Hawańczyk

Wybierz inną rasę


 
Int.Ch. Ch.PL LT Visakoivun YUPPIE YENTE

Zgodnie ze wzorcem

Biszony hawańskieze ze względu na długi, jedwabisty włos nazywane są czasem „hawana silk”. Sierść hawańczyka składa się z wełnistego, dość słabo rozwiniętego, często zupełnie nieobecnego podszerstka, oraz bardzo długiego, sięgającego 18 cm włosa okrywowego, który powinien być miękki, prosty lub falisty, ale może również tworzyć loki.

Umaszczenie:
  • rzadko spotykane czysto białe oraz płowe w różnych odcieniach od jasno płowego do koloru zwanego hawana (brązowo-rudy jak barwa tytoniu). Na tym umaszczeniu dopuszcza się łaty w tych samych kolorach, a także delikatny ciemny nalot
  • te same wyżej wymienione kolory szaty i łaty (białe, jasnopłowe do koloru hawana) z tym, że w tym rodzaju umaszczenia po bokach występują duże czarne łaty. Sierść może być również całkowicie czarna.

Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja biszona hawańskiego nie jest skomplikowana, wymaga natomiast wyjątkowej systematyczności, bo jego włos ma tendencję do plątania i filcowania. Pies musi być regularnie kąpany i szczotkowany, w przeciwnym razie pojawią się trudne do rozplątania supły. Jego włos stale, choć bardzo wolno rośnie i potrzebuje przeważnie około dwóch lat by osiągnąć wystawową długość. W tej sytuacji stwierdzenie, że każdy włos hawańczyka jest na wagę złota (przynajmniej wystawowego) z pewnością nie jest przesadą. Bardzo wiele psów pełni rolę przyjaciela rodziny i jeśli ich właściciele nie mają czasu na utrzymanie długiej szaty w należytym stanie, zawsze można ja odrobinę skrócić. Na ulicach widać dużo bardzo oryginalnie ostrzyżonych psów i wyglądają naprawdę ślicznie.


Almaneres LOVE ME TENDER i Almendares LUNA


Szczotkowanie

Dla hawańczyka, jaka by nie była długość jego owłosienia, najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest szczotkowanie, dlatego jak najwcześniej trzeba psa do niego przyzwyczaić. Musi je nie tylko zaakceptować, ale nawet polubić, wtedy zabierze niewiele czasu i nie będzie żadnym problemem. Pamiętajmy, że jedno szarpnięcie szczotką może spowodować, że pies się zrazi i na jej widok będzie uciekał i chował się po kątach, wówczas pielęgnacja, która powinna być przyjemnością stanie się prawdziwym koszmarem.

Ze wszystkich akcesoriów pielęgnacyjnych najważniejsza jest szczotka, a dokładnie dwie szczotki. Jako pierwszą powinniśmy kupić szczotkę włosianą lub włosiano-nylonową i zacząć używać ją jak najwcześniej, już około szóstego tygodnia życia. Warto w nią zainwestować i o nią dbać, bo będzie psu służyła przez wiele lat. W momencie, kiedy w miejsce szczenięcego puchu zacznie pojawiać się dorosła sierść potrzebna będzie druga szczotka, druciana. Przy zakupie trzeba sprawdzić, czy końce szpilek są idealnie gładko zakończone (bez kapturków!), bo nie mogą wyrywać włosa, drapać, ani tym bardziej kaleczyć skóry. Wielkość obydwu szczotek powinna być dopasowana do wielkości psa. Bardzo potrzebny będzie również dobrej jakości metalowy grzebień. Hawańczyka szczotkuje się i czesze zawsze z włosem, a nie pod włos. Często popełnianym błędem jest szczotkowanie po wierzchu co powoduje, że przy skórze pozostają supły, które po pewnym czasie mogą się sfilcować. Najbardziej podatne miejsca to za uszami, pod brzuchem, w pachwinach na łapach i w okolicy ogona.

Psa szczotkujemy 2-3 razy w tygodniu. Zaczynamy od dokładnego przeglądu sierści, rozczesujemy pasmo po paśmie, zaczynając od końców do nasady włosa. W ten sposób nie przeoczymy żadnego supła, o który w czasie szczotkowania moglibyśmy zahaczyć i sprawić psu ból. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się łamie i niszczy. Koniecznie trzeba spryskać sierść specjalną odżywką zawierająca olejki, która działa antystatycznie, ułatwia szczotkowanie, zapobiega plątaniu i filcowaniu się sierści oraz tworzy warstewkę ochronną która powoduje, że dłużej pozostanie czysta.


