Golden retriever

Wybierz inną rasę

 

Tramin Quiet Angel, Dana Wi-An-Wa, Non-Stop Nota Bene - hodowla Wi-An-Wa



Zgodnie ze wzorcem

Golden retriever ma długą, gładką lub delikatnie falującą sierść podszytą wodoodpornym, gęstym podszerstkiem. Na szyi sierść tworzy potężną czasem kryzę, na ogonie pióro, na udach charakterystyczne portki a na tylnej stronie nóg niezbyt obfite frędzle.

Umaszczenie: różne odcienie koloru złotego lub kremowego, nie czerwone i nie mahoniowe. Dopuszczalne małe, białe znaczenie na przedpiersiu.


Pielęgnacja sierści

Golden retriever jest psem typowo myśliwskim, ma wielką pasję aportowania i odpowiednie do tego owłosienie podszyte nieprzepuszczającym wody podszerstkiem. Ponieważ ze względu na swoją urodę i wspaniałe usposobienie stał się bardzo popularnym psem rodzinnym i ulubieńcem dzieci, większość z nich przebywa niemal cały dzień w mieszkaniu. To powoduje, że ich sierść wymaga innej niż dotychczas pielęgnacji. Jeśli pies ma wyglądać schludnie, musi być bardzo systematycznie kąpany i szczotkowany. Przygotowanie go do wystaw wymaga dodatkowo odpowiedniego modelowania i strzyżenia.


Cum Omnibus Pacem ADSUM
 

Szczotkowanie

Goldena szczotkuje się przeciętnie dwa razy w tygodniu włosianą lub włosiano-plastikową szczotką. Jego sierść ma tendencję do filcowania a przy tej częstotliwości nigdy nie będziemy mieć problemu splątanej i filcowanej sierści. Można ją także rozczesywać drucianą szczotką, która bardzo dobrze rozdziela podszerstek. Ta szczotka nie może mieć tzw. „kapturków”, które wyrywają sierść, tylko idealnie gładko zakończone szpilki. Nadmiar podszerstka wyczesujemy metalową szczotką, tzw. pudlówką, której końce również powinny być gładko zakończone, żeby nie kaleczyły skóry. Nieoceniony przy pielęgnacji goldena jest trymer poprzeczny typu coat king do usuwania nadmiaru podszerstka.

Przy bardzo obfitym i łatwo filcującym się podszerstku doskonałe efekty daje regularne, najlepiej raz w tygodniu, przeczesywanie sierści obrotowym zgrzebłem, które go rozdzieli i nie pozwoli mu zbić się w filce. Gdyby już do tego doszło sfilcowany podszerstek trzeba porozcinać odpowiednio dobranym do grubości sierści filcakiem a pozostałe kępki sierści dokładnie wyczesać grzebieniem.

Jeśli pies przez dłuższy czas nie był szczotkowany i w sierści pojawiły się supły, zaczynamy od rozczesania jej grzebieniem, kawałek po kawałku czesząc dokładnie aż do skóry, gdzie się najłatwiej filcuje. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca za uszami i w pachwinach. Po zlikwidowaniu supłów szczotkujemy sierść drucianą, potem włosianą szczotką, a na zakończenie wyczesujemy ją ponownie, tym razem nieco gęstszym grzebieniem. Takie generalne porządki wymagają trochę czasu, dlatego najlepiej psa położyć na boku, na stole, bo jest to najwygodniejsza pozycja i dla psa i dla jego właściciela.

Pamiętajmy, że sierści nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się elektryzuje i łamie. Przed szczotkowaniem trzeba ją zawsze spryskać dobrej jakości odżywką, która zapobiega elektryzowaniu się włosa, jego plątaniu i filcowaniu.


