Flat coated retriever

Wybierz inną rasę
 

INTERCHAMPION C.I.E , Ch.PL, Ch.LT, Ch.RUS, Ch.RKF, Ch.DE, Ch.ROM, Ch.CLR,
Champ ALMANZA Alltid Pa Topp
 


Zgodnie ze wzorcem

Flat coated retriever ma gęstą, błyszczącą i miękką sierść podszytą gęstym, dobrze izolującym od chłodów podszerstkiem, która powinna płasko, najbardziej jak to możliwe, przylegać do ciała. Sierść średniej długości, może być lekko pofalowana. Na szyi włos jest dłuższy i tworzy charakterystyczną kryzę sięgającą aż po kłąb i łopatki. Na kończynach i na ogonie efektowne pióro.

Umaszczenie: tylko jednolite - czarne lub czekoladowe.


Pielęgnacja sierści

Flat jest psem typowo myśliwskim, ma wielką pasję aportowania, również z wody i odpowiednie do tego owłosienie, podszyte gęstym, nieprzepuszczającym wody podszerstkiem. Ponieważ ze względu na swoją urodę i wspaniałe usposobienie stał się psem rodzinnym i ulubieńcem dzieci, wiele z nich przebywa niemal cały dzień w mieszkaniu. To powoduje, że ich sierść wymaga starannej pielęgnacji. Jeśli pies ma być czysty, musi być regularnie kąpany i szczotkowany. Pies wystawowy, oprócz utrzymania sierści w idealnej kondycji, wymaga przed pokazem odpowiedniego przygotowania.


Int.Champ, Ch.LT.LV PL.EL TOSKA Black & White

Szczotkowanie

Psa szczotkuje się przeciętnie dwa razy w tygodniu włosianą lub włosiano-plastikową szczotką. Jego sierść ma tendencję do filcowania, ale przy tej częstotliwości nigdy nie będziemy mieć problemu splątanego i sfilcowanego owłosienia. Nadmiar podszerstka wyczesujemy metalową szczotką, tzw. pudlówką, której końce koniecznie powinny być gładko zakończone, żeby nie kaleczyły skóry. Do rozczesywania frędzli najlepszy jest dość gęsty, metalowy grzebień.
 
Jeśli pies przez dłuższy czas nie był szczotkowany i w sierści pojawiły się supły, zaczynamy od jej dokładnego rozczesania grzebieniem aż do skóry. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca za uszami i w pachwinach, gdzie się najłatwiej filcuje. Następnie szczotkujemy sierść metalową szczotką, żeby usunąć martwy podszerstek a na koniec wyczesujemy ponownie, tym razem trochę gęstszym grzebieniem. Takie generalne porządki wymagają trochę czasu, dlatego najlepiej psa położyć, bo jest to najwygodniejsza pozycja, zarówno dla niego, jak i dla jego właściciela. Pamiętajmy, że nigdy nie szczotkujemy sierści na sucho, bo włos się elektryzuje i łamie. Przed szczotkowaniem trzeba ją zawsze spryskać specjalną odżywką, która zapobiega elektryzowaniu się włosa, jego plątaniu i filcowaniu.

Najtrudniejszy jest okres linienia. Pies, który żyje zgodnie z rytmem przyrody i dużo przebywa na dworze linieje obficie dwa razy do roku. Jeśli w tym czasie jest szczotkowany raz dziennie, można mieć nadzieję, że ten niewdzięczny okres potrwa nie więcej niż 3-4 tygodnie. Wypadającego włosa nie da się uratować, bo jest już martwym, jedyne, co można zrobić, to jak najszybciej go wyczesać.

U psa, który żyje w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem, ten naturalny cykl może zostać zakłócony, linienie przebiega wówczas mniej gwałtownie za to pies zrzuca sierść na okrągło, niemal przez cały rok. Oznacza to, że jeśli nie chcemy, żeby fruwała po całym mieszkaniu, trzeba go często, co kilka dni dokładnie szczotkować i na bieżąco usuwać martwe owłosienie. Jest to nie tylko problem estetyczny, zaniedbanie sierści powoduje, że skóra jest gorzej wentylowana a martwy włos hamuje wzrost nowego, silnego owłosienia.


