekuńczy charakter. W potrzebie i zagrożeniu sprawdzi się nawet jako pies obrończy, ale nie ma skłonności do agresji.

Chesapeake jest psem silnym i wytrzymałym, doskonale sprawdza się w ratownictwie, przy odnajdywaniu ludzi zasypanych gruzem a także w poszukiwaniu narkotyków. Łatwo i chętnie się uczy, jest wesoły, uczuciowy, bardzo oddany swojej rodzinie, uwielbia dzieci. Właśnie ta cecha powoduje, że sprawdza się także w dogoterapii. Suczka Ruda Dama z hodowli Optimus Team jest aktywnie pracującą terapeutką. Jej spokojny i zrównoważony charakter pozwala na pracę z dziećmi o dużej niepełnosprawności zarówno intelektualnej jak i ruchowej. Dzięki cierpliwości i przyjacielskiemu usposobieniu ma również doskonały wpływ na dzieci autystyczne.
 

Szata

Szata dla psa tej rasy ma wyjątkowo duże znaczenie, jest idealnie dopasowana do surowych, mroźnych warunków pogodowych jakie panują w kraju, z którego pochodzi. Chesapeake ma bardzo gęstą, grubą sierść, lekko pofalowaną na łopatkach, karku, grzbiecie oraz lędźwiach, idealnie przylegającą do ciała, która tylko na kufie oraz kończynach może być gładka. W tych miejscach, gdzie jest pofalowana, składa się z krótkich, szorstkich, nieprzekraczających 4 cm włosów okrywowych oraz gęstego, wełnistego, mocno przetłuszczonego, nieprzemakalnego podszerstka. Dopuszczalne jest umiarkowane pióro na tylnych kończynach oraz na ogonie.

Dzięki tej sierści pies może pracować nawet w zburzonej, lodowatej wodzie. Po wyjściu z niej otrząsa się zachowując cały czas suchą sierść i ciepłą skórę. Oleista warstwa na szorstkiej, zewnętrznej okrywie włosowej a także wełnisty podszerstek skutecznie uniemożliwiają dostanie się zimnej wody do skóry psa i pomagają w jej szybkim wysychaniu. Wzorzec precyzuje, że sierść chespeake’a powinna być odporna na wodę w takim samym stopniu jak upierzenie kaczek. Po wyjściu psa z wody i solidnym otrzepaniu sierść nie powinna być mokra, jedynie nieznacznie wilgotna.

Umaszczenie: powinno być jak najbardziej zbliżone do barwy otoczenia: od jasno-słomkowego do czerwono-brązowego, złocisto-rude a także we wszystkich odcieniach brązu. Choć żadne z wyżej wymienionych umaszczeń nie jest przez wzorzec preferowane, to wyżej cenione są psy jednomaściste. Dopuszczalne są niewielkie, białe znaczenia na klatce piersiowej, brzuchu, palcach oraz na tylnej stronie łap. Im te plamki są mniejsze i mniej liczne, tym lepiej. Na wystawie jakość i struktura okrywy włosowej jest ważnym elementem oceny.

Utrzymanie sierści chesapeake w czystości i dobrej kondycji nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielegnacyjnych. Psa aportujacego z wody trzeba po powrocie do domu dokładnie wyszczotkować, żeby usunąć wszystkie wyniesione z wody zanieczyszczenia. O tego, który pełni rolę przyjaciela rodziny trzeba dbać tak samo jak o każdego czworonoga, do którego przytulają się nasze dzieci.  

Więcej na temat pielęgnacji sierści chesapeake oraz przygotowania go do wystaw - kliknij tutaj

 
AUGUST Optimus Team

Zdrowie

Aby utrzymać chesapeake w dobrej kondycji, należy mu zapewnić bardzo dużo intensywnego ruchu i możliwości pływania. Są to z zasady psy odporne na złe warunki atmosferyczne, zdrowe, zdarzają się jednak od czasu do czasu przypadki dysplazji biodrowej oraz  dziedzicznych chorób oczu, przede wszystkim progresywny zanik siatkówki i zaćma.