Najtrudniejszy jest okres linienia. W dodatku sierść goldena jest jasna, bardzo widoczna na ciemnych obiciach mebli i dywanach. Pies, który żyje zgodnie z rytmem przyrody i przebywa dużo na dworze, linieje dwa razy w roku, za to bardzo gwałtownie. Jeśli w tym czasie jest szczotkowany raz, a nawet dwa razy dziennie, można mieć nadzieję, że ten niewdzięczny okres potrwa nie więcej niż trzy tygodnie. Wypadającego włosa nie da się uratować, bo jest już martwy jedyne, co można zrobić, to jak najprędzej go wyczesać. Sposób na szybkie pozbycie się martwej sierści podajemy w zakładce Problemy z sierścią – linienie.

U psa, który stale przebywa w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem, ten naturalny cykl zostaje zakłócony, linienie przebiega mniej gwałtownie za to pies zrzuca sierść na okrągło, praktycznie przez cały rok. Oznacza to, że jeśli nie chcemy, żeby kępy włosów fruwały po całym pokoju, trzeba ją często, co kilka dni bardzo dokładnie szczotkować i na bieżąco usuwać martwy włos i podszerstek. Pozostawienie ich powoduje, że skóra jest źle wentylowana, tworzą się filce, pies zaczyna się drapać a jego sierść pełna jest fruwających kłaczków, które u bardziej wrażliwych domowników mogą powodować alergie.

Kąpiel

Przed kąpielą sierść musi być bardzo dokładnie rozczesana od nasady włosów, aż po ich końce a wszystkie splątania i filce usunięte. Jest to bardzo ważne, bo pod wpływem wody supły ulegną zacieśnieniu i będą dużo trudniejsze do rozczesania.


Goldena kąpiemy zazwyczaj wtedy, kiedy sierść zaczyna być nieświerza, najczęściej raz na dwa miesiące. Nie jest prawdą, że kąpiel niszczy włos, pod warunkiem, że używamy dobrych kosmetyków, specjalnie opracowanych dla tego typu owłosienia. Nigdy nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym również dla niemowląt, bo mają zbyt wysokie pH, wysuszają i niszczą sierść. Kąpiel jest bardzo ważna, pamiętać należy, że na sierści psa osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które niszczą i wysuszają sierść. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Psa wstawiamy do wanny na antypoślizgową podkładkę i dokładnie moczymy ciepłą wodą. Woda lepiej przenika sierść, jeśli końcówkę prysznica trzymamy bardzo blisko ciała psa, wylewana z dużej odległości ma tendencje do odbijanie się od sierści. Szampon powinien być zawsze rozcieńczony, zbyt skondensowany trudno się rozprowadza i jeszcze trudniej wypłukuje. Poza tym zużywa się go niepotrzebnie za dużo. Rozcieńczamy go tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, rozcieńczony nie nadaje się do przechowywania, bo po pewnym czasie traci właściwości myjące.

Myjemy zawsze dwukrotnie, specjalnym szamponem przeznaczonym dla psów długowłosych i za każdym razem dokładnie spłukujemy, również pod brzuchem, bo tam spływa najwięcej piany. Jeśli sierść jest zszarzała lub spłowiała do pierwszego mycia możemy zastosować szampon intensyfikujący barwę a do drugiego szampon dla psów długowłosych. Po dokładnym spłukaniu i odciśnięciu sierści ręcznikiem nakładamy balsam-odżywkę, równomiernie ją rozprowadzamy i pozostawiamy na 3-5 minut. Odżywka jest niezbędna, ponieważ ułatwia rozczesywanie, odbudowuje otoczkę włosa, odżywia, uelastycznia i skutecznie zapobiega plątaniu i filcowaniu się sierści. Po spłukaniu balsamu odciskamy ją ręcznikiem tak, żeby jej nie plątać, a na koniec suszymy letnią suszarką, szczotkując włosianą szczotką zgodnie z kierunkiem włosa. Jeśli przed suszeniem spryskamy sierść odżywką do szczotkowania nie będzie się elektryzowała i plątała.


