Yorkshire terrier

Wybierz inną rasę

 
Multi Ch Ocean’s GREENPEACE Wł.hod. Ocean



Zgodnie ze wzorcem

Yorkhsire terrier ma długą, gładką, błyszczącą, jedwabistą szatę, spływającą wzdłuż ciała, całkowicie pozbawioną podszerstka. Włos powinien być idealnie prosty (niefalowany), delikatny w dotyku. Nie może być wełnisty. U wystawowego, dorosłego psa jest tak długi, że często całkowicie zakrywa łapy. Włos na kufie bardzo długi, harmonijnie łączy się z resztą owłosienia

Umaszczenie: ciemnostalowo-niebieskie ale nie błękitno-srebrzyste, tworzące długi płaszcz obejmujący ciało od guza potylicznego aż po nasadę ogona. Na tej części nie może być włosów o zabarwieniu płowym lub brązowym. Na pozostałych częściach ciała intensywne złote podpalanie, które nie powinno zachodzić na szyję. Z płowo-złotą okrywą głowy nie mogą się mieszać żadne włosy ciemne lub szare, tzw. osmolenia. Kolor jest najbardziej intensywny u nasady włosa, nieco jaśniejszy w środku i najjaśniejszy na końcach. Psy rodzą się czarne podpalane i dopiero z czasem wybarwiają się zgodnie ze wzorcem.


Int.Ch. Multi Ch Clarus KOH-I-NOOR w wersji wystawowej i domowej Wł.hod Medium


Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja yorkhsire terriera nie jest skomplikowana, nie wymaga wyjątkowych zdolności manualnych, wymaga za to wyjątkowej systematyczności, bo jego włos ma tendencję do plątania i filcowania. Pies musi być regularnie kąpany i szczotkowany, w przeciwnym razie pojawią się trudne do rozplątania supły i filce.

Yorkshire terrier nie linieje, gubi pojedyncze włosy, ale nie wymienia sierści. Jego włos stale, choć bardzo wolno rośnie i potrzebuje przeważnie około dwóch lat by osiągnąć wystawową długość. W tej sytuacji stwierdzenie, że każdy włos jest na wagę złota (przynajmniej wystawowego) z pewnością nie jest przesadą. Wystawowe yorki chodzą z reguły w papilotach, bo bez tego utrzymanie sięgającego ziemi owłosienia jest praktycznie niemożliwe. 
 
Bardzo wiele psów pełni rolę przyjaciela rodziny i nigdy nie będą wystawiane. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą mieć pięknej sięgającej do ziemi szaty. Jest jeden wszakże warunek: musi być zadbana i wypielęgnowana, Brudna i splątana nie zdobi, tylko szpeci, supły, które najczęściej tworzą się przy skórze psa denerwują i próbuje je wydrapać a właściciel ma nieustanne wyrzuty sumienia, że pies jest zaniedbany. W takiej sytuacji najlepiej włos skrócić, na ulicach widać dużo, czasem bardzo oryginalnie ostrzyżonych psów i wyglądają naprawdę ślicznie. Jeśli pies nie jest wystawiany, nie ma znaczenia czy jego sierść jest długa czy krótka, najważniejsze, żeby zawsze była pachnąca i czysta.
 

Int.Ch. Multi Ch CARMEN D’LA CRUZ Kraina Yorków Wł.hod Kraina Yorków

Szczotkowanie

Dla yorka, bez względu na długość jego owłosienia, najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest szczotkowanie, dlatego jak najwcześniej trzeba psa do niego przyzwyczaić. Musi je nie tylko zaakceptować, ale nawet polubić, wtedy utrzymanie jego sierści w idealnym stanie zabierze niewiele czasu i nie będzie żadnym problemem. Pamiętajmy, że jedno szarpnięcie szczotką może spowodować, że pies się zrazi i na jej widok będzie uciekał i chował się po kątach.

