Agresja » Jak sobie radzić z psią agresją ?

Agresja wobec właściciela


Jak zachować się, jeśli własny pies zdradza objawy agresji ? Przede wszystkim nie okazywać lęku, bo pies nie może takiej potyczki wygrać. Musimy mu pokazać, że nie ma przyzwolenia na takie zachowanie. Nie wolno go uderzyć, bo to jest zaproszenie do próby sił. Wyraźnie chce objąć przywództwo i musi zostać sprowadzony na swoje miejsce.


Wszystkimi dostępnymi metodami musimy psu pokazać, że to on musi się podporządkować. Ponieważ chodzi o własnego psa, dla którego próg agresji wobec właściciela jest z reguły wyższy niż wobec osoby obcej, trzeba koniecznie zmusić go do uległości:

Spojrzeniem:

• Patrzymy psu zdecydowanie prosto w oczy, w żadnym wypadku nie wolno odwrócić wzroku
• Staramy się, żeby spojrzenie było władcze, ale bez złości i groźby
• Patrzymy na psa z góry, stojąc, nie wolno zniżyć się do jego poziomu
• W momencie, kiedy pies się podda, wstrzymujemy demonstrowanie dominacji, zachowujemy neutralność, ani nie karzemy go za to, co zrobił, ani tym bardziej nie nagradzamy za to, że ustąpił i się podporządkował.

Ciałem:

• Cały czas zachowujemy pozycję stojącą, lekko nachylając się nad psem.

Głosem:

• Wydajemy krótkie komendy, głosem spokojnym, ale zdecydowanym.

Ręką:

• Kładziemy płasko dłoń na głowie psa, jest to bardzo jednoznaczny gest dominacji.

Próby dominacji, zwłaszcza wspartej agresją nie wolno lekceważyć. Jest to znak, że pies musi przejść szkolenie pod okiem doświadczonego specjalisty, żeby nie miał wątpliwości, że to właściciel decyduje a on musi się podporządkować. Jeśli będzie stawiał opór najlepiej pójść na szkolenie, byle nie obrończe, bo pies, który pokazał skłonność do agresji bardziej potrzebuje utemperowania niż zaostrzania. Najważniejsze, żeby natychmiast zareagować, pies musi otrzymać bardzo wyraźny sygnał, że podejmuje działanie skazane na niepowodzenie. Ani razu nie może postawić na swoim. Wszystko musi się odbywać spokojnie, właściciel nie może się denerwować i pokazać bezradność. Jeśli pies zna jakieś komendy można mu każdego dnia robić powtórkę według schematu: komenda - wykonanie - nagroda. To bardzo utrwala przywódczą pozycję właściciela a psu przypomina jakie jest jego miejsce w stadzie. Oprócz tego na pewien czas ograniczenie czułości, w zamian przypomnienie zasad posłuszeństwa.  Wbrew pozorom mały piesek też może podjąć próbę ustawienia całej rodziny
i całkiem często mu się to udaje. Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2019
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.