Rasy psów

Wybierz inną rasę

LWI PIESEK ( LITTLE LION DOG)

Pochodzenie


Lwi piesek należy do grupy biszonów, choć budową bardziej przypomina pudla. Jest to z pewnością rasa bardzo stara, jej ślad odnajdujemy już w XIV wiecznej katedrze w Amiens, gdzie grobowiec św. Firmina zdobią dwa wykute w kamieniu, przystrzyżone, małe lwie pieski. Był on również bardzo wdzięcznym modelem wielu malarzy, widzimy go na płótnach Tycjana, Cranacha, van Eyck’a, Dürera i Goi. Najsłynniejszym obrazem, na którym go uwieczniono jest namalowana przez Goyę Księżna Alba, u której stóp stoi maleńki lwi piesek.

Do dziś nie wiadomo, gdzie powstała ta rasa. Francuski przyrodnik Buffon nazywał go petit chien lion i twierdził, że jego ojczyzną jest Francja. Nie wiadomo również jak rasa powstała. Duże podobieństwo lewka do hiszpańskiego psa wodnego spowodowało powstanie teorii, że jest on miniaturą tej rasy.
Francisco Goya - portret siężnej Alby z lwim pieskiem

W Hiszpanii, Francji i Niemczech lwie pieski były bardzo modne, stanowiły nieodłączne towarzystwo wysoko urodzonych pań. Zawirowania historii, które dotknęły arystokratyczne rody sprawiły, że z biegiem czasu psy te prawie całkowicie wyginęły. Uratowanie rasy zawdzięczamy belgijskiej hodowczyni pani M. Bennert, która po zakończeniu II wojny światowej jeździła po całej Europie zbierając ocalałe lwie pieski. Swoim entuzjazmem zaraziła innych sympatyków rasy w tym doktora Richerta z Niemiec, któremu pod koniec życia przekazała swoją hodowlę. Dr. Richert nazwał ją Von den Drei Lowen i to właśnie z tej hodowli pochodzą psy, które umożliwiły reaktywowanie tej niezwykłej rasy.

Dziś lwi piesek jest już znany i hodowany na całym świecie, wszędzie ma swoich zagorzałych wielbicieli, nigdzie jednak nie doczekał się prawdziwej popularności. W 1960 roku pojawił się nawet w Księdze Guinessa, jako najrzadsza rasa na świecie. Oficjalna nazwa rasy brzmi petit chien lion jednak równie często psy te występują pod niemiecką nazwą löwchen lub angielską little lion dog. W Polsce to pełne uroku stworzonko nazywa się po prostu lwi piesek.
 

Wygląd 


Petit chien lion dzięki charakterystycznemu strzyżeniu wygląda jak zminiaturyzowany lew. Ktoś, kto go raz zobaczył, z pewnością zapamięta go na zawsze. Ma bardzo proporcjonalną budowę, dość wysokie kończyny i charakterystyczne dla tej rasy owłosienie. Lwi piesek ma krótki, zwarty grzbiet, głęboką klatkę piersiową, dobrze umięśniony zad i wysoko osadzony, wygięty nad grzbietem ogon. Głowa krótka, czaszka dość szeroka. Oczy duże, ciemne okrągłe o inteligentnym spojrzeniu. Uszy wiszące, mocno owłosione.

Wysokość w kłębie:
26-32 cm, z tolerancją +/- 1 cm
Masa ciała: 4 - 8 kg.
 

Charakter, usposobienie

Lwi piesek jest doskonałym psem rodzinnym i do towarzystwa. Ma bardzo przyjazne usposobienie, jest łagodny zarówno w stosunku do ludzi jak i do zwierząt. Ma znakomity słuch, nadaje się na stróża, jest odważny, ale nigdy agresywny. Z wielką chęcią się uczy, jego inteligencja sprawia, że bardzo dobrze radzi sobie na szkoleniu oraz w różnego rodzaju sportach, takich jak np. agility. Wspaniały charakter pozwala na wykorzystanie go również w dogoterapii. Bez problemu adaptuje się do każdych warunków, do pełnego szczęścia potrzebuje tylko bliskości swoich właścicieli. W stosunku do obcych nieufny. Nie nadaje się do życia w izolacji, pozostawiony sam sobie dziczeje, staje się smutny i traci radość życia.
 

Szata


Lwi piesek ma długą, gęstą, jedwabistą, czasem falującą sierść, która jednak nigdy nie powinna zwijać się w loki. Nie ma podszerstka, nie linieje. Dopuszcza się wszystkie rodzaje umaszczenia, najbardziej poszukiwane jest jednak białe, czarne i cytrynowo-żółte. Owłosienie w kolorze brązowym: czekoladowym a także wątrobianym nie jest akceptowane.

Jest to najmniej kłopotliwy w pielęgnacji pies z grupy bsizonów. Jeśli ma być wystawiany, wymaga odpowiedniego strzyżenia „na lwa” bez odpowiedniej fryzury nie ma szans na sukcesy wystawowe. Jeśli nie mamy zamiaru psa wystawiać, możemy zrezygnować ze strzyżenia, będzie wtedy wyglądał podobnie jak terier tybetański, ale to w niczym nie umniejszy jego urody.

