Irlndzki Spaniel Wodny

Wybierz inną rasę



 

Zgodnie ze wzorcem

Sierść irish water spaniela tworzy gęste, ścisłe, niewełniste loki, które nadają jej objętość. Tył i boki szyi pokryte są podobnymi frędzlami jak tułów. Nad oczami pies ma charakterystyczną grzywę, na uszach długie loki. Na kufie sierść jest przylegająca i gładka, również podgardle jest gładkie na obszarze w kształcie litery V, sięgającej od gardła do tyłu dolnej szczęki i do mostka. Jest to bardzo charakterystyczna cecha rasy, jakiej nie spotyka się u innych psów wodnych. Gładki włos pokrywa także ogon, co daje efekt szczurzego ogona. Przednie łapy pokryte gęstymi, krótszymi z przodu lokami. Tylne łapy poniżej stawu skokowego z przodu muszą być gładkie, ale owłosione z tyłu aż do stopy. Na całym ciele sierść jest nieprzemakalna, nie wchłania wody i nie pozwala jej przeniknąć do skóry. Przy skórze jest natłuszczona, co zapewnia psu doskonałą ochronę w czasie pracy w lodowatej wodzie.

Umaszczenie: tylko jedno - bardzo nasycony ciemnobrązowo-czerwony kolor wątrobiany. Niedopuszczalne białe miejsca na przedpiersiu.


Pielęgnacja sierści


Dla irlandzkiego spaniela wodnego sierść ma fundamentalne znaczenie, jest dla niego biologicznym skafandrem. Jak wszystkie psy wodne ma mocno skręconą zatrzymującą powietrze sierść, która tworzy doskonałą warstwę izolacyjną pozwalającą mu przebywać dłuższy czas w wodzie i bardzo skutecznie chroniącą go przed wyziębieniem. Pielęgnacja nie może jej tych walorów pozbawić.

Szczotkowanie

Psa należy szczotkować 1-2 razy w tygodniu drucianą lub metalową szczotką. Jest to potrzebne dla utrzymania jego sierści w czystości i dobrej kondycji. Ze względu na to, że sierść jest w naturalny sposób natłuszczana ma tendencję do zbierania mnóstwa różnego rodzaju zanieczyszczeń, które zatrzymują się w ciasno nieraz zwiniętych lokach. Można je stamtąd usunąć tylko przy szczotkowaniu.

Sierść irlandczyka powinna być zawsze najpierw wyszczotkowana, a następnie bardzo dokładnie wyczesana rzadkim, metalowym grzebieniem. To pozwala na usunięcie martwej sierści oraz wszystkich śmieci, jakie się w nią wplątały. Dzięki temu pies wygląda czysto i schludnie.

Irlandzki spaniel wodny linieje w sposób bardzo umiarkowany. Regularne szczotkowanie zupełnie wystarczy, żeby jednocześnie usunąć martwą sierść. Nie wolno tego jednak zaniedbać, bo sierść będzie się filcowała.

Kąpiel

Irlandzkiego spaniela wodnego kąpie bardzo rzadko, tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście konieczne. Kąpiel pozbawia sierść specyficznej otoczki i mocnego natłuszczenia, które chronią ją przed przemoczeniem. Zabranie tej ochrony wskutek częstego mycia mogłoby stanowić poważny problem podczas pracy psa w wodzie. Jeśli już zdecydujemy się go wykapać musimy pamiętać o tym, że spaniele wodne mają skłonność do chorób skóry i dlatego do ich kąpieli należy używać specjalistycznych kosmetyków przeznaczonych dla psów skłonnych do alergii. Niestety z powodu natłuszczenia ich sierść niezbyt przyjemnie pachnie, jeśli więc pies dodatkowo wykąpie się w pełnym gnijących wodorostów jeziorze, a nie chcemy go kąpać, trzeba go przynajmniej dokładnie spłukać czystą wodą a po wyschnięciu wyczesać. Psa nie powinno się suszyć suszarką, sierść, jeśli ma być naturalnie skręcona, powinna wysychać na świeżym powietrzu.

Czystość bez kąpieli

W sytuacji, w której kąpiel nie jest wskazana możliwość wyczyszczenia sierści bez użycia szamponu wydaje się rozwiązaniem idealnym. Najłatwiej zrobić to przy pomocy specjalnego lotionu. Naciągamy warstwę waty na drucianą szczotkę, zwilżamy ją lotionem i szczotkujemy sierść zmieniając watę tak długo, aż nie będzie już na niej brudu.


Champion Fynder Freethinker

Trymowanie, strzyżenie

Sierść irlandzkiego spaniela wodnego wymaga trymowania i przycinania. Wystarczy, jeśli zrobimy to raz na miesiąc. Pies praktycznie nie linieje, mimo to dla utrzymania jej w dobrej kondycji trzeba co jakiś czas usunąć martwy włos. Najlepiej zrobić to palcami, martwy włos jest widoczny i bez trudu daje się wyskubać. Szczególnej dbałości wymagają miejsca za uszami, bo tam sierść się bardzo łatwo filcuje. Psa, który jest regularnie strzyżony łatwiej utrzymać w czystości, okolice odbytu muszą być przynajmniej raz na dwa tygodnie skracane, również pędzel włosów na siusiaku, bo zasychający na nim mocz bywa źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się  tutaj.

Pies, który często wchodzi do różnych zbiorników wodnych powinien mieć regularnie kontrolowane i jeśli trzeba czyszczone uszy i oczy, ponieważ takie zbiorniki nie są wolne od zanieczyszczeń chemicznych, które mogą spowodować ich podrażnienie.




