Field spaniel

Wybierz inną rasę


C.I.B. C.I.E. EW’14 Multi CH WINTERBOURNE NORWEGIAN WOOD
 

Zgodnie ze wzorcem

Field spaniel ma długą, gęstą, błyszczącą sierść o jedwabistej strukturze, która może być lekko pofalowana, ale nigdy nie powinna być kędzierzawa. Krótsza na głowie, dłuższa na tułowiu, w szczególności na klatce piersiowej, pod brzuchem i na tylnych stronach kończyn, krótszy i mniej obfity poniżej stawów skokowych.

Umaszczenie:
Czarne, czarne podpalane, błękitny deresz, błękitny deresz z podpalaniem, wątrobiano-brązowe, wątrobiane podpalane, wątrobiany deresz oraz wątrobiany deresz podpalany. U field spanieli jednomaścistych dopuszczalne są białe lub dereszowate znaczenia na piersi. Niedopuszczalne jest umaszczenie czarno-białe, wątrobiano-białe, pomarańczowe, czerwone i złote.


Pielęgnacja sierści

Szata field spaniela wymaga regularnej pielęgnacji, przede wszystkim szczotkowania. Szczególnej dbałości wymagają długie, przylegające do głowy uszy, do których w podczas biegania po lesie łatwo dostaje się wilgoć i różne zanieczyszczenia. Po każdym spacerze powinno się zajrzeć psu do uszu, sprawdzić czy nic się do nich nie dostało i ewentualnie, w czasie deszczowej pogody osuszyć je miękką szmatką. Jest to bardzo ważne, bo wilgoć w źle wentylowanych uszach jest doskonałą pożywką dla rozwoju chorób grzybiczych.

Field spaniel w przeciwieństwie do cocker spaniela, jest przeważnie psem pracującym. Mimo, że wiele psów polujących kąpie się najczęściej tylko w jeziorze i są bardzo szczęśliwe, to jednak pies, który żyje w mieszkaniu powinien być poddawany regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Utrzymanie szaty field spaniela w porządku nie jest zbyt skomplikowane i nie wymaga nadzwyczajnych zdolności manualnych. Wymaga za to systematyczności, bo jego włos w niektórych miejscach ma tendencję do plątania i filcowania.
 

WW’13, JWW’12 Multi CH WINTERBOURNE ALICE IN WONDERLAND
C.I.B. C.I.E. EW’14 Multi CH WINTERBOURNE NORWEGIAN WOOD

 

Szczotkowanie

Dla field spaniela najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest szczotkowanie, dlatego jak najwcześniej trzeba go do niego przyzwyczaić. Musi je nie tylko zaakceptować, ale nawet polubić, wtedy zajmowanie się jego sierścią nie zabierze nam dużo czasu i nie będzie żadnym problemem. Na początku trzeba się uzbroić w cierpliwość, nie wolno popełnić błędu, bo jedno szarpniecie może spowodować, że pies się zrazi i na widok szczotki będzie uciekał i chował się po kątach. Spokój, cierpliwość, pochwały i smakołyki pomogą mu polubić zajmowanie się jego sierścią.

Do pielęgnacji spaniela potrzebne są dwie szczotki. Jako pierwszą powinniśmy kupić dobrej jakości szczotkę włosianą i zacząć używać jej jak najwcześniej, już około szóstego tygodnia życia. Warto w nią zainwestować, bo będzie służyła przez wiele lat. W momencie, kiedy w miejsce szczenięcego puchu zacznie pojawiać się dorosła sierść potrzebna będzie druga szczotka, druciana do rozczesywania dłuższych partii owłosienia. Trzeba sprawdzić, czy jej końce są idealnie gładko zakończone (bez kapturków), nie mogą drapać, ani tym bardziej kaleczyć skóry. Nie mogą również wyrywać włosa. Wielkość obydwu szczotek powinna być dopasowana do wielkości psa. Warto zaopatrzyć się także w dobrej jakości metalowy grzebień do rozczesywania supłów i frędzli.

