Dzisiaj jest 10.12.2024
- Rasa - pochodzenie, rodowód
- OPIS RAS PSÓW od A do Z
- Kupno psa
- Adoptujemy psa ze schroniska
- Ekwipunek dla psa
- Wychowanie psa
- Problemy wychowawcze
- Szkolenie psa
- Pies w służbie człowieka
- Pies i prawo - obowiązki właściciela
- Charakter - tajniki psiej psychiki
- Agresja
- Jak zrozumieć psa ?
- Relacje psa z ludźmi i zwierzętami
- Żywienie według potrzeb
- Jak dobrze karmić ?
- Co warto wiedzieć o żywieniu
- Dodatki do psiej miski
- Ciekawostki na temat żywienia
- Jak dbać o oczy, uszy, zęby i ...
- Jak pielęgnować sierść
- PIELĘGNACJA SIERŚCI wg ras A-Z
- Problemy z psią sierścią
- Akcesoria do pielęgnacji sierści
- Dobór kosmetyków do rodzaju sierści
- Pies u fryzjera
- Wystawy psów rasowych
- Przygotowanie psa do wystaw
- Strategia wystawowa
- Wystawy - jak poprawić urodę ?
- Jedziemy po sukces
- Wsadzamy kij w mrowisko
- Spacer i rekreacja z psem
- Psie sporty
- Pies w podróży
- Wakacje z psem
- Wyjeżdżamy - a co z psem ?
- Pies w różnych miejscach i czasie
- Hodowla - rozród
- Sterylizacja - kastracja
- Profilaktyka zdrowotna
- Walka z pasożytami
- Pasożyty zewnętrzne
- Pasożyty wewnętrzne
- Jak pies zaraża się pasożytami ?
- Leczenie i profilaktyka
- Glista psia - Toxocara canis
- Tęgoryjec - Ancylostoma caninum
- Włosogłówka - Trichuris vulpis
- Robaczyca serca - Dirofilariosa
- Tasiemiec psi - Dipylidium caninum
- Tasiemiec bąblowcowy - Echinococcus granulosus
- Kokcydioza - Coccidiosis canum
- Lamblioza - Giardia intestinalis
- Choroby psów
- Pomoc w nagłych wypadkach
- Opieka nad chorym psem
- Problemy starszego wieku
- Słownik pojęć kynologicznych
- Książki, które warto przeczytać
- Ciekawostki na temat psów
- Opinie na temat karm MILLS FARM
Charcik włoski
Wybierz inną rasę
Umaszczenie: jednolicie czarne, niebieskie lub płowe zwane izabelowatym, we wszystkich możliwych odcieniach. Wzorzec dopuszcza odrobinę bieli na piersi i łapach. Nos powinien byc zawsze czarny, dobrze pigmentowany, za to pazury mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze, w zależności od barwy sierści.
Ch.PL Mł.Ch.PL MICHELANGELO BUONAROTTI of Devils Doves
Ch.PL Ml.Ch.PL BOTTICELLI Tileco
Pielęgnacja sierści
Sierść charcika włoskiego jest bardzo łatwa do utrzymania w nienagannym stanie. Jest on zwierzęciem niezwykle czystym, praktycznie nie linieje, dlatego też pielęgnacja jego sierści należy do wyjątkowo mało kłopotliwych.
Młodziutka Furperson Which Witch of Oz.Wł.Hod Forum Romanum
Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych lub specjalistycznych dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia będzie to szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - odpowiedni szampon intensyfikujący barwę. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie się łamał i wypadał.
Ch.PL,MNE, Mł.Ch.PL.CZ BLUE BREEZE z Koloseum
Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała podczas kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudniej wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.
Dwukrotnie umytą sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2-3 minuty odżywkę regenerującą. Ponownie płuczemy. Po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy, w lecie bez problemu doschnie na świeżym powietrzu, w zimie można ewentualnie dosuszyć sierść niezbyt gorącą suszarką a potem zawinąć psa w ciepły kocyk, żeby się nie przeziębił.
