Duży Münsterländer

Wybierz inną rasę


Zgodnie ze wzorcem

Duży münsterländer ma średnio długą, gładką i niefalującą sierść. Na tylnej stronie przednich i tylnych kończyn oraz na ogonie sierść jest dłuższa, bardziej zwarta i tworzy obfite frędzle. Włos na płatach uszu powinien być długi i sięgający równo poza końcówkę ucha, widoczne skórzaste końcówki uszu sa niepożądane. Włos na głowie krótki i gładki.

Umaszczenie
bardzo charakterystyczne, na białym tle czarne łaty i nakrapiania, również dereszowate. Głowa zawsze czarna, dopuszczalna biała strzałka, pasek lub gwiazdka.


Pielęgnacja sierści


Czas, jaki trzeba poświęcić na pielęgnację dużego münsterländera zależy przede wszystkim od trybu życia jaki prowadzi, oraz od tego, czy ma być wystawiany. Codzienna toaleta psa pełniącego wyłącznie rolę przyjaciela rodziny nie jest skomplikowana i sprowadza się przede wszystkim do utrzymania go w czystości. Mimo wszystko wymaga dużej systematyczności, bo jego sierść ma tendencję do plątania się i filcowania i jeśli nie będziemy o nią dbać, w tych miejscach, gdzie jest dłuższa, szybko pokryje się kołtunami.

Pies wystawowy, oprócz utrzymania sierści w idealnym stanie, wymaga także odpowiedniego jej wymodelowania, wyrównania oraz nadania objętości i elegancji.

Szczotkowanie


Münsterländer powinien być szczotkowany przynajmniej raz w tygodniu, ale jeśli to nie wystarcza i tworzą się supły – odpowiednio częściej. W okresie linienia trzeba go szczotkować nawet codziennie. Do tego potrzebna jest dobra szczotka włosiana lub druciana o idealnie gładko zakończonych szpilkach, na tyle długich, by w każdym miejscu sięgały aż do skóry i dobrze rozczesywały sierść. Szczególnie dokładnie trzeba rozczesać wszystkie frędzle, również te na uszach. Jeśli się trafi supeł, musi być rozplątany najpierw palcami, potem ustawionym na sztorc grzebieniem a jeśli jest mocno zaciśnięty - rozcięty wzdłuż włosa specjalnym przecinakiem. Rozplątywane pasmo włosów zawsze przytrzymujemy palcami powyżej supła, żeby nie ciągnąć go i nie sprawiać psu bólu. Na zakończenie szczotkowania przeczesujemy sierść niezbyt gęstym grzebieniem, żeby usunąć resztki martwej i porozcinanej sierści oraz upewnić się czy wszystkie supły zostały rozplątane.

Pamiętajmy, że nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się elektryzuje i łamie. Przed szczotkowaniem sierść trzeba zawsze spryskać odpowiednią odżywką, która działa antystatycznie oraz wzmacnia i uelastycznia włos. W przypadku münsterländera najlepsza będzie odżywka do pielęgnacji psów długowłosych.

Kąpiel


Psa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące. Choć często się sądzi, że kąpiel nie jest konieczna, bo pies wydaje się w miarę czysty, to pamiętać należy, że na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam nakładany po spłukaniu sierści tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Przed kąpielą sierść musi być bardzo dokładnie rozczesana, bo pod wpływem wody wszystkie supły ulegną zacieśnieniu i po wysuszeniu nie dadzą się rozplątać. Do kąpieli münsterländera stosujemy szampon dla psów długowłosych, lub szampon dostosowany do aktualnych potrzeb jego sierści. W przypadku przesuszenia najbardziej odpowiedni będzie szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - szampon intensyfikujący barwę. Po kąpieli konieczne jest użycie balsamu-odżywki, który uelastycznia włos, ułatwia jego rozczesywanie, przeciwdziała elektryzowaniu się i plątaniu oraz powoduje, że sierść dłużej pozostaje czysta.