Zdarzają się czasem przypadki mielopatii zwyrodnieniowej (DM). Jest to bardzo poważne schorzenie systemu nerwowego prowadzące do zaburzenia motoryki tylnej części ciała. Mamy tu na szczęście do czynienia z dziedziczeniem recesywnym, co oznacza, że choroba może wystąpić jedynie wtedy, gdy oboje rodzice są nosicielami chorobotwórczego genu. W Europie wykonuje się badania genetyczne, co pozwala tak kierować hodowlą, by nie dopuścić do pojawiania się choroby. Niestety w Stanach Zjednoczonych nie wszystkie psy poddawane są tego rodzaju badaniom. Dlatego, żeby mieć pewność, że pies nie zachoruje, należy poszukać szczenięcia w hodowli, która kojarzy wyłącznie przebadane osobniki.
 

Do kogo pasuje ten pies ?


PL Champion QUINCEY QUENIE Kelecsky poklad
 
Chesapeake jest doskonałym psem dla myśliwego, bo aportowanie, las i woda to jego największa pasja. Nie znaczy to jednak, że ktoś, kogo ta rasa zauroczyła nie znajdzie w nim wspaniałego psa rodzinnego i do towarzystwa, jeśli tylko stworzy mu odpowiednie warunki i zapewni dużo aktywności fizycznej. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że jest to pies, którego nie wystarczy wypuścić na pół godziny do ogrodu, żeby sobie pobiegał, problem polega na zapewnieniu mu kreatywnych zajęć, które angażują go fizycznie i umysłowo.

Nie jest to też pies, którego można „wybiegać” na taśmie transmisyjnej, chesapeake potrzebuje stymulacji psychicznej i musi mieć określone zadanie do wykonania, Doskonałym substytutem polowania może być uprawianie jakiegokolwiek sportu, np. obidience, frisbee lub po prostu bieganie z właścicielem przy nodze lub przy rowerze. Aktywność fizyczna jest dla niego niezbędna, bez tego pies będzie znudzony i nieszczęśliwy. Jeśli jednak ktoś może mu odpowiednie do jego temperamentu warunki stworzyć, będzie miał fantastycznego towarzysza do uprawiania sportu i spędzania wolnego czasu a jednocześnie doskonałego psa rodzinnego.

W ślad za przedstawicielami wielu ras, które porzuciły polowanie, weszły do naszych domów i znakomicie się w nich zaaklimatyzowały, również chesapeake doskonale czuje się w roli psa rodzinnego. Staje się wówczas stworzeniem o dwóch obliczach: na spacerach lub na szkoleniu jest wulkanem energii, natomiast w domu zmienia się nie do poznania - jest spokojny, nie robi zamieszania, najchętniej lokuje się blisko swojego pana, na kanapie lub na jego nogach - i śpi. Nie łudźmy się jednak, że może tak spędzić cały dzień, jeśli właściciel zapomni o spacerze, pies się z pewnością o niego bardzo wyraźnie upomni. Idealnym miejscem do zamieszkania jest dla niego dom za miastem, ale równie dobrze może żyć w mieszkaniu, jeśli tylko będzie miał co najmniej jeden solidny, pełen atrakcji spacer dziennie.
 

CH.PL QUINCEY QUENIE Kelecsky poklad i jej córka SCHAU BRAUT BAALIS Graholka
 
Już w wieku kilku miesięcy chesapeake jest bardzo aktywny, uwielbia długie spacery i chętnie aportuje. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, najczęściej wśród członków rodziny wybiera sobie jedną osobę, która jest dla niego najważniejsza. Z reguły największymi względami cieszy się nie ten, kto karmi, lecz ten kto chodzi z psem na spacery. Chessy bardzo przywiązują się do właściciela i zrobią dla niego wszystko.