Field spaniela szczotkuje się średnio dwa razy w tygodniu, natomiast psy, które przy okazji każdego spaceru mogą buszować po parku lub lesie, nawet codziennie. Wczepione we włosy patyki i trawy usuwamy palcami, bo w ten sposób nie wyrywa się włosa. Dopiero potem można dokładnie rozczesać sierść grzebieniem. Szczotkowanie zaczynamy zawsze od dokładnego przeglądu owłosienia, powoli rozczesujemy pasmo po paśmie, bo w ten sposób nie przeoczymy żadnego supła, o który moglibyśmy zahaczyć i sprawić psu ból. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się łamie i niszczy. Podczas rozczesywania  i szczotkowania spryskujemy sierść specjalną odżywką zawierającą olejki roślinne, która zapobiega elektryzowaniu się włosa oraz plątaniu i filcowaniu się sierści.

Field spaniela czesze się i szczotkuje zawsze z włosem, a nie pod włos. Często popełnianym błędem jest szczotkowanie po wierzchu, co powoduje, że przy skórze pozostają supły, które po pewnym czasie mogą przekształcić się w filce. Najbardziej podatne na filcowanie miejsca to: za uszami, na przedpiersiu, w pachwinach i na ogonie.
 

WINTERBOURNE FLOWER POWER  
Kąpiel

Przed kąpielą sierść musi być zawsze bardzo dokładnie rozczesana a wszystkie splątania i filce usunięte, bo pod wpływem wody supły ulegną zacieśnieniu i będą dużo trudniejsze do rozczesania. Psa kąpiemy średnio raz w miesiącu. Wielu właścicieli field spanieli uważa, że jest to pies użytkowy i nie ma potrzeby go kąpać. Pamiętajmy jednak, że na sierści psa osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które niszczą i wysuszają włos. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych lub specjalistycznych, dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych najbardziej odpowiedni będzie szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - szampon intensyfikujący barwę. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, która odżywia sierść, uelastycznia ją i powoduje, że mniej się plącze i dłużej pozostaje czysta.


WINTERBOURNE WILD WEST & XCHANGE OF BLOODLINE

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając końcówkę prysznica blisko ciała psa. Ta sama zasada obowiązuje również wtedy, kiedy trzeba wypłukać sierść po umyciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości powoduje, że woda odbija się od ciała a szampon dłużej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon zawsze trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to gorzej się rozprowadza, a jego nadmiar bardzo trudno wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, zmieszanego z wodą nie można zbyt długo przechowywać, bo traci właściwości myjące.

Po dokładnym spłukaniu i odciśnięciu sierści ręcznikiem nakładamy balsam-odżywkę, równomiernie ją rozprowadzamy i pozostawiamy na 3-5 minut a potem spłukujemy. Odżywka jest niezbędna, ponieważ ułatwia rozczesywanie, odbudowuje lipoproteinową otoczkę włosa, odżywia, uelastycznia sierść i skutecznie zapobiega jej plątaniu i filcowaniu. Na koniec odciskamy sierść dobrze wchłaniającymi wilgoć ręcznikami i suszymy letnią suszarką, szczotkując zgodnie z kierunkiem włosa. Jeśli w trakcie suszenia spryskamy ją odżywką do szczotkowania, nie będzie się elektryzowała i plątała.

Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel nie jest wskazana lub nie mamy na nią czasu, możemy przywrócić sierści czystość przy pomocy specjalnego lotionu. Najlepiej naciągnąć warstewkę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować. Brud pozostanie na wacie, a sierść po wyschnięciu będzie pachnąca i czysta.

