Shiba

Wybierz inną rasę

Zgodnie ze wzorcem 

Multi Ch. Int.Ch. 44 x CACIB ARAGORN SIWASH LEGEND Hannibal


Shiba ma grubą, twardą, dwuwarstwową szatę składającą się z prostego, szorstkiego włosa okrywowego o długości 3-5 cm oraz gęstego, miękkiego podszerstka. Na głowie, uszach i nogach sierść jest raczej przylegająca, na całym tułowiu lekko odstająca i nastroszona. Na ogonie włos jest dłuższy, bardziej puszysty i tworzy dekoracyjną kitę.

Wzorzec dopuszcza następujące rodzaje umaszczenia
  • czerwone - o intensywnie rudej barwie z typowymi rozjaśnieniami
  • czarne podpalane - z rudym podpalaniem, szarym lub kremowym podszerstkiem oraz rozjaśnieniami
  • sezamowe - o włosie intensywnie rudym z czarnymi końcami
  • czarno - sezamowe
  • czerwono - sezamowe
Pojawiające się czasem umaszczenie białe, a właściwie kremowe, nie jest przez wzorzec FCI uznane. Takie umaszczenie pojawia się na skutek genetycznie uwarunkowanego rozjaśnienia koloru rudego aż do kremowego. Niektóre psy o takim umaszczeniu mają czasem rudawe uszy. 

Definicja umaszczenia sezamowego:


• Sezamowe - mieszanina równej ilości włosów białych i czarnych;
• Czarno - sezamowe - przewaga czarnych włosów nad białymi;
• czerwono - sezamowe - podstawowa barwa włosów ruda w połączeniu z włosami czarnymi.

Przy wszystkich umaszczeniach wymagane jest tzw. ”urajiro”, czyli rozjaśnienia barwy od kremowej do białej, zlokalizowane po bokach kufy, na policzkach, spodniej stronie żuchwy, szyi, klatce piersiowej, po wewnętrznej stronie nóg, na brzuchu, wokół odbytu i po spodniej stronie ogona. Dopuszczalne są białe znaczenia na końcu ogona, przedpiersiu i klatce piersiowej, skarpetki na przednich łapach oraz białe palce na tylnych łapach.

Pielęgnacja sierści

Dwuwarstwowa sierść shiby wymaga regularnej pielęgnacji, ponieważ gęsty podszerstek ma tendencję do filcowania. Najważniejszą czynnością przy tego rodzaju sierści jest szczotkowanie, bo tylko w ten sposób można na bieżąco rozdzielać podszerstek i usuwać martwą sierść, która utrudnia wentylację skóry.


VAKA Go You Djenima., NISHIKI Go You Djenima., KAIHO Go You Djenima

Pielęgnacja shiby, z pozoru prosta, w rzeczywistości wcale taka łatwa nie jest. I to nie z powodu jakości owłosienia, ale charakteru psa, który da się wyszczotkować, ale nie znosi kąpieli. Sam myje się tak jak kot i zapewne uważa, że to całkowicie wystarcza, kiedy ktoś usiłuje go wstawić do wanny i wykąpać, energicznie protestuje, wyrywa się, a jeśli opiekun nalega - gryzie. Na co dzień można sobie jakoś radzić, problem zaczyna się wtedy, kiedy pies jest wystawiany i jego sierść musi być odpowiednio pielęgnowana. Jedynym wyjściem jest przyzwyczajenie go od pierwszego dnia w nowym domu do szczotkowania, oglądania zębów i dotykania jego łap, bo przy ich obcinaniu protestuje jeszcze energiczniej niż przy kąpieli. Pewnie nigdy tego nie polubi, ale wcześnie z tym oswajany, przynajmniej zaakceptuje. Chwalenie, głaskanie i odpowiednia ilość smakołyków powinny tę naukę ułatwić. Więcej na temat przyzwyczajania do zabiegów pielęgnacyjnych  tutaj. I jeszcze jedno: warto poszukać szczeniaka w dobrej hodowli, bo doświadczony hodowca doskonale zna te problemy i zanim szczenię opuści gniazdo, może je wielu różnych rzeczy nauczyć. 
 

