Chow chow

Wybierz inną rasę

Zgodnie ze wzorcem


Int.Ch, Ch.PL.SK.CZ, Mł.Ch.PL CERBER Chiński Miś


Chow chow występuje w dwóch rodzajach owłosienia:

  • Sierść długa: obfita, gęsta, prosta, odstająca, nieprzesadnie długa. Okrywa dwuwarstwowa, składająca się z prostego, twardego, włosa okrywowego o grubej strukturze oraz miękkiego i wełnistego podszerstka. Sierść jest szczególnie gęsta wokół szyi, gdzie tworzy imponującą, bogatszą u psów niż u suk grzywę lub kryzę, oraz na tylnej stronie ud, gdzie tworzy gęste portki   
  • Sierść krótka: dwuwarstwowa, gęsta, prosta, odstająca, nieleżąca płasko, zawsze pluszowej struktury, bez szorstkiego włosa. Długość sierści nie przekracza czterech centymetrów i nie tworzy charakterystycznej dla chow chowa długowłosego grzywy.
 

Ch.PL, Mł.Ch.PL, 2x Zw.Pl JAMIE LEE SMOOTH Virta Valo FCI I
Ch.PL, Mł.Ch.PL, Mł.Zw.Kl.Pl Liren BANZAI

Umaszczenie
jednolite: czarne, rude, niebieskie cynamonowe oraz rzadziej występujące, kremowe lub białe. Sierść może być cieniowana (spód ogona oraz tył ud mogą być jaśniejsze) ale nie w plamy lub łaciata.

Chow chowy krótkowłose, jeszcze kilka lat temu rzadko spotykane, obecnie budzą coraz to większe zainteresowanie. Mają identyczny charakter jak długowłose, ale są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji. W hodowli można kojarzyć osobniki długo i krótkowłose, w jednym miocie mamy wówczas szczenięta w obydwu typach owłosienia, przy czym gen niosący krótki włos jest dominujący.

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, obydwie odmiany wystawia się na jednym ringu. Na Ukrainie, gdzie chowy krótkowłose są bardzo popularne, na wystawach klubowych są oceniane osobno, by propagować tę właśnie odmianę.
 
Ze względu na swoje puszyste owłosienie chow chowy muszą chodzić w specjalnych skórzanych szelkach o okrągłym przekroju rzemienia, chroniących sierść przed wycieraniem. Powinny je nosić również szczenięta, ponieważ zwykłe szelki, a zwłaszcza obroża, wycierają i niszczą kołnierz na szyi, który bardzo wolno odrasta. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów wystawowych. Szelki po powrocie do domu trzeba niezwłocznie zdejmować.
 

Młodziutka BIBIENNE Bytomska Sfora legitymujaca się juz tytułami
Zw BIS Mł.szczeniąt i 2 x Zw BIS Szczeniąt


Pielęgnacja sierści

Są rasy, u których w przypadku, gdy pies nie jest wystawiany, można sierść skrócić, ułatwiając sobie utrzymanie jej w czystości. Tak jest np. u shih tzu lub yorkshire terriera. U chow chowa takiej możliwości nie ma. Wystawowy czy też wyłącznie przyjaciel rodziny, wymaga jednakowo systematycznej i pracochłonnej pielęgnacji, bo tylko wtedy szata, która jest jego największą ozdobą, wygląda naprawdę imponująco.

Gęsty podszerstek ma niestety tendencję do filcowania i dlatego najważniejszym zabiegiem gwarantującym utrzymanie sierści w idealnej kondycji jest szczotkowanie. Tylko w ten sposób można na bieżąco rozdzielać podszerstek i zapobiegać jego filcowaniu a także usuwać martwą sierść, która utrudnia wentylację skóry i stwarza sprzyjające warunki do powstania stanów zapalnych. Prawidłowa pielęgnacja chow chowa zabiera co najmniej godzinę tygodniowo, jeśli oczywiście robi się to systematycznie i sierść nie jest zaniedbana.
 

