Boston terrier

Wybierz inną rasę

 


Zgodnie ze wzorcem


Int.Ch. Multi Ch.Bright & Brindle’s DARK SECRET ze swoim synem
JUST ONLY HE Torques Wł.hod.Torques

Boston terrier ma gładką, przylegającą do ciała, lśniącą sierść o wyjątkowo delikatnej strukturze, całkowicie pozbawioną podszerstka.

Bostony występują w trzech rodzajach umaszczenia: pręgowane, focze (wydaje się czarne, jednak oglądane w słońcu lub jasnym świetle, ma rudy odcień) lub czarne, wszystkie z białymi znaczeniami.

Wymagane znaczenia: biała otoczka na kufie, biała strzałka między oczami, biała pierś. Pożądane znaczenia: biała otoczka na kufie, regularna biała strzałka między oczami i na pokrywie czaszki, biała obroża, biała pierś, białe – częściowo lub w całości – kończyny przednie, a kończyny tylne – białe poniżej stawów skokowych.


Pielęgnacja sierści

Panuje powszechne przekonanie, że psy gładkowłose nie wymagają żadnej pielęgnacji. Ich właściciele rzeczywiście nie znają problemu plątania i filcowania się sierści. Problemem może być za to wypadanie włosa, który wbija się w dywany i tapicerkę i jest bardzo trudny do usunięcia. Regularna pielęgnacja może ten problem, jeśli nie zlikwidować, to w znacznym stopniu ograniczyć. Poza tą jedną niedogodnością, pielęgnacja boston teriera zabiera naprawdę niewiele czasu. 
 

Int.Ch Multi Ch MEFISTO TEX Merkana i Multi Ch. Multi JCh JAZZ QUEEN
of Graceland du Rocher Wł. Ewa Brzezińska

 

Szczotkowanie

Ze względu na obficie wypadający włos, psa trzeba szczotkować dwa razy w tygodniu średnio twardą, włosianą szczotką o dosyć gęstej, szczecinie, bo taka szczotka całą powierzchnią przylega do ciała i najlepiej wyczesuje martwą sierść. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa, musi być jednak bardzo delikatna, o miękkich, elastycznych końcówkach, dostosowana do rozmiarów psa. Szczotki druciane oraz metalowe dla tego rodzaju sierści nie mają zastosowania.

Trzeba pamiętać, że boston terriera szczotkuje się zawsze z włosem, ponieważ czesząc pod włos niszczy się sierść. Tak jak w przypadku innych psów, przed szczotkowaniem trzeba spryskać sierść odżywką, najlepiej zawierającą naturalne olejki, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, wskutek czego włos się osłabia, traci elastyczność, staje się szary i matowy.
 

Int.Ch, Multi Ch. GIORGIO ARMANI Alikana, Int.Ch. Ch.PL. GROOVY KIND OF LOVE Alikana,
Ch.PL. GEORGIA Starline Avenue. Wł. hod. Alikana

Kąpiel

Bostona kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące. Do kąpieli używamy szampony pielęgnacyjne, dostosowane do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia będzie to szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - odpowiedni szampon intensyfikujący barwę. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie wypadał.

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając końcówkę prysznica blisko ciała psa zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać sierść po myciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości powoduje, że szampon mocniej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudniej wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy go tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Dwukrotnie umytą sierść starannie odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2-5 minut odżywkę regenerującą. Ponownie płuczemy. Po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy, ale w chłodny dzień można dosuszyć sierść niezbyt gorącą suszarką, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele łatwo się po kąpieli przeziębiają.
 

Int.Ch Multi Ch JUST CHOCOLATE Z Gdańska Rodem. Wł.hod.Imperial Eriador

Czyszczenie sierści bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub niemożliwa, można odświeżyć sierść bez użycia wody, wycierając ją miękką frottową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą.

Czyszczenie pudrami w przypadku bostona nie zdaje egzaminu, chyba, że szykujemy psa na wystawę i przy pomocy pudru chcemy rozjaśnić białe części owłosienia.


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.



Dwukrotna Zw.Świata Int.Ch Multi Ch COMTESSE ALIKANA BY Emi Stars. Wł.hod.Alikana

Przygotowanie sierści na wystawę polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, powinna być gładka, lśniąca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają wystarczająco dużo sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju owłosieniu może wejść na ring bez przygotowania. A nie jest to prawda.
 
Wiele psów ma doskonałą budowę anatomiczną i piękną muskulaturę i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Przede wszystkim przed wystawą zawsze trzeba psa wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść nie dodaje urody. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, można do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego tę barwę, która wymaga poprawienia. Przy poprawianiu czerni trzeba zachować dużą ostrożność, ponieważ niektóre szampony intensyfikujące ten kolor działają trochę jak farba (np. Ring 5 Black aut shampoo). Doskonale nadają się dla sierści jednolicie czarnej, natomiast u psa z białymi znaczeniami istnieje duże, graniczące z pewnością ryzyko, że staną się one brudno szare. Dla bostona najlepszy będzie szampon działający na pigment, bo poprawi czerń, a nie brudzi białej sierści.
 

Int.Ch. Multi Ch GRETA GARBO Jantarowa Chata. Wł. Joanna Hald i Anna G. Celińska

Nie wolno zapominać o łapach. Pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć! Nadwagę udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u gładkowłosych każdy nadmiar tkanki tłuszczowej widać jak na dłoni. To powoduje, że pies traci proporcje, elegancję i sportową sylwetkę a od psa wystawowego wymaga się sprawności i dobrej kondycji. Łączy się to z koniecznością odpowiedniego wytrenowania, ponieważ na ringu pies musi biegać sprężyście i bez wysiłku, z wysoko podniesioną głową, bo tylko wtedy można liczyć na sukces.


Przed wejściem na ring

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem pojemnik z odżywką należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że spośród kilku czy kilkunastu psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał. Gdyby białe plamy na przedpiersiu lub głowie nie były dostatecznie kontrastowe, można je rozjaśnić spryskując białym pudrem w aerozolu. Od tego momentu, aż do wejścia na ring pies nie powinien się położyć, żeby różne śmieci nie poprzyczepiały mu się do sierści.
  
Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.


Powodzenia !


Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.