Szczotkowanie

Sierść shiby szczotkuje się 1-2 razy w tygodniu twardą włosianą szczotką, o szczecinie na tyle długiej, żeby sięgała aż do skóry. Można ją także rozczesywać szczotką drucianą, która bardzo dobrze rozdziela podszerstek. Ta szczotka nie może mieć „kapturków”, które wyrywają sierść, tylko idealnie gładko zakończone szpilki. Do usuwania podszerstka potrzebna jest szczotka metalowa z dużą ilością zagiętych, gładko zakończonych drucików, tzw. pudlówka. Pamiętajmy, że nigdy nie szczotkujemy sierści na sucho, bo włos się elektryzuje. Trzeba ją zawsze spryskać odpowiednią odżywką, która działa antystatycznie i nie zmiękcza włosa. Jeśli podszerstek zaczyna się filcować, bardzo przydatne będzie specjalne obrotowe zgrzebło o teleskopowo osadzonych zębach, które go rozdzieli i nie pozwoli mu zbić się w filce. 

.
 
Pies, który żyje zgodnie z rytmem przyrody i dużo przebywa na dworze linieje dwa razy w roku, za to bardzo gwałtownie. Traci wtedy praktycznie cały podszerstek, zrzuca sierść całymi kępami, wygląda okropnie, jak powygryzany przez mole. Linienie rozpoczyna się od wypadania wełnistego podszerstka, który trzeba usuwać na bieżąco metalową szczotką, dopiero po upływie około dwóch tygodni zaczyna wypadać włos okrywowy. Konsekwentnie, najpierw odrasta podszerstek, a później włos okrywowy. Jeśli w tym czasie pies jest szczotkowany raz albo nawet dwa razy dziennie, można mieć nadzieję, że ten niewdzięczny okres potrwa nie więcej niż trzy tygodnie. Oczywiście w tym czasie pies nie bardzo nadaje się do wystawiania. Całkowite odtworzenie sierści wymaga zazwyczaj kilku tygodni. Wypadającego włosa nie da się uratować, jedyne, co można zrobić, to jak najszybciej go wyczesać. Do tego celu używamy gęstego grzebienia i metalowej szczotki tzw. pudlówki. Sierść w czasie linienia wymaga bardzo systematycznej pielęgnacji. Jeśli nie poświęcimy jej dostatecznie dużo czasu, linienie będzie ciągnęło się w nieskończoność.
 
 
WATAHA AKA Czech Jakobin w trakcie linienia
 
Jeśli shiba żyje w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem, ten naturalny cykl wymiany włosa zostaje zakłócony, linienie przebiega wprawdzie mniej gwałtownie, za to pies zrzuca sierść na okrągło, przez cały rok. Oznacza to, że trzeba go często, co kilka dni dokładnie szczotkować i na bieżąco usuwać martwą sierść i podszerstek, który u shiby sam nie wypada i nawet luźny, dość długo trzyma się w sierści. Z jednej strony jest to wygodne, bo kępki włosa nie fruwają po mieszkaniu z drugiej, pozostający w sierści martwy podszerstek łatwo się zbija i ma tendencję do filcowania. Wystarczy zaniedbać szczotkowanie, żeby utworzyły się kępy zbitego włosa, które utrudniają wentylację skóry i mogą doprowadzić do podraznienia skóry. Pojawia się swędzenie, pies zaczyna się drapać, usiłuje wygryzać filce, które go denerwują, nieraz aż do krwi. Problemu nie wolno lekceważyć, bo może się to skończyć łysymi placami i zainfekowaniem skóry.