Ch. Pl IWAN Rudy Oski i HILARY Rudy Oski


Szczotkowanie

 
Nie da się ukryć, że u chow chowa jest co szczotkować. Pies musi na to pozwolić, nie może się wyrywać i bronić, dlatego trzeba go do tego przyzwyczaić jak najwcześniej, najlepiej począwszy od drugiego miesiąca życia. Zmęczonego zabawą psiaka kładziemy na miękkim kocu na stole i delikatnie szczotkujemy jego sierść, dotykamy łap, zaglądamy w zęby, sprawdzamy uszy. Wszystko to na początku powinno trwać nie dłużej niż 3-5 minut, potem stopniowo ten czas wydłużamy. Na koniec pies musi zawsze zostać pochwalony i nagrodzony smakołykiem. Tak wychowany, jak dorośnie będzie się spokojnie poddawał wszystkim zabiegom pielęgnacyjnym, bo jest do nich przyzwyczajony i przekonał się, że nie ma powodu do obaw. Pamiętajmy, że nawet kiedy zaśnie, ani na moment nie może pozostać na stole bez nadzoru, upadek lub zeskoczenie z takiej wysokości może się skończyć tragicznie.

Szczenięca sierść jest bardzo miękka, puszysta i w miarę jej wzrostu coraz łatwiej zbija się w filce. Szczotkujemy ją w tym okresie na tyle często, by nie zdążyła się skołtunić. W wieku około 6-7 miesięcy rozpoczyna się wymiana młodzieńczej sierści na dorosłą. Jest to okres najtrudniejszy, bo trzeba wyczesać praktycznie całą sierść. Martwy włos musi być usunięty, żeby nie utrudniał wentylacji skóry i nie hamował wzrostu nowego owłosienia. Nigdy już pielęgnacja sierści nie będzie tak trudna, bo dorosła sierść jest bardziej szorstka i grubsza, mniej podatna na platanie i filcowanie.
 
 
Młodziutka TESSA Mei- Lan FCI

Dorosłego chow chowa szczotkuje się przeciętnie 1-2 razy w tygodniu twardą włosianą szczotką, o szczecinie na tyle długiej, by sięgała aż do skóry. Można się także posłużyć się szczotką drucianą o idealnie gładko zakończonych, długich szpilkach (bez kapturków), która bardzo dobrze rozczesuje podszerstek. Potrzebne są również dobre metalowe grzebienie o różnym rozstawie zębów. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno szczotkować sierści na sucho, bo włos się elektryzuje i niszczy. Trzeba ją zawsze spryskać odpowiednią odżywką, która działa antystatycznie i nie zmiękcza włosa.

Jeśli podszerstek ma dużą tendencję do filcowania, bardzo przydatne do jego rozczesywania będzie specjalne zgrzebło z obrotowymi zębami, które go rozdzieli i nie pozwoli mu zbić się w filce. Gdyby już do tego doszło sfilcowany podszerstek trzeba porozcinać filcakiem a pozostałe kępki sierści dokładnie wyczesać grzebieniem. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że usunięcie takiego zaniedbania powoduje zubożenie sierści i rzadko pozostaje bez śladu.  

Oprócz szczotkowania sierść chow chowa musi być również co jakiś czas bardzo dokładnie rozczesana grzebieniem. Trwa to dość długo, dlatego najlepiej zrobić to na leżąco. Kładziemy psa na boku, lewą ręką podnosimy pasmo owłosienia i podtrzymujemy je go góry. W prawej ręce trzymamy metalowy grzebień o dość dużym rozstawie zębów i rozczesujemy fragment sierści znajdujący się poniżej lewej ręki. Trzeba oddzielać tylko takie pasma, jakie jesteśmy w stanie przytrzymać dłonią. W ten sposób sierść nie opada i wyczesywane miejsce jest dobrze widoczne. W ten sam sposób rozczesujemy kolejne niewielkie pasma o szerokości około 5 cm, posuwając się ku górze, tak długo, aż cała sierść będzie rozczesana. Kiedy dobrniemy wreszcie do końca i sierść jest wstępnie rozczesana rzadkim grzebieniem, bierzemy gęsty grzebień i powtarzamy cały zabieg od nowa, czesząc ją z jednego boku na drugi długimi pociągnięciami grzebienia. Dopiero w momencie, kiedy cała sierść jest dokładnie rozczesana możemy ją wyszczotkować żeby jej nadać objętości. Rozczesujemy na leżąco, natomiast szczotkujemy na stojąco, bo tylko w tej pozycji możemy swobodnie operować szczotką tak, żeby nadać psu charakterystyczny dla rasy wygląd. 
 