Więcej na temat pielęgnacji lwiego pieska i przygotowania go do wystaw- kliknij tutaj
 

Zdrowie

Lwi piesek jest psem bardzo odpornym, rzadko choruje i nie są znane choroby, na które ta rasa byłaby szczególnie podatna.
 

Do kogo pasuje ten pies ?

Interchampion Wimwam’s Plain and Simple

Trudno zrozumieć dlaczego lwi piesek jest wciąż w Polsce tak mało popularny. Jest to wspaniały pies do towarzystwa o bardzo wielu zaletach. Ma wyjątkowo miły charakter, bez problemów przystosowuje się do każdych warunków. Może mieszkać w domu z ogrodem, lub w niewielkim mieszkaniu. Nie wymaga długich spacerów, jeśli ma do dyspozycji ogród, sam sobie zaaplikuje odpowiednią ilość ruchu. Potrzebuje bardzo bliskiego kontaktu z człowiekiem, jest wesoły, sympatyczny, wierny, oddany i zawsze skory do zabawy.

Przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, jest tak przyjaźnie nastawiony do ludzi i zwierząt, że można go zabrać wszędzie, w każdym miejscu będzie się zachowywał spokojnie i z pewnością nie sprawi kłopotu. Idealny pies dla rodziny z dziećmi jak również dla osób starszych, których nie zamęczy nadmierną aktywnością. Bez problemu dostosuje się do trybu życia, jaki prowadzi jego właściciel: jeśli jego pan lubi długie spacery z radością będzie mu towarzyszył, jeśli jego ulubionym miejscem jest kanapa z widokiem na telewizor, pies również to zaakceptuje, jeśli przynajmniej raz dziennie pójdzie na dłuższy spacer. Może również na krótko zostać sam w domu, oczywiście pod warunkiem, że się go do tego odpowiednio wcześnie przyzwyczai.

Trzeba go traktować nie jak zabawkę, ale jak mocnego psa z krwi i kości, którym, mimo niewielkiego wzrostu jest w rzeczywistości. Trzeba go jak najwcześniej wszystkiego nauczyć i pokazać, co mu wolno, a czego nie wolno. Pies lepiej się czuje jeśli wie, jakie w domu obowiązują zwyczaje i czego właściciel od niego oczekuje, zwłaszcza, jeśli za dobre zachowanie zostanie entuzjastycznie pochwalony i nagodzony smakołykiem.

Zalety i wady

+ doskonały pies do towarzystwa
+ bardzo przywiązany do właściciela
+ łagodny w stosunku do dzieci
+ inteligentny, szybko i chętnie się uczy
+ nadaje się do agility
+ przyjazny w stosunku do innych zwierząt
+ przystosowuje się do każdych warunków       mieszkaniowych
+ nadaje się dla osób starszych
       - szata wymaga regularnej pielęgnacji                                
                                                                     

Interchampion Ettore Aya Alwaro

Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 233 /02. 04. 2004/, wersja angielska
LOWCHEN (LWI PIESEK)

(Petit Chien Lion)
POCHODZENIE: Francja.
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 24.03.2004.
GRUPA: Psy do towarzystwa.
KLASYFIKACJA F.C.I. :
Grupa 9 Psy ozdobne i do towarzystwa.
Sekcja 1. 3 Bichony i rasy pokrewne.
Nie podlegają próbom pracy.

ZARYS HISTORII RASY:
W katedrze w Amiens, której powstanie datuje się na XIII wiek, znajduje się kamienna rzeźba, przedstawiająca dwa lwie pieski, doskonale spełniające wymogi wzorca rasy. Z kolei w XV wieku charakterystyczna postać lwiego pieska była częstym motywem, tkanym na gobelinach. Rasa cieszyła się wielkim powodzeniem wśród burgundzkich dam dworu. Szczególnie często przedstawiano lwiego pieska w XVII-wiecznej sztuce. W swym dziele „Historia naturalna” Buffon wnikliwie opisuje tę rasę, podkreślając jej unikalność. W tym samym czasie wspomina o niej szwedzki naturalista, Linneusz. Rasę nazwano „Bichon-Lwi Piesek”. Francuski klub lwiego pieska utworzono 18.11.1947.

WRAŻENIE OGÓLNE:
Mały, inteligentny pies; radosny, o żywym i czujnym wyrazie. Mocny, o dobrym kośćcu. Krótkie i proporcjonalne ciało; wysoko noszona głowa; dobrze podkasany. Dumny i zdecydowany chód, którego dostojeństwa dopełnia szata, przystrzyżona na wzór lwiej. Nie strzyżone partie okrywy włosowej powinny być pozostawione w stanie naturalnym. Na wystawie lwia fryzura jest obowiązkowa.

ISTOTNE PROPORCJE:
Kwadratowy tułów. Długość tułowia (mierzona od szczytu łopatki do końca pośladków) jest równa wysokości w kłębie. Długość kufy stanowi ok. 2/3 długości czaszki.