Champion Tara’s Teal Take Flight

Przygotowanie do wystawy zaczynamy około 7 dni przed jej terminem od spryskania sierści preparatem rozplątującym, a następie dokładnego jej wyszczotkowania. Wszystkie supły powinny zostać rozplątane, nie wolno ich wycinać, ponieważ spowodowane tym ubytki będą bardzo widoczne. Szczotkowanie pozwoli usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Włos na głowie wyczesujemy do tyłu, na łapach pod górę, włos na tułowiu wzdłuż ciała. Kiedy skończymy, zobaczymy bardzo puszystą sierść, po lokach nie będzie śladu. Jest to jednak konieczne, bo dopiero teraz przy pomocy grzebienia, degażówek i zwykłych nożyczek można nadać szacie właściwy kształt.

Maszynką z ostrzem 10 (1,6 mm) wygalamy sierść od nosa do nasady uszu. Kosmyki nad oczami wyczesujemy w górę i bierzemy między palce tak, żeby wystawały postrzępione końcówki. Wyrównujemy je i skracamy na tyle, żeby włos nie zasłaniał psu oczu. Linia ciecia powinna być prosta a nie ukośna. Przy pomocy nożyczek degażujących robimy ładne przejścia na połączeniu między tupecikiem a sierścią na szyi oraz miedzy tupecikiem a uszami. Podnosimy ucho w górę i do przodu i wyrównujemy sierść u nasady ucha. Opuszczamy ucho i wyrównujemy sierść po bokach, żeby uszy nabrały ładnego kształtu łezki. Loczków na końcach uszu ścinać nie wolno, można je delikatnie wyrównać, pamiętając żeby wyglądały naturalnie.

Włos na klatce piersiowej przycinamy tak, żeby krótka sierść utworzyła odwróconą literę V. Połączenie z dłuższa sierścią po bokach powinno być harmonijnie i bez uskoków wycieniowane. Sierść na całym ciele, która ma z reguły około 10-12 cm, skracamy do długości około 3 cm i wyrównujemy, boki powinny być płaskie, natomiast zad zaokrąglony. Przy skracaniu sierści trzeba pamiętać o tym, że linia grzbietu powinna być prosta, ale może się lekko wznosić ku tyłowi. Zad nie może być ścięty. Sylwetka psa powinna być prostokątna z głęboką, sięgająca łokci klatką piersiową. Pies powinien sprawiać wrażenie silnego, dobrze umięśnionego.

Przednie kończyny zostawiamy w długim włosie na kształt słupków. Degażujemy połączenie z łopatka i klatką piersiową. Kończyny tylne powinny być również pozostawione w dość długim włosie w taki sposób, żeby ładnie podkreślić ich ukształtowanie, a w szczególności kątowanie. Połączenie sierści porastającej kończyny z sierścią na tułowiu powinno być bardzo starannie zdegażowane. Sierść na ogonie skracamy wyrównujemy przy pomocy degażówek tak, by mu zgodnie ze wzorcem nadać wygląd szczurzego ogona.

Dolna linia powinna być wyrównana nożyczkami degażującymi. Podobnie jak sposób przycięcia sierści na tylnych kończynach daje możliwość poprawienia kątowania, tak wymodelowanie dolnej linii pozwala na poprawienie całej sylwetki psa. Jeśli pies jest wysokonożny, zostawiamy pod brzuchem jak najwięcej włosa, jeśli krótkonożny i zbyt przysadzisty, jak najmniej. Pies nie ma mieć w założeniu zwężanej talii, ale zaokrąglając linię podbrzusza  w kierunku grzbietu klatka piersiowa będzie się wydawać szersza. Na zakończenie przycinamy włos wokół łapek, które powinny być okrągłe i pozbawione odstającego włosa. Najwygodniej zrobić to stawiając psa na twardym podłożu i przycinając sierść nożyczkami ustawionymi na sztorc, czubkiem prostopadle w kierunku podłogi.                        

Jeśli sierść jest bardzo brudna, przed wystawą należy psa wykąpać, ponieważ tłuszcz, jaki się na jego sierści znajduje ma często niezbyt miły zapach. Pies ma wrażliwą skórę, dlatego do kąpieli trzeba zastosować dobrej jakości, delikatne, hypoalergiczne kosmetyki. Po kąpieli sierść należy bardzo dokładnie wypłukać, a następnie rozczesać dość rzadkim grzebieniem.

Jeśli sierść jest czysta i nie ma potrzeby kąpania psa przed wystawą, trzeba mimo wszystko ją dokładnie zmoczyć, ponieważ na skutek solidnego szczotkowania została napuszona i wyprostowana, a upodobnienie irlandzkiego spaniela wodnego do pudla przekreśli jego szanse na sukces. Prosta sierść ułatwia przygotowanie sierści do wystawy, ale potem trzeba ją dokładnie zmoczyć, bo tylko woda spowoduje że włos wróci do swojego wzorcowego wyglądu. Po jej umyciu lub tylko zmoczeniu trzeba sierść owinąć ręcznikami i odcisnąć jak najwięcej wody, ale suszyć suszarką nie wolno, bo się znów rozprostuje. Możemy ją przeczesać dopiero po całkowitym wyschnięciu i dopiero wtedy zrobić ostatnie poprawki usuwając niesforne odstające włoski.

Uwaga: spaniele irlandzkie potrafią się ślinić, trzeba mieć na ringu niewielką szmatkę, żeby w razie potrzeby psa wytrzeć.

Przed wejściem na ring


Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją bardzo delikatnie, z odległości 20-25 cm odżywką nabłyszczającą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści, co bez wątpienia doda psu elegancji. 

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy elegancką, stonowaną z barwą sierści brązową ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.