Ch.PL., MŁ.Ch. PL CHIMERA Dogoteka
Czystość bez kąpieli
Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub niemożliwa, możemy odświeżyć sierść bez użycia wody, wycierając ją frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować sierść. Brud zostanie na wacie.
Higiena
Oprócz sierści, codziennej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy oraz gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.
Int.Ch. Multi.Ch ESMEE Forum Romanum. Wł.Hod Forum Romanum
Przygotowanie sierści do wystaw polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, żeby była gładka, lśniąca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają wystarczająco dużo sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju owłosieniu może wejść na ring bez przygotowania, a nie jest to prawda.
Mimo niewielkich rozmiarów charcik ma tę samą wspaniałą anatomię co jego więksi, należący do tej samej grupy bracia i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Przede wszystkim przed wystawą zawsze trzeba psa wykąpać, bo zmatowiała sierść nie dodaje urody. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, można do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego barwę. Dzień przed wystawą dokładnie psa szczotkujemy, żeby usunąć martwy włos, który powoduje, że w słońcu sierść może wydawać się matowa.
Nie wolno zapominać o łapkach. Pazurki powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. U dużych psów, które codziennie biegają po betonowych chodnikach nie ma tego problemu, bo ścierają je sobie w sposób naturalny. U małych, poruszających się głównie po miękkich trawnikach i dywanach przerośnięte pazurki zdarzają się bardzo często. Trzeba je więc bardzo regularnie kontrolować i często, po małym kawałeczku skracać, bo ich przerośnięcie może prowadzić do złego ustawienia i w efekcie deformacji łapy.
Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu coś sie wkleja i uwiera przy chodzeniu. Trzeba to ostrożnie wyciąć małymi nożyczkami o zaokrąglonych końcach a skórę posmarować maścią leczniczą. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.
Vindhauses GRAZIANO z córką SUNSHINE Z Wrzosowej Łąki
Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją z odległości 20-25 cm odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką flanelową szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę. To spowoduje, że spośród psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał. Często przy bardzo wyrównanej stawce, o zwycięstwie decydują detale a pies gładkowłosy wbrew pozorom też może przegrać „o włos”.
Int.Ch Multi Ch.Stupor Mundi NORIN THE QUEEN wł.hod.Stupor Mundi
Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy, wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści delikatną ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.
Powodzenia!
Radzimy: czasem widzi się charty prezentowane w szerokich, ozdobnych obrożach. Są bardzo ładne i stylowe, ale na wystawę lepsza jest delikatna, cienka ringówka, bo orientalna obroża jest dość szeroka, co niestety optycznie bardzo skraca szyję.
Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”
Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.
Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.
Powrót
Zgodnie ze wzorcem
Charcik włoski ma bardzo cienką skórę i wyjątkowo delikatną, krótką, lśniącą sierść, bez śladu jakichkolwiek frędzli.Umaszczenie: jednolicie czarne, niebieskie lub płowe zwane izabelowatym, we wszystkich możliwych odcieniach. Wzorzec dopuszcza odrobinę bieli na piersi i łapach. Nos powinien byc zawsze czarny, dobrze pigmentowany, za to pazury mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze, w zależności od barwy sierści.