Od momentu przybycia szczeniaka do domu między nim i jego panem powinna zapanować atmosfera pełnego zaufania i zrozumienia: pies musi pogodzić się z faktem, że przez całe swoje życie będzie poddawany różnym zabiegom pielęgnacyjnym, pan musi sobie zdać sprawę z tego, że tylko i wyłącznie od niego zależy czy te zabiegi będą dla obu stron przyjemnością czy też udręką. Podstawą sukcesu jest wczesne przyzwyczajenie psa do tego, że ktoś zajmuje się jego sierścią. Spokój, cierpliwość, pochwały i smakołyki niewątpliwie pomogą ten cel osiągnąć.


Multi Champ. EXCLUSIVE LITTLE SWEET PRINCESS Ars Ashanti FCI Wł.Hod Ars Ashanti

Ze wszystkich akcesoriów do pielęgnacji najważniejsza jest szczotka, a dokładnie dwie szczotki. Jako pierwszą powinniśmy kupić szczotkę włosianą lub włosiano-nylonową i zacząć używać ją jak najwcześniej, już około szóstego tygodnia życia. Warto w nią zainwestować i o nią dbać, bo będzie psu służyła przez wiele lat. W momencie, kiedy w miejsce szczenięcego puchu zacznie pojawiać się dorosła sierść potrzebna będzie druga szczotka, druciana. Przy zakupie trzeba sprawdzić, czy końce szpilek są idealnie gładko zakończone (bez kapturków!), bo nie mogą wyrywać włosa, drapać, ani tym bardziej kaleczyć skóry. Wielkość obydwu szczotek powinna być dopasowana do wielkości psa. Bardzo potrzebny będzie również dobrej jakości metalowy grzebień. Szczotka metalowa z dużą ilością drucików, tzw. pudlówka, choć często przez sklepy polecana - do pielęgnacji yorka się nie nadaje, bo wyrywa i niszczy włos. To jest szczotka przeznaczona do wyczesywania podszerstka, którego york nie ma.

Psa długowłosego szczotkuje się 2-3 razy w tygodniu. Zaczynamy od dokładnego przeglądu sierści, rozczesujemy pasmo po paśmie, zaczynając od jego końców do nasady włosa. W ten sposób nie przeoczymy żadnego supła, o który w czasie szczotkowania moglibyśmy zahaczyć i sprawić psu ból. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się łamie i niszczy. Koniecznie trzeba spryskać sierść specjalną odżywką zawierająca olejki, która działa antystatycznie, ułatwia szczotkowanie, zapobiega plątaniu i filcowaniu się sierści a przez to, że tworzy na niej warstewkę ochronną powoduje, że dłużej pozostanie czysta.

Yorka szczotkuje się i czesze zawsze z włosem, a nie pod włos. Często popełnianym błędem jest szczotkowanie po wierzchu co powoduje, że przy skórze pozostają supły, które po pewnym czasie mogą się sfilcować. Tak się nie stanie, jeśli rozczesywać będziemy pasmo po paśmie na całej jego długości, rozpoczynając od końców włosów i posuwając się w kierunku skóry. Najlepiej jak w czasie szczotkowania zmęczony spacerem piesek leży sobie na miękkim kocyku na stole a właściciel zajmuje się jego sierścią. Tylko w tej pozycji możemy rozczesać sierść pod spodem, gdzie się szczególnie łatwo filcuje.

Kąpiel

Przed kąpielą włos musi być bardzo dokładnie rozczesany i wszystkie supły usunięte, ponieważ pod wpływem wody ulegną zacieśnieniu i będzie je bardzo trudno rozczesać. Yorka kąpiemy raz na 7-10 dni. Nie jest prawdą, że kąpiel niszczy włos, pod warunkiem, że używamy dobrych, markowych kosmetyków, opracowanych specjalnie dla psów długowłosych. Nigdy nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym również dla niemowląt, bo mają zbyt wysokie pH co powoduje, że bardzo wysuszają sierść.

Rozczesanego psa wstawiamy do wanny na antypoślizgową podkładkę i dokładnie moczymy jego sierść wodą o temperaturze około 30 stopni. Nakładamy odpowiednio rozcieńczony szampon, rozprowadzamy go na całej sierści i delikatnie myjemy unikając energicznego pocierania, które sprzyja plątaniu się włosa. Szampon powinien być zawsze rozcieńczony, zbyt skondensowany trudno się rozprowadza i jeszcze trudniej wypłukuje. Poza tym zużywa się go niepotrzebnie za dużo. Rozcieńczyć trzeba tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, ponieważ szampon połączony z wodą po pewnym czasie traci właściwości myjące.