USPOSOBIENIE/TEMPERAMENT:
Bardzo czuły i posłuszny ; uważny i bystry ; łatwo adaptujący się do wszelkich warunków. Zdolny do bycia spokojnym i cichym na komendę. Swym oddanym i czułym spojrzeniem próbuje odgadnąć, czego się od niego oczekuje.

GŁOWA:
Stosunkowo krótka i dosyć szeroka od wierzchołka czaszki do kufy. Noszona wysoko.
OKOLICA MÓZGOCZASZKI:
Czaszka: Stosunkowo płaska ; szerokość czaszki jest równa jej długości.
Stop: Umiarkowanie zaznaczony.
OKOLICA TWARZOCZASZKI:
Nos: Czarny (wymagana jest pełna pigmentacja), z wyjątkiem psów brązowych lub o umaszczeniach pochodnych, u których nos winien być ciemnobrązowy (wymagana jest pełna pigmentacja). Nos osadzony w przedłużeniu grzbietu kufy.
Kufa: Raczej szeroka, prosta.
Wargi: Zwarte i czarne, z wyjątkiem psów o brązowej lub brązowawej szacie, u których wargi winny być ciemnobrązowe.
Zgryz: Mocne zęby w pełnym uzębieniu; zgryz nożycowy. Dopuszcza się brak P1.
Oczy: Osadzone frontalnie, duże, bardzo ciemne, okrągłe i dobrze rozmieszczone. Muszą być skierowane ku przodowi. Obwódki powiek całkowicie pigmentowane.
Uszy: Nisko osadzone (na poziomie oczu). Umiarkowanie długie, po rozciągnięciu osiągające niemal połowę długości kufy. Wiszące, pokryte frędzlowatą sierścią. Frędzle mogą sięgać koniuszka nosa.

SZYJA:
Dobrej długości, nieco łukowata, płynnie przechodząca w obręcz barkową.

TUŁÓW :
Górna linia: Prosta.
Lędźwie: Krótkie, szerokie i umięśnione.
Klatka piersiowa: Dobrze rozwinięta, sięgająca łokcia.
Podkasanie: Wyraźne.

OGON:
Noszony nieco poniżej górnej linii. Noszony elegancko, łukowato nad grzbietem, nie dotykając go. Jedynie piórko okrywy włosowej dotyka grzbietu, zarówno, gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, jak i w ruchu.

KOŃCZYNY
KOŃCZYNY PRZEDNIE:
Ustawione pionowo.
Łopatki: Dobrze ustawione, ruchome, dobrze umięśnione.
Łokcie: Ustawione blisko tułowia.
Śródręcze: Widziane z przodu – krótkie i proste. Widziane z boku – nieco strome.
Przednie łapy: Małe, okrągłe, zwarte i dobrze wysklepione.
KOŃCZYNY TYLNE:
Ustawione pionowo.
Udo i podudzie: Dobrze umięśnione; piszczel tej samej długości, co kość udowa. Koniec pośladka nieznacznie wystający.
Śródstopie: Stosunkowo mocne, sięgające ok. ¼ wysokości w kłębie; normalne kątowanie.
Śródstopie – tylny nadgarstek: Mocny, prostopadły względem podłoża.
Tylne łapy: Małe i okrągłe; o zwartych palcach; dobrze wysklepione.

CHÓD/RUCH:
Żywy, energiczny, o dobrym wykroku. Kończyny prowadzone równolegle; dumnie noszona głowa.

SZATA
WŁOS:
Jedwabista, długa, falista i gęsta szata bez podszycia.
MAŚĆ:
Wszystkie kolory i kombinacje kolorystyczne są dozwolone.

WYSOKOŚĆ I CIĘŻAR CIAŁA:
Wysokość: 26-32 cm w kłębi, z tolerancją do 1 cm (poniżej i powyżej).
Waga: Ok. 6 kg.

WADY:
Wszelkie odstępstwa od wyżej wymienionych cech należy uznać za wady, których ocena powinna być proporcjonalna względem ich stopniai zasięgu.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
• Agresja lub nadmierny brak śmiałości.
• Całkowita lub częściowa depigmentacja nosa, warg, powiek lub pigment koloru innego, niż czarny (bądź ciemnobrązowy u psów o brązowej lub brązowawej szacie).
• Zadarty nos.
• Brak jednego lub więcej kłów lub siekaczy.
• Brak więcej, niż dwóch zębów obok siebie (P2, P3, dolne P4).
• Brak dwóch zębów (P2, P3, dolne P4).
• Brak zębów łamaczy (górne P4, dolne M1) lub któregokolwiek trzonowca, z wyjątkiem M3.
• Tyłozgryz lub przodozgryz
• Oczy: małe, migdałowate, wyłupiaste, zbyt jasne lub zezowate.
• Entropia, ektopia.
• Uszy: niewystarczającej długości lub bez frędzli.
• Ogon zakręcony w pierścień.
• Szata: lokowata, zbyt krótka, pozbawiona fal.
• Poważne zniekształcenia anatomiczne.
Każdy pies, przejawiający fizyczne lub psychiczne nieprawidłowości, powinien zostać zdyskwalifikowany.

Uwaga: Samce powinny mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie opuszczone do moszny.

Źródło:http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/233.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.