Kąpiel zaczynamy od bardzo dokładnego zmoczenia sierści, końcówkę prysznica trzymamy zawsze blisko ciała psa, również wtedy, kiedy trzeba wypłukać sierść po umyciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości powoduje, że szampon dłużej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon zawsze trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudno wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy go tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, zmieszanego z wodą nie można zbyt długo przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Dwukrotnie umytą sierść dokładnie płuczemy, odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2 - 5 minut odżywkę nawilżająco-regenerującą. Ponownie płuczemy. Po odciśnięciu nadmiaru wody ręcznikiem spryskujemy sierść działającą antystatycznie odżywką w aerozolu i przystępujemy do suszenia niezbyt gorącą suszarką. Jednocześnie rozczesujemy sierść włosianą szczotką, zwłaszcza tam, gdzie jest długa i tworzy frędzle.

Czystość bez kąpieli


Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub po prostu nie mamy na nią czasu, a pies zaczyna być brudny, możemy odświeżyć sierść bez użycia wody. Przecieramy ją frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą lub drucianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować sierść, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą tak długo, aż nie będzie już na niej śladów brudu. Na koniec przecieramy ją wilgotną szmatką, szczotkujemy i pies jest pachnący i czysty.

Higiena


Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się  tutaj.



Przed wystawą sierść münsterländera wymaga odpowiedniego przygotowania. Zaczyna się zawsze od bardzo dokładnego jej rozczesania i rozplątania wszystkich supłów. Potem przystępujemy do porządkowania i modelowania szaty w taki sposób, żeby jak najbardziej zbliżyć sylwetkę psa do ideału, jakim jest wzorzec rasy.

Głowa


Włos na głowie powinien być krótki i gładki, co podkreśla piękno głowy i szyi, która wydaje się bardziej smukła. Podczas przygotowania sierści do wystaw posługujemy się wyłącznie nożyczkami degażującymi, maszynka do tego się nie nadaje.

Uszy


Zaczynamy od usunięcia martwej sierści. Można ją wydepilować palcami lub ewentualnie nożykiem do trymowania, nie jest to trudne zwłaszcza, jeśli się skubie po kilka włosków. Przedtem trzeba jednak jak najwięcej martwej sierści wyczesać gęstym grzebieniem, często można nim wyciągnąć więcej martwego włosa niż jakąkolwiek szczotką. Sierść rosnącą po wewnętrznej stronie u nasady ucha trzeba wyrównać degażówkami. Przy tej okazji należy usunąć sierść zarastającą wejście do kanału słuchowego. Ucho musi gładko łączyć się z głową i ładnie układać w momencie, kiedy pies jest czymś zainteresowany. W spoczynku uszy powinny jak najbardziej przylegać do głowy, dlatego też włos na wewnętrznej stronie małżowiny usznej powinien być dość krótki, zwłaszcza w górnej części, bo wtedy ucho ładnie przylega do głowy. Na zewnętrznej stronie ucha - sierść powinna być tej samej długości, co na klatce piersiowej. Na zakończenie czeszemy włos w dół i wyrównujemy go degażówkami wzdłuż krawędzi ucha, trzymając małżowinę uszną między kciukiem i palcem wskazującym, żeby jej nie skaleczyć. Skóra na brzegu ucha nie może być widoczna.

Szyja


Wokół szyi pies ma większą lub mniejszą kryzę, którą trzeba odpowiednio zdegażować w taki sposób, żeby szyja była smukła, dobrze eksponowała głowę i harmonijnie łączyła się z tułowiem. Po dokładnym rozczesaniu i usunięciu nadmiaru sierści trymerem hakowym (coat king 20’’), wyrównujemy ją delikatnie przy pomocy nożyczek degażujących. Chodzi o to, żeby po tym zabiegu szyja była ładnie wygięta, dobrze umięśniona, ale nie ciężka.