Strzałki na powyższym szkicu pokazują jak należy prawidłowo szczotkować owłosienie chow chowa. Jego sierść powinna być odstająca i puszysta, przestrzeganie odpowiednich kierunków szczotkowania służy nadaniu jej objętości. Dla wyglądu chow chowa ma to duże znaczenie, chodzi o to by nadać psu charakterystyczną dla rasy sylwetkę a do tego niezbędne jest, by od szczeniaka część sierści była czesana z włosem, a część pod włos. Regularnie i prawidłowo szczotkowana sierść z czasem praktycznie sama układa się we właściwym kierunku. Pamiętajmy, że ogon jest tylko szczotkowany a nie jak reszta sierści również wyczesywany grzebieniem.
 
Każdy pies ma miejsca, w których włos się szczególnie łatwo plącze i filcuje. U chow chowa są to zazwyczaj miejsca za uszami, kryza i portki. Te miejsca powinny być wyczesywane ze szczególną starannością, a jeśli zdarzy się, że mamy bardzo mało czasu, to właśnie one powinny być rozczesane w pierwszym rzędzie, bo tu niestety nie ma żadnej taryfy ulgowej. Reszta od biedy może poczekać. Pierwszym objawem, że z rozczesywaniem dłużej zwlekać nie wolno, jest wyr wrażenie grudek i nierówności wyczuwalne po zatopieniu ręki w sierści. Jest to spowodowane obecnością luźnego podszerstka, który wkrótce zbije się w supły dając początek filcom.
 
MŁ Ch PL ,Ch Pl , Mł.Zw.Kl. INDIS LIETUVOS LIUTAS

Chow chow linieje w sposób mało widoczny, jego sierść nie fruwa po całym mieszkaniu, bo wypadający włos zatrzymuje się w gęstej sierści i przeważnie sam nie wypada. W tym okresie trzeba więc psa bardzo często i starannie szczotkować aż do skóry, żeby usunąć cały martwy włos. Pozostawiony w sierści spowoduje powstanie filców, utrudni wentylację skóry i może doprowadzić do powstania stanów zapalnych. Przy odpowiednio pielęgnowanej sierści, po jej rozchyleniu w każdym miejscu musi być widoczna zdrowa, pozbawiona jakichkolwiek podrażnień skóra. 

Ze spaceru pies często przynosi w sierści różnego rodzaju rzepy, trawki i kłoski i natychmiast po powrocie do domu zabiera się do ich wygryzania, dokonując prawdziwego spustoszenia w swoim owłosieniu. Dlatego też nie czekając przeczesujemy sierść palcami i lokalizujemy wszystkie zanieczyszczenia i śmieci. Nigdy nie wyczesujemy ich grzebieniem , bo wyrywa się przy tym dużo włosa. Usuwamy je delikatnie palcami i dopiero na samym końcu rozczesujemy ustawionym na sztorc grzebieniem. Przy okazji sprawdzamy czy nie ma kleszczy.


Ch.PL Mł.Ch.PL ELIOT Czar Tybetu
 

Kąpiel.

 
Chow chow jest psem czystym, starannie omija kałuże i nie ma tendencji do nadmiernego brudzenia swojego owłosienia. Dlatego kąpie się go raczej rzadko, nie częściej niż 3-4 razy w roku, a psy wystawowe w zależności od potrzeby. Mimo, że wykapanie a zwłaszcza wysuszenie chow chowa zabiera sporo czasu, trzeba go od czasu do czasu wykapać. Nie jest prawdą, że kąpiel niszczy włos, pod warunkiem, że używamy dobrych kosmetyków, opracowanych specjalnie dla tego typu owłosienia. Nigdy nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi w tym również dla niemowląt, bo mają zbyt wysokie pH, niszczą i wysuszają sierść. Pamiętać należy, że na sierści psa osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, w tym zasolonego śniegu, które bardzo niszczą jego owłosienie. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Przed kąpielą sierść musi być zawsze bardzo dokładnie rozczesana i wszystkie supły rozplątane, bo pod wpływem wody ulegną zacieśnieniu i bez strat nie dadzą się rozczesać. Chow chow ma gęstą, nieprzemakalną sierść, dlatego trzeba zwrócić uwagę przy myciu, żeby woda dotarła aż do skóry. Masowanie jej w miejscu, na które kierujemy strumień wody ułatwia równomierne zmoczenie. Ta sama zasada obowiązuje również przy płukaniu po umyciu szamponem, ugniatanie sierści ręką powoduje, że będzie szybciej i dokładniej wypłukana. Woda lepiej przenika sierść, jeśli końcówkę prysznica trzymamy bardzo blisko ciała, wylewana z dużej odległości ma tendencję do odbijania się od sierści i powoduje, że szampon dłużej się pieni.
 