Trymowanie i strzyżenie


XCHANGE OF BLOODLINE
 
Sierść field spaniela wymaga regularnej pielęgnacji nawet wtedy, kiedy pies nie jest wystawiany. Bez tego będzie zszarzała, odstająca i pozbawiona połysku. Jeśli pies ma wyglądać estetycznie, począwszy od 6-9 miesiąca życia jego sierść raz na trzy miesiące powinna być wytrymowana i w niektórych miejscach skrócona. Można znaleźć dobrego fryzjera lub spróbować uporządkować owłosienie we własnym zakresie. Jako wzór może posłużyć opis przygotowania psa na wystawę, który w tym przypadku nie musi być traktowany zbyt dosłownie. Chodzi przede wszystkim o to, żeby usunąć martwy włos, bo jeśli się go zostawi, zbije się w filce i może doprowadzić do powstania podrażnień i stanów zapalnych skóry.  Psa wystawowego trymuje się przeważnie trzy razu w roku oraz zawsze przed wystawą. Usuwa się wszystkie martwe i odstające, poskręcane włosy, które zaburzają linię głowy i grzbietu, aż do ogona. Pies musi być trymowany i to najlepiej palcami, tylko wewnętrzną stronę ucha oraz przednią stronę szyi, pod żuchwą aż do nasady mostka, można ostrzyc nożyczkami degażującymi.


Problemy i zabiegi specjalne

Największym problemem psów długowłosych jest plątanie i filcowanie się sierści. Jeśli jednak będziemy stosować odpowiednie środki pielęgnacyjne, regularnie psa kąpać i szczotkować go 2 razy w tygodniu, zawsze po uprzednim spryskaniu odżywką rozplątującą, nigdy nie będzie miał sfilcowanej sierści. Systematyczna pielęgnacja zabiera nieporównanie mniej czasu niż mozolne rozsupływanie splątanej sierści. O tym jak radzić sobie z supłami w zakładce Problemy z sierścią - supły i filce.

Po mocno nasłonecznionym lecie, po zimie, chorobach i zawsze wtedy, kiedy włos zaczyna być suchy, matowy i odstający, potrzebna jest odpowiednia kuracja regenerująca, która pozwoli przywrócić sierści idealną kondycję. Jej opis znajduje się w zakładce Problemy z sierścią - przesuszenie.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Dokładne wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.

Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

Akcesoria do pielęgnacji   kliknij tutaj
Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści   kliknij tutaj



C.I.B. C.I.E. EW’14 Multi CH WINTERBOURNE NORWEGIAN WOOD
WW’13, JWW’12 Multi CH WINTERBOURNE ALICE IN WONDERLAND

Przygotowanie do wystawy psa myśliwskiego rządzi się swoimi prawami zwłaszcza, jeśli jest to rasa, która nie została za bardzo oderwana od swojego naturalnego środowiska i stale większość jej przedstawicieli żyje blisko natury i polowania. Ich właściciele twierdzą, że sierść powinna być jak najmniej wystylizowana, ale trudno sobie wyobrazić psy konkurujące o trofea wystawowe, które by nie były odpowiednio przygotowane. Sierść musi być w idealnej kondycji, co wziąwszy pod uwagę jej długość wcale nie jest takie proste. Podczas kiedy codzienna pielęgnacja sprowadza się w zasadzie do utrzymania czystości, przygotowanie do wystawy wymaga takiego wytrymowania i wymodelowania sierści, żeby wygląd psa odpowiadał wzorcowi rasy.

Głowa

Wyskubujemy, najlepiej palcami, odstające włoski, które zaburzają linię głowy. Robimy to szybkim, zdecydowanym ruchem, wyskubując za jednym razem po kilka włosków, zawsze w kierunku wzrostu włosa. Po tym zabiegu sierść na głowie powinna być przylegająca, idealnie gładka i lśniąca. Wszystkie odstające włoski na kufie też powinny być usunięte.

Przy pomocy nożyczek degażujących skracamy sierść na wewnętrznej stronie małżowiny usznej. Przy okazji usuwamy, tym razem znów palcami, sierść zarastającą wejście do kanału słuchowego uważając, żeby wyskubany włos nie dostał się do jego wnętrza.

Zewnętrzną stronę ucha starannie szczotkujemy i wyczesujemy martwy włos. Jeśli nie wszystko udało się wyczesać grzebieniem, resztę martwego włosa trymujemy, najlepiej palcami. Włosy porastające małżowinę uszną powinny być jedwabiste i proste, im częściej będą szczotkowane i wyskubywane, tym lepiej będą się układały.

