Australian kelpie

Wybierz inną rasę

Zgodnie ze wzorcem

 
Int.Ch, Zw.Św. Zw.Eu. Mł.Zw Eu. Zw KL SCARLET AVALON Red Radimus
wl.hod Red Radimus

 
Sierść australian kelpie jest średnio długa, przylegająca, krótsza na głowie, uszach i nogach, na spodzie tułowia nieco dłuższa. Zgodnie ze wzorcem rasy powinna być dwuwarstwowa: twardy, nieprzemakalny, bardzo gęsty włos okrywowy, podszyty równie gęstym, krótkim oraz zwartym podszerstkiem. Na szyi może tworzyć niezbyt obfitą kryzę a na udach również niezbyt obfite portki. Na ogonie - szczotka. Sierść zbyt długa lub zbyt krótka jest wadliwa, prawidłowa długość na tułowiu to 2-3 cm.

Umaszczenie: czarne, czarne podpalane, czerwone, czerwone podpalane, czekoladowe, płowe i błękitne.

Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja kelpie nie jest skomplikowana, pies nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Dbałość o jego sierść sprowadza się w zasadzie do regularnego szczotkowania i utrzymywania jej w czystości i dobrej kondycji.
 

Szczotkowanie

Ze względu na wypadający martwy włos, psa trzeba szczotkować dwa razy w tygodniu twardą włosianą szczotką o dość gęstej szczecinie. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa o miękkich, elastycznych końcach, dostosowana wielkością do rozmiarów psa. Do wyczesania nadmiaru podszerstka najbardziej odpowiednia będzie szczotka metalowa typu slicker o gęstych gładko zakończonych drucikach.

Psy gładkowłose szczotkuje się i czesze zawsze z włosem, ponieważ czesząc pod włos niszczy się go i wyłamuje. Tak jak w przypadku innych psów, kelpie przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać specjalną odżywką, która ją zregeneruje i wzmocni. W okresie linienia, które ma miejsce dwa razy do roku, trzeba szczotkować go częściej, nawet codziennie, żeby na bieżąco usuwać martwy włos i podszerstek.


3 pokolenia: babcia Int.Ch, Zw.Św, Zw.Eu, Mł.Zw Św. Zw,KL RED DUBLIN Kelpiebrink
córka - Int.Ch, Zw.Św. Zw.Eu. Mł.Zw Eu. Zw KL SCARLET AVALON Red Radimus 
wnuczka - Mł.Ch.Pl, Mł.Zw.Klubu, Ch.Pl HARMONIA NECTERE PASSUS Red Radimus

Kąpiel

Psa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, przynajmniej 1-2 razy w roku, zwłaszcza, jeśli żyje w mieście. Choć często się sądzi, że kąpiel psa gładkowłosego nie jest konieczna, to trzeba pamiętać, że na sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego też trzeba go kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia sierści lub problemów skórnych najlepszy będzie szampon regenerujący, natomiast w przypadku problemów z kolorem - szampon intensyfikujący barwę. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, co zapobiega jego przesuszeniu i ogranicza wypadanie.

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść. Końcówkę prysznica trzymamy zawsze blisko ciała psa, zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać sierść po umyciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości powoduje, że szampon dłużej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy dwukrotnie a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to może podrażniać skórę. Pamiętajmy, że rozcieńczamy go tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, zmieszanego z wodą nie można zbyt długo przechowywać, bo traci właściwości myjące.

Dwukrotnie umytą i bardzo dokładnie wypłukaną sierść odciskamy ręcznikiem i na 2-3 minuty nakładamy odżywkę regenerującą lub nawilżającą. Ponownie płuczemy. Po dokładnym wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy, ale w chłodny dzień można dosuszyć sierść niezbyt gorącą suszarką.

Ch.Pl.Sk, Zw.Kl, Mł.Ch.Pl STRONG EXCALIBUR Red Radimus.
Wł. Małgorzata Goleman Zdj. Paulina Grzyb


Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichkolwiek względów kąpiel nie jest wskazana lub po prostu nie mamy na nią czasu, a pies zaczyna być szary od kurzu, możemy wyczyścić sierść bez użycia wody. Przecieramy ją frottową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć ją lotionem i dokładnie wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. Na zakończenie przecieramy sierść wilgotną szmatką, szczotkujemy i pies jest pachnący i czysty.


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.


 
 
Mł.Ch.Pl, Mł.Zw.Kl, Ch.Pl HARMONIA NECTERE PASSUS Red Radimus
Mł.Ch.P, Mł.Zw.PL, Zw.KL Callicoma THORIN RED RADIMUS 
Int.Ch, Zw.Św, Zw.Eu, Mł.Zw Św. Zw,KL RED DUBLIN Kelpiebrink
Int.Ch, Zw.Św. Zw.Eu. Mł.Zw Eu. Zw KL SCARLET AVALON Red Radimus
 
Kelpie ma gładką, przylegającą do ciała sierść. Przygotowanie do wystawy polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji tak, żeby była lśniąca i zdrowa. Przed wystawą zawsze trzeba psa wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść nie dodaje urody. W przypadku, gdy kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, można do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego barwę. Jeśli tuż przed wystawą pies ma dużo martwej sierści, trzeba ją dokładnie usunąć, bo na ringu, zwłaszcza w słońcu, będzie to widoczne. Często nie da się tego zrobić szczotką, wtedy bardzo dobrze sprawdza się dość gęsty metalowy grzebień.


Int. Ch, Grand.Ch, Ch.Pl.Sk, Zw.Kl, Mł.Ch.Pl STRONG EXCALIBUR Red Radimus.
Wł. Małgorzata Goleman Zdj. Natalia Lisicka

  
Nie wolno zapominać o łapach. Pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi, oczywiście tylko wtedy, gdy pies nie ściera ich w sposób naturalny. Wówczas najlepiej zrobić to tydzień przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Warto wiedzieć, że istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstwę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć, choć w przypadku kelpie trzeba by się było bardzo o to postarać. Zbędne kilogramy udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u krótkowłosych każdy nadmiar tkanki tłuszczowej jest bardzo widoczny. Nadwaga powoduje, że pies traci proporcje i elegancję, a na wystawie musi mieć nienaganną sylwetkę, biegać sprężyście i bez wysiłku, bo tylko wtedy można liczyć na sukces.


Mł.Ch.Pl, Mł.Zw.Eu HERMIONĄ GRANGER Red Radimus - wł. Ania Wiśniewska


Przed wejściem na ring
 

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring wyszczotkujemy ją włosianą szczotką i delikatnie, z odległości 20-25 cm spryskamy odżywką nabłyszczającą. Przed użyciem odżywkę należy energicznie wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Na koniec przecieramy sierść zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa irchą lub miękką szmatką dla nadania połysku. Ten prosty zabieg pozwoli pogłębić kolor i tak jak u kulturystów, uwydatnić muskulaturę psa, co sprawi, że spośród psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał. Ogon wyczesujemy, żeby mu nadać objętości.

Od tego momentu, aż do wejścia na ring pies nie powinien się położyć, żeby nic mu się nie przyczepiło do sierści. Jeśli z nim trochę w tym czasie pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę i energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.