Chart angielski whippet

Wybierz inną rasę

 

Zgodnie ze wzorcem

Sierść whippeta jest krótka, bardzo gęsta, delikatna i przylegająca.

Umaszczenie:
Wzorzec dopuszcza wszystkie rodzaje umaszczenia, zarówno jednolite jak i wielobarwne, od białej do czarnej poprzez beżową, płową, pręgowaną, niebieską.

 
Azarin CALVERT ze swoim ojcem Int.Ch.Multi.Ch.Azarin BUTTERMILK MUFFIN 
Zdjęcie Laura Wąsowska Azarin Photo & Design


Pielęgnacja sierści

Whippety nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Pies jest z natury bardzo czysty, jego sierść nie wydziela psiego zapachu. Nawet linienie, które u większości psów gładkowłosych trwa cały rok, w jego przypadku nie jest problemem.

Szczotkowanie

Psa szczotkujemy 1-2 razy w tygodniu miękką włosianą szczotką, którą prowadzimy zawsze zgodnie z kierunkiem włosa, a nie pod włos. Przed szczotkowaniem spryskujemy sierść odżywką w aerozolu zawierającą naturalne olejki, bo to wzmacnia sierść i chroni ją przed przesuszeniem.


Mł.Ch.PL Tylko Ty BLEACHED BLONDE i Int.Ch CH RO.PL.IS PL. Mł.Ch.PL, Zw.KL’13
Eurosighthound Junior Winner ’13 Brookway APLAUSSE PREMIERE 
hod/ wł. Justyna Szopa (hodowla Tylko Ty) Zdj.Grzegorz Gębik, black&WHI(te)PPETS



Kąpiel

Whippeta kąpiemy średnio raz na trzy miesiące, kiedy widać, że jego sierść wymaga odświeżenia. Najlepiej nadaje się do tego celu szampon regenerujący, bo oprócz tego, że odżywia włos, uelastycznia i regeneruje delikatną skórę. Po dwukrotnym umyciu i dokładnym spłukaniu sierści wskazane jest nałożenie na 3 minuty dobrej jakości balsamu-odżywki. Choć ten kosmetyk kojarzy się raczej z pielęgnacją psów długowłosych, ma znakomity wpływ na kondycję skóry i sierści. Balsam spłukujemy i delikatnie wycieramy psa miękkim, dobrze wchłaniającym wodę ręcznikiem. W lecie szybko doschnie na świeżym powietrzu, w zimie można dosuszyć sierść letnią suszarką, albo po prostu ułożyć go w legowisku i nakryć ciepłym miękkim kocem.


Mł.Ch.PL Ch.PL. I’M A DANISH QUEEN Lazarus Zdj.Katarzyna.Matusik. Wł.hod.Lazarus


Czystość bez kąpieli

W przypadku whippeta najlepiej sprawdza się specjalny lotion do czyszczenia sierści na sucho. Skrapiamy nim miękką frotową szmatkę lub rękawicę i przecieramy sierść. Można również naciągnąć warstewkę waty na szczotkę, zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować. Brud pozostanie na wacie, a sierść po wyschnięciu będzie pachnąca i czysta.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.



Ch. Airy Elf’s DIVA AT AZARIN zdj.Nathalie Jaklewicz 

Najważniejsze jest utrzymanie sierści w dobrej kondycji, żeby była lśniąca i zdrowa. Przed wystawą psa trzeba wykąpać, bo zakurzona sierść jest zszarzała, matowa i nie dodaje mu urody. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, można do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego barwę. Na zakończenie jak zwykle nakładamy odżywkę. Po dokładnym wypłukaniu i osuszeniu sierści, dla nadania połysku, można spryskać sierść odżywką w aerozolu.

Nie wolno zapominać o łapach. Jeśli pies nie ściera ich w sposób naturalny, pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Warto sprawdzić miejsca między opuszkami palców, w poszukiwaniu ewentualnych skaleczeń lub wklejonej gumy do żucia. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.


Multi Ch. Tappinskis RUBI FOR DOGARIUM - zdjęcie Anna Rojszyk (hodowla Dogarium)


Przed wejściem na ring

 
Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę trzeba energicznie wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że spośród psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał. Często przy bardzo wyrównanej stawce, o zwycięstwie decydują detale, pies krótkowłosy też może przegrać „o włos”.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Uwaga: czasem widzi się charty prezentowane w szerokich ozdobnych obrożach. Są bardzo ładne, ale na wystawę się nie nadają, są dość szerokie, przez co szyja wydaje się krótsza. A przecież piękna szlachetna głowa, osadzona na efektownie wygiętej, smukłej szyi jest jednym z elementów harmonijnej i eleganckiej całości. Nie ulega wątpliwości, że w cienkiej, prawie niewidocznej ringówce można lepiej wyeksponować urodę psa.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2023
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.