J.CH, CH.PL-RUS Joyous LEGALLY BLONDE
 
Bardzo ważne jest dokładne wysuszenie sierści, warto zadać sobie trochę trudu i maksymalnie osuszyć ją przy pomocy ręczników, bo o tyle krócej będzie trwało suszenie suszarką. Podszerstek schnie bardzo długo a niedosuszenie jest niebezpieczne, bo może spowodować jego sfilcowanie i zaparzenie się skóry. W czasie suszenia spryskujemy sierść odżywką w aerozolu a na ostatnim etapie suszenia rozczesujemy ją włosianą lub drucianą szczotką. Małe przerwy w suszeniu pomogą złapać oddech i psu i jego właścicielowi, a sierść w tym czasie będzie mogła odparować. W upalny dzień możemy w tym czasie wyjść na mały spacer, trzymając oczywiście psa na smyczy, żeby się nam w czymś nie wytarzał, co bezpośrednio po kąpieli robi zazwyczaj ze szczególną dokładnością. Jeśli pies ma być wystawiany, nie powinien kłaść się dopóki sierść jest jeszcze wilgotna lub ciepła bezpośrednio po suszeniu, bo ciepła lub niedosuszona sierść brzydko się spłaszczy i pozagniata.


J.CH.PL-RUS Neverland SMILE FULL OF MAGIC oraz Multi CH. GOLDWINA Litus

 

Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel nie jest wskazana lub nie mamy na nią czasu, można szybko przywrócić psu czystość przy pomocy specjalnego lotionu. Najlepiej naciągnąć warstewkę waty na włosianą lub drucianą szczotkę, zwilżyć ją lotionem i starannie wyszczotkować. Brud pozostanie na wacie, a sierść po wyschnięciu będzie pachnąca i czysta.

Sierść goldena można również wyczyścić przy pomocy pudrów czyszczących w aerozolu. Odchylamy ją ręką warstwa po warstwie i spryskujemy pudrem z odległości około 20 cm starając się, by puder dotarł aż do skóry. Następnie lekko masujemy sierść, żeby rozprowadzić puder i pozostawiamy na kilkanaście minut. Na koniec bardzo dokładnie szczotkujemy psa z włosem i pod włos. Sierść jest czysta, pachnąca a do tego bardziej puszysta.

Uwaga: pojemnik z pudrem trzeba przed użyciem odwrócić do góry dnem i energicznie wstrząsnąć, żeby dobrze wymieszać jego zawartość. Puder jest zazwyczaj w zawiesinie i dłużej nieużywany osiada na dnie pojemnika.



Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.


Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:



 
Wielu osobom wydaje się, że wystarczy goldena wykapać, wyszczotkować i można z nim pójść na wystawę. Niestety, bez odpowiedniego przygotowania sierści pies nie ma szans na zwycięstwo. Podstawą jest oczywiście dobrze wypielęgnowana sierść a na to pracuje się cały rok. Przygotowanie do pokazu wymaga dodatkowo jej uporządkowania, zlikwidowania w niektórych miejscach nadmiaru owłosienia oraz wyrównania frędzli. Wszystko to ma na celu nadanie psu elegancji i zgodne ze wzorcem rasy podkreślenie jego urody.

Kolejność jest następująca: szczotkowanie, strzyżenie, kąpiel, ponowne szczotkowanie i ostatni retusz. Żadna partia owłosienia nigdy nie może być strzyżona maszynką, potrzebne będą jedynie ostre nożyczki proste i degażujące, trymer typu „coat king” oraz oczywiście wszystkie używane do jego pielęgnacji grzebienie i szczotki.


Rysunki pokazują zadanie, jakie mamy do wykonania. Z ciężkiego przytłoczonego nadmiarem owłosienia psa (1) mamy wydobyć lekkość i elegancję (2) i pokazać, że pies ma smukłą szyję, której istnienia można się było do tej pory jedynie domyślać.

przed

i po usunięciu nadmiaru owłosienia

Na obu zdjęciach jest ten sam pies. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dobry grooming przed wystawą czyni cuda. Dzięki wyszczupleniu szyi została wyeksponowana głowa, zaznaczone przedpiersie a sylwetka psa jest bardziej zwarta i elegancka. W jego budowie nic się nie zmieniło, ale podczas gdy na pierwszym zdjęciu trzeba się domyślać walorów jego anatomii, na drugim zostały pięknie pokazane. Przy dużej stawce sędzia musi decydować błyskawicznie, pies musi być przygotowany tak, żeby jego uroda rzucała się w oczy. Zaniepokojonych jaśniejszymi plamami na sierści w miejscu strzyżenia spieszę uspokoić, że bardzo szybko się wyrównają, co widać na zdjęciu przed wejściem na ring.