Happy Hela Black & White, Bali Beti Oasis Of Peace , Almanza Alltid Pa Topp
 

Kąpiel

Przed kąpielą sierść musi być zawsze bardzo dokładnie rozczesana aż do skóry i wszystkie supły usunięte. Jest to bardzo ważne, bo pod wpływem wody ulegną zacieśnieniu i będą trudniejsze do rozczesania.

Flata kąpiemy zazwyczaj raz w miesiącu. Nie jest prawdą, że kąpiel niszczy włos, pod warunkiem, że używamy profesjonalnych, markowych kosmetyków, opracowanych specjalnie dla tego typu owłosienia. Nigdy nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym również dla niemowląt, bo mają zbyt wysokie pH i przesuszają sierść.

Pamiętać należy, że na psiej sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnych środków chemicznych, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam nakładany na zakończenie kąpieli tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może powodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Psa wstawiamy do wanny na antypoślizgową podkładkę i bardzo dokładnie moczymy sierść ciepłą wodą. Końcówkę prysznica trzymamy bardzo blisko ciała, wylewana z dużej odległości woda ma tendencję do odbijanie się od sierści. Na etapie spłukiwania ostry strumień wody powoduje, że szampon dłużej się pieni i trudniej go wypłukać. Szampon powinien być zawsze rozcieńczony, skondensowany trudno się rozprowadza i jeszcze trudniej wypłukuje, ponadto zużywa się go niepotrzebnie za dużo. Rozcieńczamy go tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, połączony z wodą nie nadaje się do przechowywania, bo po pewnym czasie traci właściwości myjące.

Psa myjemy zawsze dwukrotnie, specjalnym szamponem przeznaczonym dla psów długowłosych i za każdym razem dokładnie spłukujemy, również pod brzuchem, bo tam spływa najwięcej piany. Jeśli mamy problem z kolorem, do pierwszego mycia możemy zastosować szampon intensyfikujący barwę a do drugiego szampon dla psów długowłosych lub też dwukrotnie szampon intensyfikujący. Po dokładnym spłukaniu i odciśnięciu sierści ręcznikiem nakładamy balsam-odżywkę, równomiernie ją rozprowadzamy i pozostawiamy na 3-5 minut. Odżywka jest niezbędna, ponieważ ułatwia rozczesywanie, odbudowuje lipoproteinową otoczkę włosa, odżywia go, uelastycznia i skutecznie zapobiega plątaniu i filcowaniu się sierści. Powoduje, że jest lśniąca i jedwabista. Po spłukaniu balsamu odciskamy sierść ręcznikiem, bez pocierania, żeby jej nie plątać, a na koniec suszymy letnią suszarką, szczotkując zgodnie z kierunkiem włosa. Jeśli przed suszeniem spryskamy sierść odżywką do szczotkowania w aerozolu będzie błyszcząca i podatna na układanie.

Bardzo ważne jest dokładne wysuszenie sierści, warto zadać sobie trochę trudu i maksymalnie odcisnąć wilgoć przy pomocy ręczników, bo o tyle krócej będzie trwało suszenie suszarką. Niedosuszenie jest niebezpieczne, bo może spowodować filcowanie się włosa. W ciepły dzień możemy podsuszyć sierść a potem wyjść na mały spacer, trzymając oczywiście psa na smyczy, żeby się nam w czymś nie wytarzał, co bezpośrednio po kąpieli robi zazwyczaj ze szczególną przyjemnością. Jeśli ma być wystawiany, sierść musi być idealnie wysuszona a pies nie powinien się kłaść bezpośrednio po suszeniu, dopóki jest jeszcze ciepła, bo brzydko się spłaszczy i pozagniata.


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.




Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

Akcesoria do pielęgnacji sierści kliknij tutaj
Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści kliknij tutaj


 
 
Mł.Ch.PL JUST FOR FUN Raining Dog, Mł.Ch.PL STEAL THE SHOW Black Brianta,
Int.Ch C.I.E, Zw.EUROPY 2014, MŁ.Ch.PL, Ch.PL BLACK WITCH Raining Dog
Handler: Mateusz Legieta.