 

Myjemy zawsze dwukrotnie i po każdym myciu bardzo dokładnie spłukujemy sierść, również pod brzuchem, bo tam zawsze spływa najwięcej piany. Najbardziej odpowiedni będzie specjalny szampon dla psów długowłosych, chyba że sierść jest zniszczona wówczas lepiej zastosować dobrej jakości szampon regenerujący.

Po bardzo dokładnym wypłukaniu i odciśnięciu sierści nakładamy balsam-odżywkę dla psów długowłosych, równomiernie rozprowadzamy ją na sierści, pozostawiamy na 3-5 minut i spłukujemy. Odżywka jest niezbędna, ułatwia rozczesywanie, odbudowuje naturalną otoczkę włosa, odżywia go, uelastycznia i skutecznie zapobiega plątaniu i filcowaniu się sierści. Słyszy się czasem, że kąpiel zmywa naturalną otoczkę włosa, jest w tym trochę prawdy, ale to właśnie balsam ją odbudowuje. Jeśli pies ma przesuszoną, fruwającą sierść, można nie wypłukać odżywki do końca, wtedy ta jej część, która zostanie na włosie będzie działała dłużej, dzięki czemu dodatkowo uelastyczni go i odżywi. 

Po spłukaniu odżywki odciskamy sierść ręcznikiem, bez pocierania, bo to plącze i łamie włos. Potem zawijamy psa w następny, dobrze wchłaniający wodę ręcznik i pozostawiamy go w nim na chwilę, żeby wchłonął jak najwięcej wilgoci. Zdejmujemy ręcznik, spryskujemy sierść odżywką w aerozolu i rozpoczynamy suszenie delikatnie ciepłą suszarką. Odżywkę daje się po to, żeby włos się nie elektryzował i nie plątał. Suszymy zawsze z włosem a nie pod włos, jeśli w czasie suszenia będziemy podczesywać sierść włosianą szczotką, to w momencie gdy odłożymy suszarkę, wyszczotkujemy sierść, zrobimy równy przedziałek wzdłuż grzbietu i rozczeszemy ją na boki, piesek będzie wyglądał olśniewająco.


Int.Ch Multi Ch AISHA Pro Amare Wł.hod Pro Amare

Czystość bez kąpieli

Psy długowłose kąpie się na tyle często, że zazwyczaj nie ma potrzeby czyszczenia ich sierści między kąpielami. Jeśli jednak nie mamy czasu lub możliwości żeby psa wykąpać, możemy przywrócić mu czystość przy pomocy specjalnego lotionu. Najprościej naciągnąć warstewkę waty na szczotkę zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować. Brud pozostanie na wacie, a sierść po wyschnięciu będzie pachnąca i czysta. Pudry czyszczące do tego rodzaju sierści się nie nadają.

Problemy i zabiegi specjalne

Największym problemem psów długowłosych jest plątanie i filcowanie się sierści. Jeśli jednak będziemy stosować odpowiednie środki pielęgnacyjne, kąpać psa raz w tygodniu (zawsze z balsamem) i szczotkować go 2-3 razy w tygodniu (zawsze ze specjalną odżywką do szczotkowania), nigdy nie będzie miał sfilcowanej sierści. Regularna pielęgnacja zabiera nieporównanie mniej czasu niż mozolne rozsupływanie splątanej sierści. O tym jak radzić sobie z supłami w zakładce Problemy z sierścią - supły i filce

Po mocno nasłonecznionym lecie, po zimie, chorobach i zawsze wtedy, kiedy włos zaczyna być suchy i odstający potrzebna jest odpowiednia kuracja regenerująca, która pozwoli przywrócić sierści idealną kondycję. O tym jak ją zrobić w zakładce Problemy z sierścią - przesuszenie sierści.

Jeśli pies nie jest wystawiany, można mu skrócić sierść, będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości a nasz przyjaciel będzie wyglądał sto razy lepiej niż z zaniedbanym, skołtunionym włosem. Może dlatego, że sama mam miniaturową sznaucerkę, ta fryzurka na zdjęciu szczególnie mi się podoba. 