Kąpiel

Shibę kąpie się raczej rzadko, przeważnie raz na 3 - 4 miesiące. Pies ma bardzo zwartą, gęstą sierść, dlatego trzeba zwrócić uwagę przy myciu, żeby woda dotarła aż do skóry. Ugniatanie sierści w miejscu, na które kierujemy strumień wody ułatwia równomierne jej zmoczenie. Ta sama zasada obowiązuje również przy płukaniu, wyciskanie sierści ręką powoduje, że będzie szybciej i dokładniej wypłukana. Woda lepiej przenika owłosienie, jeśli końcówkę prysznica trzymamy bardzo blisko ciała, wylewana z dużej odległości ma tendencje do odbijanie się od sierści.

.
 
Do kąpieli stosujemy zazwyczaj szampon proteinowy, bo nie zmiękcza włosa, a jeśli chcemy poprawić barwę sierści - szampon intensyfikujący kolor. Szampon powinien być rozcieńczony, zbyt skondensowany wcale nie myje lepiej, natomiast trudno go równomiernie rozprowadzić i jeszcze trudniej wypłukać. Ponadto uzywanie koncentratu moze wysuszać sierść. Trzeba pamiętać, żeby rozcieńczyć tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, bo szampon połączony z wodą po pewnym czasie traci właściwości myjące. Po umyciu i dokładnym wypłukaniu sierści nakładamy odżywkę, pozostawiamy ją na 2-3 minuty a następnie bardzo dokładnie spłukujemy. Jeśli pies w czasie kąpieli ma ochotę się wytrzepać zapryskując nam całą łazienkę, możemy go od tego zamiaru szybko odwieść kładąc mu rękę na karku i lekko uciskając. Najpierw trzeba odcisnąć sierść ręcznikami, a dopiero potem pozwolić psu na wytrzepanie. 


NASHI GO Matagiinu Pl - shiba długowłosa

Bardzo ważne jest dokładne wysuszenie sierści. Warto się trochę potrudzić, żeby możliwie jak najwięcej wody odcisnąć przy pomocy ręczników, bo o tyle krócej będzie trwało suszenie suszarką. Gruby, gęsty podszerstek schnie bardzo długo a niedosuszenie moze powodować filcowanie się podszerstka. W czasie suszenia spryskujemy sierść odżywką do szczotkowania w aerozolu i podczesujemy ją pod włos drucianą szczotką, starając się kierować strumień ciepła jak najbliżej skóry. Małe przerwy pomogą złapać oddech i psu i jego właścicielowi, a sierść w tym czasie będzie mogła odparować. W ciepły dzień możemy w tym czasie wyjść na mały spacer, trzymając oczywiście psa na smyczy, żeby nie wytarzał się w trawie. Sierść powinna być zawsze całkowicie wysuszona. Na zakończenie zmniejszamy temperaturę suszarki, żeby wychłodzić sierść i zamknąć łuski włosów.


ojciec i córka Ch.CZ.ARATORN SIWASH LEGEND Hannibal
i Ch.PL.Mł.Ch.PL.LT.RUS.RKF MISAKI Hneda Tvrz.



Czystość bez kąpieli

Trudności z kąpaniem shiby powodują, że możliwość wyczyszczenia sierści na sucho jest często prawdziwym wybawieniem. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnych pudrów czyszczących. Najwygodniejszy jest puder w aerozolu, bo można go bardzo łatwo i równomiernie rozprowadzić, szybko przywraca czystość i jednocześnie zwiększa objętość szaty. Rozdzielamy sierść ręką lub grzebieniem warstwa po warstwie i spryskujemy pudrem z odległości około 20 cm w taki sposób, żeby puder dostał się aż do skóry. Następnie lekko masujemy sierść, żeby go lepiej rozprowadzić i pozostawiamy na kilka minut. Na zakończenie bardzo dokładnie szczotkujemy psa z włosem i pod włos. Sierść jest czysta, pachnąca i dużo bardziej puszysta. Jest to idealny kosmetyk, również przed wystawą. Pojemnik z pudrem trzeba odwrócić do góry dnem i energicznie przez chwilę wstrząsać, żeby dobrze wymieszać jego zawartość. Puder przeważnie jest w zawiesinie i jeśli się go dłużej nie używa, osiada na dnie pojemnika.