Wielu osobom wydaje się, że flata wystarczy wykąpać, wyszczotkować i można z nim pójść na wystawę. Prawdą jest, że jego sierść nie wymaga skomplikowanych zabiegów, potrzebny jest jednak retusz, który ma celu podkreślenie zalet jego budowy anatomicznej i owłosienia. Podstawą jest oczywiście dobrze wypielęgnowana sierść, na co pracuje się począwszy od wieku szczenięcego, natomiast przygotowanie do wystawy wymaga dodatkowo jej uporządkowania, zlikwidowania w niektórych miejscach nadmiaru owłosienia oraz wyrównania frędzli. Wszystko to ma na celu nadanie psu elegancji i podkreślenie jego urody. O jednym nie wolno zapominać, że flat coated retriever powinien wyglądać naturalnie i jego szata nie może być w żadnym wypadku wystylizowana. 

Co do sposobu przygotowania go do wystaw nie ma zgodności. Jeśli sukcesy wystawowe naszego przyjaciela będą w rękach któregoś z sędziów skandynawskich, pies wyglądający tak, jak na zdjęciu (1) będzie miał wieksze szanse. U innych zdecydowanie większe uznanie zdobędzie pies w takim włosie, jak na zdjęciu (2). Kwestia gustu, ale również, a może przede wszystkim, jakości owłosienia. Co do zaleceń wzorca, to im mniej ingerencji, tym lepiej. A najlepiej żeby zabiegi groomerskie sprowadziły się głównie do nadania psu zadbanego i eleganckiego wyglądu, Nie da się ukryć, że jeśli tylko natura wyposażyła psa w bogate owłosienie, bardziej efektownie prezentuje się w dłuższym włosie.

1. 

2. 
UK / Irish Champion Shargleam Blackcap
Cruft’s Best In Show winner 1980

 

Głowa

Włos na głowie powinien być gładki i lśniący, zatem pojedyncze, odstające i skręcające się włoski najlepiej wydepilować lub w ostateczności wyrównać degażówkami bardzo uważając, żeby nie pozostawić śladów na sierści.

Uszy

Włos na uszach flata powinien być idealnie gładki, jedwabisty i płasko przylegający do małżowiny usznej. Dlatego też wystawową korektę zaczynamy od usunięcia nadmiaru owłosienia. Włos, który jest odstający, zrudziały lub zbrązowiały jest martwy. Można go wydepilować palcami lub nożykiem do trymowania. Można również martwą sierść wyczesać gęstym grzebieniem a resztę skrócić nożyczkami degażującymi. W tym celu podczesujemy włos w górę, wyrównujemy wszystkie wystające włoski, następnie wyczesujemy go w dół i sprawdzamy czy efekt jest zadowalający. Jeśli trzeba coś poprawić, ponownie podczesujemy włos w górę, wyrównujemy … i tak aż do skutku. Lepiej skracać małymi kroczkami, niż wyciąć za dużo, bo to grozi powstaniem "schodków".

Sierść porastającą wewnętrzną stronę małżowiny trzeba tuż przy nasadzie ucha starannie wyrównać i spłaszczyć degażówkami. Przy tej okazji warto usunąć sierść zarastającą wejście do kanału słuchowego uważając, żeby wyskubywane włoski nie dostały się do jego wnętrza. Pozostawienie zbyt długiego włosa na wewnętrznej stronie małżowiny usznej, a zwłaszcza u jej nasady powoduje, że ucho odstaje, podczas gdy w spoczynku uszy powinny płasko przylegać do głowy. Włos na wewnętrznej stronie małżowiny usznej powinien być krótki, natomiast na zewnętrznej  stronie małżowiny - tej samej długości, co na klatce piersiowej.