York ostrzyżony "na sznaucerka"
 

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj

Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

• Akcesoria do pielęgnacji sierści - kliknij tutaj
• Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści - kliknij tutaj



W przygotowaniu do wystaw najważniejsze jest wypracowanie zdrowego, mocnego owłosienia. Jeśli pies ma mieć wzorcowy jedwabisty włos, konieczna jest systematyczna pielęgnacja przy pomocy dobrych, markowych kosmetyków. Poza tym cały czas trzeba włos odpowiednio chronić. Wystawowa gwiazda nie może wyprawiać harców po lesie a jeśli, to tylko w specjalnym ubranku, zwanym siatką leśną, które chroni sierść przed wczepianiem się gałązek i szyszek, które w tej pięknej szacie mogą zrobić prawdziwe spustoszenie. W zimie też przyda się odpowiedni nylonowy kombinezon, w przeciwnym razie przyklejony do sierści śnieg trzeba niezwłocznie po powrocie ze spaceru usunąć, najlepiej letnią suszarką, zanim pies zdąży zabrać się za jego wygryzanie. A poza tym szczotkowanie, kąpanie, zawijanie papilotów no i oczywiście znakomitej jakości, prawidłowo zbilansowane jedzonko. Bardzo dużo można osiągnąć właściwą pielęgnacją, niestety jakość włosa w dużej mierze zależy od genów. Jeśli więc ktoś ma ambicje wystawowe, powinien nabyć szczenię w dobrej hodowli, po rodzicach mających doskonałe owłosienie.

Pracę nad wystawową szatą zaczynamy zanim pies skończy drugi miesiąc życia. Przy bardzo systematycznej i starannej pielęgnacji sierść yorka potrzebuje aż dwa lata, żeby siegała do ziemi. W tej sytuacji nie można sobie pozwolić na najmniejsze nawet zaniedbanie. 



Między 6 tygodniem a 3 miesiącem życia 

W tym czasie przyzwyczajamy psa do tego, że ktoś zajmuje się jego sierścią, oswajamy go ze szczotką i suszarką, żeby jak dorośnie bez problemu akceptował wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Do pierwszych kąpieli stosujemy szampon oraz odżywkę dla szczeniąt a do szczotkowania odżywkę w aerozolu. Jeśli pies się go boi, można na początku zamiast sierści spryskiwać szczotkę. Jest to również czas na pierwsze skracanie pazurków, wycinanie sierści między opuszkami a także przyzwyczajanie psa do czyszczenia zębów. Nie wolno tego lekceważyć, bo na zębach yorków bardzo wcześnie zaczyna osadzać się kamień i wiele psów we wczesnym wieku traci większość uzębienia. Od trzeciego miesiąca życia trzeba bardzo uważnie obserwować uszy, które zgodnie ze wzorcem powinny być trójkątne i stojące. Opadanie końcówek uszu, zwłaszcza, jeśli małżowiny są cienkie i delikatne, jest pierwszym sygnałem, że mogą być z tym problemy. Bardzo uważnie je obserwujemy, żeby odpowiednio wcześnie podjąć odpowiednie działania.
 

Między 3 a 7 miesiącem życia

Od trzeciego miesiąca york musi być już regularnie kąpany i szczotkowany. W tym czasie uszy powinny już być prawidłowo ustawione. Jeśli się załamują, konieczne jest niezwłoczne usunięcie obciążającej je sierści, a gdyby to nie pomogło zastosowanie specjalnych podpórek. Bardzo dobre rezultaty daje masowanie małżowin usznych, bo to wzmacnia i usztywnia chrząstkę.

Na tym etapie włos zaczyna być już na tyle długi, że trzeba powoli zacząć przyzwyczajać psa do wiązania kucyka, żeby włos nie wpadał mu do oczu. Na początku można użyć frotek, bo z reguły pies je łatwiej akceptuje, a dopiero po pewnym czasie zastąpić je gumkami, bo jak już się przyzwyczai, nie będzie zwracał na nie uwagi.