Mł.Ch.PL.Mł. Zw.Klubu APLODISMENTY DLYA TEBYA i MAIA od Halusku

Psa myjemy zawsze dwukrotnie, najlepiej szamponem, który nie zmiękcza włosa. Jeśli chcemy poprawić barwę sierści - stosujemy szampon intensyfikujący kolor a w przypadku sierści zniszczonej, przesuszonej - szampon regenerujący lub nawilżający. Szampon powinien być rozcieńczony, zbyt skondensowany trudno równomiernie rozprowadzić i jeszcze trudniej wypłukać zwłaszcza z tak gęstego owłosienia. Trzeba pamiętać, żeby rozcieńczyć tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, bo połączony z wodą po pewnym czasie traci właściwości myjące. Jeśli pies podczas kąpieli ma ochotę się wytrzepać zapryskując nam całą łazienkę, możemy go od tego zamiaru szybko odwieść kładąc mu rękę na karku i lekko uciskając.
 
Po bardzo dokładnym spłukaniu i odciśnięciu sierści ręcznikiem nakładamy balsam-odżywkę, równomiernie ją rozprowadzamy i pozostawiamy na 3-5 minut. Odżywka jest niezbędna, ponieważ ułatwia rozczesywanie, odbudowuje lipoproteinową otoczkę włosa, odżywia go, uelastycznia i skutecznie zapobiega plątaniu i filcowaniu się sierści. Ponownie spłukujemy sierść i bardzo dokładnie odciskamy ją ręcznikami. Warto się trochę potrudzić, żeby możliwie jak najwięcej wody odcisnąć przy pomocy ręczników, bo o tyle krócej będzie trwało suszenie suszarką. Gruby, gęsty podszerstek schnie bardzo długo a niedosuszenie jest niebezpieczne, bo może spowodować powstanie filców i odparzenie skóry. W czasie suszenia spryskujemy sierść odżywką do szczotkowania i podczesujemy ją pod włos drucianą szczotką, starając się kierować strumień ciepła pod włos, jak najbliżej skóry. Małe przerwy pomogą złapać oddech i psu i jego właścicielowi, a sierść w tym czasie będzie mogła odparować. W upalny dzień możemy w tym czasie wyjść na mały spacer, trzymając oczywiście psa na smyczy, żeby nie przyszło mu do głowy wytarzać się w trawie. Jeśli ma być wystawiany, nie powinien kłaść się bezpośrednio po suszeniu tak długo, aż sierść całkowicie wystygnie i odparuje, bo ciepła sierść brzydko się spłaszczy i pozagniata.

Czystość bez kąpieli
 
MŁ.Ch.PL, Ch PL TOBBY SMOOTH Virta Valo FCI
 
 
Trudności z kąpaniem a zwłaszcza suszeniem psa powodują, że możliwość wyczyszczenia sierści na sucho jest często prawdziwym wybawieniem. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnych pudrów czyszczących. Zdecydowanie najwygodniejszy jest puder w aerozolu, bo można go bardzo łatwo i równomiernie rozprowadzić, szybko przywraca czystość a do tego zwiększa objętość szaty. Rozdzielamy sierść ręką lub grzebieniem warstwa po warstwie i spryskujemy pudrem z odległości około 20 cm w taki sposób, żeby dostał się aż do skóry. Następnie lekko masujemy sierść, żeby go lepiej rozprowadzić i pozostawiamy na kilka minut. Na zakończenie bardzo dokładnie szczotkujemy psa z włosem i pod włos. Sierść jest czysta, pachnąca i dużo bardziej puszysta.

Uwaga:
pojemnik z pudrem trzeba zawsze obrócić do góry dnem i energicznie wstrząsnąć, żeby dobrze wymieszać jego zawartość. Puder w aerozolu jest zazwyczaj w zawiesinie i dłużej nieużywany osiada na dnie pojemnika.