Multi Champion BEN Białe Bursztynki FCI

Kąpiel

Przed kąpielą włos musi być bardzo dokładnie rozczesany i wszystkie supły usunięte, ponieważ pod wpływem wody ulegną zacieśnieniu i będzie je bardzo trudno rozczesać. Biszona hawańskiego kąpiemy średnio raz na dwa tygodnie. Nie jest prawdą, że kąpiel niszczy włos, pod warunkiem, że używamy dobrych, markowych kosmetyków, opracowanych specjalnie dla psów długowłosych. Nigdy nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym również dla niemowląt, bo mają zbyt wysokie pH, wysuszają i niszczą sierść.

Psa wstawiamy do wanny na antypoślizgową podkładkę i dokładnie moczymy sierść wodą o temperaturze około 30 stopni. Nakładamy odpowiednio rozcieńczony szampon, rozprowadzamy go na całej sierści i delikatnie myjemy unikając energicznego pocierania, które sprzyja plątaniu się włosa. Szampon powinien być zawsze rozcieńczony, zbyt skondensowany trudno się rozprowadza i jeszcze trudniej wypłukuje. Poza tym zużywa się go niepotrzebnie za dużo. Rozcieńczyć trzeba tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, ponieważ szampon połączony z wodą po pewnym czasie traci właściwości myjące.

Myjemy zawsze dwukrotnie i za każdym razem dokładnie spłukujemy, również pod brzuchem, bo tam spływa najwięcej piany. Najbardziej odpowiedni jest specjalistyczny szampon dla długiej sierści, chyba że jest bardzo zniszczona, wówczas lepszy będzie odpowiedni będzie szampon regenerujący. Po umyciu, dokładnym spłukaniu i odciśnięciu sierści ręcznikiem nakładamy balsam-odżywkę, również dla psów długowłosych, równomiernie ją rozprowadzamy i pozostawiamy na 3-5 minut. Następnie dokładnie ją spłukujemy. Odżywka jest niezbędna, ponieważ ułatwia rozczesywanie, odbudowuje naturalną otoczkę włosa, odżywia go, uelastycznia i skutecznie zapobiega jego plątaniu i filcowaniu. Słyszy się czasem, że podczas kąpieli zmywa naturalną otoczkę włosa, jest w tym trochę prawdy, ale to właśnie balsam ją odbudowuje.

Po spłukaniu odżywki odciskamy sierść ręcznikiem, bez pocierania, bo to plącze i łamie włos. Potem zawijamy psa w następny dobrze wchłaniający wodę ręcznik i pozostawiamy w nim na dłuższą chwilę, żeby wchłonął jak najwięcej wilgoci. Zdejmujemy ręcznik, spryskujemy sierść odżywką w aerozolu i rozpoczynamy suszenie delikatnie ciepłą suszarką. Odżywkę daje się po to, żeby włos się nie elektryzował i nie plątał. Suszymy zawsze z włosem a nie pod włos, jeśli w czasie suszenia będziemy rozczesywać sierść włosianą szczotką, to w momencie, gdy odłożymy suszarkę i wyszczotkujemy sierść, pies będzie wyglądał schludnie i elegancko.


Ch.PL,Mł.Ch.PL F`VINCENT Du Printemps des Olivets i MILKA Andruszewsky Zakątek FCI 
wł. hodowla Andruszewsky Zakątek FCI

Czystość bez kąpieli

Psy długowłose kąpie się na tyle często, że zazwyczaj nie ma potrzeby czyszczenia ich sierści między kąpielami. Jeśli jednak nie mamy czasu lub możliwości żeby psa wykapać, możemy przywrócić mu czystość przy pomocy specjalnego lotionu. Najprościej naciągnąć warstewkę waty na szczotkę, zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować sierść. Brud pozostanie na wacie, a sierść po wyschnięciu będzie pachnąca i czysta. 

Problemy i zabiegi specjalne

  • Największym problemem psów długowłosych jest plątanie i filcowanie się sierści. Jeśli jednak będziemy stosować odpowiednie środki pielęgnacyjne, kąpać psa raz na 10-15 dni (zawsze z balsamem) i szczotkować go 2-3 razy w tygodniu (zawsze ze specjalną odżywką do szczotkowania), nigdy nie będzie miał sfilcowanej sierści. Regularna pielęgnacja zabiera nieporównanie mniej czasu niż mozolne rozsupływanie splątanej sierści. O tym jak radzić sobie z supłami w zakładce Problemy z sierścią - supły i filce.
  • Po mocno nasłonecznionym lecie, po zimie, chorobach i zawsze wtedy, kiedy włos zaczyna być suchy i odstający potrzebna jest odpowiednia kuracja regenerująca, która pozwoli przywrócić sierści idealną kondycję. O tym jak ją wykonać w zakładce problemy z sierścią - przesuszenie sierści.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.



Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:



Ch.PL,Mł.Ch.PL YUKON Bohemia Vampirelli

W przygotowaniu do wystaw najważniejsze jest wypracowanie zdrowego, mocnego owłosienia. Jeśli pies ma mieć wzorcowy jedwabisty włos, konieczna jest systematyczna pielęgnacja przy pomocy dobrych, markowych kosmetyków. Poza tym cały czas trzeba włos odpowiednio chronić. Wystawowa gwiazda nie może wyprawiać harców po lesie a jeśli, to tylko w specjalnym ubranku, zwanym siatką leśną, które chroni sierść przed wczepianiem się gałązek i szyszek, które w tej pięknej szacie mogą zrobić prawdziwe spustoszenie. W zimie też przyda się odpowiedni ortalionowy kombinezon, w przeciwnym razie przyklejony do sierści śnieg trzeba niezwłocznie po powrocie ze spaceru usunąć, najlepiej letnią suszarką, zanim pies zdąży się zabrać do jego wygryzania. A poza tym szczotkowanie, kąpanie no i oczywiście odpowiednie jedzenie, zawierające wszystkie niezbędne dla zachowania pięknej i zdrowej sierści. 

Pracę nad wystawowym owłosieniem zaczynamy zanim pies skończy drugi miesiąc życia. Od trzeciego miesiąca powinien być już regularnie kąpany i szczotkowany. Wraz ze wzrostem włosa pojawia się problem jego plątania i powstawania supłów. Żeby chronić sierść można ją wzdłuż tułowia spinać w kilka kitek, używając do tego frotek, lub ewentualnie gumek do papilotów. Pamiętajmy jednak o tym, że przy wymianie gumki trzeba ją rozciąć specjalnymi nożyczkami a nie ściągać, bo przy tym wyrywa się i niszczy włos. Po kąpieli oraz dokładnym wysuszeniu i odparowaniu sierści wyczesujemy grzebieniem po każdej stronie kilka pasm włosów i spinamy je frotką dbając o to, żeby nie były spięte za ciasno i nie ciągnęły a także żeby linie podziału przebiegały za każdym razem w trochę innym miejscu. Warto zwrócić uwagę, żeby włączyć w nie pasmo kończące się przy odbycie, bo w ten sposób chronimy sierść przed zabrudzeniem. U samców trzeba dodatkowo podpiąć włos w okolicy genitaliów, ponieważ mocz bardzo niszczy, filcuje i odbarwia sierść.


Multichampion GEMMA GEMMARUM Flupsie FCI

Przed wystawą koniecznie trzeba psa wykąpać i bardzo starannie wysuszyć, spryskując uprzednio jego sierść odżywką do szczotkowania. Jeśli kolor nie jest wystarczająco intensywny, można do pierwszego mycia zastosować szampon intensyfikujący kolor, a do drugiego szampon dla psów długowłosych. Zanim włos nie wyschnie i nie odparuje, pies nie powinien się położyć, żeby go nie pozagniatać. 

Hawańczyka wystawia się w pełnym włosie. W tej kwestii wzorzec nie pozostawia wątpliwości: jakiekolwiek zabiegi fryzjerskie, wyrównywanie długości włosa przy użyciu nożyczek lub trymowanie, są zabronione. Choć wzorzec dopuszcza porządkowanie włosa na łapach, nieznaczne skrócenie włosów na czole, by nie zakrywały oczu oraz włosów na pyszczku lepiej pozostawić je w ich naturalnej długości. Opadającej grzywki nie wolno na wystawie podpinać spinkami. Można natomiast w czasie poprzedzającym wystawę spinać je w kitki tak, by były skierowane na boki. Włos się przyzwyczai i potem, nawet rozpleciony i rozprostowany, będzie się układał tak jak trzeba.

Pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to tydzień przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, przez kilka dni zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią leczniczą, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Przed wejściem na ring


THAT’S SUN RAY AT PILOSUS

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Następnie wracamy pod ring, szczotkujemy sierść spryskawszy ją uprzednio bardzo delikatnie odżywką do szczotkowania, przeciwdziałającą elektryzowaniu się włosa, bo nie ma nic gorszego, jak włos, który klei się do szczotki i nie daje się ułożyć.

Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, przeczesujemy psa włosianą szczotką, zakładamy elegancką, stonowana z barwą sierści ringówkę, upewniamy się czy nie rozwichrzyła włosa, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Radzimy: wystawiając psa o tak obfitym owłosieniu musimy mieć zawsze w kieszeni szczotkę, żeby w każdej chwili móc uporządkować rozwichrzoną, np. podczas oceny fryzurę. Jeśli jej nie używamy powinna być w kieszeni lub w przypiętej do paska małej torebce a nie w ręce, bo nie tylko przeszkadza, ale na domiar złego może wplątać się w sierść.

Uwaga:

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.


Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.