W miarę jak włos staje się coraz to dłuższy, pojawia się problem jego plątania i powstawania supłów. Żeby chronić sierść przed plątaniem można ją spinać w kilka kitek, używając do tego frotek, lub ewentualnie gumek do papilotów. Pamiętajmy jednak o tym, że przy wymianie gumki trzeba ją rozciąć specjalnymi nożyczkami a nie ściągać razem z wyrywanym włosem.

Podobnie jak na głowie, robimy po trzy kitki na każdym boku tułowia. Po kąpieli oraz dokładnym wysuszeniu i odparowaniu sierści wyczesujemy grzebieniem po każdej stronie trzy pasma włosów i spinamy je frotką dbając o to, żeby nie były spięte za ciasno i nie ciągnęły a także żeby linie podziału były za każdym razem w trochę innym miejscu. Warto zwrócić uwagę, żeby w ostatnią kitkę na udzie włączyć pasmo kończące się przy odbycie i w ten sposób odciągnąć je na bok, bo w ten sposób chronimy sierść przed zabrudzeniem. U samców trzeba dodatkowo tak podpiąć włos w okolicy siusiaka, żeby strumień moczu nie moczył sierści, ponieważ bardzo go niszczy, filcuje i trwale przebarwia.

U wielu psów wiązanie sierści frotkami wystarczająco zabezpiecza ją przed zniszczeniem. Dłuższy włos z reguły wymaga jednak papilotów zwłaszcza, jeśli mamy psa wybitnego i planujemy go dużo wystawiać. Trzeba go zatem powoli zacząć oswajać z papilotami, wymaga to dużo cierpliwości i odpowiedniego nadzoru, bo niektóre psy usiłują je wygryzać. Wszystko o tym jak je wiązać i jak psa do nich przyzwyczaić w zakładce Papiloty i kucyki - zawijanie papilotów.

Począwszy od 7-go miesiąca życia

W tym czasie włos powoli zaczyna być już na tyle długi, że bez problemu można zawinąć papiloty. Począwszy od 8 - 10 miesiąca życia wystawowy pies już się z mini praktycznie nie rozstaje i od tej pory w sposobie jego pielęgnacji niewiele się zmienia. Nosi rozmaite sukienki, które skutecznie chronią go przed zahaczeniem i wyrwaniem włosów, co pozwala mu pędzić w miarę normalne życie. Nie zapominajmy, że york jest terierem z krwi i kości, pełnym werwy i temperamentu, chrońmy jego włos, ale w miarę możliwości pozwólmy mu żyć w zgodzie z jego naturą.


Aktywne życie w papilotach Int.Ch.Multi Ch CASINO ROYALE Luxury Gold  w zabawie
z Mł.Ch.PL VALENTINO Luxury Gold Wł Hod Luxury Gold

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że york wymaga strzyżenia przed wystawą. Ostrzyżenia wymagają przede wszystkim uszy, które powinny być małe i stojące. Jest to bardzo ważne, bo nadają psu bardzo charakterystyczny dla rasy wygląd. Strzyżemy maszynką górną 1/3 część małżowiny usznej a włos wystający poza jej brzegi (na tej samej wysokości) bardzo ostrożnie, trzymając małżowinę między palcami, skracamy nożyczkami. Pasma włosów rosnące w dolnej części uszu łączymy z wyczesywanym na środku głowy kucykiem. Daje to możliwość przybliżenia do siebie zbyt szeroko rozstawionych lub lekko opadających uszu. Wszystko to jest dokładnie opisane w zakładce Papiloty i kucyki - upinanie kucyka u yorka.

Włos yorkshire terriera rośnie przez całe życie, gdyby go nie przycinać, po pewnym czasie byłby tak długi, że utrudniałby psu chodzenie. Dlatego wystawowym psom, bo tylko w papilotach można wyhodować takie owłosienie, trzeba je odpowiednio przycinać. Zdecydowano, że najbardziej odpowiednia długość to ½ cm poniżej ziemi, czyli odrobinę więcej niż wynosi wysokość psa w kłębie. Amerykanie obcinają 1 cm powyżej ziemi, co nie wydaje się aż tak istotne, najważniejsze, żeby jedwabista szata pięknie opadała i doskonale prezentowała się w ruchu.