Ch.PL Mł.Ch.PL MICHELANGELO BUONAROTTI of Devils Doves
Ch.PL Ml.Ch.PL BOTTICELLI Tileco
Pielęgnacja sierści
Sierść charcika włoskiego jest bardzo łatwa do utrzymania w nienagannym stanie. Jest on zwierzęciem niezwykle czystym, praktycznie nie linieje, dlatego też pielęgnacja jego sierści należy do wyjątkowo mało kłopotliwych.Szczotkowanie
Charcika włoskiego szczotkujemy raz w tygodniu miękką włosianą szczotką. Trzeba pamiętać, że szczotkuje się go zawsze z włosem, ponieważ czesząc pod włos niszczy się sierść. Podobnie jak w przypadku innych psów, jego szatę przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać odżywką w aerozolu, najlepiej zawierającą naturalne olejki, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy.Młodziutka Furperson Which Witch of Oz.Wł.Hod Forum Romanum
Kąpiel
Charcika kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc. Choć często się sądzi, że kąpiel psa gładkowłosego nie jest konieczna, to pamiętać należy, że na sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, w szczególności zimowej soli, które niszczą i wysuszają sierść. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam nakładany po kąpieli tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe oddziaływanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne. Wystarczy po powrocie z zimowego spaceru spojrzeć na własne buty, żeby wyobrazić sobie, co znajduje się na sierści naszego małego przyjaciela.Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych lub specjalistycznych dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia będzie to szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - odpowiedni szampon intensyfikujący barwę. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie się łamał i wypadał.
Ch.PL,MNE, Mł.Ch.PL.CZ BLUE BREEZE z Koloseum
Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała podczas kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudniej wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.
Ch.PL., MŁ.Ch. PL CHIMERA Dogoteka
Czystość bez kąpieli
Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub niemożliwa, możemy odświeżyć sierść bez użycia wody, wycierając ją frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować sierść. Brud zostanie na wacie. Higiena
Oprócz sierści, codziennej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy oraz gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.
Jak dobrać akcesoria i kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:
- Akcesoria do pielęgnacji sierści kliknij tutaj
- Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści kliknij tutaj
Int.Ch. Multi.Ch ESMEE Forum Romanum. Wł.Hod Forum Romanum
Przygotowanie sierści do wystaw polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, żeby była gładka, lśniąca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają wystarczająco dużo sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju owłosieniu może wejść na ring bez przygotowania, a nie jest to prawda.
Mimo niewielkich rozmiarów charcik ma tę samą wspaniałą anatomię co jego więksi, należący do tej samej grupy bracia i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Przede wszystkim przed wystawą zawsze trzeba psa wykąpać, bo zmatowiała sierść nie dodaje urody. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, można do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego barwę. Dzień przed wystawą dokładnie psa szczotkujemy, żeby usunąć martwy włos, który powoduje, że w słońcu sierść może wydawać się matowa.
Nie wolno zapominać o łapkach. Pazurki powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. U dużych psów, które codziennie biegają po betonowych chodnikach nie ma tego problemu, bo ścierają je sobie w sposób naturalny. U małych, poruszających się głównie po miękkich trawnikach i dywanach przerośnięte pazurki zdarzają się bardzo często. Trzeba je więc bardzo regularnie kontrolować i często, po małym kawałeczku skracać, bo ich przerośnięcie może prowadzić do złego ustawienia i w efekcie deformacji łapy.
Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu coś sie wkleja i uwiera przy chodzeniu. Trzeba to ostrożnie wyciąć małymi nożyczkami o zaokrąglonych końcach a skórę posmarować maścią leczniczą. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.
Przed wejściem na ring
Vindhauses GRAZIANO z córką SUNSHINE Z Wrzosowej Łąki
Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją z odległości 20-25 cm odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką flanelową szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę. To spowoduje, że spośród psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał. Często przy bardzo wyrównanej stawce, o zwycięstwie decydują detale a pies gładkowłosy wbrew pozorom też może przegrać „o włos”.
Int.Ch Multi Ch.Stupor Mundi NORIN THE QUEEN wł.hod.Stupor Mundi
Powodzenia!
Radzimy: czasem widzi się charty prezentowane w szerokich, ozdobnych obrożach. Są bardzo ładne i stylowe, ale na wystawę lepsza jest delikatna, cienka ringówka, bo orientalna obroża jest dość szeroka, co niestety optycznie bardzo skraca szyję.
Uwaga:
Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.” Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.
Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.
Powrót
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!