Shar Pei

Wybierz inną rasę

 

Zgodnie ze wzorcem


Shar pei ma krótką, twardą i sztywną sierść o długości od 1 do 2,5 cm, która odstaje od ciała pod kątem 90 stopni. W dotyku jest ostra i twarda i trudno się dziwić skoro „shar pei” w języku chińskim oznacza powłokę rekina lub papier ścierny. Nie ma podszerstka. Na kończynach sierść jest krótsza i przylegająca.

Szczenię shar pei’a wygląda uroczo: ma wielką skórę i maleńkie ciało, które rosnąc wypełnia ją tak, że fałdy pozostają już tylko na głowie i barkach.

Umaszczenie: każda maść jednolita z wyjątkiem białej. Najczęściej spotyka się shar pei’e beżowe, kremowe lub czarne. Ogon i tylne strony ud są często jaśniejsze. Wzorzec dopuszcza ciemniejsze naloty na grzbiecie i uszach.


Pielęgnacja sierści

Jeśli ktoś sądzi, że kupując shar pei’a uniknie problemów z pielęgnacją, jest w wielkim błędzie. Wrażenie, że z tak krótką sierścią nic nie trzeba robić jest złudne. Niestety, pofałdowana skóra jest bardzo wrażliwa i wymaga tyle samo albo i więcej zabiegów pielęgnacyjnych, co utrzymanie w dobrej kondycji normalnej, gęstej sierści.

Głębokie fałdy wymagają systematycznego czyszczenia, zaniedbania skutkują odparzeniami i powstaniem stanów zapalnych. Często rozwijają się w nich schorzenia skóry o podłożu alergicznym, bakteryjnym lub grzybiczym, dlatego warto każdego dnia kontrolować stan skóry, żeby, jeśli zauważymy coś niepokojącego, natychmiast podjąć leczenie. Im później je rozpoczniemy, tym będzie dłuższe, bardziej kłopotliwe i kosztowne.


Szczotkowanie

Ze względu na wypadający włos, trzeba psa jak najczęściej szczotkować średnio twardą włosianą szczotką o dosyć gęstej, krótkiej i równej szczecinie, podobnej do tej, jakiej używa się do pielęgnacji koni. Tak jak w przypadku innych psów, sierść przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać odpowiednią odżywką, która odżywia włos i sprawia, że jest silniejszy i bardziej elastyczny.

Sierść szczotkujemy dwa razy w tygodniu a w okresie linienia nawet codziennie. Przy każdym szczotkowaniu trzeba przetrzeć miękką szmatką wszystkie bruzdy i jeśli to konieczne przemyć i przesypać zasypką. Szczególnej dbałości wymagają bruzdy pod oczami, bo w tych miejscach najczęściej robią się zacieki.

Linienie

Sezonowe linienie jest zjawiskiem normalnym, pies traci część owłosienia a na jego miejsce wyrasta nowe. Żaden właściciel nie wpada z tego powodu w panikę, stara się uzbroić w cierpliwość i jakoś przeczekać ten okres. Shar pei jest psem nietuzinkowym, trudno się więc dziwić, że sposób w jaki linieje jest tak nietypowy, że jego właściciel zaczyna podejrzewać, ze pies ma jakieś poważne schorzenie skóry. Podczas gdy inne psy gubią pojedyncze włosy, u shar pei’a sierść wypada zbitymi kępkami, pozostawiając odmienne w kolorze plamy. Najbardziej spektakularne jest pierwsze linienie, czyli wymiana szczenięcego włosa na dorosły. Ma to miejsce między 8 a 15 miesiącem życia, pies pozbywa się puszystego szczenięcego włosa a na jego miejsce pojawia się typowa dla rasy twarda, drutowata i nastroszona sierść. Bywa, że w okresie linienia występuje podrażnienie skóry, ale jeśli pies będzie otrzymywał dobrze zbilansowaną, bogatą w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 6 i Omega 3 dietę, wraz z końcem linienia wszystko wróci do normy. Na skórę można stosować dobrej jakości odżywkę regenerującą, usuwać luźne kępki sierści i jak najczęściej ją szczotkować. Każde następne linienie będzie przebiegało łagodniej, ale za każdym razem pies wymienia całe owłosienie. Plamami nie należy się przejmować, znikną wraz z pojawieniem się nowej sierści.

Kąpiel

Shar pei’a kąpie się co najmniej raz w miesiącu. Jest to pies skłonny do alergii a w czasie każdego spaceru na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które alergizują oraz niszczą i wysuszają sierść. Dlatego też trzeba go regularnie kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli używamy szamponów dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku osłabienia sierści lub jej przesuszenia będzie to szampon regenerujący, w przypadku problemów skórnych odpowiedni szampon leczniczy działający bakteriobójczo i łagodząco. U psów wydzielających dość intensywny, nieprzyjemny zapach można stosować specjalny szampon odwaniający, który go w dużej mierze zlikwiduje. Najczęściej pojawienie się niemiłego zapachu świadczy o tym, że w fałdach skórnych powstał stan zapalny. W takiej sytuacji wymagają one natychmiastowego oczyszczenia i osuszenia. Trzeba pamiętać, że shar pei jest psem wrażliwym i wszystkie kosmetyki stosowane do jego pielęgnacji powinny pochodzić z linii produktów hypoalergicznych.

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając końcówkę prysznica blisko ciała psa zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać sierść po myciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości powoduje, że woda odbija się od sierści, szampon dłużej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała podczas kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudniej wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można zbyt długo  przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Dwukrotnie umytą i wypłukaną sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2 -5 minut odżywkę regenerującą. Ponownie bardzo dokładnie płuczemy zwracając uwagę na to, by dobrze wypłukać resztki szamponu z fałdów skórnych. Po starannym odciśnięciu sierści ręcznikiem pies jest praktycznie suchy, ale mimo to lepiej dosuszyć sierść niezbyt gorącą suszarką, przede wszystkim w fałdach skórnych, bo pozostająca w nich wilgoć sprzyja rozwojowi zakażeń grzybiczych.

Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub niemożliwa, możemy odświeżyć sierść bez użycia wody, wycierając ją frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą.


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj

Szczególnej dbałości wymagają fałdy skórne. Trzeba je codziennie kontrolować, utrzymywać w idealnej czystości, a po każdym spacerze podczas wilgotnej pogody osuszać miękką szmatką.



Przygotowanie sierści do wystaw polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, żeby była lśniąca i zdrowa. Wiele psów ma doskonałą budowę anatomiczną i piękną muskulaturę i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Przede wszystkim przed wystawą zawsze trzeba psa wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść nie dodaje urody. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, można do poprzedzającej wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego barwę. Na zakończenie trzeba psa bardzo dokładnie wyszczotkować, bo jeśli w jego sierści pozostaną martwe włosy, to na ringu będzie to widoczne.

Pazury, jeśli pies nie ściera ich w sposób naturalny, powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią leczniczą, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć, shar pei’e mają niestety tendencję do nadwagi, która nie tylko je szpeci, ale jest również bardzo szkodliw dla zdrowia. Zbędne kilogramy udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u psów gładkowłosych każdy nadmiar tkanki tłuszczowej widać jak na dłoni. Nadwaga powoduje, że pies traci proporcje, elegancję i sportową sylwetkę. Wynika stąd konieczność odpowiedniego wytrenowania psa, bo pies na wystawie musi biegać sprężyście i bez wysiłku, bo tylko wtedy można liczyć na sukces.


Goldwyn du Royaume des Samouraïs

 
Przed wejściem na ring


Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.