     
Równe obcięcie wcale nie jest łatwe. Najlepiej postawić psa na brzegu stołu tak, żeby włos opadał poza jego blat i przyciąć go najpierw z jednej strony a potem obrócić psa i skrócić z drugiej strony. To bardzo ułatwia zadanie. Psa oczywiście przez cały czas musi ktoś asekurować, żeby stał prosto i przede wszystkim, żeby nie spadł ze stołu.

Można ciąć dwojako: wzdłuż górnej linii blatu, lub po jego dolnej linii, czyli około 2 cm niżej. Nie da się ukryć, że drugi wariant daje sylwetkę bardziej elegancką a jak widać na powyższym zdjęciu pies z taką długością sierści doskonale sobie radzi. Najlepiej przyciąć dłużej, sprawdzić, czy taki włos psu nie przeszkadza a jeśli tak, odrobinę go skrócić. Zawsze ważniejszy jest swobodny, dynamiczny ruch niż dłuższa o centymetr szata

Retuszu wymagają również łapki. Włos między opuszkami musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Nawet najpiękniejsze psy pojawiają się przed wystawą w takim stanie. Ktoś, kto widział yorka tylko na ringu, w pełnej gali byłby zapewne zdziwiony. Ale czego się nie robi dla urody. W przeddzień wystawy pies musi być wykąpany i bardzo dokładnie wysuszony a jego owłosienie wymodelowane i wyprostowane szczotką. Włos musi być idealnie suchy i wystudzony, bo jeśli pozostanie choć trochę wilgoci i pies się położy, lub co gorsze wilgotny i ciepły włos zawiniemy w papiloty, fatalnie się pozagniata. Na noc można zawinąć papiloty, ale dopiero jak włos ostygnie, tym razem bez olejku i nie za ciasno, żeby na drugi dzień nie był pofalowany. Na części owłosienia zamiast papilotów można luźno zapleść warkoczyki lub zabezpieczyć pasma włosów gumkami. Wszystkie metody są dobre, jeśli tylko uchronią włos przed splątaniem i pofalowaniem. Gdyby mimo wszystko tak się stało, w dniu wystawy wystarczy go bardzo lekko zwilżyć odżywką w aerozolu i rozprostować wyczesując pasmo po paśmie włosianą szczotką. Niektórzy hodowcy wspomagają się prostownicą.


Odpoczynek w oczekiwaniu na wejście na ring Int.Ch.Multi Ch U ARE MY KING Contenders
oraz Multi Ch BAFLO Contenders Wł.hod. Contenders

 
Na zakończenie upinamy piękny i co najważniejsze, dobrze trzymający się kucyk. Jeśli wystawa odbywa się w innym mieście, najlepiej przenocować w hotelu lub u życzliwych znajomych, żeby i wystawca i jego pies pojawili się na ringu wypoczęci, zrelaksowani, w prawdziwie wystawowej formie.


Przed wejściem na ring

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Następnie wracamy pod ring, szczotkujemy sierść spryskawszy ją uprzednio bardzo delikatnie odżywką do szczotkowania, przeciwdziałającą elektryzowaniu się włosa, bo nie ma nic gorszego, jak włos, który ma być jedwabisty i lejący, klei się do szczotki i nie daje się ułożyć. Na grzbiecie robimy idealnie prosty przedziałek od głowy do ogona i rozczesujemy sierść na boki. Upinamy piękny kucyk i zakładamy specjalną wystawową czerwoną kokardkę.

Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, przeczesujemy sierść włosianą szczotką, zakładamy tradycyjnie czerwoną, jedwabną ringówkę, upewniamy się czy nie rozwichrzyła włosa, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Uwaga: wystawiając psa o tak obfitym owłosieniu musimy mieć zawsze w kieszeni szczotkę, żeby w każdej chwili móc uporządkować rozwichrzoną, na przykład w czasie oglądania zębów, fryzurę. Jeśli jej nie używamy powinna być w kieszeni lub w przypiętej do paska małej torebce a nie w ręce, bo nie tylko przeszkadza, ale jeszcze na domiar złego może wplątać się w sierść.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.