Frędzle na brzegu ucha wyrównujemy degażówkami pamiętając o tym, żeby zachować naturalny kontur ucha i żeby linia cięcia nie była widoczna, tylko delikatnie wycieniowana. Małżowinę uszną w czasie skracania włosa trzymamy między palcami (kciukiem i wskazującym), żeby jej nie skaleczyć, bo bardzo krwawi. Nie wolno też przyciąć sierści za krótko, żeby skóra na brzegu małżowiny usznej nie była widoczna. Jeśli sierść przy nasadzie ucha, na zewnętrznej stronie małżowiny jest zbyt obfita, najlepiej wydepilować ją bardzo krótko do 1/3 jej długości palcami, dalej pozostawić dłuższą i odpowiednio zdegażować ją nożyczkami Trzeba to zrobić tak, żeby przejście między krótszym włosem w górnej części małżowiny i dłuższym w jej dolnej części nie było widoczne.

Sierść na szyi dokładnie wyczesujemy i usuwamy jej nadmiar trymerem poprzecznym typu coat king. Jeśli mimo to szyja jest zbyt masywna, trzeba z przodu skrócić włos począwszy od żuchwy aż do rękojeści mostka. Poniewaz jest to miejsce bardzo wrażliwe, można posłużyć się maszynką, którą kładziemy płasko na szyi i prowadzimy w dół, zgodnie z włosem jednym równym posunięciem, bez zatrzymywania i odrywania, żeby uniknąć powstania „schodków”. Linia po cięciu musi być idealnie gładka.

Na wierzchniej stronie szyi pas sierści począwszy od guza potylicznego w stronę kłębu i aż do łopatek trymujemy, żeby usunąć włos, który psuje linię. Ta część musi harmonijnie łączyć się z sierścią na grzbiecie, która również musi być starannie wydepilowana.

Tułów


Winterbourne Alice in Wonderland - WORLD WINNER’ 2013

Sierść na grzbiecie powinna być gładka, prosta, lśniąca, bez śladu skrętów. Aby uniknąć skręcania się włosa, co najczęściej ma miejsce przy dużej ilości podszerstka, trzeba sierść na całym tułowiu przetrymować palcami. Spowoduje to „przyspieszone linienie” i pozwoli na za jednym zamachem pobudzić nową sierść do wzrostu i pozbyć się skręcających się włosów. Nadmiar podszerstka, szczególnie w okresach linienia trzeba na bieżąco wyczesywać specjalnym zgrzebłem lub szczotką.

Sierść porastająca dolną część tułowia tworzy dość długie frędzle, które są wielką ozdobą. Jeśli w tych miejscach tworzą się supły, trzeba je najpierw zwilżyć odżywką rozplątującą a następnie rozciagnąć palcami i rozczesać ustawionym na sztorc metalowym grzebieniem. Jeśli to nie pomoże można porozcinać supeł wzdłuż włosa specjalnym rozcinakiem albo czubkiem nożyczek. Po całkowitym rozplątaniu wyczesujemy sierść grzebieniem i przy pomocy nożyczek degażujących wyrównujemy pozostałe po rozcinaniu odstające kępki sierści. Niestety po takim zabiegu praktycznie zawsze pozostaje ślad i miejsce po suple i nawet, jeśli je przykryjemy warstwą włosów, może być widoczne. Dlatego też za wszelką cenę trzeba starać się obejść bez użycia nożyczek.


LORD AVALON FOR FORTUNE FAVOURE
  
Po sprawdzeniu czy nie ma sfilcowań rozczesujemy wszystkie frędzle: na przedpiersiu, pod brzuchem, na kończynach i na ogonie. Wyrównujemy je degażówkami w taki sposób by brzeg frędzla wyglądał naturalnie. U niektórych psów sierść w tych miejscach jest bardzo obfita, występuje to czasem na przedpiersiu, ale najczęściej w miejscu tzw. „portek”, co może niepotrzebnie wydłużyć sylwetkę psa. Zdarza się, że również na łopatkach i na udach jest jej zbyt dużo, co powoduje, że sylwetka psa staje się zbyt ciężka. Nie ma innego wyjścia, trzeba ten nadmiar najpierw wytrymować, a potem delikatnie wycieniować degażówkami. Ale zanim się do tego zabierzemy warto jeszcze raz solidnie przeczesać sierść bardzo gęstym grzebieniem wszędzie tam, gdzie jest jej za dużo. Aż trudno uwierzyć, jakie to doskonałe daje efekty. Ostatni retusz przy pomocy trymera powinien wyeliminować wszystko to, co psuje sylwetkę i doprowadzić ją do wzorcowego wyglądu.