 
Nishiki Go You Djenima & Jorge of Alterhouse

Sierść można również odświeżyć przy pomocy specjalnego lotionu. Można nanieść go na sierść przy pomocy rozpylacza, ale równie dobrze można naciągnąć warstwę waty na drucianą szczotkę, zwilżyć ją lotionem i dokładnie wyszczotkować sierść, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. Na zakończenie przecieramy sierść wilgotną szmatką i suszymy suszarką szczotkując cały czas z włosem i pod włos. Pies jest pachnący i czysty.
 

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.


Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

 

Ch.PL Zw. Nippo Poland 2014 BENI NO TOYOMARU Go Yoshisou i
Zw. Nippo Poland 2014 KAIHO GO YOU DJENIMA

O tym, że shiba nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza kąpieli i obcinania pazurów, pisaliśmy już powyżej. Ale to nie wszystko, shiba nie lubi również wystaw, wystarczy popatrzeć na ring, żeby zobaczyć, że bardzo wiele psów traktuje je jak zło konieczne i bardzo wyraźnie to pokazuje. Jeśli więc ktoś ma ambicje wystawowe, musi od początku pracować nad socjalizacją i wychowaniem, trzeba zrobić wszystko, by nikt psa nie skrzywdził i nie przestraszył, bo stanie się lękliwy i wycofany. Bardzo dobre efekty dają ćwiczenia w grupie, bo pies przyzwyczaja się do gwaru oraz obecności wielu osób i psów. Warto również pojechać na wystawę i pokazać psa już w klasie baby, bo nabierze pewności siebie i doświadczenia i w przyszłości łatwiej go będzie wystawić. Zanim podejdziemy pod ring, przy którym jest zazwyczaj tłoczno i gwarno, przejdźmy się po obrzeżach, żeby powoli oswajał się z atmosferą wystawy. Shiba nie lubi kiedy go ktoś dotyka, wystawca musi więc do perfekcji opanować pokazywanie psich zębów, lepiej, by to on je pokazał, bo dotyku sędziego pies może nie zaakceptować. Właściciel koniecznie musi opanować swój stres i nerwy, bo to się natychmiast psu udzieli, zamiast tego powinien otrzymać komunikat, że nie ma się czego obawiać, jego pan jest przy nim i w niego wierzy. Trzeba o tym pamiętać, bo może się zdarzyć, że ze szczenięcia wyrośnie nam piękny pies, który niewiele zwojuje, bo nie da się go odpowiednio wystawić.


X’Inazuma Tajgeta
 
Przed wystawą koniecznie trzeba psa wykąpać. Tym razem możemy wyjątkowo użyć szamponu zwiększającego objętość sierści, która zgodnie ze wzorcem powinna być obfita i puszysta. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty można zastosować odpowiedni szampon intensyfikujący barwę. Po kąpieli, albo nie nakładamy balsamu, albo nakładamy specjalny balsam zwiększający puszystość szaty, pozostawiamy go przez trzy minuty i bardzo dokładnie spłukujemy. Następnie suszymy sierść suszarką, szczotkując ją cały czas pod włos, aż do wyschnięcia. Chodzi o to, żeby maksymalnie zwiększyć jej objętość.

Na wystawę zgłasza się psa z dużym wyprzedzeniem, może się więc zdarzyć, że nie zdołamy przewidzieć okresu linienia i pies kilka dni przed pokazem zaczyna zrzucać sierść. W takiej sytuacji wyjątkowo rezygnujemy z kąpieli, bo pod wpływem wody straci bardzo dużo włosa. Czyścimy go tym razem pudrem na sucho, w taki sam sposób jak przy czyszczeniu sierści i nie szczotkujemy zbyt energicznie i głęboko, żeby jak najmniej zubożyć sierść, natomiast bardzo starannie usuwamy palcami widoczne na wierzchu luźne kępki podszerstka. Żeby nie fruwały w czasie pokazu, można lekko spryska sierść specjalnym, niewidocznym lakierem.