Wobec dzieci chesapeake jest cierpliwy, przyjazny i zawsze gotowy do zabawy. Spokojnie powita pojawiających się w domu gości, doskonale dogaduje się również z psami lub kotami, z którymi się wychował i które dobrze zna. Do spotykanych na spacerze osób podchodzi z dystansem. W stosunku do obcych psów, jest podejrzliwy, ale nie agresywny, zazwyczaj zachowuje się powściągliwie, ale jak każdy pies ma swoje sympatie i antypatie. Zaczepiony przez któregoś z nich może odpowiedzieć agresją, choć sam utarczek raczej nie prowokuje.

Można powiedzieć, że jeśli tylko zapewni mu się odpowiednio dużo ruchu, chesapeake jest psem bezproblemowym. Wprawdzie potrzebuje obecności człowieka, ale wcześnie do tego przyzwyczajony, może pozostać sam w domu, najlepiej po długim spacerze. Jako jedyny z retrieverów nadaje się do stróżowania.
 

RUDA DAMA Team Let’s Go ze szczeniakami w hodowli Optimus Team

Panuje opinia, że sierść chesapeaka ma specyficzny, niezbyt przyjemny zapach. Wiele psów tej rasy żyje razem ze swoją rodziną w mieszkaniu, ich właściciele są tym twierdzeniem zdziwieni, bo dla nich ten problem nie istnieje. Pies ma zapach mieszkania, środków czystości lub kosmetyków właściciela, który długo utrzymuje się na jego owłosieniu. Tylko mokra sierść po kąpieli lub wyjściu z jeziora ma intensywny, piżmowy zapach, który jednak po wyschnięciu sierści zanika. Na co dzień wystarczy identyczna jak w przypadku każdego innego psa dbałość o higienę, by jego zapach nie stanowił problemu. 

Podsumowując: chesapeake nie jest psem dla każdego, wymaga prowadzącego bardzo aktywny tryb życia właściciela, który zrozumie jego psychikę i potrafi stworzyć mu warunki jakich ten pies potrzebuje. Bez tego nie będzie szczęśliwy, a przy braku zajęcia może stwarzać problemy. Ma w naturze potrzebę bliskości człowieka oraz angażującego go psychicznie, twórczego, aktywnego spędzania czasu i tego nie da się zmienić. Przy podejmowaniu decyzji o kupnie psa warto o tym pamiętać.

Paniom: Brygidzie Brodowicz (hodowla Graholka), Dorocie Kozioł-Żurawskiej (hodowla Optimus Team) oraz panu Jackowi Trzpilowi (hodowla Forest and River i szkolenie psów mysliwskich), bardzo dziękujemy za zdjecia oraz informacje o rasie, które wykorzystaliśmy w powyższym opisie.

Szczenię chesapeake w hodowli Forest and River


Zalety i wady

+ odporny na złe warunki atmosferyczne
+ bardzo inteligentny
+ nadaje się do psich sportów
+ jest bardzo czujnym stróżem
+ spokojny, przyjazny,
+ opiekuńczy wobec dzieci
+ sierść łatwa do pielęgnacji
  - wymaga doświadczonego przewodnika
- potrzebuje bardzo dużo ruchu
- znudzony, może być uciążliwy
 

Jak znaleźć dobrą hodowlę ?

  • Jeśli chcesz mieć psa tej rasy, nie kupuj go z niesprawdzonego źródła, poszukaj dobrej hodowli w naszym Katalogu Hodowców
  • Wszystkich należących do ZKwP/FCI Hodowców psów rasowych zapraszamy do wpisania się za pomocą   Formularza zgłoszeniowego do prowadzonego na naszym portalu Katalogu Hodowców, żeby ci, którzy chcą kupić dobrze odchowane szczenię, mogli do nich trafić. Wpis do katalogu jest bezpłatny.


Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 263 /12.03.1999/GB
CHESAPEAKE BAY RETRIEVER
Pochodzenie: USA
Data publikacji obowiązującego wzorca: 14.02.1995.
Użytkowanie: Aporter jednakowo sprawny na lądzie jak i w wodzie.
Klasyfikacja FCI: Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne.
Sekcja 1 - Aportery.
Podlega próbom pracy.

WYGLĄD OGÓLNY:
Jednakowo sprawny na lądzie jak i w wodzie, Chesapeake Bay Retriver powstawał jako rasa w okolicach zatoki Chesapeake w wyniku hodowli psa do polowania na ptactwo wodne w najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych oraz wodnych, częstokroć zmuszony do przedzierania się przez lód podczas wielokrotnych wytężonych aportów. Pracujący Chesapeake często musi stawić czoła wiatrom, przypływom oraz długiemu pływaniu w zimnej wodzie. Cechy charakterystyczne rasy zostały utrwalone tak, by umożliwiały psu łatwość w działaniu, sprawność i wytrzymałość. Mózgoczaszka jest szeroka i zaokrąglona, a stop średnio zaznaczony. Szczęki powinny być wystarczającej długości i wystarczająco mocne aby mogły z łatwością, w delikatnym uchwycie unieść dużego ptaka. Dwuwarstwowa szata jest idealnie dopasowana do surowych mroźnych warunków pogodowych w jakich Chesapeake często pracuje i składa się z krótkiego, szorstkiego, falistego włosa okrywowego oraz gęstego, delikatnego wełnistego podszerstka zawierającego obfitą ilość naturalnego tłuszczu. Chesapeake jest mocnym, dobrze wyważonym, silnie zbudowanym zwierzęciem średniej wielkości o średniej długości tułowiu i nogach, głębokiej i szerokiej klatce piersiowej, łopatkach zapewniających pełną swobodę ruchu, nie wykazuje żadnej skłonności do wiotkości w żadnym z elementów budowy, szczególnie w kończynach tylnych. Widoczna moc nie powinna być osiągnięta kosztem sprawności czy wytrzymałości. Wielkość i masa nie powinny być nadmierne skoro jest to pracujący aporter aktywny z natury. Do cech charakterystycznych zaliczamy oczy, które są bardzo przejrzyste o odcieniu żółtawym lub bursztynowym, wysokość w zadzie taką samą jak w kłębie lub nieco wyższą, oraz dwuwarstwową szatę której włos okrywowy ma tendencję do falowania jedynie na ramionach, szyi, grzbiecie i lędźwiach.

WAŻNE PROPORCJE:
Wysokość mierzona od ziemi do szczytu łopatek powinna być nieco mniejsza niż długość tułowia mierzona od szczytu mostka do guza kulszowego. Tułów głęboki przynajmniej do łokci. Odcinki od łopatki do łokcia i od łokcia do ziemi powinny być równe.

ZACHOWANIE - TEMPERAMENT:
Chesapeake jest ceniony za bystre i wesołe usposobienie, inteligencję, cichość, oraz czuły i opiekuńczy charakter. Odwaga, chęć do pracy, czujność, dobry nos, inteligencja, zamiłowanie do wody, ogólny poziom a przede wszystkim usposobienie powinny być najczęściej brane pod uwagę przy selekcji i hodowli Chesapeake bay Retriever.
Zbytnia lękliwość lub tendencje do dużej agresji nie są pożądane zarówno dla psa myśliwskiego jak i towarzyszącego.