W jednym przypadku należy z użycia pudru zrezygnować - jeśli pies ma ciemną i bardzo mocno przetłuszczoną sierść, bo wtedy może na niej pozostać białawy osad. W tej sytuacji lepiej przywrócić jej czystość przy pomocy specjalnego lotionu. Naciągamy warstewkę waty na drucianą szczotkę, zwilżamy ją lotionem i dokładnie, raz przy razie szczotkujemy sierść z włosem i pod włos. Cały brud zostaje na wacie, którą w miarę zabrudzenia trzeba wymieniać na czystą. Sierść po wyschnięciu i wyszczotkowaniu jest pachnąca i czysta.
 

Zhigolo Vasyl Mishki Toptishki 


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.

Chow chow jest bardzo podatny na podrażnienia skóry, dlatego fałdy na kufie wymagają regularnego sprawdzania i jeśli trzeba, oczyszczenia. Jeśli pies zaczyna się drapać w jakimś miejscu, trzeba je natychmiast obejrzeć, ustalić przyczynę problemu i podjąć odpowiednie środki zaradcze, łącznie z wizytą u lekarza weterynarii. Nie wolno tego lekceważyć, bo swędzące miejsce potrafi powygryzać aż do krwi.



Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

Akcesoria do pielęgnacji sierści kliknij tutaj
Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści kliknij tutaj

.
Jeśli pies ma prawidłowo wypielęgnowaną sierść, przygotowanie go do wystawy nie jest problemem. Kąpiemy go około 10 dni przed pokazem, co zapewni jego sierści maksimum objętości. Wcześniej trzeba zaobserwować po ilu dniach od kąpieli jego sierść prezentuje się najlepiej. Jeśli barwa sierści nie jest dostatecznie wyrazista, do kilku poprzedzających wystawę kąpieli można zastosować szampon intensyfikujący kolor. Pierwsze mycie szamponem koloryzującym, drugie najlepiej szamponem zwiększającym objętość. Tym razem rezygnujemy z zastosowania balsamu, żeby nie obciążać sierści, chodzi o to, żeby była maksymalnie puszysta. Suszymy ją bardzo dokładnie, nie może pozostać wilgotna, bo się sfilcuje. Można robić przerwy w suszeniu, żeby sierść odparowała. Bardzo ważne jest odpowiednie jej modelowanie w trakcie suszenia, podczesywanie w górę dla nadania objętości. Dopóki sierść nie będzie całkowicie wysuszona, pies nie powinien się położyć, bo ciepła a zwłaszcza wilgotna sierść brzydko się spłaszczy i pozagniata.

Ostateczny retusz robimy dzień przed wystawą. Dokładnie rozczesujemy i szczotkujemy sierść zgodnie z wyżej zamieszczonym szkicem. Następnie przystępujemy do korekty owłosienia, która ma na celu podkreślenie sylwetki psa. Jakiekolwiek przycinanie włosa jest niedozwolone, możemy jedynie uporządkować sierść oraz nadać jej odpowiedni kierunek. Pamiętajmy o podstawowej zasadzie przygotowania chow chowa: korekta jego owłosienia musi być tak delikatna, by w niczym nie zmienić naturalnej sylwetki psa.




Zaczynamy od bardzo dokładnego wyszczotkowania sierści z włosem i pod włos, żeby go rozprostować i nadać mu objętości. Teraz widać wszystkie miejsca wymagające korekty:

• Nigdzie nie powinny wystawać włoski, które zaburzają linię szaty. Dlatego też pojedyncze odstające włoski na kufie trzeba wydepilować, podobnie jak zbyt długi włos, który psuje linię uszu.
 
• Kryza jest ozdobą i nie należy jej ruszać, trzeba natomiast bardzo krytycznie obejrzeć psa, bo być może niektóre miejsca, w których sierść jest szczególnie gęsta trzeba będzie delikatnie przerzedzić usuwając nadmiar podszerstka. Chodzi o podkreślenie budowy anatomicznej psa, szata dla chow chowa jest bardzo ważna, jednak zbyt obfita, równo porastająca całe ciało może spowodować, że pies będzie wyglądał ciężko i bezkształtnie. W niektórych miejscach musi być jej mniej, żeby pies miał prawidłową, elegancka sylwetkę. Wyczesujemy więc podszerstek (nigdy włos okrywowy !!) bardzo powoli, dwa pociągnięcia szczotką i sprawdzamy efekt, żeby nie wyczesać go za dużo. Najpierw z jednej a potem od razu symetrycznie z drugiej strony. Jeszcze za dużo podszerstka - znowu kilka pociągnięć szczotką i znów ocena efektu. Taka ostrożność pozwoli uniknąć poważnych błędów. Lepiej przećwiczyć to wtedy, kiedy pies nie jest wystawiany, by w razie niepowodzenia podszerstek zdążył się odbudować. A najlepiej wybrać się wcześniej na wystawę i dobrze obejrzeć najlepsze psy. Zrobić zdjęcia, przestudiować je i popróbować dorównać najlepszym.