BOB-CACIB-CACS Gold Chorus Athos - Paris Dog Show


Głowa

Włos na głowie powinien być jedwabisty i przylegający, Wszystkie sterczące i zawijające się włoski depilujemy palcami. Usuwamy włosy zarastające wejście do kanału słuchowego uważając, żeby nic nie dostało się do jego wnętrza. Po bardzo dokładnym rozczesaniu sierści przystępujemy do korekty uszu. Przy pomocy nożyczek degażujacych skracamy bardzo krótko sierść na wewnętrznej stronie małżowiny usznej. Cięcie nie powinno być widoczne, nie może być uskoków ani gołej skóry. Zewnętrzną stronę małżowiny delikatnie degażujemy, usuwamy tylko tyle włosa, żeby uszy wyglądały zgrabnie i lekko. 



Prostymi nożyczkami wyrównujemy włos wystający poza małżowinę uszną, a mało doświadczeni, żeby jej nie skaleczyć powinni ją trzymać między palcami: kciukiem i palcem wskazującym. Skóra na brzegu ucha nie może być widoczna.


Dokładnie rozczesujemy sierść u nasady ucha. Chodzi o miejsce, które znajduje się pod uchem, kiedy jest opuszczone. Następnie nożyczkami degażującymi wyrównujemy bardzo widoczny nadmiar owłosienia, starając się by było to niewidoczne. W tym miejscu jest podwójny fałd skóry, trzeba bardzo uważać, żeby go nie przyciąć. Z zewnętrznej strony nasady ucha wyrównujemy degażówkami odstające włosy, tak żeby podkreślić ładne osadzenie uszu. Tę korektę najlepiej zrobić 8 - 10 dni przed wystawą.


PORTOS Rozmachany Ogon - pracuje jako dogoterapeuta w Belgii


Szyja i przedpiersie

Wypracowanie ładnej linii szyi i przedpiersia jest zdecydowanie najtrudniejsze, ale bardzo ważne, ponieważ nadmiar sierści w tym miejscu psuje sylwetkę psa i powoduje, że staje się ciężka i mało elegancka. Problem polega na tym, że golden ma jasny podszerstek, który przy znacznym skróceniu sierści może być widoczny, tym bardziej, im sierść jest ciemniejsza. Dlatego też trzeba to zrobić na tyle wcześnie, żeby sierść zdążyła odrosnąć i wyrównać się. Gdyby potrzebna była jakaś dodatkowa korekta tuz przed wystawą, trzeba ją robić bardzo powoli i ostrożnie żeby nie pozostawić śladów.


Zaczynamy od dokładnego wyszczotkowania i wyczesania sierści grzebieniem. Jeśli w tym miejscu są supły koniecznie trzeba je przedtem rozplątać. Nadmiar podszerstka należy wyczesać trymerem typu „coat king”. Już po tych zabiegach szyja nabierze ładniejszego kształtu. Skrócenie sierści ma na celu wyeksponowanie głowy, owłosienie szyi nie może jej przytłaczać a przy jego nadmiarze szyja wydaje się krótka i toporna a głowa mniejsza niż jest w rzeczywistości.
 

Bierzemy dwustronne degażówki i bardzo powoli, dosłownie po milimetrze, przerzedzamy sierść trzymając nożyczki pod włos (ostrze w górę) tak, żeby wycinać podszerstek a nie włos okrywowy. Gdyby ciąć z włosem przycięlibyśmy w pierwszym rzędzie końcówki włosa okrywowego, który musi zostać i przykryć jaśniejszy podszerstek. Tajemnica sukcesu to wyszczotkować, lekko przyciąć, znowu wyszczotkować, popatrzyć na efekt i znowu odrobinę skrócić. Zawsze można obciąć jeszcze trochę, ale dokleić się nie da.