Na zakończenie cały włos wyczesujemy w dół i wyrównujemy go wzdłuż krawędzi ucha nożyczkami degażującymi, trzymając małżowinę uszną między palcami, kciukiem i wskazującym. Koniecznie trzeba się tu posługiwać degażówkami a nie prostymi nożyczkami, bo tylko wtedy linia cięcia nie będzie widoczna i brzeg ucha będzie wyglądał naturalnie. Po tym retuszu uszy powinny być małe, przylegające, dobrze osadzone i ładnie układające się w momencie, kiedy pies jest zainteresowany.


Interchampion Multi Champion TOSKA Black&White  
i Multi Champion Caci’s Dark Chocolate of Love


Szyja

Po bokach szyi pies ma większą lub mniejszą kryzę, którą trzeba odpowiednio zdegażować w taki sposób, żeby szyja była smukła i harmonijnie łączyła się z tułowiem a do tego odpowiednio eksponowała głowę. Po dokładnym rozczesaniu i delikatnym usunięciu nadmiaru sierści trymerem, wyrównujemy odstający włos przy pomocy nożyczek degażujących. W tym celu podczesujemy go w górę i robimy kilka delikatnych cięć trzymanymi poziomo dwustronnymi degażówkami idąc w kierunku od dołu do góry. Następnie wyczesujemy sierść w dół i sprawdzamy czy ładnie się układa. Powtarzamy to tak długo, aż szyja będzie smukła i elegancka. Na koniec wyrównujemy wystające kępki włosów.

Podczas retuszu trzeba zwrócić uwagę na tę część szyi i przedpiersia, którą ma kształt litery V, wyznaczonej przez linie biegnące od nasady uszu do końca mostka. Zostawiona w tym miejscu sierść może być dłuższa lub krótsza, wszystko zależy od jakości owłosienia. Zanim jednak przystąpimy do skracania sierści na szyi, trzeba podjąć decyzję, jaki ma być efekt końcowy: czy pies ma mieć szatę krótszą, czy dłuższą. Jeśli zdecydujemy, że pies lepiej będzie wyglądał w dłuższym włosie, sierść musi konsekwentnie pozostać odpowiednio dłuższa, zarówno na szyi, jak i na tułowiu. Psy z luźnym podgardlem wyglądają lepiej w krótszej sierści, pamiętajmy jednak o tym, że szata zawsze musi tworzyć harmonijną całość.

 
Int.Ch.C.I.E, Zw.EUROPY 2014, MŁ.Ch.PL, Ch.PL BLACK WITCH Raining Dog
 

Tułów

Zaczynamy od bardzo dokładnego wyczesania sierści i usunięcia ewentualnych supłów. Następnie przeczesujemy ją gęstym grzebieniem żeby usunąć martwy włos, który powoduje, że sierść jest matowa. Najwygodniej zrobić to trymerem poprzecznym, który przy okazji wyciągnie nadmiar podszerstka. Jest to fantastyczne narzędzie, przy pomocy którego można bez problemu uporządkować sierść na całym tułowiu. Pamiętajmy, że wyczesujemy tyle włosa ile trzeba, by pies wyglądał elegancko i zgrabnie. U psa któremu brakuje masy zostawiamy go więcej, u mocno zbudowanego mniej. Ogon wyciągamy do tyłu, dokładnie wyczesujemy metalowym grzebieniem i wyrównujemy na całej długości nożyczkami degażującymi. Chodzi tu tylko o wyrównanie a nie skracanie, przy czym linia cięcia nie może być widoczna. Ogon podczas tego zabiegu trzymamy w miejscu przedostatniego kręgu a nie za włos, bo pies będzie protestował. Tniemy zawsze od końca ogona w kierunku jego nasady. Około 1-2 cm za ostatnim kręgiem sierść zaokrąglamy. Następnie wyrównujemy linię pod klatką piersiową i brzuchem w taki sposób, żeby wyglądała naturalnie i nie była podkasana.


