Amerykański spaniel wodny

Wybierz inną rasę

 

Zgodnie ze wzorcem

Amerykański spaniel wodny ma bardzo charakterystyczną sierść, od lekko falistej aż do mocno skręconej, która wygląda tak, jakby była po trwałej ondulacji. Ilość fal i loków może być bardzo różna w zależności od części ciała. Wszędzie jednak włos okrywowy musi być podszyty solidnym, dość twardym podszerstkiem, który jest znakomitą ochroną przed wyziębieniem. Głowa pokryta jest gładkim, krótkim włosem, natomiast najsilniej skręcony włos występuje na grzbiecie. Kończyny są umiarkowanie pokryte włosem falistym lub kędzierzawym, który harmonizuje z szatą psa.

 
Umaszczenie: jednolicie wątrobiane, brązowe lub ciemnoczekoladowe. Dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia na palcach i na przedpiersiu.
 

Pielęgnacja sierści

Dla psa wodnego sierść ma fundamentalne znaczenie, nie tyle ze względów estetycznych, ile użytkowych, jest dla niego biologicznym skafandrem, chroniacym go przed zimnem i przemoczeniem. Jak wszystkie psy dowodne, również amerykański spaniel wodny ma mocno skręconą, zatrzymującą powietrze sierść, która tworzy doskonałą warstwę izolacyjną, pozwalającą mu przebywać dłuższy czas w wodzie. Pielęgnacja nie może jej tych walorów pozbawić.

Szczotkowanie

Amerykańskiego spaniela wodnego należy szczotkować dwa razy w tygodniu drucianą lub metalową szczotką. Jest to potrzebne dla utrzymania jego sierści w czystości i dobrej kondycji. Ze względu na to, że sierść jest w naturalny sposób natłuszczana, ma wyjątkową tendencję do łapania różnego rodzaju zanieczyszczeń, które łatwo przylegają do sierści i zatrzymują się w ciasno nieraz zwiniętych lokach. Można je stamtąd usunąć tylko przy pomocy grzebienia lub szczotki. 

Sierść water spaniela powinna być zawsze najpierw wyszczotkowana a następnie bardzo dokładnie rozczesana najpierw mniej a potem bardziej gęstym, metalowym grzebieniem. To pozwala na usunięcie martwej sierści oraz wszystkich śmieci, jakie się w nią zdołały wplątać. Dzięki temu pies zawsze będzie wyglądał czysto i schludnie.

Amerykański spaniel wodny linieje w sposób bardzo umiarkowany. Regularne szczotkowanie zupełnie wystarczy, żeby usuwając zanieczyszczenia jednocześnie usunąć martwą sierść.


Kąpiel

Amerykańskiego spaniela wodnego w wannie kąpie bardzo rzadko, tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście konieczne. Kąpiel pozbawia sierść specyficznej otoczki i mocnego natłuszczenia, które chronią ją przed przemoczeniem. Zabranie tej ochrony wskutek częstego mycia mogłoby stanowić poważny problem podczas pracy psa w wodzie. Jeśli już zdecydujemy się go wykąpać musimy pamiętać o tym, że spaniele wodne mają skłonność do chorób skóry i dlatego do ich kąpieli należy używać specjalistycznych kosmetyków przeznaczonych dla psów skłonnych do alergii. Niestety z powodu natłuszczenia ich sierść niezbyt przyjemnie pachnie, jeśli więc pies dodatkowo wykąpie się w pełnym gnijących wodorostów jeziorze, a nie chcemy go kąpać, trzeba go przynajmniej bardzo dokładnie spłukać czystą wodą a po wyschnięciu wyczesać.

Czystość bez kąpieli

W sytuacji, w której kąpiel nie jest wskazana możliwość wyczyszczenia sierści bez użycia szamponu wydaje się rozwiązaniem idealnym. Najłatwiej zrobić to przy pomocy specjalnego lotionu. Naciągamy warstwę waty na drucianą szczotkę, zwilżamy ją lotionem i szczotkujemy sierść zmieniając watę tak długo, aż nie będzie już na niej brudu. Nastepnie rozczesujemy sierść i gotowe.


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.




tak Amerykanie przygotowują swojego water spaniela na wystawę

Niestety nie ma precyzyjnych wskazówek na temat przygotowania amerykańskiego spaniela wodnego do wystaw. Wzorzec precyzuje, że „szatę można trymować, aby zaprezentować zadbany wygląd, uszy można golić, jednak nie jest to wymagane”. I to wszystko. Nie można również odwołać się do wystawowych zwyczajów i tradycji, bo amerykańskich spanieli wodnych w Europie jest jak na lekarstwo. W tej sytuacji pozostaje przygotować psa tak, jak to robią amerykańscy wystawcy.  

Około 7-10 dni przed wystawą trymujemy wszystkie odstające włosy, które zaburzają linię szaty. Przy pomocy degażówek skracamy włos na tułowiu tak, żeby miał długość od 2,5 do 5 cm, bo przy takiej długości najładniej się skręca. Wyrównujemy sierść na grzbiecie, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie jest bardzo mocno skręcona. Owłosienie na łapach starannie rozczesujemy i ścinamy wszystko, co jest zbyt długie i zniszczone. Obcinamy psu pazury i wycinamy sierść między palcami i opuszkami tak, żeby łapka była mała i zwarta. Sierść na ogonie wyrównujemy degażówkami.

Jeśli sierść jest bardzo brudna, mimo wszystkich przeciwwskazań przed wystawą należy jednak psa wykąpać, ponieważ tłuszcz, jaki się na jego sierści znajduje ma często ostry i niezbyt miły zapach. Pies ma wrażliwą skórę, dlatego do kąpieli trzeba zastosować delikatne, hypoalergiczne kosmetyki. Po kąpieli sierść należy bardzo dokładnie wypłukać, a następnie delikatnie rozczesać niezbyt gęstym grzebieniem. Najlepiej nie suszyć suszarką, która niszczy skręt włosa, tylko dobrze odcisnąć ręcznikiem i pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Wyczesać można dopiero wtedy, kiedy sierść jest idealnie sucha.

Nie wolno zapominać o łapach. Pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to tkilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być usunięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć nożyczkami a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce łapy warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Jak widać podstawowym zadaniem podczas przygotowywania amerykańskiego spaniela wodnego do wystaw jest nadanie mu starannego i eleganckiego wyglądu. Często z tego właśnie powodu goli się psu sierść na uszach, a to co zostaje starannie się szczotkuje, bo wtedy jego głowa lepiej się prezentuje.
 


Przed wejściem na ring

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i pozostawimy do wyschnięcia. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści.
 

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój. i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści, czyli ciemno brązową ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.