GŁOWA:
Mózgoczaszka:
Czaszka: Szeroka i okrągła.
Stop: Umiarkowany.
Trzewioczaszka:
Nos: Grzbiet nosa umiarkowanie krótki.
Kufa: W przybliżeniu tej samej długości co czaszka, zwężająca się, ale nie spiczasta.
Fafle: Cienkie, nie obwisłe.
Szczęki/uzębienie: Preferowany zgryz nożycowy, cęgowy jest dopuszczalny.
Oczy: Muszą być średniej wielkości, bardzo przejrzyste, koloru
żółtawego lub bursztynowego szeroko rozstawione. O inteligentnym wyrazie.
Uszy: Muszą być małe, osadzone dość wysoko, zwisające luźno, o średnio grubej skórze.

SZYJA:
Powinna być średniej długości, muskularna, stożkowata.

TUŁÓW:
Średniej długości, nigdy krępy ani też karpiowaty, raczej nieco podciągnięty w dolnej linii, z zaznaczonymi słabiznami.
Linia górna: Zad na tej samej wysokości co kłąb, lub nieco wyżej.
Grzbiet: Krótki, zwarty i mocny.
Klatka piersiowa: Mocna, głęboka i szeroka. Ożebrowanie beczkowate, głębokie i okrągłym przekroju.

OGON:
Średniej długości; u nasady nie nazbyt gruby. Ogon powinien być prosty lub nieznacznie wygięty nie powinien się zawijać nad grzbietem ani być skręcony.

KOŃCZYNY:
Kończyny przednie:
Silne. Kończyny są średniej długości i proste, muskularne o dobrym kośćcu. Oglądane z przodu i z tyłu - proste.
Łopatki: Powinny być skośnie ustawione zapewniając swobodę i dużą siłę w żaden sposób nie ograniczając ruchu.
Nadgarstki: Lekko nachylone, średniej długości. Wilcze pazury mogą być usunięte.
Kończyny tylne:
Kończyny tylne to podstawa. Równie mocne jak kończyny przednie. Nie powinny mieć tendencji do wiotkości. Tylne kończyny powinny być szczególnie silne, aby mogły zapewnić napęd w pływaniu. Maja być proste, średniej długości, umięśnione o dobrym kośćcu. Oglądane zarówno z przodu jak i z tyłu - proste. Wilcze pazury, jeśli są, powinny być usunięte.
Stawy kolanowe: Dobrze kątowane.
Stawy skokowe: Odległość od stawu skokowego do ziemi powinna być średniej długości.
Łapy: Zajęcza stopa z błoną pławna, dobrej wielkości, palce dobrze zaokrąglone, zwarte.

CHODY:
Ruch psa powinien być płynny, swobodny i bez oznak wysiłku, dający wrażenie wielkiej mocy i siły. Patrząc z boku powinien mieć dobry wykrok bez ograniczeń ruchu i dużo siły napędowej z tyłu, przy dobrej pracy stawów kolanowych i skokowych. Łokcie oglądane w ruchu od frontu są przylegające. Oglądany od tyłu nie wykazuje żadnych oznak krowiej postawy. Wraz ze zwiększającą się prędkością chodu, łapy mają tendencję do zbiegania się do środka linii ciężkości.

OKRYWA WŁOSOWA:
Włos: Powinien być gruby i krótki, nigdzie dłuższy niż 1 1 cala (4 cm), z gęstym delikatnym podszerstkiem. Włos na kufie i kończynach powinien być bardzo krótki i prosty z tendencją do falowania jedynie na łopatkach, karku, grzbiecie oraz lędźwiach. Dopuszczalne jest umiarkowane pióro na tylnych kończynach i ogonie. Struktura sierści Chespeake jest bardzo istotna, ponieważ jest on wykorzystywany do polowań w najbardziej niekorzystnych warunkach pogodowych, często pracuje na śniegu lub lodzie. Tłuszcz w szorstkiej, zewnętrznej okrywie oraz wełnisty podszerstek jest niezmiernie cenny ponieważ uniemożliwia dostanie się zimnej wody do skóry psa oraz pomaga w szybkim schnięciu. Sierść Chespeak’a powinna być odporna na wodę w takim samym stopniu jak upierzenie kaczek. Po wyjściu psa z wody i otrzepaniu się sierść nie powinna być mokra jedynie nieznacznie wilgotna.
Umaszczenie: Umaszczenie Chespeake Bay Retriver’a musi być możliwie jak najbardziej zbliżone do otoczenia. Każdy odcień brązu, kolor turzycy lub suchej trawy jest akceptowany, preferowany jest Chespeake jednolicie umaszczony. Żaden kolor nie jest preferowany. Biała plamka dopuszczalna na klatce piersiowej, brzuchu, palcach, lub na tylnej stronie łapy (zaraz powyżej dużego opuszka), jednak im mniejsza plamka tym lepiej, jednomaścistość jest preferowana. Umaszczenie i struktura włosa musi być dokładnie brana pod uwagę przy ocenie sędziego. Blizny nie są brane pod uwagę.