• Jedyne miejsca w których można użyć nożyczek degażujących są okolice odbytu, gdzie trzeba skrócić zbyt mocno odstającą sierść. Na całym ciele można bardzo delikatnie wyrównać najbardziej wystające włoski, dla nadania psu elegancji.

• Przednia strona kończyn pokryta jest krótkim, gładkim i gęstym włosem. Wszystkie dłuższe włoski, wystające poza linię kończyny depilujemy. Tylna strona pokryta jest dość długim włosem, który tworzy gęste pióro. Wyczesujemy je i z grubsza wyrównujemy nożyczkami degażującymi. Na zakończenie spryskujemy je pudrem w aerozolu i wyczesujemy pod włos. W przypadku chowa jest to kosmetyk niezastąpiony, bo nie tylko wyraźnie zwiększa objętość sierści, ale dodatkowo lekko usztywnia włos.


Mł.Ch. Pl , Ch.Pl CERBER Rudy Oski wł. Waldemar Tomczyk

• Nie wolno zapominać o łapach, które zgodnie ze wzorcem powinny być zwarte i okrągłe jak u kota. Żeby to osiągnąć, łapa powinna wydawać się jak najmniejsza. Włos na łapie podczesujemy w górę i przycinamy nożyczkami degażującymi tak by jej nadać okrągły kształt. Pazury powinny być skrócone na tyle, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos między opuszkami musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem. 


Inter.Ch.Multi.Ch.Multi BOG LANZUI LIAM Mei-Lan FCI

• Bardzo regularnej pielęgnacji wymagają oczy. Mają tendencję do łzawienia, dlatego szczególnie przy jasnej sierści trzeba dbać o to, by pod oczami nie tworzyły się szpecące żółte lub brunatne zacieki. Usuwanie jest zdecydowanie trudniejsze niż zapobieganie, dlatego jeśli zauważymy pierwsze oznaki zażółcenia trzeba codziennie przecierać sierść specjalnym żelem, który zabiega ich powstawaniu. O tym jak sobie poradzić z zamaskowaniem zacieków przed wystawą w zakładce Wystawy-jak poprawić urodę - poprawianie koloru.

Dzień przed wystawą nadajemy sierści puszystości przy pomocy pudru w aerozolu. Robimy to w ten sam sposób jak przy czyszczeniu sierści na sucho. Jeśli pies ma niezbyt obfite owłosienie można ten zabieg powtórzyć następnego dnia rano. 


Przed wejściem na ring


Mł.Ch.PL, 2BIS Junior 4BIS Minor Puppy IMAGINE Laska Faina
i Mł.Ch.PL, Mł. Zw. Kl. Zw. Czech CUTE FACE Laska Faina


Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring wyszczotkujemy ją pod włos, idealnie wymodelujemy i delikatnie, z odległości 20-25 cm spryskamy specjalnym niewidocznym lakierem. Ogon wyciągamy, wyczesujemy pióropusz i również spryskujemy lakierem. Od tego momentu, aż do wejścia na ring pies nie może się położyć żeby nie pozagniatać i nie pobrudzić sierści. Jeśli z nim trochę w tym czasie pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko zakładamy cienką, stonowaną z barwą owłosienia ringówkę, poprawiamy sierść tak, żeby nie była przez nią przygnieciona i ładnie się układała, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring. 


Powodzenia!

Wystawiając psa o tak obfitym owłosieniu musimy mieć zawsze w kieszeni włosianą lub drucianą szczotkę, żeby w każdej chwili móc uporządkować szatę. Jeśli jej nie używamy powinna być w kieszeni lub w specjalnej przypiętej do paska torebce a nie w ręce, bo nie tylko przeszkadza, ale jeszcze na domiar złego może wplątać się w sierść.


Uwaga

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie ma co ukrywać, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków oraz zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego początkującym staramy się to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy - jak poprawić urodę?" Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: każdą czynność wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, zawsze dyskretnie i z umiarem.
 
 
 
Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.