Ch.PL,RUS.LT,LV, MŁ.CH.PL.RUS SWEET FUR BALL z Grodu Hrabiego Malmesbury FCI
  

Kończyny

Przednia strona przednich kończyn powinna być idealnie gładka, pojedyncze odstające włoski depilujemy. Frędzle z tylnej strony zostawiamy, w razie potrzeby lekko wyrównujemy nożyczkami degażującymi uważając, żeby na łokciu nie tworzyła się kępka sterczącego włosa, bo pies będzie wyglądał jakby miał odstające łokcie. Jeśli chodzi o tylne kończyny, można podkreślić lub optycznie pogłębić kątowanie zostawiając więcej włosa na przedniej stronie uda i mniej na jego tylnej stronie, natomiast na podudziu odwrotnie, mniej włosa z przodu i więcej z tyłu.

Łapy flat coated retrievera powinny być okrągłe, silne i zwarte. Sierść na wszystkich łapach musi być obcięta “na okrągło”, nie może wystawać poza jej obrys, ale pazury mogą być widoczne. Zbyt długie trzeba skrócić. Sierść między palcami należy zostawić, lub jeśli jest tak gęsta, że powoduje ich rozsunięcie i łapa przestaje być zwarta - bardzo lekko przerzedzić. Dzięki temu przestrzenie międzypalcowe są praktycznie niewidoczne. Sierść porastającą wierzch łapy wyrównuje się przy pomocy nożyczek degażujących, żeby była równa i gładka, a łapa zgodnie ze wzorcem, okrągła i zwarta.

Włos między opuszkami koniecznie musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i może nawet spowodować odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć nożyczkami a skórę posmarować maścią leczniczą, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Poszczególne elementy szaty zostały dopracowane, teraz czas na dokładne wyszczotkowanie sierści i wyrównanie wszystkich ewentualnych nierówności nożykiem trymerskim tak, żeby szata psa tworzyła elegancką całość. Przygotowanie psa do wystawy powinno być zakończone około 10 -14 dni wcześniej, żeby sierść zdążyła trochę odrosnąć i wyrównać się, bo będzie wyglądać bardziej naturalnie. Około 5-7 dni przed wystawą trzeba psa wykąpać, bo brudny włos jest zszarzały i bez połysku. 
 
Po poprzedzającej wystawę kąpieli zawsze suszymy sierść suszarką i jednocześnie modelujemy ją włosianą szczotką, żeby nadać włosom określony kierunek. Jeśli przedtem spryskamy ją odżywką do szczotkowania, będzie się ładnie układała. Bezpośrednio po wysuszeniu pies nie powinien się położyć, bo dopóki sierść zupełnie nie wyschnie i nie ostygnie brzydko się pozagniata.

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć! Nadwaga powoduje, że traci proporcje, elegancję i sportową sylwetkę. Łączy się to z koniecznością odpowiedniego wytrenowania, choć to akurat dotyczy wszystkich ras. Pies na wystawie musi biegać sprężyście i bez wysiłku, z wysoko podniesioną głową, bo tylko wtedy można liczyć na sukces.


Przed wejściem na ring


Ch.PL.RO. Mł.Ch.PL.SK. JrWinnerSK. XI-STARLIGHT CANOE Diamentowa Zagroda

 
Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Po powrocie dokładnie szczotkujemy sierść i spryskujemy ją odżywką nabłyszczającą. Po kilku minutach dla nadania połysku przecieramy ją miękką szmatką lub irchą i jeszcze raz szczotkujemy. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, żeby ją dokładnie wymieszać, bo zazwyczaj olejki osadzają się na jej powierzchni. Spryskujemy delikatna mgiełką, z odległości nie mniejszej niż 20-25 cm. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować barwę sierści i uwydatnić budowę anatomiczną psa. Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy, wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał, choć w przypadku flata trzeba uważać, żeby go nie rozbawić za bardzo. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z kolorem owłosienia brązową lub czarną ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!


Int.Ch. C.I.E., Ch.VDH.SK.PL. Mł.Ch.PL  ANDROMEDA Diamentowa Zagroda
 
 

Uwaga

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie ma co ukrywać, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków oraz zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego początkującym staramy się to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy - jak poprawić urodę?" Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: każdą czynność wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, zawsze dyskretnie i z umiarem. 

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.