Szyja powinna zostać zdegażowana z przodu na odcinku od żuchwy do wysokości kilku palców poniżej jabłka Adama. Dalej trzeba bardzo uważać, bo poniżej golden ma piękny żabot, który w żadnym przypadku nie może na tym ucierpieć. Jeśli w tym miejscu jest za dużo sierści i przedpiersie jest nieproporcjonalne do całej sylwetki podczesujemy włos w górę, lekko skracamy, sczesujemy go w dół i sprawdzamy efekt. Jeśli trzeba znowu podczesujemy i ponownie odrobinę skracamy, potem zaczesujemy w dół i sprawdzamy, czy to już wystarczy. Sierść począwszy od żuchwy poprzez mostek aż do wysokości kończyn powinna tworzyć jedną linię. Pamiętajmy, że degażujemy zawsze pod włos, trzymamy nożyczki ostrzem w górę i staramy się nimi wejść jak najgłębiej w sierść, możliwie blisko skóry. Nigdy nie wolno się skupiać na małym odcinku, cały czas trzeba mieć przed oczami piękną linię biegnącą od szyi przez przedpiersie, klatkę piersiową aż do słabizny. Zarówno na szkicach jak i na zdjęciu jest to bardzo dobrze widoczne. Nie u wszystkich psów wypracowanie tej linii jest tak pracochłonne. Zależy to od jakości owłosienia i ilości podszerstka.

Tułów


Ch.PL.SK.UA.Mł.Ch.Mł. Zw.Klubu SPANISH KISS BIG BOBO Prima Santolina
 
Sierść na grzbiecie powinna być regularnie co dwa tygodnie wyczesywana, zawsze po dokładnym wyszczotkowaniu twardą, włosianą szczotką. Chodzi o usuwanie na bieżąco martwego włosa i podszerstka. Trzeba bardzo uważać, żeby linia grzbietu cały czas była prosta. Wyciągnięcie zbyt dużej ilości podszerstka może spowodować, że na skutek jego braku w którymś miejscu włos opadnie a przecież to on w dużej mierze podtrzymuje włos okrywowy. Dlatego też korekty górnej linii nie można odkładać do ostatniej chwili przed wystawą, bo po każdym takim wyczesywaniu trzeba około 10-14 dni, żeby podszerstek zdołał odrosnąć. Włos na grzbiecie i na bokach tułowia zdecydowanie wygląda lepiej wtedy, kiedy jest przygotowywany przez dłuższy czas, wtedy jest równy, ma idealną grubość i pięknie się układa. Sierść na pośladkach trzeba również solidnie wyczesać i odpowiednio skrócić, mając na uwadze utrzymanie odpowiednich proporcji tułowia. Zarówno na grzbiecie jak i na udach najlepiej sprawdza się trymer typu „coat king”, który doskonale wyczesuje podszerstek, jeśli prowadzimy go spokojnie, bez odrywania, dociskania i zbyt energicznych pociągnięć. Efektem ma być wyrównanie sierści i usunięcie wystających i psujących linię kępek owłosienia.

Kończyny


Owłosienie tylnych kończyn musi być harmonijnie połączone z sierścią na udach. Dłuższy włos porastający tylną stronę kończyn może posłużyć do podkreślenia kątowania, jeśli powyżej stawu skokowego będzie bardzo krótki a poniżej odpowiednio dłuższy.


Kończyny przednie dokładnie rozczesujemy i wyrównujemy frędzle w taki sposób, żeby wyglądały możliwie naturalnie. Jeśli na łokciu jest odstająca kępka sierści trzeba wyrównać ją nożyczkami degażującymi, w przeciwnym razie pies będzie wyglądał tak, jakby miał odstające łokcie.