Tułów


Münsterländery mają przeważnie dość długi włos, który u niektórych psów potrafi być tak obfity, że sylwetka psa staje się ciężka i traci elegancję. Zaczynamy zawsze od bardzo dokładnego rozczesania sierści i usunięcia wszystkich supłów. Następnie trymerem hakowym wyciągamy nadmiar owłosienia, wyczesujemy jednak tylko tyle włosa, ile jest potrzebne, by pies wyglądał elegancko i zgrabnie. Ogon wyciągamy do tyłu, dokładnie szczotkujemy i wyrównujemy na całej długości nożyczkami, tnąc od końca ogona w kierunku jego nasady. Następnie wyrównujemy dolną linię pod klatką piersiową i brzuchem w taki sposób, żeby wyglądała naturalnie i nie była zbyt mocno podkasana. U wielu psów występują pokaźne portki. One również wymagają wyczesania trymerem hakowym, ponieważ pozostawienie w tym miejscu zbyt dużej ilości włosa może spowodować, że pies, którego sylwetka zgodnie ze wzorcem powinna być zbliżona do kwadratu może się wydawać za długi. Ogon po wyciągnięciu go poziomo powinien być przedłużeniem górnej linii.

Kończyny


Na przednich kończynach wyrównujemy sierść nożyczkami degażującymi pamiętając o tym, że mają robić wrażenie mocnych i prostych. Jeśli na łokciach tworzy się pukiel włosów, trzeba go wyrównać nożyczkami degażującymi, bo pies będzie wyglądał tak, jakby miał odstające łokcie. Pióro na tylnej stronie przednich kończyn zostawiamy, w razie potrzeby bardzo delikatnie je wyrównujemy. Sierść na tylnych kończynach wyrównujemy w taki sposób, żeby podkreślić ich kątowanie.

Zbyt długie pazury trzeba odpowiednio skrócić, najlepiej kilka dni przed wystawą. Sierść na wszystkich łapach powinna być obcięta “na okrągło”, ale pazury mogą być widoczne. Włos między opuszkami należy wyciąć małymi nożyczkami o zaokrąglonych końcach, ponieważ w tych miejscach tworzy się często zbity filc, który uwiera i powoduje, że na ringu nie da się łanie pokazać psa w ruchu. Sierść między palcami trzeba zostawić, lub jeśli jest bardzo gęsta, lekko ją przerzedzić, następnie przy pomocy nożyczek degażujących wyrównać sierść na wierzchu łapy, żeby była równa i gładka. Dzięki temu przestrzenie międzypalcowe nie są widoczne, a łapa jest mała i zwarta.

Poszczególne elementy szaty zostały dopracowane, teraz czas na dokładne wyszczotkowanie sierści i wyrównanie wszystkich uskoków i przejść nożykiem trymerskim lub degażówkami tak, żeby szata psa tworzyła jedną, elegancką całość. Przygotowanie do wystawy powinno być zakończone około 10 dni wcześniej, żeby sierść zdążyła trochę odrosnąć, bo będzie wyglądała bardziej naturalnie. Około 3 - 4 dni przed wystawą koniecznie trzeba psa wykąpać używając szamponu dla psów długowłosych a potem nałożyć balsam, żeby sierść była błyszcząca i ładnie się układała. Po kąpieli trzeba ją koniecznie wysuszyć suszarką i wymodelować włosianą szczotką, bo niewysuszona lub niedosuszona brzydko się pozagniata i trudno ją będzie ułożyć. Przy suszeniu i szczotkowaniu trzeba spryskać sierść odżywką w aerozolu, nie będzie się wówczas elektryzowała i plątała.

Przed wejściem na ring



Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring dokładnie ją wyszczotkujemy i delikatnie z odległości 20-25 cm spryskamy odżywką nabłyszczającą. Od tego momentu, aż do wejścia na ring nie wolno spuścić psa z oka, żeby się gdzieś nie wytarzał i nie zabrudził sobie sierści. Jeśli z nim trochę w tym czasie pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, najlepiej czarną, sprawdzamy czy sierść pod nią ładnie się układa i nie jest rozwichrzona, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Uwaga: wystawiając psa z takim owłosieniem trzeba mieć zawsze w kieszeni szczotkę żeby, jeśli zajdzie taka potrzeba, uporządkować sierść.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.