Mł.Ch.PL HACHIKO OF BONSAI Xandrina
 
Shiby się nie trymuje i nie strzyże, jedyne co wzorzec dopuszcza, to wyrównanie sierści na kończynach, choć prawdę mówiąc najczęściej nie jest to konieczne. Można bardzo ostrożnie usunąć pojedyncze niesforne włoski, które zaburzają linię szaty. Fałd skóry przytrzymuje się tak, żeby sierść utworzyła coś na kształt wachlarza i wyskubuje się ręcznie, a nie trymerem, po jednym włosku, wyłącznie to, co odstaje i szpeci.

Linię grzbietu można wyrównać wyczesując w niektórych miejscach odrobinę podszerstka, co spowoduje, że sierść w tym miejscu lekko opadnie. Trzeba robić to z bardzo dużym wyczuciem, żeby nie uszkodzić włosa okrywowego, bo będzie to bardzo widoczne. Sierść na przedniej stronie kończyn jest krótka i gładka, z tylnej strony odrobinę dłuższa, wyczesujemy ją do tyłu i jeśli trzeba, delikatnie wyrównujemy degażówkami. Wszystkie te zabiegi muszą być wykonane tak dyskretnie, żeby ingerencja w psią urodę nie była widoczna. Jeśli ktoś nie ma wprawy i doświadczenia, lepiej niech nie próbuje bezpośrednio przed wystawą, bo efekt może być przeciwny od zamierzonego.

Sierść na wierzchu łap powinna być skrócona tak, żeby łapa wyglądała na małą i zwartą. Pazury, jeśli pies nie ściera ich w sposób naturalny, powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu coś, w rodzaju bezmyślnie rzuconej gumy do żucia, się wkleja lub tworzy się filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią leczniczą, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

 Int.Ch.Multi Ch. Zw.Klubu, 32 x Cacib Mara Shimas I’M COOL WITHOUT YOU

Tuż przed wystawą można rozjaśnić sierść i zwiększyć jej objętość przy pomocy pudru w aerozolu. W przypadku shiby jest to kosmetyk niezastąpiony, bo nie tylko wyraźnie zwiększa objętość szaty, ale dodatkowo lekko usztywnia włos. Jeśli chcemy optycznie pogrubić kończyny, nakładamy na nie piankę lub żel do stylizacji, podczesujemy pod włos i suszymy, a po ostygnięciu rozczesujemy. Następnie spryskujemy pudrem w aerozolu, podczesujemy w górę i delikatnie utrwalamy lakierem.

Ewentualne zażółcenia lub ślady łez na jasnej sierści można zamaskować specjalnym korektorem. O tym jak to zrobić w zakładce Wystawy-jak poprawić urodę-poprawianie koloru.


Explorer’s DAIRYU


Przed wejściem na ring


Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring wyszczotkujemy ją pod włos i delikatnie, z odległości 20-25 cm spryskamy ją odżywką nabłyszczającą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ogon wyciągamy poziomo, wyczesujemy pióropusz i spryskujemy go lakierem. Od tego momentu, aż do wejścia na ring pies nie może się położyć, żeby nie pobrudzić sierści. Jeśli z nim trochę w tym czasie pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!


CHOSHI JOSEI TENNO Subarashii

W odróżnieniu od wielu psów, które można upozować na ringu wystawowym i które potrafią taką pozycję utrzymać przez dłuższy czas, shiba niechętnie się ustawia. Trzeba metodą prób i błędów znaleźć taki sposób zainteresowania psa, by prezentował się jak najładniej. Może to być smakołyk lub ulubiona zabawka trzymana w lekko uniesionej ręce osoby wystawiającej, może to być bardzo dyskretna obecność kogoś znajomego poza ringiem. Trzeba to jednak zrobić bardzo dyskretnie, nie wolno zwracać na siebie uwagi, pies powinien się raczej domyślać obecności tej osoby niż ją widzieć. Chodzi o to, by był sprężony i pełen zainteresowania, bo wtedy prezentuje się najlepiej. 

Uwaga:

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.