Na wszystkich łapach skracamy włos, który kładzie się na podłodze starając się nadać im okrągły kształt. Włos między palcami zostaje nietknięty chyba, że w tym miejscu są filce, wtedy oczywiście trzeba je usunąć. Pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to tydzień przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, przez kilka dni zdąży się wygoić. Włos między opuszkami musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Ogon



Zaczynamy od bardzo dokładnego rozczesania. Włos na ogonie rośnie bardzo szybko i ma tę samą strukturę, co włos na pośladkach. Skracamy go prostymi nożyczkami, równym łukiem, zwracając uwagę na to, żeby czubek nie był ani za długi ani szpiczasty. Jeśli by się nam to zdarzyło, trzeba go zaokrąglić.



Tniemy zawsze od czubka ogona w kierunku nasady, starając się mu nadać taki kształt jak na rysunku. Chodzi o usunięcie wystających włosów i nadanie mu bardziej uporządkowanego wyglądu. Powinien mieć kształt wachlarza i sięgać do stawu skokowego, dlatego najlepiej ustalić to miejsce przy opuszczonym i wyczesanym ogonie i przyciąć sierść równolegle do podłogi, około 10 m poniżej stawu skokowego. Potem wyciągnąć ogon poziomo i od tego miejsca rozpocząć jego przycinanie. Przy każdej innej metodzie łatwiej o popełnienie błędu.


Zdjęcie pokazuje, jak należy trzymać ogon podczas skracania pióra. Nie wolno trzymać ogona na jego czubku za włosy, bo to sprawi psu ból i będzie usiłował go schować pod siebie. Chwytamy go delikatnie od góry na wysokości ostatniego kręgu. Rysunek pokazuje, jak powinien wyglądać idealnie przycięty ogon. 


Ostatnia czynnością jest dokładne rozczesanie sierści i zrobienie ewentualnych poprawek sprowadzających się głównie do wyrównania przejść między miejscami o różnej długości owłosienia.

Kilka dni przed wystawą trzeba psa ponownie bardzo dokładnie rozczesać i usunąć martwy włos a następnie wykąpać. Warto przy poprzednich kąpielach zaobserwować, kiedy sierść prezentuje się najlepiej, u niektórych psów może to być jeden tydzień po kąpieli, u innych kilka dni. Jeśli zamiast normalnego suszenia, będziemy suszyć sierść warstwa po warstwie i modelować ją włosianą szczotką będzie się ładnie układała. Po dokładnym wyszczotkowaniu robimy ostatni retusz: przy pomocy trymera depilujemy wszystkie odstające lub poskręcane włoski, które zaburzają linię szaty oraz, jeśli trzeba, wyrównujemy frędzle. Pies jest gotowy do pokazu.


Podziękowanie

Pani Frédérique Féré, właścicielce francuskiej hodowli golden retrieverów Gold Chorus (www.goldchorus.com) serdecznie dziękujemy za udostępnienie zdjęć, które pomogły nam zilustrować opis przygotowania psa do wystaw. Szkice pochodzą z książki autorstwa Lyn Anderson „Golden Retrievers”.



Przed wejściem na ring


Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring dokładnie ją wyszczotkujemy spryskując jednocześnie odżywką nabłyszczającą, która działa antystatycznie i zapobiega elektryzowaniu się włosa.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z psem pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, sprawdzamy czy nie rozwichrzyła włosa, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!


Int.Ch. Mł.Ch.PL,Ch.PL.,Ch.UA VELVET FRIEND Staszel

Radzimy:
wystawiając psa o tak dekoracyjnym owłosieniu trzeba mieć zawsze w kieszeni szczotkę, żeby móc w każdej chwili przeczesać i uporządkować szatę. W kieszeni lub w specjalnej przypiętej do pasa torebce a nie w ręce, bo nie tylko przeszkadza, ale przy odrobinie nieuwagi może wplątać się w sierść.

Unikajmy zarzucania ringówki na psa, bo to go szpeci, rozprasza i niepotrzebnie odrywa uwagę od jego anatomii. Byłoby dużo lepiej, gdyby zwisała za psem, a najlepiej gdyby była dyskretnie schowana w dłoni wystawcy.


Uwaga

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.


Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.