WZROST I WAGA:
Psy powinny mierzyć od 23 do 26 cali (58-66 cm);
Suki powinny mierzyć od 21do 24 cali (53-61 cm).
Zwierzęta powyżej lub poniżej tej miary powinny być surowo oceniane.
Waga:
Psy powinny ważyć od 65 do 80 funtów (29,5-36,5 kg);
Suki powinny ważyć od 55 do 70 funtów (25-32 kg).

WADY:
Wszelkie odchylenia od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady obniżające ocenę w zależności od stopnia ich nasilenia.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
- Osobniki odbiegające od wzorca rasy.
- Przodozgryz lub tyłozgryz.
- Wilcze pazury na tylnych łapach.
- Całe ciało pokryte skręconym lub silnie pofalowanym włosem.
- Pióra na ogonie lub łapach dłuższe niż 1 3 cala (4,5 cm).
- Umaszczenie czarne.
- Biały kolor na jakiejkolwiek części ciała z wyjątkiem klatki piersiowej,brzucha, palców, lub tylnej strony łap.
Kwestia sierści i ogólnego typu proporcji ma pierwszeństwo przed jakąkolwiek tabelą punktów, która mogłaby być sporządzona. Chespeake powinien mieć dobre proporcje, pies o dobrej szacie oraz harmonijny w innych punktach jest preferowany nad osobnikiem o doskonałej jednej cesze a o pozostałych miernej jakości.
Skala punktów:
- Głowa, włączając wargi, uszy oraz oczy 16
- Szyja 4
- Łopatki i tułów 12
- Konstrukcja tyłu i stawy kolanowe 12
- Łokcie, kończyny i stopy 12
- Umaszczenie 4
- Zad i ogon 10
- Szata i jej struktura 18
- Ogólny wygląd 12
Razem: 100
Przybliżone wymiary: (w calach)
- Długość głowy od nosa do guza potylicznego 9,5 do 10 (24,1 - 25,4 cm)
- Obwód przy uszach 20 do 21 (50,8 - 53,3 cm)
- Kufa pod oczami 10 do 10,5 (25,4 - 26,7 cm)
- Długość uszu 4,5 do 5 (11,5 - 12,7 cm)
- Szerokość między oczami 2,5 do 2,75 (6,35 - 7 cm)
- Obwód szyi przy łopatkach 20 do 22 (50,8 - 55,9 cm)
- Obwód w słabiznach 24 do 25 (61 - 63,5 cm)
- Długość od potylicy do nasady ogona 34 do 35 (86,4 - 89 cm)
- Obwód górnej części uda 19 do 20 (48,3 - 50,8 cm)
- Od nasady ucha do nasady ucha, na czaszce 5 do 6 (12,7 - 15,2 cm)
- Od potylicy do kłębu 9 do 9,5 (22,9 - 24,1 cm)
- Od łokcia do łokcia, po łopatkach 25 do 26 (63,5 x 66 cm)

UWAGA:
Samce musza mieć dwa prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym.

Źródło: www.klubcharta.zkwp.pl

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.