Największy problem jest z reguły z sierścią na pośladkach, bo potrafi być rozwichrzona i trudna do uporządkowania. Wymaga starannego rozczesania i wytrymowania w taki sposób, żeby uwypuklić linię tyłu i prawidłowe, niskie osadzenie ogona, któremu przez skrócenie frędzli i odpowiednie degażowanie nadajemy owalny kształt. Połączenie dłuższego włosa z krótkim wyrównujemy nożyczkami degażującymi ustawionymi ostrzem w górę tak, żeby cięcie nie było widoczne.

BOB PUPPY WINTERBOURNE DARK MOON RISING


Kończyny

Włos na przednich kończynach wyrównujemy pamiętając o skróceniu degażówkami odstającej kępki sierści na łokciach. Nogi mają być proste, łokcie nieodstające. Podobnie kończyny tylne, z tym, że tu musimy mieć na uwadze podkreślenie dobrego kątowania. Służy temu skrócenie sierści na tylnej stronie uda i na przedniej stronie podudzia, oraz pozostawienie dłuższej sierści z przedniej strony uda oraz tylnej strony podudzia. Następnie podczesujemy sierść na wierzchu łapy pod górę i wyrównujemy ją nożyczkami. Zbyt długi włos kładący się na ziemi musi być na okrągło, zgodnie z obrysem łapy przycięty, bo łapa spaniela ma być mała i zwarta.

Pazury, jeśli pies nie ściera ich w sposób naturalny, powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to tydzień przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, przez kilka dni zdąży się wygoić. Włos między opuszkami musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Jak zawsze na zakończenie dokładnie szczotkujemy sierść i oceniamy wygląd psa. Jego szata powinna tworzyć harmonijną całość, po wyszczotkowaniu może się okazać, że konieczna jest jakaś korekta: delikatne wycieniowanie niektórych miejsc lub wyskubanie pojedynczych, odstających i psujących linię włosów. Ostatnią czynnością jest wyrównanie włosa pod brzuchem nożyczkami degażującymi.

Dwa dni przed wystawą pies musi być wykąpany a jego sierść wysuszona suszarką i wymodelowana włosianą szczotką. Przy poprzednich kąpielach warto zaobserwować po ilu dniach od kąpieli szata psa prezentuje się najlepiej, wtedy będziemy wiedzieć, kiedy trzeba go wykąpać, żeby w dniu wystawy był w szczytowej formie. Bardzo ważne jest suszenie, w czasie którego spryskujemy sierść odżywką i modelujemy ją włosianą szczotką, żeby była przylegająca i gładka. Bezpośrednio po wysuszeniu pies nie powinien się położyć, bo ciepła sierść brzydko się pozagniata.


WOODY i ALICE przed wejściem na ring
 

Przed wejściem na ring

 
Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring wyszczotkujemy ją miękką szczotką i delikatnie, z odległości 20-25 cm spryskamy odżywką nabłyszczającą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. W miejscach gdzie sierść jest przylegająca przecieramy ją zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa irchą lub miękką szmatką dla nadania połysku. Resztę owłosienia, a zwłaszcza frędzle starannie rozczesujemy. Od tego momentu, aż do wejścia na ring pies nie może się położyć, żeby nie pobrudzić sierści. Jeśli z nim trochę w tym czasie pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści, najlepiej brązową ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring. 

Powodzenia!

WOODY w ruchu

Uwaga

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie ma co ukrywać, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków oraz zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego początkującym staramy się to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy - jak poprawić urodę?" Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: każdą czynność wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, zawsze dyskretnie i z umiarem.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.